Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Göz Kuruluğu Hastalığı

İnsan vücudunda yer alan ve en hassas, en önemli organlardan biri olan gözün kuru olmamasını engelleyici tek sebep gözyaşıdır. Genel olarak duygusal anlarda ya da üst solunum enfeksiyonu hastalıklarından olan grip, nezle gibi hastalıklara yakalanma durumunda gözyaşı meydana gelir. Çoğu insanda gözyaşı salgısının yeterli bir oranda olmaması sebebiyle göz kuruluğu ortaya çıkar. Sadece gözyaşı salgısının yeterli bir oranda olmaması değil, aynı zamanda gözün çok fazla oranda gözyaşı salgılaması da normal bir durum değildir. Gözün bazı sebeplere bağlı olarak kuru kalması durumunda, uyarılan gözyaşı kanalından eğer çok yoğun bir oranda gözyaşı salgısı oluşursa, bu durumda göz drenajına sığmaz, gözyaşı dışarı doğru akar. Çoğu insanda var olan göz kuruluğu hastalığının doktor tarafından teşhis edilebilmesi için mutlaka göz muayenesi gerekir. eğer gözlerde batma ve aynı zamanda yanma hissi de bulunuyorsa ilk iş olarak muayene edilmeli, erken teşhis aşamasında ise tedavisi daha kolay bir şekilde olur. göz kuruluğu için yapılan muayene sırasında teşhisin tam konulabilmesi için birkaç işlem uygulanır. Mesela, gözyaşının dolum alanı olan alt göz kapağının alt kısmına bir peçete yerleştirilen, gözyaşı üretiminin ölçümü yapılır. Aynı muayene farklı boyalarla da yapılarak, test edilmeye hazır hale getirilir.

Göz Kuruluğu Hastalığı Neden Olur?

İnsan vücudunun en gerekli hareketlerinden biri olan gözyaşı iki şekilde üretilir. Bunlardan ilki gözyaşının yavaş ve aynı zamanda sabit bir hızla üretilmesidir. Bu şekilde üretilen gözyaşı, göze normal bir kayganlığın oluşmasını sağlar. Diğeri ise, gözün bir şekilde uyarılarak ya da herhangi bir duygusal duruma cevap olarak fazla bir oranda gözyaşı salgılamasıdır. Fakat bazı insanlarda gözün daha rahat etmesini sağlayacak bir oranda gözyaşı üretimi olmaz. Bu durum da göz kuruluğu meydana gelmesine neden olur. Göz kuruluğu insanların gözlerini zorlayan ve aynı zamanda gözleri kolay açıp, kapatmasına engel olan bir durum olmaktadır. Özellikle lens kullanıyorsanız, göz kuruluğunuz çok daha fazla bir oranda gerçekleşecektir. Gözlerin yeterli oranda gözyaşı salgılamaması durumunda gözlerde batma, yanma, kaşıntı, yapışkan salgı, sigara dumanı, rüzgarda gözlerde oluşan rahatsızlık ve lens kullanımında meydana gelen ekstra kuruluk meydana gelir.

Gözlerde meydana gelen gözyaşı salgısının yeterli oranda olmaması gibi, gözlerin aşırı derecede sulanması da normal bir durumu yansıtmamaktadır. Eğer gözde gözyaşı gibi bir kayganlaştırıcı sıvı yoksa gözler hareket ederken çok zorlanır ve rahatsız olur. Bu durumda, göz kuruluğunu gidermek için gözyaşı salgısı devreye girerek, gözlerin rahatlamasına yardımcı olur. Göz yaşı kuruluğu aslında yaşa bağlı olarak meydana gelen bir rahatsızlıktır. Çünkü yaşın ilerlemesi ile birlikte, aynı şekilde gözyaşı salgısı oranı da azalır. Her yaşta da ortaya çıkabilen bir göz rahatsızlığıdır ancak daha çok kadınlarda meydana gelir. Özellikle de kadınları zorlayan bir dönem olan menopoz süreci için de geçerli olmaktadır. Gözlerde meydana gelen göz kuruluğunun sebebi düzenli olarak her gün kullanılan bazı ilaçların yan etkileri olarak da ortaya çıkabilir. Göz kuruluğuna neden olan ilaçlardan bazıları ise, idrar arttırıcı ilaç, kalp ilaçları, tansiyon ilaçları, uyku hapları, sinir ilaçları ve aynı zamanda ağrı kesiciler gibidir. Bu nedenle sadece doktorunuzun tavsiye ettiği ve reçete halinde listelediği ilaçları kullanmanızda yarar var. Kullandığınız ilaçların göz kuruluğu gibi bir yan etkisi olduğunda yine doktorunuza başvurmanız gerekir.

