Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Göz Kapaklarında Şişme

Göz kapaklarının şişmesi birtakım nedenlere bağlı olmaktadır. Göz kapaklarının şişmesi durumunda altında yatan farklı bir hastalığın olup olmadığının kontrolü yapılmalıdır. Göz kapaklarının şişmesinde birçok neden olabilir. Mesela endokrin, böbrek problemleri, insan vücudunda ödeme neden olan tiroid hastalıkları, metabolik sorunlar, üst solunum hastalıkları ve aynı zamanda alerjik birtakım hastalıklar göz kapaklarının şişmesinde başlıca rol oynamaktadır. Eğer göz kapaklarının şişmesinin nedeni bunlardan biri değilse, diğer çevresel nedenler üzerinde durulmalıdır. Gözlerin insan vücudunun en hassas organlarından biri olması sebebi ile yüksek yastıkta bile yatsanız, göz kapaklarınız şişebilir. Çünkü insan vücudunda yer alan göz kapakları çok hassas ve çok ince bir yapıya sahiptir, çok küçük bir tahrişte ya da darbede hemen şişme ihtimali bulunmaktadır.

Göz kapaklarınızın şişmemesi için yatış pozisyonunuz çok önemlidir. Özellikle yatış pozisyonunuz, yastık kalınlığınız da çok önemlidir. Yüz üstü uyuyorsanız sabah uyandığınız zaman göz kapaklarınız şişmiş olabilir. Çok fazla uyumanız durumunda da gözlerinizin şişme ihtimali artmaktadır. Masaj sırasında yüz üstü yatıyorsanız, göz kapaklarınızın şişmesi doğal bir durumdur. Çünkü insan vücudunda ödem yapan atık kanı, masaj aracılığı ile ayak parmak ucundan kalbe doğru gitmesine yardımcı olur. Aynı şekilde masaj sonunda yüz kısmında toplanan ödemin alın bölgesine yapılması gereken parmak hareketleri ile kalbe doğru gitmesi gerekmektedir. Bunun aksi bir durum yaşandığı zaman masaj koltuğundan kalktıktan sonra şişmiş olan göz kapaklarının inmesi gerekmektedir. Çünkü insan vücudunda yer alan dokular arasındaki su yer çekimi ile birlikte çekilmiş olmaktadır. İnsan vücudunda ödem bulunması durumunda yüz üstü bir pozisyonda uykuya geçildiği zaman göz kapaklarının şişme riski artmaktadır. Göz kapaklarının şişmesinde beslenme programı, geç yatmak, az ya da çok uyumak, göz kapaklarına sürülen birtakım kozmetik ürünleri de etkili olmaktadır.

GÖZ ŞİŞMESİ NEDENLERİ

Göz kapağı şişmesi rahatsızlığı, gözü saran birçok bağ dokularında iltihap ya da aşırı sıvı, yani ödemin olması durumunda ortaya çıkmaktadır. Göz kapağı şişmesi rahatsızlığı bazen ağrılı, bazen de ağrısız olmaktadır. Bu durumdan gözlerin hem alt hem de üst kapağı belirli bir oranda etkilenmektedir.

Göz kapağı şişmesinin birçok sebebi bulunmaktadır. En sık görülen sebepler ise, göz alerjisinin olması, göz enfeksiyonu, göz yaralanmaları, göz nezlesi ve aynı zamanda göz kapağı yangısıdır. Göz kapağının şişmesi genel olarak ciddi ya da gözde tehdit oluşturabilecek bir sağlık sorunu haline gelebilir. Göz şişmesinin uzun süre devam etmesi ya da daha kötü bir hale dönüşmesi durumunda, mutlaka doktorunuza başvurun.

Göz Kapağı Şişmesi Neden Olur?

