Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Göz Kaşıntısı

Dış dünyaya açılan bir kapımız olan gözlerimiz hassas bir organımızdır. Hassas olmasından kaynaklanan bir sorun da ortaya çıkabilmektedir. Göz kaşıntısı da çoğu zaman bu sorunların bir belirtisi olarak karşımıza çıkabilmektedir.Gözün çok hassas olmasından dolayı hemen hemen her neden gözde kaşıntı yapabilmektedir. Kaşıntının tıp dilindeki adı pruritustur. Vücudun genelinde ya da belli bir bölgede kaşıntılar hissedilebilir. Göz kaşıntısı oldukça sık rastlanan bir rahatsızlıktır ve ciddiye alınması gerekir. Göz kaşıntısının birçok sebebi olabilir. Genellikle gözdeki bakterilerin neden olduğu göz alerjisidir. Göz ile temas eden yabancı maddeler histamin hormonu salgılar ve bu gözde kaşınmaya neden olur. Tedavi edilmediği takdirde bazı sağlık problemlerine yol açmaktadır.

Göz Kaşıntısının Ana Nedenleri

Göz kaşıntısına neden olan en büyük etken alerjilerdir. Alerji vücuda giren ya da temas eden bir maddeye karşı vücudun ciddi anlamda reaksiyon göstermesidir. Gözün işleyişini bozan alerjik durumlar aşırı sulanma veya kuruma gibi önemli problemlere yol açmaktadır. Göz alerjileri iki alt başlıkta incelenebilir.

Mevsimler Alerjiler

Mevsimler alerjiler rinit diğer adıyla bahar nezlesi, yılın belli zamanlarında ortaya çıkmaktadır ve göz kaşıntısına sebep olmaktadır. Bahar nezlesi yani rinit mevsimsel alerjiler, göz kaşıntısını ciddi anlamda tetiklemektedir. Polenlerin etkisiyle ortaya çıkmaktadır ve hastanın hikayesine göre kaşıntı değişiklik gösterir.

Sürekli Alerjiler

Sürekli alerjiler yıl boyunca sürebilmektedir. Ev tozu akarları, küf mantarları, besinler, hayvan tüyleri, pelüş oyuncaklar ve parfümeriler en sık görülen alerji etkenleridir. Bu tür etkenler göz kaşıntısına neden olmaktadır. Kaynağı belli olmayan etkenlerde sürekli göz kaşıntısına neden olmaktadır.

Göz Kaşıntısı Nedenleri

Göz Kaşıntısının Diğer Nedenleri

Göz kaşıntılarına sebep olan birçok durum vardır.

 • Yabancı maddeler gözde kaşınmaya sebebiyet vermektedir. Vücut, göze giren yabancı maddeye karşı tepki verir ve gözde kaşıntı ve sulanma meydana gelir.
 • Gözyaşı ve gözyaşının kanalları tıkandığı zaman ortaya çıkan arpacık hastalığı göz kaşıntısına neden olur.
 • Göz kuruluğu gözde kaşıntıya neden olmaktadır. Göz kuruması meydana gelmesi sonucu gözde iltihap ve kaşıntı ortaya çıkmaktadır.
 • Gözün ön yüzeyi korneanın zedelenmesiyle göz hasar almaktadır ve bu sorun bir maddenin göze sert bir teması veya bir göz enfeksiyonu nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bu korneanın çizilmesi, gözü her açıp kapatma durumunda göze rahatsızlık vermekte ve gözde iltihap ile kaşıntıya neden olmaktadır.
 • Birçok sıvı veya gaz göze kaçtığında ciddi kaşıntılara neden olmaktadır. Bu gibi durumlarla karşılaşıldığında gözü bol su ile yıkadıktan sonra havlu ile kurulayarak göz kaşıntısına engel olunabilmektedir.
 • Göz enfeksiyonu mantarlar, bakteriler, virüs gibi belli başlı organizmalar, gözlerin üzerinde ve içinde enfeksiyona sebep olur ve göz kaşıntısı yaşanması ortaya çıkmaktadır.
 • Kontakt lensler gözlerin yüzeyinde kuruluğa sebep olur ve bundan kaynaklı olarak da göz kaşıntıları meydana gelmektedir.
 • Tedavi sürecinde kullanılan alerji ilaçları, doğum kontrol hapları veya burun damla ilaçları gözyaşı üretimini azalttığı ve kişide göz kaşıntısı gibi problemlere yol açtığı görülmektedir.
 • Yıkanmamış yüz, göz kaşıntısına sebebiyet verebilmektedir. Yüzün yıkanmamasıyla göze yabancı maddeler girebilir veya yağ, kir, toz ve iltihaplı atıklar göz çukurunda birikebilmektedir. Bunun sonucu olarak göz sıvısının yapısı bozularak gözde şiddetli kaşıntılara neden olabilmektedir.
 • Çeşitli virüsler, alerjik etkenler, ilaçlar, sigara dumanı, kimyasal maddeler kirpik dibi iltihabına yol açarak göz kaşıntısına neden olmaktadır.
 • Soğuk algınlığı da göz kaşıntısına sebebiyet verir.
 • Bilinmeyen bir göz kaşıntısı nedeni olarak da göz kapağı bozuklukları görülebilmektedir. Göz kapağı sıkıntılı ise kirpikler sık sık göze batabilmekte veya göz kapağında biriken yabancı maddeler iltihaba neden olabilmektedir.

