Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Göz Sağlığı Nasıl Korunur

Gözlerimiz pek çok farklı neden ile çok kolay bir şekilde rahatsızlanabilen bir organımızdır. Bu yüzden ciddi göz hastalıkları ile karşı karşıya kalmamak adına göz sağlığımızı korumaya bir hayli fazla özen göstermemiz gerekir. Hatta pek çok göz hastalığı kişinin göz sağlığına önem vermemesi yüzünden ortaya çıkmaktadır. Unutulmamalıdır ki gözler hassas organlardır ve sizin her zaman dikkatli davranmanız gerekir. Aşağıdaki listemizde sizin için göz sağlığınızı korumanıza yardımcı olabilecek yöntemleri sıraladık.

1. Gözlerinize ellerinizi sürmeyin

Ellerimiz aslında her zaman zannettiğimiz kadar temiz olmazlar. Çünkü daima bir şeyler ile temas halinde oldukları için sürekli olarak kirlenmektedirler. Her ne kadar az miktarda kir eller için faydalı olsa da bu durum gözler için geçerli olmaz. O yüzden göz sağlığımızı korumak adına ellerimiz ile gözlerimizi kaşımamalı ya da ovuşturmamalıyız. Eğer bir şekilde gözümüze dokunma ihtiyacımız çok fazla bulunuyor ise bunu temiz bir mendil ile mümkün olduğunca dışarıdan yapmak gerekir. Aynı şekilde lens kullananların el hijyenlerine herkesten çok daha fazla dikkat etmesi gerekir. Çünkü lens kullanımında gözün mikrop kapma riski çok ama çok büyük olmaktadır.

2. Güneş gözlüğü kullanmaya özen gösterin

Güneş gözlükleri yalnızca şık birer aksesuar değildir. Onlar gözlerimizi güneşin zararlı ışınlarından korurlar. Çünkü güneş ışınları gözdeki kornea tabakasına ciddi oranda zararlar vermektedir. Hatta bu noktada herhangi bir güneş gözlüğünü kullanmak da yeterli olmayacaktır. Özellikle kaliteli ve onaylı güneş gözlüklerini kullanmak gereklidir. Aynı zamanda güneşte gözleri kısmaktan dolayı gözün çevresinde çeşitli kızarıklıklar da meydana gelir. İşte güneş gözlüğü bu kırışıklıklar ortaya çıkmasına da engel olur. Hatta herkesin sadece yazın güneşli zamanlarda değil kışın da gözleri kamaştıracak durumlarda da güneş gözlüğü takmasında büyük bir fayda vardır.

3. Gözlerinizi sık sık kırpın

Gözleri fazla kırpmamak da doğru bir davranış değildir. Çünkü bu durum gözün içinin kurumasına neden olur. Bu da gözde batmaların olmasına sebep olur. O yüzden bu gibi durumlardan kaçınmak için düzenli olarak gözleri kırpmak gerekir. Hatta insanlar televizyon seyrederlerken ya da kitap okurlarken daha az gözlerini kırparlar. Özellikle bu zamanlarda gözlerini daha fazla kırpmaya özen göstermek gerekir. Benzer şekilde yüzün düzenli olarak yıkanması da gözlerin nemlenmesine katkı sağlamaktadır.

4. Karanlıkta televizyon seyretmeyin

Karanlıkta televizyon seyretmek oldukça yanlış bir davranıştır. Çünkü karanlık bir ortamda oldukça parlak olan ekrana uzun süre bakmak gözün uyumunu bozar ki bu durum da göz için çok fazla zarar taşımaktadır. Bu nedenle ya ekranın parlaklığını ortam ışığına göre ya da ortam ışığını ekranın parlaklığına göre ayarlamak gerekmektedir. Zaten o tip durumlarda göz de normalden çok daha fazla yorulmaktadır.

5. Floresan lamba kullanmayı tercih edin

Göz sağlığı için en faydalı olan ışık floresan lambaların yaymış olduğu ışıktır. Çünkü bu ışıklarda gözler çok daha az yorulmaktadır. O nedenle özellikle yoğun olarak çalışılan iş yerinde sarı ışık kullanmamaya özen gösterilmesi gerekir.

6. Denizde ya da havuzda yüzerken mutlaka deniz gözlüğü kullanın

Pek çok insan deniz gözlüğünü suyun derinliklerini incelemek amacı ile kullanmaktadır. Oysa deniz gözlüğünün esas amacı gözleri sudaki çeşitli mikroplardan korumaktır. Bu yüzden hem denizde hem de havuzda mutlaka deniz gözlüğü ile birlikte suya girmeye özen gösterin. Aksi takdirde gözler çok kolay bir şekilde mikrop kapabilir.

