Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Göz Sinirlerinde Ödem Neden Olur, Nasıl Geçer?

03.11.2017

İnsan vücudunun en önemli duyu organlarından biri gözdür. Diğer tüm organlara göre gözün yapısı daha hassas bir tabakadan oluşur. Yapısal ve çevresel faktörlere bağlı olarak, gözde bazı hastalıklar meydana gelebilir. Gözde meydana gelen herhangi bir alerjinin oluşması ya da lensin yanlış kullanımında bile göz rahatsızlıklarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Daha ciddi ve önemli olan göz hastalıkları ise büyük tehlike oluşturur. Gözde meydana gelen iltihaplanmalar, göz içi şişkinliği ya da ödeme neden olabilir. Bu nedenle göz hastalıklarının önemsenip, titizlikle yaklaşılması gerekir.

Göz Sinirlerinde Ödem Neden Olur?

Göz sinirlerinde ödem

Göz tabakasında yer alan retinada meydana gelen görüntüyü beyne taşıyan sinire optik sinir adı verilir. Optik sinir, görme sinirinin iltihaplanması olarak bilinir. Görme duyusunda meydana gelen bir iltihap görme yeteneğini bozarak, göz kaybına neden olabilir. Göz sinirlerinde ödem ani bir şekilde ortaya çıkar. Bu sağlık sorunu erkeklerden çok kadınlarda olur. Genel olarak 30’lu yaşlarda görülür. Göz sinirinde ödemin oluşmasının birçok sebebi olabilir. Bu sebepler insanların yaşına ya da var olan hastalıklarına göre farklılık gösterir.

Göz sinirlerinde ödemin oluşmasının sebepleri, çocuklarda küçük yaşlarda geçirilen kızamık, kızamıkçık, kabakulak, grip ve viral enfeksiyon olabilir. Özellikle bulaşıcı özelliğe sahip olan hastalıklarda daha çok görülür. Göz sinirlerinde ödem bu hastalıkların bir belirtisi olarak ortaya çıkar. Hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların, bazı yan etkileri de göz sinirlerinde ödemin ortaya çıkmasına neden olur.

Göz sinirlerinde ödemin ortaya çıkmasının bir diğer sebebi, beyinde birinci ya da ikinci tümörün oluşması. Yapısal faktörlere bağlı olarak beyinde tümör oluşabilir. Beyinde ortaya çıkan tümör tüm vücudu olumsuz etkilediği gibi, aynı şekilde gözleri de olumsuz etkiler.

Yetişkinlerde oluşan yüksek tansiyon, diyabet, graves, lösemi gibi hastalıklar göz sinirlerinde ödemin ortaya çıkmasındaki sebeplerdendir. Bu tür önemli hastalıkların olumsuz etkisi olarak gözlerde ödem oluşur. Bazen yapılan tetkiklere ve tahlillere rağmen, bazı hastalıklar tam olarak teşhis edilemez. Herhangi bir belirti göstermeden ilerleyen hastalıklar bulunur. Bu hastalıklar tam olarak anlaşılamadığı için tedavisine de başlanmaz. İlerleyen göz iltihaplanması, daha sonraki aşamalarda gözde ödemin oluşmasına neden olur. Gözde meydana gelen ödem, özellikle sıcak suyla alınan duştan sonra aydınlık bir ortamı karanlık görme, renkleri farklı görme ve bulanık görme şeklinde ortaya çıkabilir. Eğer gözünüzde ödem oluştuysa, gözünüzü hareket ettirdiğiniz an ağrı ve acı hissedersiniz.

Göz Sinirlerinden Ödem Nasıl Geçer?

Göz Sinirlerinde Ödem

Gözlerde meydana gelen ödem, tek başına bir sağlık sorunu olarak kabul edilmez. Ödem, aynı zamanda insan vücudunda ortaya çıkan farklı hastalıkların bir belirtisi de olabilir. Bu nedenle göz ödemi belirtisi gösteren hastalıklar tedavi edildiği zaman, buna bağlı olarak ödem de geçer. Göz sinirlerinde meydana gelen ödem, eğer bir hastalığın belirtisi ise farklı bir tedavi yöntemi uygulanması gerekir. Gözlerdeki ödem hangi bakteri nedeniyle ortaya çıktıysa, ona göre ilaç tedavisi uygulanır.

Ödemin aşamasına göre farklı antibiyotik kullanılır. Gözlerde ilerleyen enfeksiyonlarda damardan ilaç verilir. Eğer ödem başlangıç aşamasında ise antibiyotik kullanımı hastalığı iyileştirir. Antibiyotik kullanımda dikkat etmeniz gereken faktör, hangi antibiyotiğin göz ödemine yarar sağlayacağıdır. Her antibiyotiği göz ödemi gibi bir sağlık sorununda kullanmanız riskli olabilir. Antibiyotik kullanımında doktorunuza danışabilirsiniz.

Doktorunuzun tavsiye ettiği antibiyotiği kullanmak için 2 hafta kadar beklemeniz gerekir. Bu durum da göz ödeminin daha fazla ilerlemesine ve gözdeki şişkinliğin daha belirgin olmasına neden olur. Gözde meydana gelen ödemin hamilelik gibi önemli bir süreçte vücudun çok fazla su tutması sonucunda ortaya çıkabilir. Vücudun günlük olarak ihtiyaç duyduğu tuzdan daha fazla tüketilmesi de gözlerdeki ödemin oluşmasına neden olur. Bu nedenle yemeklerde ya da herhangi bir besini tüketirken, daha az tuz kullanmaya dikkat edin. Hazır olarak satılan ürünlerden uzak durun.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.