Eğer göz kapağı görevini yerine getirememesi durumu var ise gözde yabancı maddeler birikebilmekte ve uzaklaştırılamamaktadır. Bunun sonucu olarak da göz kaşıntısı meydana gelmektedir.

Göz damlası

Göz Kaşıntısının Tedavisi

 • Antihistamin ilaçlar; göz kaşınıtısı şikayeti ile doktora gidildiğinde verilen ilaçtır ve bu damla ya da ağız yoluyla alınabilmektedir. Antihistamin ilaçları kaşıntıyı meydana getiren etken olan histamin hormonunun salgılanmasını engellemektedir ve kaşıntı problemini ortadan kaldırmaktadır.
 • Eğer yaşam alanında küf oluşumu var ise bu durum büyük bir probleme yol açmaktadır. Küf oluşumunu engellemek için nem oranının yüksek seviyelerde olmamasına dikkat edilmelidir. Anti nemlendirici ile bu durumun önüne geçilmektedir.
 • Göz kaşıntısı şikayeti olarak bir diğer tedavi alerjenlerden uzak durulmasıdır. Alerjenlerden uzak durulması durumunda göz kaşıntıları engellenmiş olunmaktadır. Sabah saatlerinde ve akşamın ilk saatlerinde dışarıda bulunan polen miktarları en yüksek seviyelerde olmaktadır. Bu saatlerde dışarıda bulunuluyorsa güneş gözlüğü kullanılması göz kaşınmasını engellemektedir.
 • Göz ovalanması göz kaşıntısını tetiklemektedir. Göz kaşıntısını şiddetlendiren bu baskı histamin hormonunun seviyesini yükseltmekte ve göz kaşıntısı giderek artırmaktadır.
 • Ilık ya da sıcak kompres uygulamak göz kaşıntı tedavilerinden bir diğeridir. Bu tür ısılar histamin hormonun salgılanmasını artırarak gözlerde kaşıntının devam etmesine sebep olmaktadır. Ayrıca soğuk kompres uygulaması da göz kaşıntısına iyi gelmektedir.
 • Göz kaşıntısı mevcut olduğu durumlarda diyet yaparak yediklere dikkat edilmelidir. Yenilen herhangi bir besin alerji durumunu ortaya çıkarabilmekte ve göz kaşıntısına sebebiyet vermektedir.
 • Göz kapağında herhangi bir sıkıntı var ise göz kapağı tedavi edilmelidir. Sarkık göz kapağı veya göz kapağı tembelliği gibi göz kapağı kusurları göz kaşınmasına neden olmaktadır.
 • Göz kapağı kenarlarının düzenli olarak temizlenmesi ve bakımı ile göz kaşıntısına engel olabilmektedir. Bu temizleme göz kapağının kenarına sıcak pansuman yapılarak uygulanmaktadır.
 • Bilgisayar başında uzun saatler geçirmek, telefona uzun süre bakmak veya trafikte uzun süreli seyahatler yapmak gözlerde kaşıntıya sebep olmaktadır.
 • Son olarak göz kaşıntısı şikâyetiyle karşı karşıya kalındığında doktora gidilmelidir. Göz kaşıntısı şikayeti ile beraber görme kaybı, hassasiyet veya ağrılar görülüyorsa daha ciddi problemlere yol açmadan kesinlikle göz doktoruna görünülmelidir. 

göz kaşıntısı çay tedavisi

Göz Kaşıntısına Ek Olarak Bitkisel Tedaviler 

 • Soğuk kompres ve soğuk uygulamalar ile göz kaşıntısının önüne geçilebilmektedir. Kaşınan göz çevresi plastik bir torbaya konulan buz küpleriyle tedavi edilebilir.
 • Salatalık birçok durum için faydalı bir besindir. Gözlerdeki kaşıntıyı gidermek için de kullanılmaktadır. Gözlerdeki tahrişin azalmasına yardımcı olmaktadır.
 • Çay, virüs ve bakteri enfeksiyonlarının temizlenmesine yardımcı olan bioflayonnoid maddesi içermektedir. Bu madde etkin bir göz iltihabı azaltma özelliğine sahiptir. Eğer gözde kaşıntı ile birlikte şişlik gibi bir problem söz konusu ise soğutulmuş çay poşeti kullanılması durumunda iyileşme gözlemlenmektedir.
 • Günlük alınan su miktarı artırıldığı takdirde, bu bol su tüketimi, kaşıntı ve yanma gibi problemleri ortadan kaldırmaktadır.
 • Bir diğer alternatif tedavi olarak soğuk kaşık uygulaması da şişkinlikleri ve kızarıklıkların hafiflemesini sağlamaktadır. Aynı zamanda kaşınan göze iyi gelmektedir.
 • Gözlerde oluşan kaşıntı için kullanılan tedavi yöntemi olarak cadı fındığı da kullanılmaktadır. Bu bitki göz iltihabı sebebiyle oluşan göz kaşıntılarında kullanılmaktadır.
 • Aloe vera suyu gözlerde kaşıntılara ve kızarıklara soğuk su karışımıyla uygulandığında yatıştırıcı ve tahriş önleyici bir özelliği vardır.
 • Papatya bitkisinin pansuman edildiğinde kaşıntıyı aza indirecek etkili bir özelliği vardır.
 • Son olarak alternatif tedavi olarak hint yağı göz kapağına hafif bir masajla kaşıntının azaltılmasına yardımcı olmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.