Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

GÖZ KANLANMASI NEDEN OLUR?

Herkes hayatının bir döneminde göz kanlanması sorunu ile karşılaşmıştır. Bu yazımızda ise sizlere göz kanlanması neden olur, belirtileri nelerdir ve tedavileri hakkında bilgiler vereceğiz. Sizlerde yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bilgiler yardımı ile göz kanlanması hakkında daha bilinçli bir şekilde hareket edebilirsiniz.

Göz kanlanması, gözünüzün beyaz kısmında meydana gelmektedir. Bazen sadece bir gözde meydana gelirken, aynı anda 2 gözde de meydana gelebilir. Bir göz kanlanması ortaya çıktığında sadece gözünüzün (konjonktiva) açık yüzeyinin altında küçük bir kan damarı kırılır.

Aynaya bakana kadar gözün beyaz kısmında kırmızı bir subkonjonktival kanamanın olduğunun farkında olmayabilirsiniz. Bu kan damarları beyaz yüzeyin altında kalmıştır ve bu bölge kanı çabuk bir şekilde emmektedir. Bir göz kanaması sizlerde endişeye neden olabilir, ancak 1 veya 2 hafta içerisinde kaybolacak bir durumdur. Genellikle zararsızdır.

Bu kanamalar genellikle göze zarar vermeden oluşur. Bu damarların kırılmasına ise günlük hayatımızda yapmış olduğumuz hapşurma gibi eylemler neden olmaktadır.

Göz Kanlanması Belirtileri Nelerdir?

Göz kanlanmasının belirtileri ise sadece gözün beyaz kısmında meydana gelen kanlanmadır. Görmenizi hiçbir şekilde etkilememektedir. Bu durumda herhangi bir ağrı ya da akıntı da olmamaktadır. Belki de tek belirti ve rahatsızlık olarak gözlerinizde meydana gelecek olan kaşınma hissidir.

Göz Kanlanmasının Nedenleri Nelerdir?

Göz kanlanması oluşmasında birçok neden bulunmaktadır. Bu nedenler ise şöyle sıralanmaktadır;

1. Kuru Gözler

goz-kurulugu

Kuru göz sendromunda, bezlerin yetersiz bir biçimde çalışması, göz kanlanmasına neden olmaktadır. Bezler, gözyaşlarınızı üretmenize ve aynı zamanda gözlerinizin kaygan olmasına yardımcı olmaktadır. Bu bezlerin çalışmaması, gözlerinizin tahriş olmasına ve göz yüzeyinde iltihaplaşmasına neden olmaktadır. Kuru göz sendromu tamamen tedavi edilemeyebilir, ancak etkileri azaltılabilir. Bunun için ‘yapay gözyaşı’ damlalarını kullanabilirsiniz.

2. Konjoktivit (Göz Nezlesi)

goz-gribinden-nasil-korunuruz-48781

Gözlerin kanlanması, konjoktivit anlamında okul çağı çocuklarında sıklıkla görülmektedir. Skleranın ve göz kapaklarını kaplayan ince çizgilerin, normal şeffaf zarların enfekte olması ile meydana gelmektedir. Konjonktiva enfekte olduğunda, içindeki kan damarları göze kırmızı ya da pembe bir görünüm vererek, tahriş olmasına ve şişmesine neden olur. Aslında, kırmızımsı-pembe göz konjonktivittin sahte bir belirtisidir. Bu yüzden doğru tanı için doktora gitmeniz gerekmektedir.

3.Alerji

Göz kanlanması oluşmasında gözlerin alerjik bir reaksiyon göstermesi oldukça yaygın bir nedendir. Bağışıklık sisteminin yabancı bir maddeye karşı tepkisi, polen, hayvan tüyü, toz, makyaj malzemelerinde bulunan bazı kimyasal maddeler gibi veya kontakt lensler gözlerde alerji oluşumuna neden olmaktadır. Bu da göz kanlanmasına neden olmaktadır.

4.Kontak Lensler

Bilinçsiz lens kullanımı, uzun süre kullanımı gibi etkenler göz kanamalarına neden olmaktadır. Lensler ayrıca keratit veya mantar göz enfeksiyonlarına da neden olabilmektedir. Kontak lens kullanımı sırasında göz kanlanması meydana gelirse doktorunuza muayene olmanız gerekmektedir.

5.Bilgisayar Görüş Sendromu

1409905261_bilgisayar-goz

Bilgisayara çok uzun süre bakmak, gözlerde yorgunluğa, kızarıklığa ve yanmaya neden olabilmektedir. Bilgisayar gözlerinizin kurumasına neden olmaktadır. Bunun için ise, uzun süre bilgisayar başında olan kişiler, ara ara molalar vermeli ya da özel bilgisayar gözlükleri kullanmalıdır.

6.Göz Yaralanması

fft99_mf5145139

Göz travması ya da yaralanma sonucu damarlarınız etkilenerek göz kanamalarına neden olmaktadır. Göz yaralanmaları minör göz çiziklerden meydana gelebilir (kornea sıyrık derin delici yaralanmalardan ve kimyasal yanıklarda kadar). Kaynağı ne olursa olsun, her zaman için acil olarak tıbbi bir yardım alınması gerekmektedir. 