Göz kuruluğu rahatsızlığına neden olan tek faktör kullanılan ilaçlar değildir aynı zamanda farklı etkenlerden de kaynaklanıyor olabilir. Mesela, göze yeterli oranda oksijen gitmemesi, göz yüzeyinin tamamen nemsiz kalması, kontakt lens kullanımı, lazerle yapılan göz ameliyatı, klimalı ve kaloriferli ortamlar, çok yoğun bir şekilde ışığa uzun süre maruz kalma, uzun süre bilgisayar kullanma ya da televizyon seyretme, sigara kullanımı, romatizma kaynaklı hastalıklar, kalp hastalıkları ya da diyabet, göz tansiyonu, uyku hapları ve uzun süre gözün kırpılmamış olması gibidir.

Göz Kuruluğu Hastalığının Belirtileri

Göz kuruluğu hastalığı gibi rahatsızlıkta meydana gelen birtakım belirtiler vardır. Bu belirtiler ise, gözlerde oluşan batma, yanma hissi, çok fazla sulanma, yapışkanlık, gözde oluşan uzun süreli kızarıklık, bulanık görme ve görme yeteneğinde azalma gibi bir his gibidir. Göz kuruluğu hastalığı bu belirtilerin yanı sıra, aynı zamanda yabancı bir cismin göze girmiş hissi, aşırı sulanma, gözün ağrıması ve karıncalanması gibi belirtilerle de meydana gelebilir. Yalnız bu belirtiler herkes de aynı şekilde oluşmaz, farklı belirtilerle de oluşabilir. Göz kuruluğu hastalığının olduğu zamanlarda gözlerde yer alan kayganlık özelliği yok olur ve gözler hareket ederken çok zorlanır. Göz kuruluğu genel olarak, daha çok yaşı ilerlemiş olan bireylerde ve aynı zamanda menopoz dönemini geçirmiş olan kadınlarda çok daha fazla görülür. Ancak sadece bu grupta yer alan insanları kapsamamaktadır, her yaşta farklı sebeplere bağlı olarak herkesin başına gelebilecek bir göz rahatsızlığıdır. Göz kuruluğu rahatsızlığı çok ilerlemediği evrelerde kendiliğinden geçebilme özelliğine de sahip bir rahatsızlıktır. Bazı insanlarda ise kimyasal yollarla ya da kullanılan ilaçlar sonucunda mutlaka bir tedaviye ihtiyaç duyulur. Bu tür durumlarda göz kuruluğu kendiliğinden geçmez.

Teşhis konulduktan sonra birkaç tedavi yöntemi vardır. Bunlardan biri ve en fazla kullanılanı suni gözyaşıdır. Bu yöntem ile kurumuş gözlerin kayganlığı ve nemlenmesi sağlanır. Daha ileri seviyede gözün kuru olması durunda kullanılan yöntem bandaj kontakt lens kullanımıdır. Rahatsızlık ilerlediği için bu yöntemin kullanılmasıyla birlikte suni gözyaşının eklenmesine de devam edilmektedir. Bir başka tedavi yöntemi de gözyaşlarının korunmasıdır. Bu yöntemde gözyaşı kanalının geçici ya da kalıcı olarak tıkanır ve gözyaşı kanalından buruna aktarılır. Bu tedavi şekliyle gözyaşı korunmaktadır.

