Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Göz Kayması

Göz kayması yani diğer adıyla şaşılık, her iki gözün arasındaki mesafenin birbirine eşit olmaması ve bu nedenle birbirleriyle olan paralelliğini kaybetmesi durumudur. Her bir göz içerisinde altı adet göz kası bulunmaktadır. Bu kasların herhangi birinde ya da birkaçında güç azlığı, fazlalığı olması durumunda göz kayması ortaya çıkar. Bir gözün düz bir yöne doğru bakarken; diğeri ise içe, dışa, aşağı ya da yukarı doğru kayabilir. Bazı bireylerde ise göz kayması her iki gözde de bulunmaktadır. Gözlerde ortaya çıkan kayma kalıcı ya da geçici süreli olarak meydana gelebilir. Göz kaymasının ortaya çıkmasında tek bir neden yoktur, bunun yanında birçok neden olabilir.

Göz Kayması Neden Olur?

İnsan vücudunun en önemli organlarından biri olan gözün farklı yönleri görmesini sağlayan altı adet kas bulunmaktadır. Gözlerde bulunan bu kaslar birbiri ile uyum sağlamazsa göz kayması ortaya çıkmaktadır. Göz kaymasında çoğu hastalığın sorumlusu kas güçsüzlüğü değil, sadece kas kontrolsüzlüğüdür. Göz kaymasının ortaya çıkmasında tek bir sebep yoktur. Bazı anne adaylarının hamilelik döneminin sorunlu geçmesi, doğumda birtakım problemlerin yaşanması, bebeğin gelişimi ve aynı zamanda geçirdiği hastalıkların hepsi birer sebep olabilir. Göz kayması daha çok genetik yatkınlık ile de ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Aile bireylerinin herhangi birinde göz kayması varsa, çocuklarda da görülme riski bulunmaktadır. Çocuklarda iki yaşından sonra ortaya çıkan göz kaymasının genetik bir sebebi yoktur, daha sonradan birtakım sebeplerle oluşan bir göz kaymasıdır. Göz kayması olan bir çocukta ateşli bir hastalık ameliyat sonrası ortaya çıkabilir.

Gözlerle ilgili her hareketi yöneten tek merkez beyindir ve bazı insanlarda meydana gelen göz kayması sinirlerde ortaya çıkan felç sonucu oluşur. Geçirilen herhangi bir kaza, alınan ağır bir darbe, kafa travması, ateşli hastalıklar, ileri yaşta hipertansiyon ve aynı zamanda şeker hastalığı gibi durumlarda göz kayması ortaya çıkmaktadır. Bu hastalıklar sonucu oluşan göz kayması tedavisi için kas felcinin kalıcı olup olmadığına bakılır. Kas felcine bağlı olarak ortaya çıkan göz kaymaları çocuklarda göz tembelliği, yetişkin bireylerde çift görmeye neden olmaktadır. Beyin felci, down sendromu, beyinde su toplanması, beyin yaralanması, beyin tümörü, göz kanseri, prematüre doğum, trizomi sendromu gibi sebeplerle göz kayması ortaya çıkmaktadır.

Göz kaymasının genel nedenleri ise:

1. Genetik Faktörler

ruyada-goz-gormek

Göz kayması bazı hastalar için doğuştan, yani genetik özellikten olmaktadır. Bebeğin doğması ile birlikte ya da ilk altı ay içerisinde ortaya çıkmaktadır. Çoğu göz kayması hastalığının nedeni dengesi olmayan kaslardır. Genetik özelliği bulunan göz kayması durumunda gözler burna doğru kaymış gibi bir görüntü oluşmaktadır. Göz kayması bazı durumlarda ise aşağı, yukarı, içe ya da dışa doğru kaymaktadır.

2. Optik Kırılma Sorunları

Gözlerde ortaya çıkan optik kırılma sonucunda birtakım rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır. Mesela, yakını net görememe yani hipermetrop, uzağı net görememe yani miyop ve yayık görme yani astigmat gibi göz rahatsızlıkları ortaya çıkmaktadır. Bu tür göz rahatsızlıkları aynı zamanda odaklanma güçlüğüne de sebep olmaktadır. Odaklanma sorunu yaşayan bireylerde, net görmeye çalışırken bir gözü de aynı zamanda kayabilir. Göz kayması daha çok hipermetrop gibi göz rahatsızlığında ortaya çıkmaktadır. Göz kayması daha çok içe doğru olmaktadır.

