Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

GÖZ KURULUĞU BELİRTİLERİ NELERDİR?

Göz kuruluğu, gözyaşlarının gözleri nemlendirmek ve yağlandırmak için yeterli olarak işlev gösterememesi durumudur. Gözyaşları birçok sebepten dolayı yetersiz hale gelebilmektedir. Örneğin gözyaşları yeterli miktarda üretilmediği zaman veya üretilse bile çok az miktarda üretildiğinde göz kuruluğu ortaya çıkmaktadır.

Göz kuruluğu oldukça rahatsız eden bir sorundur. Eğer göz kuruluğu yaşanıyorsa, acı ve yanma hissi oldukça yoğun olacaktır. Göz kuruluğu; uzun süre bilgisayar ekranına bakıldığında, bisiklet ya da motosiklet kullandıktan sonra, uçakta ya da klimalı odada bulunurken yaşanabilir.

Göz kuruluğunun tedavisi mümkündür ve genellikle göz damlası ya da yaşam tarzında yapılan değişiklikler yardımı ile yapılmaktadır. Göz kuruluğu semptomları kontrol edilebilmektedir ve çok karakteristiktir.

Oluşum Nedenleri

Göz kuruluğunun temel oluşum nedeni gözyaşı eksikliğidir. Gözyaşı; su, yağ asitleri ve mukus karışımı bir bileşene sahiptir. Bu karışım gözün yüzeyini yumuşatmaya ve temizlemeye yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda bu karışım, gözü enfeksiyon oluşumlarından da korumaktadır. Bazı insanlarda gözyaşı üretiminin azalmasına bağlı olarak gelişen göz kuruluğu, bazen de gözyaşında bulunan maddelerin buharlaşması ya da bu maddelerde dengesizlik yaşanmasından dolayı gelişmektedir.

Gözyaşının yeterli miktarda üretilememesi sonucu oluşan göz kuruluğunun nedeni tıptaki özel tanımı ile; keratokonjonktivit sika şeklindedir. Diğer yandan, gözyaşı miktarının azalma sebepleri şu faktörlere bağlıdır;

 • Yaşlanma,
 • Bazı ilaçların etkileri (diyabet, romatizmal eklem iltihabı, lupus, skleroderma, Sjogren sendromu, tiroid sorunları ve A vitamini eksikliğinde kullanılan ilaçlar),
 • Antihistamin ilaçlar, dekonjestan ilaçlar (kan toplanmasını gideren ilaç), hormon tedavisi, antidepresan ilaçlar, tansiyon ilaçları, doğum kontrol hapları, akne ilaçları ve parkinson hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçlar,
 • Lazerli göz ameliyatı,
 • Gözyaşı bezlerinin iltihap ya da radyasyon nedeni ile zarar görmesi.

Göz kuruluğunun artan gözyaşı buharlaşmasına bağlı olarak oluşmasının da birtakım sebepleri vardır. Bu faktörler şu şekildedir;

 • Rüzgar, duman ya da kuru hava,
 • Çok az sıklıkla göz kırpma ve gözleri kırpmadan sabit bir şekilde, kitap okumak, bilgisayar başında durmak ya da araç kullanmak,
 • Göz kapağı sorunları (göz kapaklarının dışa dönük olması-ektropiyon- ve göz kapaklarının içe dönük olması-entropion- gibi sorunlar).

Bir de gözyaşı bileşiminde dengesizlik sorunundan dolayı göz kuruluğu oluşmaktadır. Buna göre gözyaşının bileşiminde bulunan yağ, su ve mukus miktarlarından herhangi birinde azalma olması, göz kuruluğu oluşmasına neden olmaktadır. Özellikle göz kapaklarında meydana gelen iltihaplar, gözyaşı bileşimini bozmaktadır.

Göz Kuruluğunun Belirtileri

Göz kuruluğunun belirti ve semptomları şu şekildedir;

 • Gözlerde yanma, batma ve acıya karşı hassasiyet,
 • Işığa karşı hassasiyet,
 • Gözlerde kızarıklık,
 • Gözlerde bir cisim duruyormuş gibi his oluşması,
 • Kontakt lensleri takıp çıkarırken zorlanmak,
 • Gece araç kullanırken zorlanmak,
 • Gözlerin sulanması, kaşınması ve kuruması.
 • Bulanık görme ya da göz yorgunluğu.

1.Gözlerde Yanma ve Batma

winter-effect-on-eyes

Gözyaşı miktarının azalması sonucu kuruyan gözyaşı kanalları, tüm gözün olumsuz etkilenmesine sebep olmaktadır. Bu durumda gözlerde yanma, acı hissi ve batmalar yaşanmaktadır. Gözyaşının bileşiminde bulunan su, yağ ve mukus miktarının azalmasına sebep olan göz kuruluğunda, gözlerin yanması ve batması durumu çok sık gözlenmektedir.

