Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Göz Kataraktı

Göz Kataraktı Nedir?

Katarakt normalde temiz ve açık olan göz merceğinin lekelenmesidir. Katarakt hastalığından muzdarip olan insanlar lekeli göz merceklerinden baktıkları zaman dünyayı aynı karlı ya da sisli havalarda pencereden dışarıya bakıyormuş gibi görürler. Katarakt tarafından bulutlanmış bir görüntü; okumayı, özellikle geceleri olmak üzere araba sürmeyi, hatta arkadaşlarınızın yüzündeki ifadeyi görmeyi zorlaştırabilir.

Normal ve sağlıklı görüş

Normal ve sağlıklı görüş

 

Katarakt ile görüş

Çoğu katarakt yavaşça gelişir ve erken zamanlarınızda görüşünüzü rahatsız etmez. Fakat zaman geçtikçe kataraktlar eninde sonunda görüşünüzü etkilemeye başlayacaktır. İlk başlarda güçlü ışıklandırma ve gözlük katarakt ile başa çıkmakta yeterli olabilir. Lakin görüşün azalması gündelik hayattaki uğraşlarınıza karışmaya başladığı zaman katarakt ameliyatına ihtiyacınız olabilir. Neyse ki katarakt hikayesi genellikle etkili ve güvenli bir işlemdir.

Katarakt Nasıl Oluşur?

Kataraktın oluştuğu yer olan göz merceği, gözün renkli kısmı olan irisin arkasında bulunur. Göz merceği ışığın göze girmesine, retinada (kameranın içindeki film gibi fonksiyon gösteren ışığa duyarlı zar) temiz keskin görüntüler oluşturmaya odaklanır. Yaklaştıkça bu göz mercekleri, daha az esnek ve geçirgen olup kalınlaşır. Yaşla ilgili sağlık sorunları ve diğer sağlık sorunları lensin bozulup yumru hale gelerek bazı bölgelerde dokuları değiştirmesine ve küçük alanları lekelemesine (bulutlamasına) sebep olur. Katarakt gelişmeye başlayınca bu bulutlanma yoğunlaşır ve göz merceğinin büyük bir kısmını kapsamaya başlar. Sonrasında ise göz merceğinden geçen ışınları engellemeye ve dağıtmaya başlar. Böyle bir durumda ise retinaya ulaşan görüntüler keskinliğini kaybeder ve sonuç olarak görüntü bulanık bir hale gelir.

Katarakt

Kataraktlar genelde iki gözde gelişim gösterir fakat bu gelişim eşit derecede dağılmayabilir. Bir gözdeki katarakt diğerinden çok daha üstün derecede olup gözler arasında görüş farklılığına sebep olabilir.

Katarakt Tipleri

Katarakt çeşitleri şunları içerir:

 • Göz merceğinin merkezini etkileyen katarakt (Nükleer kataraktlar): Bir nükleer katarakt ilk başta daha fazla miyopluğa ya da geçici olarak okuma görüşünde gelişmeye neden olur. Fakat zaman geçtikçe göz merceği daha bir sarı hale gelip görüşü bulanık hale getirmeye başlar. Katarakt yavaşça gelişirken göz merceği kahverengiye bile dönmeye başlayabilir.
 • Göz merceğinin kenarlarını etkileyen katarakt (kortikal katarakt): Kortikal katarakt beyazımsı, takoz şeklinde opaklıklar ya da şeritler şeklinde göz merceği korteksinin dış kenarlarında gelişmeye başlar. Zamanla gelişip merkeze doğru sıçrar ve ışığın göz merceğinden geçmesine engel olur.
 • Göz merceğinin arkasını etkileyen katarakt (posterior subkapsüler katarakt): Posterior sukapsüler katarakt göz merceğinin arkasına yakın, ışığın yolunda küçük ve opak şekilde gelişir. Bu tarz katarakt sık sık okuma görüşünü etkiler, parlak ışıkta görüşü azaltır, geceleyin ışıkların yanında hareye ve parlaklığa neden olur. Posterior subkapsüler katarakt diğer katarakt çeşitlerinden daha hızlı gelişmeye eğilimlidir.
 • Birlikte doğunulan kataraktlar (Doğuştan kataraktlar): Bazı insanlar katarakt ile birlikte doğar ya da çocuklukları boyunca katarakt geliştirebilirler. Bu kataraktlar genetik, döl yatağı içi enfeksiyonu ya da travma ile ilişkilendirilebilir. Bu kataraktlar ayrıca miyotonik distrofi, galaktozemi, tip 2 nörofibromatoz ya da kızamıkçık gibi hastalıkların da sebebi olabilir. Doğuştan kataraktlar her zaman görüşü etkilemez fakat etkilerse belirlendikten sonra yok edilir.

