Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Göz Kuruluğu Tedavisi, Nasıl Geçer?

Birçok kişi, hayatının büyük bir bölümünde göz kuruluğu sorunu ile karşılaşmaktadır. Bu sağlık sorunu 7’den 70’e birçok kişi de görülmektedir. Kuru gözler, gözyaşlarınızın gözlerinize yeterli olmamasından dolayı meydana gelmektedir. Gözyaşları birçok nedenden dolayı yetersiz olabilir. Örneğin, yeterli gözyaşı üretme sorunlarından oluşabilmektedir ya da düşük kalitede gözyaşı üretmesinden dolayı oluşabilmektedir.

Kuru gözler sizleri oldukça rahatsız eder. Eğer kuru göz sorununuz varsa, gözleriniz de acı hissi veya yanma hissi olabilir. Bisiklet sürme, birkaç saat için bilgisayar ekranında bakma, klimalı bir odada bulunma, uçakta olma gibi belirli durumlarda göz kuruluğu ile karşılaşabilirsiniz.

Ancak yapacak olduğunuz tedaviler ile, gözlerinizi daha rahat bir hale getirebilirsiniz. Bu tedaviler yaşam tarzı değişiklikleri ve göz damlaları içerebilir. Muhtemelen kuru göz semptomları kontrol etmek için süresiz olarak bu tedbirleri almak gerekir.

Göz Kuruluğu Belirtileri Nelerdir?

Genellikle her iki gözü etkileyen belirti ve bulgular şöyle sıralanmaktadır;

 • Gözlerinizde batma, yanma veya cızırtı hissi
 • Göz ya da çevresinde lifli mukus
 • Işığa duyarlılık
 • Göz kızarıklığı
 • Gözlerinde bir madde varmış hissi
 • Zorla takılan kontakt lensler
 • Gece sürüş zorluğu
 • Tahriş olan kuru gözlerde sulanma,
 • Bulanık görme veya göz yorgunluğu

Doktoru Ne Zaman Görmeniz Gerekmektedir?

Eğer uzun süreli kırmızılı tahriş olmuş gözler, yorgun ya da ağrılı gözlerde de dahil olmak üzere bu tarz şikayetleriniz varsa, doktora görünmeniz gerekmektedir.

Göz Kuruluğu Nedenleri Nelerdir?

Kuru göz, gözyaşı eksikliğinden kaynaklanır. Gözyaşları su, yağlar ve mukusun bir karışımıdır. Kuru göz oluşumu da kişilere göre farklılık göstermektedir. Nedenleri ise yazımızın devamında sizlere verilmiştir.

 • Azalmış Gözyaşı Üretimi

Yeterince gözyaşı üretemez olduğunuz zaman göz kuruluğu sorunu oluşabilir. Azalmış gözyaşı üretiminin yaygın nedenleri şunlardır:

 1. Yaşlanma
 2. A eksikliği, diyabet, romatizmal arterit, lupus, skleroderma, Sjögren sendromu, tiroid bozuklukları ve vitamin gibi bazı tıbbi durumlar
 3. Yüksek kan basıncı, akne, doğum kontrolü ve Parkinson hastalığı için antihistaminler, dekonjestanlar, hormon replasman tedavisi, antidepresanlar ve ilaçlar da dahil olmak üzere bazı ilaçlar
 4. Lazer göz ameliyatı, bu prosedüre ilişkin kuru göz semptomları genellikle geçici olmaktadır.
 5. İnflamasyon veya radyasyon bezi hasarı
 • Gözyaşı Buharlaşması

Gözyaşı buharlaşmasının yaygın nedenleri şunlardır;

 1. Rüzgar, duman ya da kuru hava
 2. Bilgisayar başında çalışma
 3. Göz kapağı problemleri (entropion)
 • Gözyaşı Bileşiminde Oluşan Dengesizlik

Gözyaşı zarının üç temel tabakası vardır: Yağ, su ve mukoza. Bu tabakaların herhangi birinde sorun olması göz kuruluğuna neden olabilir.

Göz Kuruluğu Testleri ve Tanısı Nelerdir?

