Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Göz Kapağı Neden Ağrır?

Göz kapağında ağırlık, ağrı ve göz kapağını açamama durumları, çeşitli sağlık problemlerinde gözlenebilen semptomların arasında yer alır. Genelde göz kapağı ağrısı, lokal olarak oluşan hastalıklardan kaynaklanır. Göz kapağında görülen ağrılar, ciddi hastalıkların belirtilerinden biri de olabilir. Bu şekildeki bir durumda genelde, kronik ağrılar oluşması söz konusu olur. Kişi böyle durumda mutlaka uzman bir göz doktoruna gitmelidir. Gerekli tetkikler yaptırılmalı ve teşhis doğrultusunda uygun bir tedavi başlatılmalıdır.

Göz Kapağı Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

1. Çevresel Nedenler

Duman ya da sis gibi havada varolan kirleticiler, bazı gıdalara karşı alerjik reaksiyonlar gösterilmesi, güneş yanığı durumları, saman nezlesi ya da hayvan tüyü, toz, polen veya kozmetiğe karşı gösterilen alerjik reaksiyonlar göz kapağında ağrıya neden olabilir.

2. Göz Hastalıkları

Göz kapağı ağrısına özellikle numaralı gözlük kullananlarda sıklıkla rastlanır. Kişilerin göz numaralarının büyümesi, düzenli olarak göz muayenesine gitmemesi ve göz numarasını değiştirmemesi durumlarında görülür.

Kişilere yanlış görme bozukluğu konulması, görme bozukluğu derecesinin yanlış konulması ve gözün gerekenden fazla çalışması göz kapağının, gözün ve göz çevresinin ağrımasına neden olabilir. Günümüzde bu tarz hatalar artık makine kullanılmasından dolayı pek fazla görülmeyebilir. Lakin numaralı gözlük kullananların gözlerini çok fazla yoracak eylemlerde bulunmaları göz kapağı ağrılarına yol açabilir. Göz kapağının kenarındaki iltihaplar ve arpacık gibi sorunlar da göz kapağı ağrısına neden olabilir.

3. Enfeksiyon Kaynaklı Durumlar

Göze yabancı bir cismin kaçması halinde ya da çeşitli kimyasal maddeler ile gözün kirlenmesi sonucu gözde enfeksiyonlar oluşabilir. Göz yapısı itibari ile steril bir bölge olduğu için kolayca mikrop kaparak enfeksiyon oluşabilir.

Kullanılan ilacın kontamine olması, günü geçen ilaç ve kozmetik ürünlerinin gözde kullanılması da ağrı durumuna neden olabilir. Kişilerin böyle durumlarla karşılaşmamak adına, kişisel göz hijyenlerine çok dikkat etmeleri gerekir.

4. Göz Tembelliği

Göz tembelliği rahatsızlığı doğuştan meydana gelen bir rahatsızlık olduğu gibi, sonradan çeşitli çevresel sebeplerden kaynaklı olarak da meydana gelebilir. Bu durum tek bir gözde olduğu gibi her iki gözde de görülebilir. Doğuştan oluşmayan durumlar genelde yaş ilerlemesine bağlı olarak görülür. Göz tembelliği olan kişilerde göz kapağı düşüklüğü, gözde ağrı oluşması ve görmede ciddi boyutlarda sıkıntılar yaşanabilir.

Göz kapağında ağrı genelde ciddi olmamasına karşın, orbital sellülit gibi bazı durumlarda ciddi, hatta hayati tehlikesi bulunan enfeksiyonların belirtisi olabilir. Bu çerçevede göz kapaklarında ağrı olur, şiş ve mor görünür, göz hareket ettirilince ağrı hissedilir ya da yüksek ateş görülebilir. Böyle bir durumda acil yardım alınmalıdır.

Göz Kapağı Ağrısı Nasıl Geçer?

  • Gözde enfeksiyon gelişmesi halinde, öncelikle lokal antibiyotik içeren ilaçlar kullanılması tavsiye edilir. Bazı durumlardaysa gözde oluşan enfeksiyonlar cerrahi müdahaleyle temizlenir. Kişinin yardım almaması halinde gözünde görme kayıpları görülebilir, bu nedenle çok dikkatli olmak gerekir.
  • Göz kapağı ağrıları genelde acil durumlar değildir. Lakin önemli olan şey, göz içine yabancı ve kesici maddelerin ya da yanıcı bir cismin kaçmamasıdır. Eğer kaçarsa vakit kaybetmeden muhakkak bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Diğer yandan orbital ismi verilen iltihabi hastalığa özellikle dikkat edilmesi gerekir. Kanlanmış göz, mor ya da kırmızı renge dönüşen ve şişen göz kapağı, bunların yanında vücuttaki yüksek ateş, iltihabi hastalıkların habercisi olabilir.
  • Evde kendi kendinize uygulayabileceğiniz yöntemler de vardır. Göz kapaklarında oluşan ağrı ve şişliklerin tedavisi amacıyla hazır poşet çaylar kullanılabilir. Demlendikten sonra poşet çayları demlikten çıkartıp soğutmalı ve bu demlik çay poşetleri göz kapağının üzerine koyup 10 dakika kadar bekletmek gerekir. Bu uygulamayla göz kapağı ağrısı ve şişlikler iyileşebilir.
  • Bir tutam kadar papatya çiçeği, bir kahve fincanı kaynayan su içine ilave edildikten sonra 10 dakika bekletilerek demlenmelidir. Bu karışım soğumaya bırakılmalıdır. Papatya çayının soğumasından sonra bir pamuk yardımı ile göz kapaklarına ve göz çevresine kompres uygulaması yapılabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.