Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Göz Nezlesi

Göz nezlesi, yani diğer adıyla konjonktivit hastalığı, göz kapağının iç yüzeyinde yer alan ve aynı zamanda, gözün beyaz yüzeyinin bir kısmını örten konjonktiva adlı ince zarın iltihaplanması ya da enfeksiyon kapması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Göz nezlesi daha çok virüs yoluyla ya da bakteri kaynaklı bir enfeksiyon sonucu bireylerde ortaya çıkabilir. Göz nezlesinde aynı zamanda havada küçük zerrecikler halinde olan polen, duman, yüzme havuzlarının temizliğinde kullanılan klor ve diğer temizleyici çeşitleri ya da göz ile teması gerçekleşen, gözü tahriş eden bir takım ürünlerden dolayı da ortaya çıkmaktadır. Göz nezlesinin bel soğukluğu ya da cinsel yolla bulaşma ihtimali çok düşüktür ama nadiren de olsa bu görülmektedir. Ayrıca genel olarak çocuklarda daha sık bir şekilde görülmektedir. Göz nezlesi hastalığı aynı anda bir ya da iki gözü etkileyebilir. Göz nezlesi rahatsızlığının bazı çeşitleri ise bulaşıcı olabilir, bazen okulda ya da evde kolayca diğer insanlara da kolayca bulaşabilir. Göz nezlesi genel olarak çok önemsenmeyen bir göz rahatsızlığıdır ama ilaç kullanılmaması durumunda birtakım ciddi sorunlar ortaya çıkabilir.

Göz Nezlesi Neden Olur?

Daha çok çocuklarda görülen göz nezlesi rahatsızlığı gözün en dış kısmını kaplayan konjunktiva kısmının iltihaplanması sonucu ortaya çıkar. Gözün dış tabaka gözyaşı ve aynı zamanda mukus üreterek, gözün yaşarmasını sağlayarak göze birtakım mikroplar ve zararlı maddelerin girmesini önler. Göz nezlesinin genel olarak yedi ya da sekiz gün gibi bir tedavi süresi bulunmaktadır ve bu süre içerisinde geçmektedir. Ama bulaşıcı olan göz nezlesinin tedavisi daha uzun süre olmaktadır. Göz nezlesinin bireylerde çok sık olması, bireyin bağışıklık sisteminin zayıf ve sağlıksız olduğu anlamına gelmektedir.

Göz nezlesi, yani bir diğer adıyla konjonktivit, göz rahatsızlıklarından biridir ve göz nezlesinin bireylerde görülen birtakım belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtiler, gözlerde aşırı sulanma, göz akıntısı, göz kapağının şişmesi, gözlerin solması, gözlerin ışığa karşı hassasiyetinin artması, bir ya da iki gözün aynı anda pütürlü bir ağrının olması, bir ya da iki gözde kaşınma ya da yanma hissinin oluşması gibidir. Göz nezlesinin ortaya çıkmasında birtakım nedenler bulunmaktadır. Göz nezlesine neden olan etken maddeye göre değişiklik göstermektedir. Göz nezlesinin ortaya çıkması için sebepler ise şunlardır,

goz-alerjisi

Alerjik Göz Nezlesi

Bir diğer adı alerjik konjontivit olan göz nezlesi, genel olarak mevsimlere bağlı olarak ortaya çıkan alerjisi olan kişilerde daha sık görülmektedir. Göz nezlesi bazı durumlarda birtakım maddelerin gözle teması sonucunda ortaya çıkabilir.

Dev kabarcıklı göz nezlesi çeşidi de bu grupta yer almaktadır. Dev kabarcıklı göz nezlesi gözde kronik bir şekilde yer alan yabancı bir maddeden dolayı meydana gelen bir göz nezlesi hastalığıdır. Dev kabarcıklı alerjik göz nezlesi sert tabakaya sahip olan lensin kullanan ya da uzun süre gözden çıkarılmayan yumuşak kontakt lens kullanan kişilerde ve aynı zamanda göz çevresinde ameliyat dikişi bulunan kişilerde daha sık görülmektedir.

Bulaşıcı Göz Nezlesi

Bulaşıcı göz nezlesi insan derisinde ya da insanların sindirim sistemindeki birtakım bakteri çeşitlerinden kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda bulaşıcı göz nezlesi böceklerden taşıma yoluyla, diğer insanlarla temasla, eller temiz değilken gözlerle temas ettirilmesi ile, kirli makyaj malzemelerinin kullanılması ve aynı zamanda yüz losyonlarının kullanımı ile ortaya çıkan bir göz rahatsızlığıdır.

  1. Viral göz nezlesi : Genel olarak havaların soğuması ile ortaya çıkan virüs kaynaklı bir göz nezlesidir. Genel olarak insanların öksürmesi ya da hapşırması ile diğer insanlara bulaşmaktadır. Aynı zamanda soğuklarla birlikte ortaya çıkan virüs insan vücudunun mukus zarı ile bağlantılı olan burun, boğaz, akciğer ve gözyaşı kanalları ile de yayılma ihtimali bulunmaktadır.
  2. Oftalmia Neonatorum : Bakteri kaynaklı ortaya çıkan göz nezlesinin yeni doğan bebeklerde çok şiddetli görülen bir çeşididir. Oftalmia neonatorum göz hastalığının çok kısa süre içerisinde tedavisi yapılmadığı zaman gözde kalıcı hasarlar ortaya çıkmaktadır, bu açıdan çok riskli bir göz nezlesi çeşidi olmaktadır. Bu göz nezlesi çeşidi yeni doğan bebeklerin rahim yolundan geçerken klamidya ya da bel soğukluğuna maruz kalması sonucu ortaya çıkmaktadır.
  3. Kimyasal Göz Nezlesi : Kimyasal göz nezlesi daha çok hava kirliliği sonucunda bireylerde ortaya çıkan bir göz rahatsızlığı çeşididir. Kimyasal göz nezlesi aynı zamanda havuzların temizliğinde kullanılan klordan da ortaya çıkabilir. Zararlı kimyasal içerikli temizlik malzemelerinin gözle teması sonucunda da oluşabilir.

