Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

GÖZ SEĞİRMESİ NEDEN OLUR?

Bu yazımızda sizlere günlük hayatımızda sıkça karşılaşmakta olduğumuz sorunlardan olan göz seğirmesi hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bilgiler sayesinde sizlerde sıklıkla karşılaşmak olduğumuz bu durum hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Göz seğirmesi, halk dilinde çeşitli batıl inançlar ile anılsa da aslında bir sağlık sorunudur. Ve bunun altında başka tıbbi sorunlar olabilmektedir. Bu konuda daha temkinli olmanız gerekmektedir ve yazımızda vereceğimiz bilgiler kapsamında gerektiğinde doktora başvurmanız gerekmektedir.

Göz seğirmesini açıklayacak olursak eğer, göz seğirmesi tıptaki diğer bir adıyla blefarospazm olarak bilinmektedir. Göz seğirmesi birkaç saniyede bir veya iki dakika boyunca göz kapağının istemsiz bir şekilde hareket etmesidir. Göz seğirmesi genellikle alt göz kapağında görülmektedir ancak bazı durumlarda da üst göz kapağında da görülmektedir. Bazı zamanlarda ise kişilerin göz seğirmelerinden dolayı gözleri yeteri kadar açamadıkları durumlarda bulunmaktadır.

Göz seğirmeleri genellikle anlık olan bir şeydir ancak kimi zaman bazı kişilerde aylarca devam ettiği de görülmüştür. Bu durumda vakit kaybetmeden doktora görünmeniz gerekmektedir.

Göz seğirmeleri, sinir kasları ile ilgili bir durumdur. Bu sebeple uzun süreli normal olmayan seğirmeler, başka hastalıkların habercisi olabilmektedir. Sinir kaslarının kasılması sonucu oluşan göz seğirmelerin nedenleri ise yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Ayrıca göz seğirmelerinin tedavi biçimleri de doktorunuzun sizlere yapacak olduğu muayene ve rahatsızlığın ciddiyetine bağlı olmaktadır.

Göz Seğirmesi Nedenleri Nelerdir?

Her iki gözü etkileyen kronik, kontrol edilemeyen göz kapağı hareketleri zararsız esansiyel blefarospazm olarak adlandırılmaktadır. Bu sorunun tam olarak nedeni bilinmemek ile birlikte aşağıda sizlere vermiş olduğumuz durumlar nedenleri olarak sayılmaktadır. Bu nedenler ise şöyle sıralanmaktadır;

 1. Blefarit
 2. Kuru gözler
 3. Entropionu
 4. Işık hassasiyeti
 5. Pembe göz (konjunktivit)
 6. Trikiyazis
 7. Üveit

Göz seğirmesinin nedenleri ise şöyle sıralanmaktadır;

1.Stres

Tired businesswoman

En önemli neden olarak karşımıza stres çıkmaktadır. Stresli olduğumuz zamanlarda vücudumuz normalinden farklı olarak tepkiler vermektedir. Bu durumda vücudumuz bir tepkisi olmaktadır. Stres durumunuzu azaltmanız ile birlikte göz seğirmeniz de son bulacaktır.

2.Yorgunluk

idrar yolu enfeksiyonları belirtileri

Çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkan uyku eksikliği, ya da diğer nedenlerden dolayı yorgunluğun oluşması göz seğirmelerine neden olmaktadır. Bunun için düzenli uykuya ihtiyacınız olmaktadır.

Bunlara ek olarak göz yorgunluğu da oluşmaktadır. Göz yorgunluğu genellikle gözleri bozuk olan ve gözlük, lens g,b, yardımcı ürünleri kullanmayı reddeden kişilerde görülmektedir. Ayrıca uzun saatler boyunca bilgisayar ya da televizyon karşısında çalışmak zorunda kalan kişilerde de sıklıkla göz seğirmesi oluşmaktadır. Akıllı telefonların da uzun süre kullanımı göz seğirmesine neden olmaktadır.

3.Alkol Kullanımı

5d29e270444eab1b4e166a138bf34ebf

Bir başka neden olarak ise, fazla alkol tüketimi yer almaktadır. Alkolün yanı sıra çokça kafeinli ürünler tüketmekte göz seğirmesine neden olmaktadır. Bu içeceklerinin tüketiminin azaltılması ile birlikte, göz seğirmesi sorunu da ortadan kalkmış olacaktır.

4.Göz Kuruluğu

goz-kurulugu

Bir başka önemli neden ise, gözlerde oluşan kuruluktur. Göz kuruluğu ise yaşın artması ile birlikte daha çok karşımıza çıkmaktadır. Göz kuruluğu oluşmasında birçok neden bulunmaktadır. Bunlar ise, lens kullanımı, uzun süre bilgisayar kullanımı, uykusuzluk gibi nedenlerdir. Bunların sonucunda da gözleriniz sıkça seğirmeye başlayacaktır. Ancak göz kuruluğu için birçok tedavi bulunmaktadır ve kolayca tedavi edilmektedir. Bunun için doktorunuz ile görüşmeniz gerekmektedir. Doktorunuz bunun için sizlere göz kuruluğunu engellemek için göz damlaları verecektir.

