Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Göz Kararması ve Geçici Unutkanlık Neden Olur, Nasıl Geçer?

İnsanların hayatını zorlaştıran göz kararması ve geçici unutkanlık günümüzde 15 yaşından büyük herkeste görülebilen ve çok sık rastlanan bir rahatsızlıktır. Göz kararması ve geçici unutkanlık ilerleyen yaşlarda daha sık görülebilir ve bu rahatsızlıkların yüzlerce nedeni olabilir. Çoğunlukla tansiyon yükselmesi-düşmesi ve şeker yükselmesi-düşmesi gibi sorunlardan kaynaklı bu rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Sürekli göz kararması ve geçici unutkanlık yaşıyorsanız bir hekime görünmenizde fayda var. Şimdi göz kararması ve geçici unutkanlığın nedenlerini ve nasıl geçeceğini inceleyeceğiz.

Göz Kararması Neden Olur?

asdassda

Göz kararması rahatsızlığı tek başına ortaya çıkmaz. Çoğunlukla başka bir rahatsızlık göz kararmasını tetikler. Genel olarak göz kararmasını tetikleyebilecek nedenleri aşağıda sıraladık.

 • Ayağa Kalkınca Göz Kararması(Ortostatik Hipotansiyon): Oturduğunuz yerden ayağa kalktığınızda bir anda gözleriniz kararıyor, bununla beraber başınızda dönüyor ise bu duruma ortostatik hiptansiyon denir. Ayağa kalktığınızda bir anda tansiyonunuz düşer. Beyne giden kanda azalma olur.
 • Vertigo: Normal durumlarda oluşan ani göz kararmasıyla beraber baş dönmesi tehlikeli hastalıkların habercisi olabilir. Ciddi hastalıklardan şüphelenmek için nadir olarak değil de, 2-3 günde bir göz kararması ve baş dönmesi olmalıdır. Vertigo rahatsızlığı bu hastalıklar içerisinde baş şüpheli denilebilir. İç kulaktaki kristallerin oynaması ile ortaya çıkan bir hastalık olan vertigo insan sağlığını olumsuz yönde etkiler. Denge bozuklukları, sürekli baş dönmesi, kusma ve göz kararmasına neden olur.
 • Migren: Eğer baş ağrınız ataklar halinde ortaya çıkıyorsa bu ağrıya migren denir. Migren kişinin hayatını olumsuz yönde etkileyen bir rahatsızlıktır. Migren atakları başladığında ani göz kararmaları, baş dönmesi gibi belirtiler gösterir.

Göz Kararması Nasıl Geçer?

göz kararması

Göz kararmasa neden olan hastalıklardan bahsettikten sonra bu rahatsızlıktan nasıl kurtulabileceğinizden yani tedavilerinden bahsedeceğiz.

 • Ortastatik Hipotansiyonun Tedavisi: Bu tansiyon düşmesinin önüne geçmek ve göz kararmasına son vermek için ayağa aniden değil yavaşça kalkmak gerekiyor.
 • Vertigo Tedavisi: Vertigo tedavisinde önemli olan nokta vertigoya neyin sebep olduğudur. Vertigoya neden olan hastalık meniere hastalığı ise ilaç tedavisi uygulanır. İlaç tedavisinin yeterli olmadığı durumlarda özel ameliyatlar uygulanabilir.
 • Migren Tedavisi: Migrenin tıbben tam bir tedavisi olmamakla beraber güçlü ağrı kesicilerle baş ağrısını bastırabilirsiniz. Bu ağrı kesicilerin yanında yarım saat çekilen uyku baş ağrısını ve migrenin diğer belirtilerini ortadan kaldıracaktır.
 • Beyin Tümörü: Beyin içerisinde oluşan tümör en ölümcül ve zor tedavi edilen rahatsızlıkların başında yer alıyor. Çok sık göz kararması baş dönmesi gibi problemler yaşıyorsanız, beyninizde tümör olabilir.

Göz kararmasını daha yüzlerce nedeni olabilir. Biz sadece en çok rastlanan nedenlerden bahsettik sürekli göz kararması yaşıyorsanız, sağlık kontrolünden geçmenizde fayda var. Bu rahatsızlık hafife alınmayacak kadar önemli diğer hastalıkların habercisi olabilir.

Geçici Unutkanlık Neden Olur?

asdasd

Geçici unutkanlık tüm insanlarda olabilir. Ancak sağlıklı bir insan bir hafta içerisinde maksimum 30 kez geçici unutkanlık yaşayabilir. Bundan fazla yaşanan geçici unutkanlık bazı sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Yirmi yaşından büyük insanlarda daha fazla görülen geçici unutkanlığın sebebi insan beynin büyümeyi sonlandırması ile alakalıdır. Bu konudaki araştırmalar devam ettiğinden kesin olarak bir bilgiye sahip değiliz.

Anlık unutkanlığın neden olduğunu araştıran bilim insanları, bu rahatsızlığa “Yoğun hayat sendromu” adını verdiler. Rahatsızlığın temel sebebi teknolojinin yoğunlaşması ile insanların telaşlanmasına ve dikkat bozuklukları ortaya çıkmasına neden oldu. İnsanlar, internet sayesinde sürekli bir bilgi akışına sahip olduklarından beyin kapasitesinden fazla çalışmaya ve yorulmaya başladı. İnsan beyni çok fazla olan bilgi akışında bulunduğunda, sıkışarak geçici unutkanlık rahatsızlığının ortaya çıkmasına neden oluyor. Bu durum ortaya çıktığında genelde şu tip sorular akılda beliriyor.

 • Neden oda değiştirdiğini unutmak,
 • Arabanın park yerini unutmak,
 • Buzdolabını neden açtığını unutmak,
 • Kaldırılan eşyaları kısa süre sonra bulamamak.

Geçici Unutkanlık Nasıl Geçer?

Genel sağlığa dikkat etmelisiniz. Düzenli beslenmeli, spor yapmalı ve zihni çok yoran aktivitelerden kaçınmak gibi önlemler alabilirsiniz. Bulmaca, sdoku çözmebilir ve kitap okuyabilirsiniz. Alkol tüketiminden kaçınmalı, sigara ve diğer tütün ürünlerini kesinlikle kullanmamalısınız. Psikolojik olarak çok zor durumdaysanız bir psikologtan yardım almalısınız. Bunların yanında her sabah düzenli yürüyüş yapmalı ve düzenli yaşamalısınız. Unutkanlık çok ileri seviyeye ulaştıysa bir hekime danışmalı ve tedavi olmalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.