Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Göz Kaleminin Göze Zararları

Çok eski tarihlerden beri insanlar gözlerine sürme çeker böylece gözlerinin daha belirgin olmasını sağlarlar. Gözlerin daha belirgin olmasına ve makyajlara ayrı bir çekicilik katan bu göz kaleminin kullanımı eski Mısır medeniyetlerine dayanır. Güzelliğin bir sembolü haline gelen sürme ya da göz kalemi ilk zamanlarda sadece siyah olarak kullanılsa da son zamanlarda birçok farklı ve marjinal renkler olarak da karşımıza çıkmaya başlamıştır.

Bakımlı olmayı, makyaj yapmayı hemen her kadın çok sever. Kimi kendini öyle daha çok beğendiği için, kimi sadece moralini düzeltmek için, kimi de makyaj yapma eylemini çok sevdiği için her gün hiç üşenmeden makyaj yapar. Makyaj yapmayı sevenler çok iyi bilecektir ki göz kalemi sürmeden bir makyaj asla tamamlanmaz. Siyah sürerek gözlerinizi küçültebileceğiniz gibi beyaz göz kalemleri ile gözlerinizi daha iri de gösterebilirsiniz. Sadece bir kalem ile bu kadar çok seçenek varken biz kadınların göz kalemini sevmemesi düşünülemez. Çok popüler bir kozmetik olan göz kalemi birçok kadının makyaj yapmadıkları zaman da daha dinç, daha sağlıklı görünmek için tercih ettiği bir ürün. Makyaj anlayışı bir ruj, biraz allık ve göz kaleminden ibaret olan pek çok insan mevcut. İşte durum böyle olunca da göz kaleminin kullanın kişiye ve göze ne gibi zararı var diye insan merak ediyor. Her ne kadar çok masum bir ürün gibi görünse de her kimyasal ve kozmetik ürün gibi göz kaleminin de göze birçok zararı mevcut. Peki kullanmayı çok sevdiğimiz bu göz kalemlerinin gözlerimize zararları neler?

Siyah sürerek gözlerinizi küçültebileceğiniz gibi beyaz göz kalemleri ile gözlerinizi daha iri de gösterebilirsiniz. Sadece bir kalem ile bu kadar çok seçenek varken biz kadınların göz kalemini sevmemesi düşünülemez. Çok popüler bir kozmetik olan göz kalemi birçok kadının makyaj yapmadıkları zaman da daha dinç, daha sağlıklı görünmek için tercih ettiği bir ürün. Makyaj anlayışı bir ruj, biraz allık ve göz kaleminden ibaret olan pek çok insan mevcut. İşte durum böyle olunca da göz kaleminin kullanan kişiye ve göze ne gibi zararı var diye insan merak ediyor. Her ne kadar çok masum bir ürün gibi görünse de her kimyasal ve kozmetik ürün gibi göz kaleminin de göze birçok zararı mevcut.

Göz Kaleminin Göze Zararları Nelerdir?

1. Göz kapağı iltihabına neden olur

Hassas bir göz yapısına sahipseniz gözleriniz göz kalemine karşı alerji oluşturabilir. Göz kalemini gözlerinizin içine gelecek şekilde sürdüğünüz takdirde gözleriniz göz kalemine karşı alerjik bir reaksiyon gösterebilir. Bu durumda da özellikle göz kapağınızda iltihaplanmalar meydana gelebilir. Göz çevresinde kızarıklık, kaşıntı, tahriş, yanma ve batma gibi rahatsızlıklara neden olabilir.

2. Göz kuruluğuna neden olur

Göz kalemi içinde bulundurduğu maddeler ile makyaj kalıcılığını artırır. Özellikle gözyaşı kanallarının üstüne göz kalemi sürüldüğü ve kanallarda göz kaleminin kalması durumunda gözde kuruluğa neden olacak şekilde madde birikimi gerçekleşir. Kişide göz kuruluğunun olması ise aşırı göz yorgunluğu, gözde batma, yanma, kızarıklık ve kaşıntı gibi sonuçlar doğurur.

3. Kansere neden olabilir

Her kozmetik ürününde olduğu gibi göz kaleminde de kalitesiz ürünlerden uzak durmalısınız. Zaten zararları fazla olan göz kalemlerinin özellikle kalitesiz ve ucuz olanlarında kansere neden olan maddeler çok daha fazla bulunur. Kansere neden olan maddeler ile göz içine sürme ve tene temas ile direkt etkileşime geçen vücut için bu göz kalemleri göz kanserine neden olabilir. Özellikle içinde kurşun ve paraben göz kalemlerinden uzak durarak bu etkiyi azaltabilirsiniz.

4. Kontakt lense yapışabilir

Göz kalemlerinin daha uzun süre kalıcı olmasının sağlanması için içinde yoğun miktarda yapıştırıcılar kullanılır. Makyaj sonrasında kontakt lens takıldığınıda göz kaleminde zararlı maddelerin kontakt lense yapışarak hem bakteri birikimine imkan tanıdığı hem de görmede kusur yarattığı bilim adamları tarafından kanıtlanmıştır. Ayrıca sürdüğünüz göz kalemiyle bir günden fazla durmanız da kontakt lenslerinize göz kalemlerinizin içinde bulunan yağ ve yapıştırıcıların yapışmasını ve bakteriye sebep olmasını ve görmede bozukluğa neden olur.

5. Görme bozukluğu yaratır

Her ne kadar bu kulağa imkansız gibi gelse de bu durumun göz kaleminin kullanıldığı gibi gerçekleşmesi mümkün olmasa da göz kalemini çok sık kullanan kişilerde ilerleyen yaşlarda körlüğe kadar giden görme bozukluklarına neden olabiliyor. Her ne kadar bazı göz kalemleri şu an piyasada “doğal” adı altında satılsa da aslında hiçbir ürün tamamen masum değildir. İçinde mutlaka kimyasal bulunan bu göz kalemlerine kullananlar çok dikkat etmelidirler.

6. Korneada oksijensizliğe sebep olur

Göz kalemlerinin içinde yoğun miktarda kullanılan yağlar göz içinde çok fazla miktarda kullanıldığında, çok fazla süre gözle temasında göz için birtakım problemlere sebep olur. Yağlı göz kalemleri göz korneasının beslenmesi için gerekli olan göz yaşının çalışması gerektiği şekilde çalışmasını engelleyerek korneanın gereken oksijeni almasına engel olur ve korneada oksijensizlik meydana gelir. Korneanın oksijensiz kalması ise gözde bakteri oluşumuna ve enfeksiyonlara sebebiyet verebilir.

Eğer göz kalemi kullanmayı, sizde ve gözlerinizde bıraktığı etkiyi seviyor ve bundan vazgeçmeyi kolay kolay düşünemiyorsanız kullandığınız göz kalemlerinin kalitesinden içerdiği maddelerden emin olduğunuz göz kalemleri kullanmalısınız. Ayrıca göz kaleminizi sürdüğünüz takdirde aynı göz kalemiyle bütün gece durmanız, makyajınızla uyumanız göz kalemlerinin zararlı etkilerini daha da fazla artırmaktır. Hemen hemen her kullanımda göz kaleminizi bir açacakla açmanız, asansörlü göz kalemlerinizi her kullanımdan sonra ucundan biraz keserek kullanmanız üstünde biriken bakterilerin gözlerinizle temasını engellemiş olursunuz. Bu zararlardan korunmanın bir diğer yolu da başkalarının göz kalemini kullanmamak ve başkalarına göz kaleminizi kullanmak için izin vermemek olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.