5.Alerjiler

göz4

Göz seğirmesi oluşumundaki diğer bir neden ise alerjilerdir. Alerji sonucu şişen, kaşınan gözler başka sonuçların oluşmasına da neden olmaktadır. Alerji olan gözlerde histamin salgılanmaya başlanmaktadır. Bu salgılanan histamin ise göz seğirmesine neden olmaktadır.

Doktorunuz ise alerjiden dolayı oluşmuş olan bu göz seğirmelerini durdurmak için sizlere antihistamin göz damlaları verecektir.

6.Sağlıksız Beslenme

Doğru_Yanlış_1

Yanlış yapılan diyetler, düzensiz beslenme de göz seğirmelerine neden olmaktadır. Bu durumda düzensiz beslenmeden kaynaklı vücudunuzda magnezyum eksikliği mevcut ise, göz seğirmeleri meydana gelmektedir.

Bunun için ise, doktorunuz ile birlikte size en uygun beslenme programını hazırlamanız ve bu kapsamda düzenli beslenmeye başlamanız gerekmektedir.

7.Diğer Nedenler

goz_kurulugu_deyip_gecmeyin13976348420_h1148063

Göz seğirmesi oluşumunda başka nedenler de yer almaktadır. Bunlar ise şöyle sıralanmaktadır;

 • Sigara kullanımı
 • Parlak ışıklara maruz kalmak
 • Rüzgar
 • Soğuk
 • Göz yüzeyinde veya iç göz kapaklarında oluşan tahriş

Göz seğirmesi bir sağlık sorunudur ve uzun süreli olan göz seğirmeleri beraberinde bazı sağlık sorunlarını da getirmektedir. Çok nadiren, göz seğirmesi bazı beyin ve sinir sistemi bozuklukları bir işareti olabilir. Bu durumda olası beyin ve sinir sistemi bozuklukları şunlardır;

 1. Yüz felci
 2. Servikal spondiloz
 3. Kas gevşekliği
 4. Çoklu sertleşim
 5. Oramandipular distoni ve yüz distoni (bazen blefarospazm eşliğinde distonisi)
 6. İlaçların yan etkileri, özellikle de epilepsi ve psikoz tedavisinde kullanılan ilaçlar
 7. Tourette sendromu

Göz seğirmeleri genellikle zaman içerisinde kendiliğinden geçmektedir. Ancak kimi zaman bu süreç daha da uzun olabilmektedir. Bazen göz seğirmesi diğer yüz spazmları, özellikle kronik hareket bozukluğunun erken belirtisi olabilir.

Doktora Ne Zaman Görünmeliyiz?

Göz seğirme genellikle birkaç gün veya hafta içinde kendiliğinden geçer, bu süreden uzun süren durumlarda doktora görünmeniz gerekmektedir. Bu durumda doktora görünmeniz için diğer belirtiler ise şunlar olmalıdır;

 1. Gözkapağınız her seğirme sırasında tamamen kapanıyorsa ya da gözünüzü zor bir biçimde açıyorsanız,
 2. Seğirme gözünüz dışında, yüzünüzün diğer bölgelerine de görülmeye başlandıysa,
 3. Gözleriniz şişmiş, kırmızılaşmış ve akıntılara sahip ise,
 4. Sarkık göz kapakları olduğunu fark ettiğinizde doktora görünmeniz şart olmaktadır.

Göz Seğirmesi Tedavileri Nelerdir?

Nadir olarak karşımıza çıkmak olsa da bazı göz seğirmeleri kendi kendine zaman içerisinde geçmez ve tedaviye ihtiyaç duyar. Göz seğirmesi sizlere görüş anlamında zorluk çıkarıyorsa veya yüzünüzün diğer bölgelerini etkiliyor ise doktorunuz sizlere muayene ile bazı tedavi teknikleri uygulayacaktır.

Bu tedavi tekniklerinden birisi botokstur. Botoks sayesinde kas kasılmaları engellenmeye çalışılmaktadır. Pek çok durumda bu tedavi biçimine başvurulmaktadır.

Yanlış lens kullanımından kaynaklı bir göz seğirmesi sorunu var ise, doktorunuz sizlere bifokal (çift odaklı) lens reçetesi yazacaktır.

Bunlara ek olarak ise sizlerinde dikkat etmeniz gereken bazı durumlar söz konusudur. Bu kapsamda yaşam tarzınızı değiştirmeniz gerekmektedir.

 • Sizlerinde yemek düzeninize dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • Bilgisayar başında uzun süre kalmamaya özen göstermeniz gerekmektedir.
 • Uyku düzeninize de dikkat etmeniz gerekmektedir. Her gün yeteri kadar uyuyamaya özen gösterin.
 • Sizlerin stres altında olmanızı sağlayan etkenlerden kurtulun. Pozitif olarak stresten kurtulun.
 • Alkol, sigara gibi vücudunuza zarar veren şeylerden uzak durun.

Tüm bu bilgiler kapsamında göz seğirme sorunundan kurtulmuş olacaksınızdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.