3. Sinirsel Faktörler

Göz kayması rahatsızlığı sebebi genel olarak genetik faktörler ve aynı zamanda optik kırılma sorunları ile açıklanmaktadır. Fakat bazı durumlarda göz kayması beyinden ya da sinir hücrelerinden kaynaklanmaktadır.

Yetişkinlerde Ortaya Çıkan Göz Kayması Nedenleri

Yetişkinlerde ortaya çıkan göz kaymasının birtakım sebepleri bulunmaktadır. Bu sebepler, gıda zehirlenmesi, şeker hastalığı, tiroit hormonunun fazla olması ile ortaya çıkan yüksek tansiyon, guillian-barre sendromu, göz yaralanması, kabuklu deniz hayvanlarından ortaya çıkan zehirlenmeler, felç, travmatik beyin yaralanmaları ve aynı zamanda gözlerde farklı sebeplerle ortaya çıkan görüş kaybı gibidir.

Göz Kayması Belirtileri

8_d

Göz kayması bir gözün ya da ikisinin bir anda normal, standart hizasını kaybetmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. İki gözün uyum içerisinde olması gerekmektedir, aksi durum olunca göz kayması ortaya çıkmaktadır. Göz kayması içe, dışa, yukarı ya da aşağı doğru hareket edebilir. Bir göz sabit olarak görürken, bir diğeri ise kayabilir. Göz kayması bazı insanlarda sürekli değil, arada sırada olabilir. Göz kayması çocuklarda okuma güçlüğüne, çift görmeye, baş ağrısına neden olmaktadır. Bebeklik ve aynı zamanda çocukluk döneminde ortaya çıkan göz kaymasının bir kısmı yalancı göz kayması olmaktadır. Yalancı göz kayması, göz kapaklarının ve burnun geniş kısmında ortaya çıkan yanıltıcı bir hastalıktır. Göz kaymasının birtakım belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtiler ise iki göz arasında eşit olan paralelliğin ortadan kalması, sık sık olan göz sulanması, gözlerde oluşan ağrı, baş ağrısı, çift görme, üç boyutlu görme özelliğinin ortadan kalkması, bulanık göre, baş ya da yüzün bir yana dönük olması gibi olmaktadır.

Göz Kayması Tedavisi

Daha çok birtakım sebeplerle çocuklarda ortaya çıkan göz kayması kendi kendine, zaman ilerledikçe geçecek bir rahatsızlık değildir. Yetişkinlerde görülen göz kaymasının sebebi giderilmeli ve tedavi edilmelidir. Her durumda da göz kayması için tedavi şarttır. Göz kayması rahatsızlığında, diğer hastalıklarda olduğu gibi erken teşhis çok önemlidir. Göz kayması için tedavide geç kalındığı zaman, çocukların gözlerinde estetik problemlerinin yanı sıra, aynı zamanda hayatı boyunca sürecek olan görmenin azalması gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Doğumdan sonra ya da gelişim çağında olan çocukların göz şikayeti olmasa bile düzenli olarak göz kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Göz kayması için birtakım tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu tedaviler ise:

1-) Göz Bandı

Göz kayması rahatsızlığı eğer tek bir gözde bulunuyorsa, diğer göze belirli bir süre göz bandı takılmaktadır. Sağlam olan göze, göz bandının takılması ile göz kayması yaşayan gözün daha çok çalışmasına ve güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Bu tedavi ile göz kayması rahatsızlığı olan gözün tembelliğinin sona ermesi ve gözün görüşünün kaybolmaması amaçlanmaktadır. Bu tedavi ile aynı zamanda gözde yer alan derinlik algısı da iyileşmektedir. Göz bandı tedavisi kalıcı bir çözüm değildir, bu tedavi ile göz tam olarak iyileşmez.