Göz Kuruluğu Hastalığının Tedavisi

Göz kuruluğu gibi bir göz rahatsızlığının tedavisinde amaç, her hastanın sosyal durumu, mesleği ve aynı zamanda şikayetlerine uygun tedavi yöntemini belirleyerek, hastaların yaşam kalitesini daha çok yükseltmektir. Aynı zamanda göz kuruluğu tedavisinde bir başka amaç göz yüzeyinin nemli kalması sağlayın. Bunun için göz kuruluğuna neden olan faktörlerin ortadan kaldırılması gerekir. eğer göz kuruluğu kronik bir hale dönüşmüş ise yapay gözyaşları ya da cerrahi bir müdahale de gerekli görülebilir. Göz kuruluğu rahatsızlığı tedavisi için birkaç farklı yöntem uygulanmaktadır. Bu yöntemler şöyledir:

Gözyaşı İlavesi : Göz kuruluğu rahatsızlığında ilk olarak yapılması gereken tedavi yöntemi, yeterli bir oranda olmayan gözyaşı salgısının yerine konulması işlemidir. Bu işlem için suni gözyaşını sağlayan damlalar kullanılır. Suni gözyaşı, aynı normal gözyaşı gibidir, herhangi bir farkı bulunmaz. Suni gözyaşı aynı zamanda gözlerin daha kaygan olmasını sağlamak amacıyla kullanılır. Gözleri sulandırıp nemli kalmasına ve şikayetlerin azalmasına yardımcı olur. Suni gözyaşı hastanın şikayetlerine göre, doktorun tavsiye ettiği sıklıkla kullanılır. Bu damlaların çok fazla çeşidi bulunur. Eğer kontakt lens kullanıyorsanız ya da gözleriniz koruyucu maddelere karşı aşırı duyarlı bir yapıdaysa, içeriğinde koruyucu madde olmayan gözyaşı damlaları hastalara tavsiye edilmelidir.

Mevcut Gözyaşını Muhafaza Etmek : Göz kuruluğu rahatsızlığının tedavisinde kullanılan yöntemlerden biri de gözlerde yer alan gözyaşı oranını muhafaza etmektir. Bu tedavi yöntemini gerçekleştirmek için ilk olarak gözyaşını burna boşaltan kanallarının ağzı özel tıkaçlarla geçici ya da kalıcı olacak bir şekilde kapatılır. Bu yolla suni gözyaşı kullanımı ihtiyacı da azalmaktadır. Bu tedavi yöntemiyle hem gözyaşı korunur hem de suni gözyaşının etki süresi de bir o kadar artmış olur.

Tedaviye Destek Diğer Yöntemler : Göz kuruluğu rahatsızlığında uygulanan tedavi yöntemlerinden bir diğer ise tedaviye destek vermek amacıyla alınması gereken önlemlerdir. Mesela göz kuruluğunu önlemek amacıyla bulunduğunuz ortamın daima nemli olmasını sağlayın. Bu tür bir göz rahatsızlığı olan kişiler özellikle klimalı, rüzgarlı, kaloriferli, sıcak ve sigara dumanı olan ortamlardan uzak durmaları gerekir. omega 3 kapsülleri de aynı zamanda göz kuruluğu tedavi yöntemleri arasında yer alır. Son zamanlarda çok yaygın bir şekilde kullanılan bazı ilaçlar gözyaşı benzinde yer alan enflamasyonu yoğun bir şekilde azaltarak, gözyaşı oranını oldukça arttırır ve aynı zamanda tedavide çok etkili, başarılı olmaktadır. Bu durumunda suni gözyaşına duyulan ihtiyaç tamamen ortadan kalkmaktadır.

Göz kuruluğu rahatsızlığı olan kişilerin çoğunda sabah kalktıkları zaman yanma, batma, bulanık görme gibi şikayetler olabilir. Bu tür şikayetleri olan kişiler yatmadan önce yoğun bir şekilde gözyaşı jelleri kullanılması tavsiye edilir. Bilgisayarı çok fazla kullanan kişilerin de koruyucu özelliği olan gözlük kullanmaları gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.