Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Göz Kuruluğu

Bu yazımızda göz kuruluğunu inceleyeceğiz. Önce göz kuruluğunun tanımını yapıp tam olarak ne olduğunu ve hangi çeşitleri olduğunu öğreneceğiz. Sonra göz kuruluğunun sebeplerini ve kimlerin göz kuruluğuna yatkın olduğunu anlatacağız. Devamında ise nasıl teşhis edildiğini, tedavilerinin ne olduğunu ve evde kendi başınıza göz kuruluğu için ne gibi önlemler alabileceğinizden bahsedeceğiz.

Göz Kuruluğu Nedir?

Göz kuruluğu bir insanın gözünün kaygan olmaması ve göze besin götürebilecek derecede kaliteli göz yaşlarına sahip olmamasıdır. Göz yaşları, gözün önündeki yüzeyinin sağlığını koruyabilmesi ve insana açık bir görüş sağlaması için zorunludur. Göz kuruluğu oldukça yaygın ve sık karşılaşılan özellikle de yaşı ilerlemiş yetişkinlerde meydana gelen kronik bir problemdir.

Göz her kırpıldığında, göz yaşları kornea olarak da bilinen gözün ön yüzeyi boyunca yayılırlar. Göz yaşları kayganlık üretir, gözün enfeksiyon kapma riskini azaltır, gözdeki yabancı maddeleri yıkayıp dışarı atar, gözün yüzeyini pürüzsüz ve temiz tutar. Aşırı göz yaşları göz kapaklarının köşesinde olan küçük boşaltma kanallarına akar. Göz kuruluğu göz yaşı üretimi ve boşaltımı dengede olmadığı zaman meydana gelir.

gözdeki kanallar

Göz kuruluğuna sahip olan insanlar ya yeteri derecede göz yaşı üretemiyordur ya da göz yaşları kötü kalitededir.

 • Yetersiz derecede göz yaşları: Göz yaşları göz kapaklarının içindeki ve çevresindeki çeşitli bezlerden üretilir. Göz yaşı üretiminin azalması yaşa, çeşitli sağlık koşullarına ya da bazı ilaçların yan etkisine bağlıdır. Rüzgar ve kuru iklimler gibi çevresel koşullar da göz yaşının buharlaşması ile göz yaşı üretim hacmini düşürebilir. Normal miktarda göz yaşı üretiminin azalması ve göz yaşının gözden çabuk buharlaşması göz kuruluğunun geliştirdiği belirtilerdendir.
 • Kötü kalitede göz yaşları: Göz yaşları 3 katmandan oluşur. Yağ, su ve mukus. Her bileşen göz yüzeyini korur ve besler. Pürüzsüz bir yağ tabakası su tabakasının buharlaşmasını engeller. Sıvıdan katıya geçiş aşaması ise göz yaşlarının yüzeyde eşit dağılımını sağlar.Eğer göz yaşı çabuk buharlaşırsa ya da üç katmandaki hatalardan yüzünden eşit dağılmaz ise göz kuruluğu gelişebilir.

Göz kuruluğunun en yaygın formu göz yaşlarındaki su katmanının yetersizliğidir. Bu durum keratoconjunctivitis sicca (KCS), yani göz kuruluğu sendromu olarak geçer. Göz kuruluğuna sahip insanlar gözlerinden rahatsız olup kaşıma ihtiyacı hissedebilir, gözleri yanabilir, gözlerinde bir şey varmış gibi hissedebilir, gözleri aşırı sulanabilir ve bulanık görüntüye sahip olabilirler. Gelişmiş köz kuruluğu gözün yüzeyine ve insanın görüşüne zarar verebilir.

Göz kuruluğu tedavisinde asıl amaç göz yaşlarının normal miktarını geri kazandırılması sağlanarak kuruluğu ve buna bağlı olan rahatsızlığı tedavi edip; göz sağlığını korumaktır.

Yaşlı kadın gözleri

Göz Kuruluğuna Neler Sebep Olur?

