Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Göz Kapağındaki Kızarıklık Neden Olur, Nasıl Geçer?

Göz kapakları, vücutta en hassas noktalardan birisidir. Göz kapağında oluşan kızarıklıklar basit gibi görünebilir. Fakat tedavi edilmezse belki daha kötü sonuçlara neden olabilir. Göz kapağında kızarıklık, kaşıntı ve şişme problemleri sıklıkla rastlanan semptomlardan değildir. Genelde bu şekildeki etkiler gözde oluşan fizyolojik ya da patolojik bir değişimden kaynaklanır. Göz kapaklarında meydana gelen kızarma, hızla ciddi bir hal alıp, görme kaybına kadar gidebilir. Bundan dolayı, göz kapağında kızarıklık sorunu ile karşılaştığımızda, muhakkak bir göz doktoruna görünmeli ve gereken tetkikleri yaptırmalıyız.

Göz Kapağında Kızarıklık Neden Olur?

Göz kapağında kızarıklık durumunun sebeplerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

Arpacık: Kirpik diplerinde folikül denilen iltihaplanma olayına denilir. Göz kapağında kızarıklık, hassasiyet ve şişlikler oluşabilir. Sorun olan bölgeye sıcak kompres uygulaması yapılabilir. Ardından ilaç ile tedavi uygulanabilir.

Blefarit: Kirpik dibinde oluşan enfeksiyona verilen bir isimdir. Kendisini batma hissi şeklinde belli eder. Göz kapağında kızarıklık yapabilir. Tedavi genelde antibiyotikli ilaç tedavisi ile yapılır. Bunun yanı sıra suni gözyaşı damlası ile de tedavi edilebilir.

Entropion: Tıp biliminde kirpik ile göz kapağının içe dönmesi olarak tanımlanır. Bu durumda da göz kapağında kızarıklık görülebilir. Tedavisinde ilaç kullanılabilir fakat cerrahi müdahale yapılması daha doğru bir tercih olur.

Ektropion: Entropion rahatsızlığının tersine, göz kapağının dışarıya doğru dönmesi durumuna verilen bir isimdir. Cerrahi müdahale ile tedavi edilmesi mümkündür.

Ptozis: Göz kapaklarında düşme olması durumunu ifade eden bir tıp terimidir. Tedavi cerrahi müdahale ile yapılabilir. Küçük yaşlardaki çocuklarda görülür ise erkenden önlem alınması tedavide önemlidir.

Şalazyon: Göz kapağında bulunan salgı bezlerinin iltihaplanması durumuna verilen addır. Göz kapağında kızarıklık, ağrı ve şişlik gibi semptomlar oluşabilir. Hemen doktora gidip muayene olunması şarttır. Genelde ilaç tedavisi ile iyileşebilir.

Göz kapağında kızarıklık sorunu yukarıda bahsedilen hastalıklar dışında enfeksiyon, alerjik reaksiyon ve göz kuruluğu gibi sebeplerden dolayı da oluşabilir.

Enfeksiyonlar: Göz, yapısı gereği steril özellikli olan bir organımızdır. Göz bölgesine steril olmayan malzemeler ile işlemler yapılması steril ortamı kirletir ve mikroorganizmaların üremesine neden olabilir. Mikroorganizmaların üremesine bağlı olarak gelişebilen enfeksiyon durumlarında, göz ve çevresinde ciddi şekildeki değişiklikler gözlenebilir. Bazen gözün tekinde meydana gelir, bazen de her ikisinde de meydana gelebilir.

Diğer bir ihtimal ise gözlerde sırası ile meydana gelmesidir. Enfeksiyon durumunda göz kapaklarında kızarıklıklar olur. Enfeksiyon sorunu ciddi bir durumdur. Hızlı bir şekilde tedavi olunması gerekir. Enfeksiyon doğru bir şekilde tedavi edilmez ise, giderek göz dokusuna yayılır. Bu şekilde kişinin görme duyusunu dahi kaybetmesine neden olabilir.

Alerjik Reaksiyonlar: Alerjik reaksiyonların görülmesi, çevredeki çeşitli maddelere karşın vücudun tepki vermesi sonucu oluşur. Vücuttaki histamin seviyesi normalden çok artış gösterir ve buna bağlı olarak vücutta çeşitli semptomlar belirebilir. Özellikle de kozmetik ürünlere karşı vücutta lokal alerjiler gözlenebilir. Göze yapılan makyaj malzemeleri, vücutta alerji gelişmesine bağlı olarak; göz kapağında kızarıklık, şişme ve kaşıntılar meydana getirebilir.

Bu şekildeki bir durumda kişiler hiç zaman kaybetmemelidir. Yüz alerjiye neden olan maddeden arındırılarak temizlenmelidir. Buna bağlı olarak da semptomların azaltılması için topikal veya oral yollardan antihistaminik ilaç kullanılabilir. Bilinçsiz bir şekilde kesinlikle ilaç kullanılmamak gerekir.

Göz Kuruluğu: Göz kuruluğu sorunu kişide genetik olarak oluşabilir. Bu sorun çok nadir olarak gözlenen bir durumdur. Göz kuruluğu genellikle çevresel etkenlerden ötürü meydana gelir. Kişinin kullanmış olduğu ilaçlara bağlı olarak bu sorun sıklıkla görülür. Yaşlılığa bağlı olan göz drenajındaki azalma sonucunda da bu durum gözlenebilir.

Göz kuruluğu durumunda gözde kızarıklık, kaşıntı ve şişme görülebilir. Görülen bu durumlar göz kapağı ve göz çevresine de yayılabilir. Bu şekildeki durumlarda kişi hiç zaman kaybetmemelidir. Hemen bir göz doktoruna gidip de göz kuruluğunu geçirmeye yarayan palyatif tedavilerden yararlanmalıdır.

Göz Kapağındaki Kızarıklık Nasıl Geçer?

Göz kapağı kenarlarının düzenli olarak temizlenip de bakımının yapılması tedavinin temelidir. Hastalar uzun süre göz kapağı bakımı yapmalıdır. Bu bakımda öncelikle göz kapağı kenarlarına, yakmayacak şekilde, sıcak pansuman uygulaması yapılır. Bu şekilde biriken ve sertleşen yağlı maddeler ve kabuklar yumuşayabilir. Sonrasında ıslak gazlı bir bez veya kulak pamuğu yardımıyla göz kapağı kenarlarına sürülüp, kirpik dipleri ve çevresinde oluşan birikintiler temizlenebilir.

Eğer gerekli duyulursa son olarak göz kapağı kenarlarına antibiyotikli-steroidli ilaçlar uygulanabilir. Bu tedavide bazı hastalar yapay gözyaşı damlalar da kullanabilir. Bazı hastaların ise doktor kontrolünde bir iki ay süre ile antibiyotikli ilaç kullanması da önerilebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.