Göz Nezlesi Tedavisi

Göz nezlesinin tedavisi için birtakım yöntemler uygulanmaktadır. Göz nezlesinin tedavisinde bazı amaçlar hedeflenmektedir. Bunlar, göz nezlesi hastalığı olan bireylerin rahatını sağlamak, enfeksiyon ya da iltihabın etkisini yok etmek, bulaşıcı özelliği olan göz nezlesi çeşidinin enfeksiyonlarının daha fazla yayılmasını önlemektir. Göz nezlesi tedavisi için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz. Bu tedavi yöntemleri ise,

Alerjik Göz Nezlesi Tedavisi

Bu göz nezlesi çeşidinin tedavisinde ilk olarak tahriş edici maddenin etkisini azaltmak gerekir. Soğuk baskı ya da yapay gözyaşı orta şiddette olan alerjik göz nezlesinin tedavisinde kullanılan yöntemler arasında yer almaktadır. Alerjik göz nezlesi eğer şiddetli bir durumda ise, steroit olmayan antienflamatuar ilaçlar ve antihistaminler kullanılmaktadır. Aynı zamanda göz damlası da kullanılmaktadır.

goz_alerji-765x510

Bakteriyel Göz Nezlesi Tedavisi

Bir diğer adı konjonktivit olan göz nezlesi çeşidinin tedavisinde gelen olarak göz damlası ya da krem kullanılmaktadır.Tedavi başladıktan sonra iyileşme süreci üç ya da dört gün sonra gerçekleşmektedir. Fakat göz nezlesinin tekrarlaması sonucunda antibiyotiklerin sonuna kadar kullanılması gerekmektedir. Bakteriyel ya da viral göz nezlesi rahatsızlığı azaltmak için gözün rahatsız olan kısmına sıcak kompres uygulamanız gerekmektedir.

Viral Göz Nezlesi Tedavisi

Bu göz çeşidinin tedavisinde ise virüsü yok etmesi gereken damla ya da kremler kullanılmamaktadır. Diğer göz nezlesi tedavisinde kullanılan birtakım antibiyotikler, bu hastalıkta kullanılmamaktadır. Aynı nezle virüsünde olduğu gibi iki ya da üç haftalık süreci tamamlaması gerekmektedir. Soğuk kompres ya da yapa gözyaşı ile tedavi sürecine başlanır. Viral göz nezlesi hastalığının en şiddetli durumunda topikal steroit damlalar kullanılmaktadır ve bu damlalar aynı zamanda iltihap kaynaklı olan göz rahatsızlığının yayılmasını önlemek için de kullanılmaktadır. Ancak bu damlalar enfeksiyon sürecini kısaltmamaktadır. Bazı uzmanlar ise, göz nezlesi enfeksiyonunun süresini kısaltmak için oftalmik iyotla göz yıkama tedavisi uygulamaktadır. Bu tedavi yönteminin ise kesin sonuç verdiğine dair bir araştırma yapılmış değil.

Kimyasal Konjonktivit Tedavisi

Kimyasal göz nezlesi hastalığının tedavisinde gözleri saline ile yıkama ve aynı zamanda tropikal steroitler de kullanılmaktadır. Bu göz nezlesi çeşidi çok şiddetli bir şekilde yaşanıyorsa, acil müdahale gerekmektedir. Özellikle alkali yanıklar sonucunda ortaya çıkan göz içi hasarları, göz kaybına bile neden olmaktadır.

kontakt lens

Kontakt Lens Kullananlar

Göz nezlesi hastalığı sırasında kontakt lens kullanıyorsanız, lenslerinizi çıkarmanız gerekmektedir. Göz nezlesi lens kaynaklı ortaya çıkıyorsa doktorunuza danışarak ya lensleri ya da lens dezenfeksiyon solüsyonunu değiştirmeniz gerekmektedir. Göz nezlesinin tekrarlaması durumunda, lenslerinizi daha uzun süre çıkarmanız ya da bir süre lensleri kullanmamız önerilmektedir.

Kişisel Bakım

Özellikle kişisel bakım ürünlerinin gözle temas halinde olması durumunda göz nezlesi oluşmuşsa yayılmasını engellemek amacı ile göz temizliğine çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer göz nezlesi teşhisi doktorunuz tarafından konulmuşsa birtakım önlemler almanız gerekmektedir. Ellerinizle gözlerinize asla dokunmamanız gerekmektedir. Ellerinizi sık sık sabun ile iyice yıkayın. Her gün düzenli olarak el, yüz havlunuzu mutlaka değiştirmeniz gerekmektedir. Başkaları ile havlunuzu asla ortak kullanmayın. Başkasına ait olan gözler için kullanılan kozmetik ürünlerini ya da kişisel göz bakım ürünlerini bir süre kullanmamanız gerekmektedir. Lens kullanımında doktorunuzun tavsiyelerine mutlaka uymanız gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.