2.Gözlerde Kaşıntı ve Kuruma

itchy_eyes

Gözyaşı, bir miktar su, yağ asitleri ve mukus muhteva etmektedir. Aslında gözyaşı gözleri dış etkenlerden korumaya olanak sağlayan ve genel göz sağlığı ile göz aktivitesini destekleyen bir vücut sıvısıdır. Bu sıvının yani gözyaşının miktarı ya da kalitesi düştüğünde gözlerde kuruma, buna bağlı olarak da kaşınma meydana gelmektedir. Çünkü gözyaşı kanalları kurumaktadır.

3.Işığa Karşı Hassasiyet

shielding-eyes-462x428

Birçok göz hastalığında olduğu gibi göz kuruluğunun belirtilerinden biri de, ışığa karşı aşırı derecede hassasiyet göstermektir. Bunun nedeni de gözyaşı bileşiminde gerçekleşen değişimlerdir. Gözyaşı oranının azalması da, gözü savunmasız bıraktığı için, gözler ışığa karşı kendini koruyamaz ve bu durum sonucunda gözler ışık karşısında rahatsız olur.

4.Gözlerde Kızarıklık

original_Dry_Eyes

Gözlerin beyaz kısımlarında meydana gelen kızarıklıklar ve kırmızı lekeler, gözyaşı kuruluğundan kaynaklanan durumlardır. Gözyaşı kanallarının kurumasından kaynaklanan bu durum, bazen gözlerin beyaz kısmının tamamının kızarmasına da neden olmaktadır. Gözyaşı kanallarının kuruması gözleri besleyen küçük damarları da olumsuz etkilediği için bu durum yaşanabilmektedir.

5.Gözlerde Sulanma

eyes-keep-watering_73a843e9111e814c

Göz kuruluğunda yaşanan ve gözlerin kaşınmasına sebep olan kuruluk, gözlerin savunma mekanizmasını devreye sokmaktadır. Çünkü gözyaşları normalde gözleri koruyan bir vücut sıvısıdır. Bu sıvının azalması durumunda göz ekstradan çalışarak fazla miktarda gözyaşı üretmeye çalışmaktadır. Bundan dolayı gözlerde sulanma yaşanmaktadır.

6.Bulanık Görme

blurred_vision

Bulanık görme ya da görüş yeteneğinde yaşanan bazı sorunlar, göz kuruluğunun bir belirtisidir. Yeterli olarak korunamayan gözler, zamanla işlevinde bazı azalmalar yaşayacaktır. Yani gözyaşı, göz sağlığı için sanılandan çok daha önemlidir. Gözyaşının eksikliğinden dolayı tüm bu semptomlar ortaya çıkmaktadır.

Risk Faktörleri

Göz kuruluğunun daha hızlı gelişmesine neden olan bazı faktörler bulunmaktadır. Bu faktörler şu şekildedir;

 • 50 yaşından fazla olmak,
 • Kadın olmak,
 • A vitamini eksikliği,
 • Omega 3 yağ asitleri eksikliği,
 • Kontakt lens kullanmak.

50 yaşından büyük olmak: Gözyaşı üretimi yaşlandıkça azalmaya başlar. Bu nedenle 50 yaşından büyük kişilerde göz kuruluğu oluşması riski yüksektir.

Kadın olmak: Gözyaşı eksikliği genellikle kadınlarda daha yaygındır. Özellikle, hamilelik, doğum kontrol hapları ya da menopoz gibi hormonel sorunlara yol açan durumlarda kadınlarda gözyaşı üretimi azalmaktadır. Bundan dolayı kadınlar risk grubundadır.

A vitamini eksikliği: Ciğer, havuç ya da brokoli gibi A vitamini bakımından zengin besinleri tüketmemek göz kuruluğu riskini artırmaktadır.

Omega 3 yağ asitleri: Balık, bitkisel yağlar ve ceviz gibi omega 3 yağ asitleri bakımından zengin besinleri tüketmemek, göz kuruluğu riskini artırmaktadır.

Komplikasyonlar

Göz kuruluğu tedavi edilmediğinde ya da uzun süre devam ettiğinde bazı komplikasyonların yaşanmasına sebep olmaktadır. Bu komplikasyonlar şu şekildedir;

 • Göz enfeksiyonları,
 • Gözün yüzeyinde hasar oluşması,
 • Hayat kalitesinin azalması.

Göz enfeksiyonları: Gözyaşları gözün yüzeyini enfeksiyonlara karşı korumaktadır. Yeterli miktarda gözyaşı bulunmadığı zaman gözlerde enfeksiyon oluşması riski artacaktır.

Göz yüzeyinin hasar görmesi: Tedavi edilmeyen göz kuruluğu daha da şiddetli hale gelerek, gözde iltihaplanma, kornea yüzeyinde aşınma, korneada yara oluşumu ve görme sorunları gibi birtakım problemlerin yaşanmasına neden olmaktadır.

Yaşam kalitesinin düşmesi: Göz kuruluğu, okuma ya da araç kullanma gibi bazı günlük işlerin yapılmasını zorlaştırmaktadır.

