Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Göz Sorunları

Gözlerimiz hassas birer duyu organımız olması neticesiyle sağlığına dikkat edilmesi elzemdir. Düzenli aralıklarla ve belirli sıklıklarla göz doktoruna gidip muayene olmak olası göz sorunlarının önüne geçmenize büyük ölçüde fayda sağlayacaktır. Zira bazı durumlarda kişi göz kusurunun farkında olmayabiliyor ve hayatını bu şekilde idame ettirip bir süre sonra göz sorunu daha çok şiddetlenmiş bir biçimde ortaya çıkarak kişinin hayatını olumsuz etkiliyor. Örneğin bir uzağa görme göz sorunu olan miyop, uzun yıllar ortaya çıkmayıp bir anda ortaya çıkabilmekte, bazı durumlarda 2 gözde birden değil de tek bir gözde ortaya çıkabilmekte böylece hasta durumun farkına bir süre varamayabilmektedir. Bu sebeple 6-12 ayda 1 göz muayenesi olmak faydalı olacaktır. Ayrıca göz muayenesi sırasında göz tansiyonu da ölçülmekte varsa bir göz tansiyon probleminiz tespit edilip tedavi edilmektedir. Bunların dışında renk körlüğü, gece körlüğü gibi problemlere de sahip olabilirsiniz. Bu tip göz sorunlarının belirtileri açık olmakta ve kişi tarafından kolayca fark edilebilmektedir. Kendiniz de bu tip göz sorunlarını görmeniz durumunda bir hekime danışarak tedavi olabilirsiniz.

1.Glokom (Göz Tansiyonu)

Erken teşhisi önemli olan bu hastalık, tedaviye geç kalındığında görme kaybına kadar varabilmektedir. Göz muayenesine düzenli olarak gitmenin önemi çok büyüktür. Yılda 1 defa göz tansiyonu ölçümü yapmak hastalığın erken teşhisi için çok faydalı olacaktır. Zaten göz tansiyonu ölçümü bir makine ile pratik bir şekilde ölçülmekte ve çıkan raporu doktorun okumasıyla problem olup olmadığı kolayca anlaşılmaktadır.

Glokom hastalığı esasında sinir sistemini etkileyen bir hastalıktır. Daha doğru bir ifadeyle görme sinirlerini etkileyen bir hastalıktır. Glokomun esas sebebi göz damarlarındaki yüksek basınçtır. Bu damarlardaki basınç değişikliği ve dolaşım bozukluğu görme sinirlerini etkileyebilir ve hasara uğratabilir. İleri vakalarda görme kaybına dahi varabilir. Glokom tedavisinde 3 tip tedavi uygulanır. Bunlar; ilaç tedavisi, lazerle tedavi ve cerrahi tedavidir.

2.Katarakt

katarakt

Halk dilinde göze perde inmesi olarak da bilinir. Bunun sebebi gözde bir perde gibi gözün her yanını kaplayan bir bulanıklığın meydana gelmesidir. Bu bulanıklığın sebebi de göz merceğinin saydamlığını yitirmesidir. Gözün içerisindeki göz merceğinin yapısı protein ve su moleküllerinden oluşur. Kataraktta meydana gelen saydamlığın gidip görüntün bulanıklaşmanın sebebi ise gözlerdeki bu proteinlerin zamanla yığılması ve saydamlık özelliğini yitirmesinden kaynaklanır. Yani normalde gözlerdeki saydamlığı oluşturan, göz lensindeki bu proteinlerin özel dizilimleridir. Yaş ilerlemesine bağlı olarak bu durum meydana gelir görüntü bulanıklaşır ve hastanın hayat kalitesi azalmaya başlar. Kataraktın belirtisi olarak hasta, gözlerinin önünde sanki buzlu bir cam varmış gibi görür. Netlik kaybolur ve hasta etrafındaki cisimleri bulanık görmeye başlar.  Bunlara bağlı olarak göz yorgunluğu ve baş ağrısı netice gösterir.

Katarakt Tedavisi

Kataraktın ilaçlı tedavisi yoktur. Bu yüzden cerrahi müdahale gereklidir. Hastanın saydamlığını yitirmiş ve bulanıklaşmış olan lensi kaldırılır ve yerine yapar bir lens konularak hastanın daha iyi görebilmesi sağlanır. Ne yazık ki kataraktın başka bir yöntemle tedavisi mümkün değildir. İlaç, damla veya diğer tıbbi yöntemler gibi tedavi yöntemleri katarakt tedavisinde işe yaramamaktadır. Ancak katarakt ameliyatı başarı oranı çok yüksek bir ameliyattır. Eğer katarakt göz sorununa sahip olursanız da çok üzülmenize gerek yok. Zira katarakt ameliyatını hemen olmasanız da olur. Hatta çoğu zaman doktorlar seneler sonrası için tedaviyi gerekli görmektedirler. Eğer hastalık ilerlememişse ve bu durum sizi çok da rahatsız etmiyorsa gözlük kullanımıyla ya da kuvvetli ışığın olduğu ortamlarda bulunarak görüşünüzü keskinleştirebilirsiniz. Ne zaman ki hayat kalitenizi düşürmeye başlayıp günlük işlerinizi yapamaz hale gelirseniz o zaman ameliyat fikrini düşünmeniz gerekir. Zira bununla yaşamak zorunda değilsiniz. Tedavinin başarı oranı yüksek olduğu için ameliyat sıkıntı teşkil etmemeli ve hayatınızı daha kaliteli yaşayabilmelisiniz.