Göz Kapağı şişmesinin birçok nedeni vardır. Bu nedenler:

1-) Göz Alerjileri 

İnsan vücudunda yer alan bağışıklık sisteminin alerjen adında yabancı bir maddeye karşı aşırı duyarlı olması sonucunda göz alerjileri ortaya çıkabilir. Aynı zamanda polen, çiçek tozu, hayvan tüyü ya da kepeği, bazı göz damlaları ve lens suyu çok sık görülen bir göz alerjisidir. Bazı insanlarda ise makyaj malzemelerine karşı göz şişmesi olabilir. Göz alerjinin birtakım aşamaları vardır. Gözlerinize yabancı bir madde temas eder. İnsan vücudu bu maddenin zararlı olduğunu algıladığı zaman, bazı kimyalar salgılamaya başlamaktadır. Bu maddeler arasında en yaygın olarak alerjik etki gösteren histamin maddesidir. Göz bu madde ile temasa girdiği anda, kan damarları kabarır, şişer, göz sulanması ve son olarak da göz kapağı şişmesi meydana gelir.

2-) Göz Nezlesi (Konjonktivit)

Göz kapaklarının şişmesindeki sebepler arasında yer alan göz nezlesi, göz yüzeyinde ortaya çıkan iltihaplanma sonucu oluşmaktadır. Alerjik, bakteriyel ya da virütik yollar aracılığı ile ortaya çıkan göz nezlesi çeşitlerinin tümü gözlerde şişmeye neden olmaktadır. Gözlerde ortaya çıkan göz nezlesinin bir diğer belirtisi ise gözde kızarıklıktır.

3-) Arpacık

İnsan vücudunda bulunan organlar arasında en hassası olan gözlerde bazen arpacık gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Genel olarak göz kapağında yer alan şişkin ya da kırmızı hafif yükselti şeklinde kendini belli etmektedir. Arpacık bakteriyel ve enfeksiyon ile ortaya çıkabilir. İnsan vücudunda yağ üretme gibi bir işlevi olan bez tıkandığı zaman göz kapaklarında şişme meydana gelmektedir. Gözde ortaya çıkan arpacık gözün tüm kısımlarının şişmesine neden olabilir ama genel olarak dokunulduğu zaman biraz acı vermektedir. Göz enfeksiyonları genel olarak göz ya da göz kapağı çevresinde yer alan bazı dokuların şişmesine neden olmaktadır. Göze bulaşan virüsler ya da bakteriler sebebi ile ortaya çıkan birçok enfeksiyon bulunmaktadır.

4-) Göz Kapağı Yangısı (Blefarit)

İnsan vücudunda yer alan göz kapaklarının içerisinde iltihaplanmalar oluşmaktadır. Göz kapağının şişmesinin altında yatan farklı bir sebep olabilir. Göz kuruluğu ya da birtakım enfeksiyonlar göz kapağının şişmesine neden olmaktadır. Diğer belirtileri ise gözde yanma, sulanma ya da kaşıntıdır.

5-) Göz Yaralanmaları

İnsan vücudundaki en hassas organlardan biri olan göz kısmının herhangi bir yerinde incelme ya da iltihaplanma ortaya çıkarsa göz kapağında şişmeler ortaya çıkmaktadır.

6-) Kontakt Lens Kullanımı

lens11_387850345

Özellikle lens kullanan bireylerin lenslerinin hijyenine çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Ellerinizi yıkamadan lenslerinizi takıp çıkarmak ya da yüzme havuzuna lens ile girmek göz enfeksiyonlarının oluşmasına neden olmaktadır. Buna bağlı olarak göz kapaklarında şişme meydana gelir. Aynı şekilde kopmuş ya da zarar görmüş olan lenslerin kullanımı da göz kapaklarının şişmesine neden olmaktadır. Lenslerinizin kullanım süresi dolduğunda atmanız daha fazla kullanmamanız gerekmektedir.

7-) Orbital selülit, Graves hastalığı, Oküler herpes

Bu tür göz rahatsızlıklarında erken tanı ve tedavi çok önemlidir, bu nedenle vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Aksi durumlarda kısmi bir şekilde göz kaybı ve hatta görme kaybı yaşayabilirsiniz. Gözlerde kısa süreli şişmeye neden olabilecek diğer faktörler ağlamak, uyumak ya da çok fazla tuz tüketimidir.