Semptomları:

Kataraktların işaretleri ve semptomları bunları içerir:

 • Bulutlu, bulanık ya da loş görüntü
 • Geceleyin görmekte zorlaşması
 • Parlaklıklara ve ışığa hassasiyet
 • Okumak ve diğer aktiviteler için daha parlak ışığa ihtiyaç
 • Işıkların etrafında hareler görmek
 • Göz ve lens numaralarında sık sık olan değişiklikler
 • Dağınık görüş
 • Soluklaşan ya da sarılaşan renkler
 • Tek gözde çift görüş oluşması
İlk başta, görüşünüzde oluşan bulutluluğu oluşturan göz merceğinin küçük bir kısmını etkilediği için görüş kaybından habersiz olabilirsiniz. Katarakt büyümeye devam ettikçe, göz merceği daha da bulutlanır ve göz merceğine gelen ışığı dağıtmaya başlar. Bu ise fark edilebilir semptomlara liderlik eder.

Ne Zaman Doktora Görünmelisiniz?

Eğer görüşünüzde değişiklikler fark ederseniz gözünüz için bir randevu alın. Eğer çift görüşler, ışık patlamaları, ani göz ağrısı, ani baş ağrısı gibi değişiklikler yaşarsanız derhal doktora gözükün.

Göz Kataraktının Nedenleri

Birçok katarakt yaşlanmayla ya da göz sakatlıklarıyla göz merceğindeki dokuyu değiştirir. Bazı sağlık problemlerine neden olan genetik hastalıklar da katarakta sebep olabilir. Katarakt ayrıca diğer göz sorunları, göz cerrahi sonrası ve diyabet gibi sağlık sorunlarıyla da oluşabilir. Uzun süre süren steroid ilaçları da katarakt oluşturabilir.

Risk Faktörleri

Katarakt riskini arttıran faktörler şunları içerir:

 • Artan yaş
 • Diyabet
 • Aşırı günışığı alımı
 • Sigara içmek
 • Obezite
 • Yüksek kan basıncı
 • Geçmişte olan bir göz sakatlığı ya da enfeksiyonu
 • Geçmişte olan göz ameliyatı Previous eye surgery
 • Kullanımı uzatılmış kortikosteroid ilacı tedavisi
 • Aşırı miktarlarda alkol alımı

Teşhis

Katarakt olup olmadığını belirlemek için, doktorunuz ilaç geçmişinizi, semptomlarını gözden geçirecek ve size göz testi uygulayacak. Bunları da içermek üzere doktorunuz birçok test uygulayabilir:

