Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Göz Kanlanması

Göz Kanlanması Nedir?

Gözün beyaz kısmının kanlanması olarak bilinen göz kanlanması bir göz sağlığı sorunudur. Herkesin başına hayatında 1 defa da olsa bu durum gelmiştir. Çoğu zaman, zamana bırakarak kendiliğinden düzelmesini bekleriz. Ancak her zaman bu kadar masum bir sorun olmayabiliyor. Bu yüzden üzerinde durmak ve bu sorunu ciddiye almak gerekebilir. Çünkü göz kanlanması birçok hastalığın belirtisi olabiliyor. Gözün beyaz kısmında meydana gelen bu kanlanma tek gözünüzde ortaya çıkabildiği gibi bazen 2 gözünüz de birden de ortaya çıkabilir. Bu kanlanmanın fizyolojik sebebi gözlerdeki damarların genişleyip kan toplamasıdır. Göz kanlanmalarının çeşitli sebepleri olabilir.

Göz Kanlanması Nedenleri?

1.Göz Kuruluğu

Gözyaşı bezlerinin yetersiz gözyaşı üretmesine bağlı olarak göz kuruluğu meydana gelir. Göz kuruluğu sebebiyle de gözlerde tahriş,enfeksiyon ve iltihaplanmalara bağlı olarak göz kanlanması meydana gelebilir. Göz kuruluğu için gözyaşı damlaları gibi tedavi yöntemleri vardır. Göz kuruluğu yaşayan hastaların doktora görünüp, doktor kontrolünde tedavi uygulaması daha sağlıklı olacaktır.

2.Göz Nezlesi (Konjonktivit)

Tıpta konjonktivit olarak geçen göz nezlesi,sık görülen ve bulaşıcı bir göz enfeksiyonudur. Bulaşıcı olmasından dolayı okul çağındaki çocuklarda görülebilir. Göz nezlesi göz kanlanmasına sebep olabilir. Göz nezlesinden dolayı göz kapaklarının iç yüzeyi ile göz akının bir kısmını örten ince zar enfeksiyon kapar, kan damarları tahriş olur, şişer ve gözlerde kanlanma meydana gelir. Göz nezlesi hastalığına sahip kişilerin doktor kontrolünde tedavi görmesi önerilir.

göz kanlanması

3.Göz Yaralanmaları  

Göz kanlanmalarının sebeplerinden biri de gözlerin darbe alması ve yaralanmasıdır. Göz akındaki damarlarda çatlama da göz kanlanmasına sebep olur. Gözlerin yaralandığında kanlanmasının sebebi de şudur. Gözler yaralanıp incindiğinde tamir amacıyla vücut darbe alan yerlere daha fazla kan pompalar ve gözdeki kan damarları genişleyerek kan toplar. Bunun sonucunda da gözlerde kanlanma meydana gelmiş olur. Göz yaralanmaları kesinlikle hafife alınmamalıdır. Küçük çizikler şeklinde de olsa,ağır travmalar şeklinde de olsa göz sağlığı çok önemlidir ve tıbbi müdahale gerektirir. Böyle durumlarda doktorunuza başvurunuz.

4.Alerji

Çeşitli durumlar insan bünyelerinde farklı alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Bu alerjik reaksiyonların en yaygın belirtilerinden biri de göz kanlanmasıdır. Çeşitli alerjik reaksiyonlara (bahar aylarında uçan polenler, tozlu hava, kozmetik ürünler vs.)  karşılık da vücudumuz direnç göstermek için histamin salgılamaya başlar. Histamin de kan damarlarını genişleterek kan akışını hızlandırmaya yarar. Doğal olarak genişleyen kan damarları gözlerimizde kan toplanmasına ve göz kanlanmasına sebep olur. Alerjik maddeye göre, bu maddelerden kaçınarak göz kanlanmasının önüne geçebilirsiniz.