7.Diğer Nedenler

goz

 • Kornea ülseri: Kornea enfeksiyonları, kornea ülseri, potansiyel görmeyi tehdit etmektdir ve acil olarak tedavi edilmelidir. Kırmızı gözlere ek olarak, kornea ülseri belirtileri hemen hemen her zaman göz ağrısı, azalmış görme ve göz akıntısı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir kornea ülseri genellikle bir göz enfeksiyonu veya travma sonucu oluşmaktadır.
 • Oküler herpes: Soğuk algınlığı, yaralar, virüsler sonucunda meydana gelmektedir.
 • Üveit: Gözün orta tabakasının iltihabı (uveaüveit ışık hassasiyeti ve görme bozuklukları, bulanık görme gibi sorunlara neden olmaktadır. Üveit birçok bilinen nedeni vardır. En yaygını; göz enfeksiyonları, göz yaralanması veya travma ya da sistemik otoimmündür. Ancak pek çok durumda, üveitin altta yatan nedeni bilinmemektedir. Yeterince erken tedavi edilmezse, üveit müstakil retina, katarakt, yüksek göz basıncı ve görme kalıcı kaybına yol açabilir.
 • Glokom: Çoğu durumda, glokom kademeli ve ilk geliştiğinde asemptomatiktir. Işıklar, görme kaybı ve bulantı etrafında ağrılı ve göz kanlanmalarına neden olmaktadır.
 • Soğuk algınlığı ve grip: Burun akıntısı ile birlikte, soğuk algınlığı veya grip şiş gözlere neden olup kanlanma meydana getirir. Bu durum genellikle hapşırma ve öksürme ile birlikte, özellikle sinüs enfeksiyonu veya bloke sinüs sonucu oluşmaktadır.
 • Gebelik: Gebelik sırasında hormonal değişiklikler ile birlikte birçok yönden gözleriniz etkilenebilir. Gözlerin kırmızı ve kanlı yanı sıra kuru, kaşıntılı ve ışığa duyarlı olması mümkündür. Bu durum genellikle geçicidir ve doğumdan sonra düzelmektedir.
 • Sigara: Sigaranın tehditlerinden birisi de göz kanlanmasıdır. Buna ek olarak belirgin riski artıran yaşa bağlı makula dejenerasyonu, katarakt ve üveit, tütün dumanı da, kuru, kırmızı ve kaşıntılı gözlere neden olabilir. Sigara, esrar göz kanlanmasına neden olur. Aşırı alkol tüketimi de göz kızarıklık neden olabilir.
 • Çevre ve işyeri tehlikeleri: Çok kuru hava, toz, duman ve aşırı güneşe maruz kalma diğer belirtiler arasındadır. Kum ve ahşap tozları veya metal ve cam uçan bit olarak rüzgârdan dağılmış parçacıkların yol açtığı Kornea çizikler ciddi bir göz yaralanmasına neden olabilir. Bunlara engel olmak için koruyucu bir gözlük takabilirsiniz. 
 • Uyku eksikliği: Yorgun olduğunuzda gözlerinizin görünümü kanlı olabilmektedir. Uykulu gözlerini ovuşturmak ise göz kanlanmasını artırmaktadır.
 • Yüzme: Klor ve diğer havuz sanitizerler, okyanuslar, göller ve nehirler de dahil olmak üzere su, her türlü doğal bakterilere sahip olduğu için göz kanlanmalarına neden olmaktadır. Ayrıca lensler ile birlikte yüzmekte göz kanlanmasına neden olmaktadır.

Risk Faktörleri Nelerdir?

 • Diyabet
 • Yüksek kan basıncı (hipertansiyon)
 • Aspirin gibi bazı kan sulandırıcı ilaçlar,
 • Kan pıhtılaşma bozuklukları

Testler ve Tanı

Doktorunuz veya göz doktorunuz genellikle gözle bakarak göz kanlanmasını teşhis edecektir. Büyük olasılıkla başka hiçbir testlere ihtiyacınız olmayacaktır. Bunlara ek olarak doktorunuz sizlere bazı sorular sorabilir ya da tansiyonunuzu ölçebilmektedir.

Tedaviler ve İlaçlar

Gözünüzdeki kanlanmayı kullanacak olduğunuz gözyaşı damlaları ile birlikte geçirebilirsiniz. Bu rahatsızlık genellikle herhangi ciddi bir müdahaleye gerek kalmadan 1 ile 2 hafta içerisinde geçmektedir.

Ayrıca kullanmış olduğunuz ilaçlar bazen sizlerin göz kanlanması sorunu oluşmasına neden olabilmektedir. İlaç alımının bitmesi ile birlikte yan etkileri de azalarak yok olacaktır.

Gözlerinizi ovmayınız. Zorunda iseniz, yumuşak ve nazik olmaya özen gösterin. Sert ovmalar gözlerinizde travmalara neden olabilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.