7. Ekrana bakma sürenizi kısıtlayın

Aralıksız olarak uzun müddet ekrana bakmak gözler için çok ama çok zararlıdır. Bu nedenle kesintisiz olarak ekrana elli dakikadan daha fazla bakılmaması gerekir. Özellikle sürekli ekran başında çalışan kişilerin her elli dakikada bir ortalama onar dakikalık molalar vermesi ve gözlerini dinlendirmesi gerekir. Aynı şekilde ekrana çok yakından bakmak da oldukça yanlış bir davranış olmaktadır.

8. Dengeli beslenmeye özen gösterin

Sağlıklı beslenme göz sağlığı için de büyük bir önem teşkil etmektedir. Bu nedenle sağlıklı ve dengeli beslenmeye önem vermek gerekir. Aynı zamanda A vitamini alımına da dikkat etmek gerekir. Örneğin havuç gözler için çok faydalıdır ve vücudun ihtiyaç duyduğu miktarda mutlaka tüketilmelidir.

9. Temiz hava için bulunduğunuz ortamı sık sık havalandırın.

Ortamda nemin azalması ve havanın kirlenmesi gözlerin kurumasına sebep olur. Bu yüzden hem yazın hem de kışın bulunulan ortamın sık sık havalandırılması gerekir. Göz sağlığını korumak konusunda temiz havanın önemi bir hayli büyük olmaktadır.

10. Düzenli olarak göz muayenesi için doktora gidin

Göz doktoruna gitmek için illa bir şikayetinizin olmasına gerek yok. Hatta göz sağlığınızı korumak için mutlaka senede bir defa göz doktoruna muayeneye gitmeniz gerekiyor. Bu sayede eğer gözünüzde henüz belirti göstermemiş olan bir rahatsızlık var ise kolayca teşhis edilip hızlı bir şekilde tedavi edilebiliyor. Bu da hastalığın ilerleyip daha ciddi sorunları da beraberinde getirmesinin önüne geçebiliyor. O nedenle mutlaka her sene en az bir kez göz muayenesi için göz doktoruna gidin. Benzer şekilde direkt olarak göz için olan check-uplardan yaptırmanızda da büyük bir fayda olacaktır. Hatta bu çocuklar için de çok önemli olmaktadır.

11. Gözünüz için kullanacağınız kozmetik ürünlerinde çok seçici davranın

Piyasada çok fazla ucuz ve kalitesiz kozmetik ürünü satılmaktadır. Bu kozmetik ürünlerinin pek çok göz sağlığı için oldukça büyük tehlikeler taşımaktadır. Bu nedenle özellikle göz makyajlarınızda tercih edeceğiniz kozmetik ürünlerinin kalitelerinden mutlaka emin olun. Hatta özellikle alerji testlerinden geçmiş ve içerisinde herhangi bir koruyucu madde bulundurmayan kozmetik ürünlerini tercih edin. Çünkü gözlerin tahriş olmasına neden olan her kozmetik ürünü siz farkında olmasanız bile aynı zamanda korneanıza zarar verir. Aynı zamanda ürün ne kadar kaliteli olursa olsun her akşam yatmadan önce gözlerinizde bulunan makyajı mutlaka temizlemeye dikkat edin. Gözde kalmış olan makyaj kırıntıları dahi göz için oldukça zararlı olmaktadır. Aynı şekilde bu ürünlerin gözde gece uyurken dahi kalması gözde kuruluğa neden olabilmektedir. Bu yüzden gece yatmadan evvel kaliteli göz makyajı temizleme ürünleri ile ya da duru su ile mutlaka göz makyajınızı çıkarmaya dikkat edin. Ancak kesinlikle göz makyajınızı çıkarırken çok sert hareketler yapmaktan kaçının. Göze uygulanan her sert davranış göze zarar verebilme potansiyeline sahiptir.

12- Gözünüze süreceğiniz kremleri seçerken de dikkatli olun

Pek çok farklı sebep ile sık sık gözlerimize çeşitli kremler süreriz. Bu kremlerin içerikleri göz sağlığımız ile de doğrudan ilgilidir. O yüzden bir göz kremi satın almadan önce mutlaka kremi çok iyi bir şekilde araştırmalısınız. Çünkü bazı göz kremlerinin içerisinde petrol ve benzeri ürünleri içeren maddeler bulunmaktadır. Bu maddeler göz sağlığı için çok ama çok zararlı olmaktadır. O yüzden mümkün içinde kesinlikle böyle maddeler barındırmayan göz kremlerini tercih etmelisiniz. Aynı zamanda içerik olarak yüz kremleri ile göz kremleri büyük bir farklılığa sahiptir. Bu nedenle herhangi bir yüz kremini kesinlikle göz çevrenize sürmemelisiniz. Göz çevrenize uygulayacağınız kremler her zaman farklı olmalıdır. Çünkü bu ürünlerin içerikleri de tıpkı göz çevresi gibi çok daha hassas olmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.