Göz Kapağı Şişmesi Tedavisi

Göz kapağı şişmesinin birtakım sebepleri bulunmaktadır. Gözlerinizin herhangi bir sebeple şişmesi durumunda birtakım tedavi yöntemlerini uygulatabilirsiniz. Bu tedavi yöntemleri:

Soğuk Uygulama

İnsan vücudunda yer alan göz kapaklarının şişmesi nedeni ile birtakım tedaviler uygulayabilirsiniz. Bu tedavilerin en yaygın olanı gözünüzü ve göz çevresini soğuk su ile yıkamak ya da soğuk kompres yapmaktır. Gözünüze soğuk kompres yapmanız için ince bir havlunun ya da bezin içerisine buz koyup, gözünüzün üzerine belirli bir süre tutabilirsiniz. Buzu gözünüze ya da cildinize değdirmemeye dikkat edin.

Antihistamin İlaçlar

İnsan vücudunda yer alan en hassas organlardan biri olan gözlerin şişme nedeni herhangi bir alerjiden kaynaklanıyorsa, antihistamin içerikli göz damlaları ya da ağız yolu ile alınan bazı alerji ilaçları gözün şişliğini indirecektir. Eğer göz şişliğiniz ciddi ve ileri bir boyutta ise doktorunuz steroid damlasını tavsiye edebilir.

Antibiyotik ve Antienflamatuar İlaçlar

Göz kapaklarının şişmesi nedeni göz nezlesi ya da oküler herpes gibi enfeksiyonlardan kaynaklanıyorsa, doktorunuzun tavsiye ettiği göz damlaları, merhemler iyi gelecektir.

 Gözünüzü Ovalamayın

göz alerjisi

Göz kapaklarınız kısa süreli şişmiş ise, evde uygulayabileceğiniz bazı tedavi yolları uygulayabilirsiniz. Göz kapaklarınızın şişmesi durumunda, gözlerinizi ovalamamanız gerekmektedir. Eğer ovalarsanız göz kapağınızın şişliği de artacaktır.

Lenslerinizi Çıkarın

Gözlük yerine lens takmayı tercih ediyorsanız, göz kapağınızın şişliği inene kadar lenslerinizi takmamanız gerekmektedir.

Başınızı Dik Tutun

Göz kapağınızın şişliği inene kadar duruşunuzun dik olmasına özen gösterin. Ayrıca uzanmamalısınız, çünkü uzandığınız zaman insan vücudunda yer alan kan akışının hızlandıracağı için göz kapağınızın şişliği daha çok artacaktır.

Poşet Çay

Şişmiş olan göz kapağınızın tedavisi için sıcak suyun içerisine poşet çayı koyun. Bir süre bekledikten sonra çıkarın ve soğumasını bekleyin. Poşet çay soğuduktan sonra göz kapağınızın üzerine koyabilirsiniz.

Doktora Başvurun

Göz kapağınızda ortaya çıkan şişme yaptığınız her uygulamaya rağmen inmiyorsa, hiç vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Göz Kapağı Şişmesi Nasıl Engellenir?

Göz kapağınızın herhangi bir nedenden dolayı şişmesi durumunda alerji testi yaptırmanız uygun olacaktır. Eğer göz kapağınızda şişme ya da alerjiye bağlı ortaya çıkan semptomlar sürekli oluyorsa alerji testi yaptırarak, nelere karşı alerjiniz olduğunu belirleyebilir ve bu alerjik besinlere karşı önlem alabilirsiniz. Ayrıca bu tür besinleri tüketmemeye özen gösterin. Makyaj malzemelerinizi ve diğer kullandığınız kozmetik ürünlerin hipoalerjenik ya da kokusuz olmasına özen gösterin. Bu durumda herhangi bir alerjiye karşı önlem almış olursunuz. Eğer lens kullanıyorsanız, enfeksiyon riskinin olup olmadığına dikkat ederek, göz kapağınızın şişmesini önleyebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.