Tanı ve Analizler

Birtakım tanı yöntemleri ve analizler göz kuruluğunun teşhis edilmesine yardımcı olmaktadır. Bu yöntem ve analizler şu şekildedir;

Kapsamlı göz muayenesi: Göz ve tüm vücut sağlığının geçmişini kapsayan kapsamlı bir göz muayenesi, göz kuruluğunun teşhisinin konulmasına yardımcı olmaktadır.

Gözyaşı hacminin ölçülmesi: Doktor, gözyaşı üretimini, Schirmer test adı verilen bir yöntem yardımı ile ölçebilmektedir. Bu yöntemde kağıt şeritler göz kapağının altına yerleştirilir. Yaklaşık 5 dakika sonra doktor, gözyaşına batırılmış olan bu şeritteki gözyaşı miktarını ölçmektedir.

Gözyaşının kalitesinin ölçülmesi: Diğer bazı testlerde birtakım boyalar ve göz damlaları kullanılmaktadır. Doktor bu şekilde gözyaşının ne kadar etkin olduğunu tespit eder ve gözyaşının kalitesini ölçer.

Tedavi ve İlaçlar

Birçok insan göz kuruluğunu gidermek için reçetesiz olarak satılan göz damlalarını (suni gözyaşı) kullanmaktadır. Eğer semptomlar kalıcı ve ciddi boyutlarda ise diğer bazı tedavi yöntemlerinin kullanılması gerekmektedir. Göz kuruluğunda tedavi yöntemi, göz kuruluğuna sebep olan faktöre bağlı olarak yapılmaktadır.

Bazı tedaviler, göz kuruluğunu oluşturan faktörlerin kontrol altına alınmasını sağlarken, diğer bazı tedaviler ise, gözyaşı kalitesinin artırılması ve gözyaşının drene olmasını durdurmaya yönelik uygulanmaktadır.

Göz kuruluğunun altında yatan nedenin tedavisi: Göz kuruluğuna sebep olan faktörlerin tedavi edilmesi önemli bir işlemdir. Bazı ilaçların yan etkileri göz kuruluğuna sebep olmaktadır. Doktor bu gibi durumları tespit ederek duruma göre tedavi uygulamaktadır. Eğer göz kapaklarında dışa dönme durumu varsa, doktor plastik cerrahiye yönlendirerek tedaviyi tamamlayabilir. Bir de eğer göz kuruluğu sorunu olan hastanın romatizmalı eklem iltihabı hastalığı varsa doktor buna göre bir romatolog uzmanına gidilmesini önerebilir.

İlaçlar: Göz kuruluğu tedavisinde kullanılan reçeteli ilaçlar şu şekildedir;

 • Göz kapağı iltihabını azaltan ilaçlar,
 • Kornea iltihaplanmasını kontrol altına alan göz damlaları,
 • Takviye gözyaşı ve suni gözyaşı,
 • Gözyaşı düzenleyici ilaçlar,
 • Hastanın kendi kanından yapılan gözyaşı,

Diğer bazı tedavi yöntemleri ise şu şekildedir;

 • Gözyaşı kanallarındaki sıvı kaybını azaltan yöntemler,
 • Özel kontakt lensler,
 • Yağ bezlerinin bloke edilmesi,
 • Işık tedavisi ve göz kapağı masajı.

Alternatif İlaçlar

Bazı yapılan çalışmalara göre birtakım alternatif ilaçlar göz kuruluğunu tedavi etmeye yardımcı olmaktadır. Fakat bu gibi alternatif yöntemlerin faydaları ve tehlikeleri hala tartışmalıdır. Buna göre bazı alternatif tedavi yöntemleri şu şekildedir;

 • Yağ asitleri,
 • Hintyağı içeren göz damlaları,
 • Akupuntur.

Yağ asitleri: Takviye olarak omega 3 ve omega 6 yağ asitleri bakımından zengin besinleri tüketmek, göz kuruluğu belirtileri azaltmaya yardımcı olmaktadır. Özellikle, keten tohumu, somon balığı, sardalye ve bitkisel yağlar gibi omega 3 ve omega 6 yağ asitleri bakımından zengin gıdalar, göz kuruluğunun etkilerini azaltabilmektedir.

Hintyağı içeren göz damlaları: Bu gibi hint yağı bakımından zengin yağları kullanmak, gözyaşı buharlaşmasını önleyerek azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Akupunktur: Bazı kişiler göz kuruluğu semptomlarının etkisini azaltabilmek için akupunktur tedavisini tercih edebilmektedir.

Alınacak Önlemler

Göz kuruluğu için alınacak önlemler şu şekildedir;

 • Gözlere hava üflenmesi durumundan kaçınmak,
 • Havaya nemlendirmek,
 • Gözü saran güneş gözlükleri ya da diğer göz koruyucular kullanmak,
 • Yoğun bir şekilde çalışırken göz molaları vermek,
 • Çevresel faktörlere dikkat etmek,
 • Bilgisayar kullanırken göz seviyesinin altında tutarak kullanmak,
 • Sigaradan uzak durmak hatta sigarayı bırakmak,
 • Düzenli olarak suni gözyaşı damlası kullanmak.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.