 • Görme keskinliği deneyi: Görme keskinliği deneyi göz doktoruna gittiğiniz zaman klasik olarak yapılan bir test. Bu deney bir göz çizelgesinden harf serileri gösterip ne kadar iyi okuyabildiğinizi ölçüyor. Bir göz kapatılırken diğeri test edilir. Bu çizelgedeki harfler git gide küçülür böylece doktorunuz görüşünüzde bozulma olup olmadığını size söyleyebilir.
 • Yarık lamba testi: Yarık lamba göz doktorunuzun, gözünüzün önündeki yapıları büyütülmüş halde görmesini sağlar. Mikroskop yarık lamba olarak adlandırılır çünkü yarık şeklinde aşırı fazla bir ışık kullanır, korneayı, irisi, göz merceğini ve iris ve kornea arasındaki boşluğu aydınlatır. Yarık ayrıca doktorunuz için küçük bölgelerdeki minik anormallikleri tespit edebilmeyi kolaylaştırır.
 • Retinal test: Dokrorunuz retinal testi hazırlamak için gözlerinize damla damlatır ki göz bebekleriniz genişlesin. Bu olay gözünüzün arkasını (retina) incelemeyi kolaylaştırır. Göz dokturunuz katarakt belirtileri olup olmadığını araştırmak için yarık lamba ya da göz aynası denilen özel bir alet kullanır.
Önce bulutlu göz merceği alınıp sonra yerine yapay ve temiz yerleştiriliyor.

Önce bulutlu göz merceği alınıp sonra yerine yapay ve temiz yerleştiriliyor.

Ne Zaman Katarakt Ameliyatını Düşünmelisiniz?

Göz doktorunuz ile ameliyatın size uygun olup olmadığını konuşun. Çoğu göz doktoru katarakt ameliyatını kataraktın hayat kalitesini etkilemesiyle ya da okumak veya geceleyin araba sürmek gibi günlük yaptığınız aktivitelere engel olmasıyla düşünmeye başlar.

Katarakt ameliyatının uygun olup olmadığı siz ve doktorunuzun vereceği bir karar. Birçok insan için kataraktı yok etmeye gerek yoktur çünkü genelde göze zarar vermez fakat diyabetli insanlar için katarakt daha hızlı kötüleşebilir. Bu prosedürü geciktirmek genellikle kataraktınızın ne kadar iyi iyileşebileceğini etkilemez. Bu sebeple katarakt ameliyatının risklerini ve yararlarını doktorunuzla tartışıp kararı uzun döneme yayabilirsiniz.

Eğer şimdilik katarakt ameliyatı olmayı düşünmüyorsanız göz doktorunuz size kataraktınızın nasıl ilerlediğini ölçebilmek için periyodik olarak testler yapmayı tavsiye edecektir. Bunun ne kadar sık olacağı ise sizin durumunuza bağlı.

Katarakt Ameliyatı Boyunca Ne Olur?

Katarakt ameliyatı bulutlanmış göz merceğinin kaldırılıp yerine temiz yapay bir göz merceği yerleştirilmesi işlemidir. Yapay göz mercekleri göz içi mercekleri olarak adlandırılır ve eski, doğal göz merceği ile aynı konuma yerleştirilir. Yaşamınızın geri kalanı boyunca gözünüzün kalıcı bir parçası olur. Bazı insanlar için yapay göz merceği kullanımları problem yaratabilir. Bu gibi durumlarda katarakt kaldırıldığı zaman görüş gözlük ya da kontakt lensler ile düzeltilebilir.

Üstteki temiz, alttaki ise bulutlanmış göz merceği

Üstteki temiz, alttaki ise bulutlanmış göz merceği

Katarakt ameliyatı genellikle ameliyattan sonra hastanede kalmanızı gerektirmez. Katarakt ameliyatı boyunca doktorunuz ilgili bölgelere lokal anestezi uygular ve ameliyat boyunca uyanık kalırsınız. Katarakt ameliyatı genellikle güvenlidir ama bazen enfeksiyon ve kanama riski taşıyabilir. Katarakt ameliyatı ayrıca retina yırtılması riskini de arttırabilir. Bu prosedürden sonraki birkaç gün gözünüzde rahatsızlık hissedebilirsiniz. İyileşme süreci genelde 8 hafta içinde tamamlanır. Eğer iki gözünüz için de ameliyat olacaksanız göz doktorunuz ilk katarakt cerrahisinin iyileşmesinden sonra ikinci katarakt alımı için size zaman ayarlayacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.