3.Astigmat

ASTİGMAT TEDAVİSİ

Astigmat doğuştan kalıtımsal olarak görülebilmekle beraber ayrıca kişide daha sonralarda da ortaya çıkabilmektedir. Uzun süre yakın cisimlere bakmaktan oluşabilir. Ayrıca nadiren de olsa göz kapaklarında bulunan kitlelerin yaptığı basınç neticesiyle de ortaya çıkabilir. Astigmatın çeşitli belirtileri vardır. Bunlar baş ağrısı, göz ağrısı veya yorgunluğu, yakın ve uzağı bulanık görme, gözlerde kaşıntı ve yanma hissi gibi belirtilerdir. Bu belirtiler tabii ki de her zaman astigmatı işaret etmeyebilir. Bu sebeple bu tip belirtileri görmeniz durumunda göz muayenesi olmalı ve hekim tarafından teşhis konulmalıdır.

Astigmat Tedavisi

Astigmat çeşitli yollarla tedavi edilebilen bir göz sorunudur. Gözlük, lens veya cerrahi yollarla tedavisi mümkündür. Çoğu insanda normal olarak bulunan korneanın yapısının bozulması astigmat oluşumuna sebep olur. Normalde tam bir yuvarlak küre şeklinde olan kornea, yumurta gibi oval olduğu takdir göze gelen ışınlar farklı şekillerde kırılır ve görüntüde bulanıklık meydana gelir. Astigmatizm küçük ölçüde çoğu insanda bulunmaktadır. Ancak bu korneadaki bozukluk fazla olmadığı için kişinin günlük yaşantısında problem oluşturmaz ve çoğu insan bunun farkında dahi olmaz.

Astigmat hastalarının derecesine bakılmaksızın gözlük veya lens kullanılarak tedavi edilebilir. Ancak astigmatın fazla ileri derecede olmadığı durumlarda, ayrıyeten hastada miyop veya hipermetrop olmaması halinde, kişide de herhangi bir problem oluşturmadığı müddetçe hasta gözlük kullanmak mecburiyetinde değildir. Ancak astigmatın derecesinin fazla olması halinde hasta gözlük veya lens tedavisi görebilir. Ya da cerrahi bir müdahaleyle sorunun üstesinden gelinebilir. Cerrahi müdahale sonucunda hasta gözlük veya lens kullanma zorunluluğundan kurtulacaktır. Bu tip ameliyatlarda genel prensip olarak hasarlı korneanın yapısının değiştirilmesi hedeflenir.

4.Miyop (uzağı görememe)

MİYOP TEDAVİSİ

Miyop bir uzağa görme problemidir. Her yaştan insanda ortaya çıkabilir. Kalıtsal olup doğuştan meydana gelebilir ya da çeşitli sebeplerden ötürü ilerleyen yaşlarda da ortaya çıkabilir. Genelde hastalarda gözlük tedavisi uygulanmakla beraber lazerle tedaviyle gözlüklerden kurtulmak da mümkündür. Lazerle tedavi için hastanın göz gelişimini tamamlamış olması gerekir. Halk dilinde gözü çizdirmek olarak bilinen bu tedavi yönteminin başarı oranı yüksektir ancak hastalarda ilerleyen zamanlarda hastada yeniden miyop oluşumu başlayabilmektedir.

5.Hipermetrop (yakını görememe)

Hipermetrop bir yakını görememe problemidir. Genelde ilerleyen yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Miyop rahatsızlığına sahip olanlarda biraz daha geç ortaya çıkabilir. Ayrıca katarakt göz sorununa sahip kişilerde yakını görme problemi geçici olarak düzelebilir. Bu rahatsızlık sebebiyle hastaların çoğu kırklı yaşlardan sonra gözlük kullanmaya başlar. Esasında yakını görme problemi olan hipermetrobu çoğu insanda yaşın ilerlemesine bağlı olarak ortaya çıkması sebebiyle hastalık olarak değil de sorun olarak adlandırmak daha doğru olacaktır. Her sağlıklı insanda ortaya çıkabilmektedir.

Tedavisi

Hipermetrop tedavisi olarak genelde gözlük kullanımı yaygındır. Ayrıca çok yaygın olmayan cerrahi operasyonlarda mümkündür.

6.Uçuşan Cisimler

Bazen gözünüzü nereye çevirseniz etrafa uçuşan cisimler görürsünüz. Leke gibidirler ve siz nereye bakarsanız o yöne doğru adeta kaçışırlar. Bunun sebebi gözümüzün içinde bulunan vitreus adındaki sıvıdan kaynaklanır. Bu sıvı normalde saydamdır ve gözün içine yapışık vaziyettedir. Yaş ilerlemesine bağlı olarak bu sıvı saydamlığını yitirip yapışık olduğu yerden ayrılmaya başlar. Soğan zarı şeklinde bir tabaka oluşturan bu sıvıdan dolayı gözümüzde uçuşan cisimler görmekteyiz. Ayrıca uzun süre ışık kaynağına bakmak veya uzun süre güneş ışıklarına maruz kalmak gibi günlük yaşamdan kaynaklanan sebepler de mevcuttur. Ancak bu sebep ciddi bir göz sorunu oluşturmamaktadır. Genelde dinlenmeyle geçmektedirler. Eğer gözdeki bu cisim uçuşmaları gözlerde aniden meydana gelip görüş alanını daraltması gibi durumlarda ise ciddi bir problem olabilir. Şiddetli belirtilerin görülmesi durumunda bir göz hekimine başvurunuz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.