5.Kontakt Lensler

Kontakt lenslerin sık kullanılması ve bakımının yapılmamasına bağlı olarak gözlerde kanlanma meydana gelebilir. Bu tarz yanlışlar gözlerde mikrop ve enfeksiyon oluşturur ve böylece gözlerde tahrişe sebep olur. Kontakt lens takarken ortaya çıkan göz kanlanmaları çok ciddi göz enfeksiyonlarının belirtisi olabilir. Kontakt lens takarken gözleriniz kanlanıyorsa bir göz doktoruna başvurmanız yararlı olacaktır. Kontakt lensler ayrıca göz kuruluğuna sebep olarak da göz kanlanması oluşturabilir. Çünkü kontakt lensler, korneaya ulaşan oksijen miktarını azaltır ve gözyaşı üretimini azaltarak göz kuruluğuna dolaylı olarak da göz kanlanmasına sebep olur. Kontakt lenslerden kaynaklanabilecek sorunların önüne geçmek için düzenli olarak lenslerinizin bakımını yapmalı, takarken gözünüze iyi oturtmalı ve göz doktorunuza danışarak lenslerinizi zamanında değiştirmelisiniz.

6.Uzun Süreli Bilgisayar Kullanımı 

Uzun süreli bilgisayar kullanımı gözlerde kanlanmaya sebep olabilir. Aslında bunun sebebi de dolaylı olarak göz kuruluğundan kaynaklanmaktadır. Çünkü bilgisayar ekranına uzun süre bakıldığında kişi daha az göz kırpar ve bundan dolayı gözlerde kuruluk meydana gelir. Bilgisayar kaynaklı göz sorunlarından kurtulmak için yapmanız gerekenler oldukça basit. Öncelikle uzun süre aralıksız bilgisayar kullanmamaya gayret etmelisiniz. Sık sık molalar vererek gözlerinizin dinlenmesini sağlamalısınız. Gözlerinizi nemli tutmak için göz damlaları da kullanabilirsiniz. Ayrıca bilgisayar kullanırken göz sağlığı için özel üretilmiş gözlükleri takarak da bilgisayar kaynaklı göz sorunlarının önüne geçebilirsiniz.

Korneal ülser

7.Korneal Ülser

Korneal ülser bir göz enfeksiyon hastalığıdır. Görme yetisini tehdit eder bu yüzden acil tedavi edilmesini gerektirir. Bu hastalığın belirtisi olarak göz kanlanması meydana gelebilir.

8.Oküler Herpes Hastalığı

Herpes simplex virüsünden kaynaklanan bir hastalık olarak oküler herpes hastalığı da göz kanlanmasına sebep olabilir. Esasında belirtisi olarak göz kanlanması meydana gelir. Diğer belirtileri göz ağrısı, göz şişmesi, ışığa hassasiyet ve göz akıntısıdır. Kendini tekrarlayan, viral bir hastalık olan oküler herpes hastalığı tedavi edilmezse korneanın zedelenmesine sebep olur ve görme yetisinin kazanılması için kornea nakline ihtiyaç duyulabilir.

9.Üveit

Gözün orta katmanındaki iltihaplanma neticesiyle meydana gelen bu hastalığın belirtisi olarak göz kanlanması ortaya çıkabilir. Göz kanlanmasının yanı sıra gözlerde ağrı, ışığa hassasiyet ve bulanık görme gibi belirtiler görülebilir. Üveit hastalığının çoğunlukla nedeni bilinmemekle birlikte yaygın olarak göz enfeksiyonları, göz yaralanmaları ve sistematik otoimmün bozukluğu nedenlerinden kaynaklanır. Üveit zamanında tedavi edilmelidir. Eğer zamanında tedavi edilmezse retinanın ayrılmasına, katarakta ve yüksek oküler basınca sebep olabilir. Bunlara bağlı olarak görme yeteneğinin yitirilmesi meydana gelebilir.

10.Glokom Hastalığı

Ciddi göz sorunlarına sebep olabilen glokom hastalığının belirtisi olarak göz kanlanması meydana gelebilir. Ayrıca baş dönmesi, görme kaybı gibi belirtiler de ortaya çıkabilir. Tedavi edilmesi önemlidir zira gözün içindeki ani basınç değişiklikleri görme yetisinin kaybına bile sebep olabilir.

11.Soğuk Algınlığı ve Nezle

Soğuk algınlığı ve nezlenin belirtisi olarak da göz kanlanması meydana gelebilir. Ayrıca burun akıntısı da görülür. Göz kanlanmasının sebebi sinüslerin dolması veya enfeksiyon kapmasından kaynaklanır. Genelde soğuk algınlığı veya nezlenin ortadan kalkmasıyla beraber göz kanlaması da ortadan kalkar.