Göz kuruluğu geçici veya kronik koşullarda olabilir:

 • Göz kuruluğuna antihistamin, nazal dekonjestanlar, trankilizanlar içeren bazı ilaçlar; Parkinson ilaçları, doğum kontrol hapları ve anti depresanlar sebep olabilir.
 • Göz kapaklarının üstündeki ya da çevresindeki hastalıklar göz kuruluğuna neden olabilir.
 • Göz kapaklarındaki bezlerdeki hastalıklar gözü kurutabilir.
 • Göz kuruluğu hamile olan kadınlarda meydana gelebilir.
 • Hormon değişimi tedavisini deneyimleyen kadınlar göz kuruluğu sendromunu yaşayabilir. Sadece östrojen alan kadınlar yüzde 70 civarında göz kuruluğuna maruz kalabilirken, östrojen ve progesteron alan kadınlar yüzde 30 göz kuruluğu geliştirme riskine sahip.
 • Göz kuruluğu refraktif cerrahi (lazerle göz tedavisi) sonrasında gelişebilir. Belirtiler genellikle 3 ila 6 ay arası sürer fakat bazı vakalarda daha uzun da sürebilir.
 • Göz kapağını ve gözü çevreleyen zarı çizen kimyasal ve termal yanmalar göz kuruluğuna neden olabilir.
 • Alerjiler de göz kuruluğu ile ilişkilendirilebilir.
 • Bilgisayar ya da televizyon ekranlarına az sayıda göz kırparak bakmak göz kuruluğuna öncüllük edebilir.
 • Hem yeterli hem de yetersiz miktarda alınan vitaminler göz kuruluğuna katkıda bulunabiliyor.
 • Homeopatik çareler göz kuruluğunu tedavi etmek yerine aksi bir etki yaratabilir.
 • Uzun süreli kontakt lens takmaktan oluşan korneadaki his kaybı göz kuruluğuna liderlik edebiliyor.
 • Sjögren sendromu, deri veremi, eklem iltihabı gibi bağışıklık sistemi hastalıkları göz kuruluğu ile ilişkilendiriliyor. Sjögren sendromu ağız, göz ve diğer mukus zarlarında yanmaya ve kuruluğa sebep oluyor. Ayrıca böbrekleri, ciğerleri ve diğer organları da etkiliyor.
 • Göz kuruluğu ayrıca kronik konjunktiva -göz kapaklarını ve gözün ön tarafını kaplayan zar ya da göz yaşı bezi-  iltihabının belirtisi de olabilir. Çeşitli göz hastalıkları, enfeksiyon, kimyasal bulut ya da sigara dumanına maruz kalmak kronik konjunktiva iltihabına sebep olabilir.
 • Tiroid hastalıklarında meydana gelen gözün yüzeyinin artması göz kuruluğu ile sonuçlanabilir.
 • Göz kapağının geceleri tam olarak kapanmamasından doğan kornea iltihabı göz kuruluğuna yol açabilir.

Kimler göz kuruluğu geliştirmeye yatkındır?

Yaşlı insanlar göz kuruluğunu sık sık tecrübe ederler fakat göz kuruluğu her yaşta meydana gelebilir. 50 yaşını geçkin neredeyse 5 milyon Amerikalı göz kuruluğuna sahip. Bunun dışında 3 milyondan fazla kadın ve 1.5 milyondan fazla  erkek göz kuruluğu yaşıyor. Menopoz dönemi geçirmiş kadınlar da göz kuruluğuna eğilimli oluyor.

Göz Kuruluğu Nasıl Tespit Edilir?

Göz kuruluğu kapsamlı göz incelemeleriyle belirlenir. Gözün ürettiği göz yaşlarının kalitesi ve miktarının ölçümü şunları içerebilir:

 • Hastanın semptomlarını belirlemek için hasta geçmişi ve genel sağlık problemleri, kullandığı ilaçlar ve bulunduğu çevresel ortamlar öğrenilir ki göz kuruluğuna sebep olan etkenler bilinebilsin.
 • Göz kapağı yapısı, göz kırpma dinamikleri ve gözün dışının incelenmesi
 • Işığın şiddetini ayarlayarak göz kapaklarının ve korneanın tepkisini ölçmek.
 • Herhangi bir anomali olup olmadığını bulabilmek için göz yaşlarının kalite ve miktarının ölçülmesi. Göz yaşı akışını daha iyi gözlemleyebilmek ve yetersiz göz yaşının gözün dış yüzeyinde açtığı değişiklikleri daha kolay anlayabilmek için özel damlalar damlatılabilir.