Göz kuruluğunun nedenlerini belirlemek için kullanılan testler ve prosedürler şunlardır;

 • Kapsamlı bir göz muayenesi: Doktorunuz göz kuruluğunun nedeninin bulunmasına yardımcı olması için genel sağlık ve göz sağlığının tam durumunun anlaşılmasını içeren bir göz testi yapabilir.
 • Gözyaşlarının hacmini ölçerek yapılan muayene: Doktorunuz Schirmer testi kullanarak gözyaşı üretimini ölçebilir. Bu testte, blot şeritleri alt göz kapaklarınıza yerleştirilir. Beş dakika sonra doktorunuz tarafından batırılmış şeritteki gözyaşlarının miktarı ölçülür.
 • Gözyaşlarının kalitesini belirleyen muayene: Gözyaşlarınızın buharlaşmasından önce ne kadar uzun süre durduğunu doktorunuz kornealar yardımı ile anlamaktadır.

Göz Kuruluğu Tedavisi Nasıl Yapılır?

1.Suni Gözyaşı

6d0928fbfbb94466b90aecd936789248,RbwIRhzFZUyT5Gt5ws4V7A

Ara sıra ya da hafif kuru göz semptomları olan çoğu insan için düzenli olarak reçetesiz suni gözyaşlarını kullanmak yeterli olacaktır. Günde birkaç kez alacak olduğunuz bu suni gözyaşları, göz kuruluğunuz için sizlere iyi gelecektir. Ancak göz kuruluğunuz daha ciddi ise, sizlere yardımcı olacak diğer tedavi seçeneklerini denemeniz gerekmektedir.

2.Altında Yatan Nedene Bağlı Olarak Tedavi Seçenekleri

goz-kurulugu

Bazı durumlarda, altta yatan bir sağlık sorunu, tedaviler ile birlikte belirti ve kuru göz semptomlarının temizlenmesine yardımcı olabilir. Örneğin kullanmış olduğunuz bir ilaç, sizlerde yan etki olarak göz kuruluğu oluşumuna neden olabilir. Bunun için doktorunuz ile konuşarak kullanmakta olduğunuz ilacı değiştirebilirsiniz.

Dışa dönük kapakları (Ektropiyonun) gibi bir gözkapağı durumu sorunu varsa, doktorunuz göz kapaklarında (oküloplastik cerrah) plastik cerrahi konusunda uzmanlaşmış bir göz cerrahına sizleri sevk edebilir. Eğer romatoid artrit varsa doktorunuz sizleri bir romatologa sevk edebilir.

3.İlaçlar

antibiotics6

Göz kuruluğu tedavisinde kullanılan reçeteli ilaçlar şunlardır:

 • Göz kapağı iltihabı azaltmak için kullanılan ilaçlar: Doktorunuz inflamasyonu azaltmak için antibiyotik önerebilir. Bazı göz damlaları ya da merhemler de kullanılabilir. Antibiyotikler genellikle ağız yoluyla alınır.
 • Göz damlaları ile kornea iltihabını kontrol etmek: Gözlerinin (kornea) yüzeyi üzerinde iltihaplanma, bağışıklık bastırıcı ilaçlar siklosporin (Restasis) ya da kortikosteroid içeren ilaç göz damlası ile kontrol edilebilir. Kortikosteroidler olası yan etkileri nedeniyle uzun süreli kullanım için ideal değildir.
 • Uyarıcı gözyaşı ilaçları: Bu ilaçlar gözyaşı üretiminin artması için yardımcı olmaktadır. Bu ilaçlar; haplar, jel ya da göz damlası olarak kullanılabilir. Olası yan etkileri ise terlemedir.
 • Kendi kanından yapılan göz damlaları: Bunlara otolog kan serum damla adı verilmektedir. Başka tedaviye yanıt vermeyen ağır kuru göz semptomları varsa bu tedavi bir seçenek olabilir. Bu göz damlaları için, kan örneği alınarak kırmızı kan hücreleri işlenir ve daha sonra bir tuz çözeltisi ile karıştırılmaktadır.