2-) Gözlükler

60d31cc1-26b9-442f-81dd-396d9f758bfb

Eğer göz kaymasının sebebi göz bozukluğu çeşidinden biri ise gözlük kullanılır. Göz kayması tedavisinde kullanılan gözlükler ile odaklanma problemi tamamen ortadan kalkmaktadır ve bu da geçici olarak göz kayması rahatsızlığını giderir. Göz kayması yaşayan çocukların rahatsızlığı eğer göz bozukluğundan kaynaklanıyorsa, gözlük kullanmaları durumunda yüzde elli gibi bir oranda dokuz yaşından itibaren aşamalı bir şekilde göz kayması rahatsızlığından kurtulabilirler. Bazı göz kayması rahatsızlığında ise gözlük kullanılmasına rağmen, cerrahi bir müdahale gerekmektedir.

3-) Göz Kası Ameliyatı

Göz kaymasının tedavisi için yapılan göz kası ameliyatı ile gözün dış kısmında yer alan kasların düzeltilip, beyin ve kas koordinasyonunun uyum içerisinde çalışmasına yardımcı olmaktadır. Bazı göz kayması hastalıkları sadece cerrahi müdahale ile tedavi edilebilir. Cerrahi müdahale ile yapılan bu ameliyat bazı durumlarda hastalığın gölgelenmesine neden olmaktadır. Yani ameliyat ile göz kayması dışarıdan bakıldığında düzelmiş gibi görünmektedir ama beyin hala iki göz için gönderdiği sinyalleri iki göz farklı algılamaktadır. Bu durumda cerrahi müdahalenin tekrarlanması gerekmektedir.

4-) Görüş Terapisi

Göz kayması ile yapılan tedavilerden biri de görüş terapisidir. Bu tedavi şekli ile biyolojik geri bildirim yöntemleri ile beyin eğitilmektedir. Bu nedenle beyin iki göze göndermiş olduğu çoğu sinyalleri uyum içerisinde yorumlayarak, birleştirmektedir. Bu tedavi yöntemi beynin üç boyutlu, sağlıklı algılama çabasını tekrar aktif hale getirmektedir. Görüş terapisi tedavisi ile cerrahi bir müdahaleye gerek kalmamaktadır. Diğer göz kayması rahatsızlıklarında cerrahi müdahale uygulandıktan sonra görüş terapisi uygulanmaktadır, bu tedavi ile beynin derinlik algısının güçlendirilmesi amaçlanmaktadır.

5-) Göz Egzersizleri

Göz kayması tedavisi için birtakım göz egzersizleri bulunmaktadır. Bu göz egzersizleri ise:

Kalem Egzersizi: Elinize boyutları, rengi fark etmeksizin bir kalem alın ve bu kalem ile kolunuzu önünüze doğru paralel bir şekilde uzatın. İki gözünüz ile kalem üzerinde yer alan bir noktaya iyice odaklanın. Kaleme olan odaklanmayı kaybetmeden kalemi yavaş bir şekilde burnunuza doğru yaklaştırın. Elinizden geldiği kadar odaklanmayı hiç bırakmayın ve sadece görüntü bulanık bir hale gelince odaklanmayı bırakın.

İp Egzersizi: Bir buçuk ya da üç metre uzunluğunda, üzerinde üç farklı renkte boncuk olan bir ip edinin. Boncukları ip üzerinde eşit bir mesafede birbirinden ayırın. Daha sonra ipin ucunu sahip bir yere sıkıca bağlayın ve diğer ucunu da elinize alarak burnunuza doğru yaklaştırın. Bu durumda hangi boncuğa bakarsanız bakın, baktığınız boncuğa iki ipin birden girdiğini ve aynı zamanda iki ipin de çıktığını net bir şekilde görebileceksiniz. Bu görüntü X şeklinde olarak görülecektir. Fakat göz kayması hastalığına sahip olan bireylerde görüntünün kesişmiş olduğu yer boncuğun az an önü ya da arkasıdır. İki ipin kesiştiği yere doğru iyice odaklanın. Bu tedavi yöntemi ile beyin boncuk üzerine, yani odaklanması gereken doğru yere doğru odaklanmaya başlayacaktır.

Silindir Egzersizi: Herhangi bir kartın ön kısmına küçükten büyüğe doğru sıralanacak bir şekilde üç farklı boyutlarda kırmızı silindir çizin. Kartın arka yüzüne ise simetrik bir şekilde kırmızı silindirle aynı boyutlarda yeşil silindirler çizin. Kartı iki gözünüzün arasına gelecek bir şekilde dikey olarak yerleştirin. Hangi boyutlarda ve farklı renklerdeki silindire odaklanırsanız, diğer silindiri çift görmeniz gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.