12.Gebelik

Hamilelikte meydana gelen hormonal değişiklikler gözleri pek çok şekilde etkileyebilir. Göz kızarıklığı veya göz kanlanması, göz kuruluğu, ışığa hassasiyet gibi durumlar görülebilir. Ayrıca hamilelikte korneanın şekli değişebilir görmede bozukluk ve bulanıklık ortaya çıkabilir. Bu  problemler hamilelikten kaynaklı olduğu için geçicidir ve doğumdan sonraki ilk 2 hafta içinde etkileri kaybolur.

Tütün Kullanımı

13.Tütün Kullanımı

Akciğer ve kalp sağlığının yanı sıra göz sağlığını da etkileyen tütün veya sigara kullanımı yaşa bağlı maküla dejenerasyonu, katarakt ve üveit risklerini artırmasının yanında göz kuruluğuna, göz kanlanmasına ve göz kaşıntısına sebep olabilir.

14.Alkol Kullanımı

Aşırı alkol kullanımı kırmızı kan hücrelerindeki oksijen miktarını düşürerek damar yoğunluğunu artırır, yüz ve gözlerde kanlanmaya sebep olur.

15.Çevresel Etkenler

Aşırı tozlu, kuru havalar, sigara dumanının yoğun olduğu alanlar da gözlerde tahrişe sebep olup göz kanlanmasına sebep olabilir. Ayrıca uzun süre güneşe maruz kalma, rüzgarlı havalarda gözlere toz, kum tanelerinin kaçması da göz kanlanmasına sebep olabilir.

16.Uykusuzluk

Yetersiz uyku neticesiyle de gözlerde kanlanma, şişlik ve göz altlarında morluklar meydana gelebilir. Düzenli ve yeterli uykuyla bu sorunlar çözülebilir.

17.Yüzme

Denizde çeşitli mikrop ve bakteriler, havuzda klorlamış ve dezenfekte edilmiş su da gözlerinizin kanlanmasına sebep olabilir. Yüzme gözlüğü kullanarak bunun önüne geçebilirsiniz.

18.Vitamin Eksikliği

Yetersiz vitamin alımı birçok hastalığa davetiye çıkarabildiği gibi göz rahatsızlıklarına da sebep olabilir. Özellikle B vitaminlerini ve A vitaminini eksiksiz almak göz sağlığı için son derece önemlidir. Bu vitaminlerin eksikleri sebebiyle gözlerde kanlanmalar meydana gelebilir. Vitaminlerin alımıyla bu sorunlar ortadan kalkacaktır.

Sıcak Kompres

Göz Kanlanması Tedavileri

  1. Soğuk-Sıcak Su Kompresi: 2 bez ve 2 kap alın. Kaplardan birine el yakmayacak kadar ılık su diğerine de soğuk su koyun. Bezlerin birini ılık birini soğuk suya batırıp gözlerinizi kapatıp bezleri sırayla gözünüze koyup yeterli süre bekleyin. Bu sayede göz damarlarınızdaki basınç dengelenecek ve göz kanlanmasının yanı sıra gözleriniz rahatlayacaktır. Ayrıca direk göz kanlanmasını geçirmek için buz kompresi de uygulayabilirsiniz. Bunun için de buzu ince bir havluya sarıp gözlerinize uygulayabilirsiniz.
  2. Yüzünüzü Soğuk Suyla Yıkayın: Uyandığınızda yüzünüzü soğuk suyla yıkayarak varsa göz kanlanmasını engelleyebilirsiniz.
  3. Göz Sağlığınıza Dikkat Edin: Gözlerinizi UV ışınlarından koruyun: Uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmamaya dikkat edin. Bilgisayar kullanımına dikkat ediniz.
  4. Bol Su Tüketin: Bolca su içmek hem sağlığınız için hem de gözleriniz için son derece faydalıdır. Günlük en az 2 litre su tüketmeye gayret gösterin. Bu sayede göz kuruluğunun önüne geçerek göz kanlanmasını engelleyebilirsiniz.
  5. Süt: Göz kapaklarınıza hafifçe sütle ıslatılmış pamuğu sürerek göz kanlanmasını engelleyebilirsiniz.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.