4.Özel Lensler

e485e15_o

Göz kuruluğunda insanlara yardım etmek için tasarlanmış yeni kontakt lensler hakkında doktorunuza danışarak bilgi alabilirsiniz. Bazı insanlar, şiddetli göz kuruluğunu engellemek ve nem düzeyini korumak için özel kontakt lens tercih edebilir. Bunlara skleral lensler veya bandaj lensler denir.

5.Blokaj Yağ Bezleri

goz-kurulugu (1)

Bloke yağ bezleri, göz kuruluğuna çare olabilir. Tedavi sırasında, göz yuvası gibi görünen bir cihaz gözünüzün üzerine yerleştirilir. Bu alt göz kapağında hafif bir sıcak masaj sunar. Prosedür az 15 dakika sürer.

6.Işık Tedavisi

Gozlerdeki-bu-belirtilere-dikkat-1454342871-15910110827

Göz kapaklarına yapılan masajın ardından, yoğun atımlı ışık tedavisi denilen bir teknik ile şiddetli göz kuruluğu olan insanlar tedavi edilebilir.

7.Diğer Tedaviler

damlali-goz

Gözyaşı kanallarınızı kapatarak aynı zamanda gözyaşı kaybınızı azaltabilirsiniz. Gözyaşı kanalları minik silikon fişler (tıkaç) ile takılabilir. Bunlar kolayca çıkarılabilir. Ya da gözyaşı kanalları ısıyı kullanan bir prosedür ile takılabilir. Bunlara termal koter denilmekte ve daha kalıcı bir çözüm olmaktadır.

8.Alternatif Tıp

060820131553482328051

Bazı alternatif tıp yaklaşımları da göz kuruluğu belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir. Bunlar;

 • Yağ asitleri: Diyetinize omega-3 ve omega-6 yağ asitleri eklemeniz ile birlikte göz kuruluğu belirti ve semptomları hafifleyebilir. Buna takviye olarak keten tohumu, somon, sardalye ve bitkisel yağlar gibi gıdalarda kullanılabilmektedir.
 • Hintyağı göz damlaları: Bu göz damlaları gözyaşı buharlaşmasını azaltarak belirtileri artırabilir.
 • Akupunktur: Bazı insanların göz kuruluğu semptomlarını akupunktur tedavisi ile aştıkları görülmektedir.

Risk Faktörleri Nelerdir?

 • Göz kuruluğu 50 yaş üstü kişilerde sık görülür.
 • Kadınlarda görülme riski daha fazladır. Menopoz, gebeliğe bağlı hormonal değişiklikler ve doğum kontrol hapları buna neden olmaktadır.
 • Balık, ceviz ve bitkisel yağlarda bulunan omega-3 yağ asitleri, karaciğer, havuç, brokoli, veya A vitamini düşük olan bir diyet
 • Kontakt lens

Komplikasyonları Nelerdir?

 1. Göz enfeksiyonları
 2. Göz yüzeyinde hasarlar
 3. Gözlerinizi tam olarak kullanamadığınız için yaşam kaliteniz düşer.

Göz Kuruluğunu Önleme Yöntemleri Nelerdir?

 1. Gözlerinize hava üflemekten kaçının.
 2. Havaya nem ekleyin. Özellikle kış zamanlarında buna dikkat etmelisiniz.
 3. Koruyucu gözlükler kullanınız.
 4. Uzun, göz yoran işler zamanında küçük molalar verin.
 5. Çöl bölgelerinde ve uçaklarda yüksek irtifalarda, hava son derece kuru olabilir. Böyle bir ortamda sık sık gözyaşı buharlaşmasını en aza indirmek için bir defada birkaç dakika için gözlerinizi kapatın.
 6. Bilgisayarınızı göz seviyenizin altında bir noktaya yerleştirin.
 7. Sigarayı bırakın ve dumandan kaçının.
 8. Suni gözyaşlarını kullanın.
 9. Gözlerine uygulayacak olduğunuz sıcak bir bez göz kuruluğuna iyi gelecektir.
 10. Göz kapaklarına hafif bir sabun kullanın. Bebek şampuanı ya da başka bir yumuşak sabun kullanın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.