Bu testlerden alınmış bilgilerle göz doktorunuz size göz kuruluğa sahip olup olmadığınızı ve tedavi seçenekleri ile ilgili bilgiler verecektir.

Göz Kuruluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Göz damlaları

Kuru gözler kronik bir sorun olabilir ama göz doktorunuz görüşünüzün etkilenmemesi, gözlerinizin sağlıklı ve konforlu olması için size gereken reçeteyi yazacaktır.

Göz kuruluğunu çözmek için kullanılan birincil tedaviler reçetesiz satılan göz yaşı solüsyonları, göz yaşlarını korumak, göz yaşı üretimini arttırmak, göz kapaklarındaki ve göz yüzeyindeki iltihapları tedavi etmek.

 • Göz yaşı eklemek. Hafif göz kuruluğu reçetesiz satılan yapay göz yaşı solüsyonları ile tedavi edilebilir. Bu göz yaşı solüsyonları doğal göz yaşı üretimine destekleyici bir etki yapar. Daha az katkı maddesi içerdiği için (ileride gözlerinizi rahatsız edebilir) koruyucu katkısı olmayan göz yaşı solüsyonlarını tavsiye ederiz.Yapay göz yaşı ekleme tedavisine tepki vermeyen göz kuruluğu hastalarını tedavi etmek için fazladan adım atılması gerekiyor.
 • Göz yaşlarını muhafaza etmek. Doğal göz yaşlarını gözde uzun süre tutmak göz kuruluğu semptomlarını azaltabilir. Bu normalde boşaltım yapacak göz yaşı kanallarını engellemek ile yapılabilir. Göz yaşı kanalları ihtiyaç halinde yine ortadan kaldırılabilecek küçük silikon ya da jel benzeri tıkaçlarla engellenebilir. Hatta cerrahi müdahale ile göz yaşı boşaltım kanalları kalıcı kapatılabilir. Her iki durumda da amaç göz yaşlarını göz üstünde olabildiğince uzun tutmak ki göz kuruluğu ile ilgili problemler azalsın.
 • Göz yaşı üretimini arttırmak. Göz doktorunuz göz yaşı üretimini arttıracak göz damlası reçetelerini size yazabilir. Omega-3 yağ asitlerini destekleyici olarak almak da yardımcı olabilir.
 • Göz kapağı ve göz yüzeyi iltihaplarını tedavi etmek.  Göz doktorunuz göz yüzeyindeki ya da etrafındaki iltihapları geçirmek için göz damlası veya merhem reçetesi yazabilir, ılık kompres ve göz kapağı masajı tavsiye edebilir, göz kapağı temizleyicileri tavsiye edebilir.

Kendi başıma neler yapabilirim?

 • Yüzünüze yakın size tam uyan gözlük ve güneş gözlüğü kullanın ya da yanda korumaları olan gözlükler kullanın ki göz yüzeyindeki göz yaşı buharlaşması engellensin. Ayrıca gözlüklerinizi kuru rüzgarlara karşı da takın. İçeride ise havadaki tozu ve diğer taneleri temizleyen hava filtresi kullanın. Bir nemlendirici de havayı nemlendirerek gözünüzün kurumasını engelleyebilir.
 • Gözünüzü uzun süre kullanmanızı gerektiren işleri yaparken gözünüzü ara sıra dinlendirin ve kuru ortamlardan kaçının. Bu işleri yaparken gözünüze yapay göz yaşlarından damlatabilirsiniz.
 • Uzun zaman bilgisayara baktığınızda ya da bir şeyler okuduğunuzda düzenli olarak göz kırpın.
 • Göz kuruluğundan muzdarip olan bazı insanlarda yağ asidi içeren destekleyici besinler de işe yarayabiliyor. Göz doktorunuza böyle destekleyici besinleri kullanıp kullanamayacağınızı sorun.
 • Günde en az 8 ila 10 bardak içerek dehidre olmaktan kaçının.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.