Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Göz Sulanması

Gözlerimiz en önemli ve en hassas organlarımızdan biri olduğundan üzerinde önemle durmamız gereken ve herhangi bir patolojik bir bulguda dikkatli olmamız gereken bir organımızdır. Gözlerimiz düzenli aralıklarla ve belirli bir sıklıkta gözyaşı üreterek nemliliğini korumaya ve berraklığını sağlamaya çalışır. Gözlerin olması gerekenden az gözyaşı üretmesine göz kuruluğu, olması gerekenden fazla gözyaşı üretmesine de göz sulanması denir. Göz sulanması patolojik bir bulgudur. Bazen çok önemsiz olup üzerinde durulmayan göz sulanması bazı durumlarda büyük bir soruna işaret edebilir. Esasında gözlerimiz tarafından üretilen ve gözümüzü dış çevreden gelebilecek zararlı etkilerden koruyan gözyaşı, göz sağlığımız için faydalı bir salgıdır. Her göz kırpışımızda gözlerimizi nemlendirir ve böylelikle gözlerimizin kurumasını engeller. Gözyaşının içeriğinde bulunan bazı etmenler ve enzimler sayesinde gözyaşı zararlı bakteri ve mikropları etkisiz hale getirerek gözlerimizi korur. Ancak nasıl ki gözyaşının az salgılanması bir sorun olup göz kuruluğu gibi sorunlara yol açıyorsa, aynı şekilde gözyaşının fazla salgılanması durumunda da göz sulanması meydana gelmektedir. Vücudumuz bir denge içerisindedir. Bu denge bozulduğunda sorunlar çıkmaya başlar. Olması gereken her şeyin kararında ve dengede olmasıdır. Gözyaşının fazla veya az salgılanması her türlü problem teşkil edebilmektedir.

Göz Sulanması Nedir?

Göz sulanması çeşitli sebeplerden kaynaklanan gözlerin yaşlanması durumudur. Gözyaşının gözde fazlaca bulunmasıdır da denebilir. Çünkü gözyaşı kanalı tıkanıklığından kaynaklanan göz sulanmasında, gözyaşı kanalı tıkalı olduğu için burun kısmına gözyaşı akamaz ve gözyaşının çoğu göze gelir. Böylece kişide göz sulanması ortaya çıkar. Ya da başka sebeplere bağlı olarak da gözler yaşlanabilir, sulu bir şekilde gözükebilir. Göz sulanması aynı göz kuruluğu gibi üzerinde durulması gereken önemli bir mevzudur. Zira gözlerimiz en önemli duyu organlarımızdandır. Göz sağlığına dikkat etmek her zaman gerekli ve elzemdir.

Göz Sulanması Nedir

Göz Sulanmasının Nedenleri

 • Göze yabancı bir cisim kaçması halinde göz kendini korumaya çalışır ve daha fazla gözyaşı salgılamaya başlar. Bu durumda göz sulanması meydana gelir. Bu durumun giderilmesi için göze kaçan yabancı cismin çıkarılması gerekmektedir.
 • Göz kapaklarında problem varsa göz sulanması meydana gelebilir. Bir hekime başvurarak sorunun üstesinden gelmek gerekir.
 • Ayrıca gözün kornea ve konjenktiva kısımlarında bozukluk varsa da göz sulanması meydana gelebilir.
 • Nezle, grip veya alerji durumlarında göz sulanması görülebilir. Hastalık geçtiğinde veya alerji durumu ortadan kalktığında genelde sorun çözülür.
 • Gözlerde iltihaplar oluşması durumunda meydana gelebilir. İltihabın giderilmesi gerekmektedir.
 • Glokom hastalığı göz sulanmasına sebep olabilir. Aynı zamanda göz tansiyonu olarak da bilinen bu hastalık gözlerde sulanma yapabilmektedir.
 • Gözyaşı kanalı tıkanıklığı veya darlığı gibi durumlarda göz sulanması ortaya çıkabilir.
 • Duygu durumundaki değişikliklere bağlı olarak göz sulanması meydana gelebilir. Heyecan, korku ve panik gibi durumlarda görülebilir. Ayrıca stres ve üzüntü de göz sulanmasına sebep olabilmektedir.
 • Hava değişikliklerine bağlı olarak göz sulanması görülebilir. Sıcaktan soğuğa ya da soğuktan sıcağa geçiş söz konusu olduğunda ortaya çıkabilir.
 • Bebeklerde görülen göz sulanmasının sebebi genelde gözyaşı kanalı tıkanıklığı veya darlığı durumunun olmasıdır. Eğer bebek uyandığında gözleri sulanıyor ve de çapaklanıp çapaklanmadan dolayı gözlerini açmakta zorluk çekiyorsa mikrop kapmış olması muhtemeldir. Hekime başvurunuz.
 • Bilgisayar, televizyon veya telefon ekranına uzun süreler boyunca bakmak da göz sulanmasına sebep olabilmektedir. Bundan kaçınarak göz sağlığımızı koruyabiliriz.

Göz Sulanması Tedavisi

Göz Sulanması Tedavisi

İlk olarak göz sulanmasının neden ortaya çıktığı tespit edilmelidir. İltihaplanma, göze yabancı cisim kaçması gibi durumlardan hangisinin neden olduğunu basit testlerle ortaya çıkarmak gerekir. Ayrıca gözyaşı kanallarında tıkanıklık olup olmadığını da kontrol edip öğrenmek gerekir. Özellikle bebeklerde göz tansiyonundan ve gözyaşı kanalı tıkanıklığından kaynaklanan göz sulanması sık görülebilir.  Bebeklerde göz sulanması gözyaşı kanalı tıkanıklığından kaynaklanıyorsa genelde yaklaşık 1 yaşına kadar kanalların kendiliğinden açıldığı gözlenmektedir. Açılmadığı takdirde tıbbi müdahaleyle açılabilir. Kanal tedavisi uygulanır. Daha ilerisi yaşlar için ameliyatla tedavi tercih edilmektedir. Gözyaşı sulanmasının çeşitli sebepleri olabilir. Bu yüzden tam bir teşhis için bir hekime başvurmak ve tedaviyi hekim kontrolünde gerçekleştirmek önemlidir. Özellikle göz sulanmasıyla birlikte gözlerde yanma, batma hissi gibi durumlar mevcutsa zaman kaybetmeden bir göz doktoruna başvurulmalıdır. Çünkü bu belirtiler gözlerde bir iltihaplanmanın habercisi olabilir.

Göz sulanmasına evde yapabileceğiniz basit yöntemler de vardır. Tabii ki patolojik bulguların hafif olduğu durumlarda uygulanması daha doğru olacaktır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi belirtiler şiddetliyse zaman kaybetmeden doktora görünün. Kendiniz evde bir kaşık susamın üstüne 3-4 damla su dökerek ve bu karışımı göz kapaklarınıza sürerek göz sulanmasının önüne geçebilirsiniz. Ama şunu unutmayın. Bu tarz bitkisel yöntemler sorunun nedenine odaklanmadığı için sadece sonucu değiştirir. Yani geçici olarak fayda görürsünüz. Oysaki belirtileri yok etmek her zaman iyi bir şey değildir. Bu belirtileri bir hastalığın kaynağı olarak görüp fırsat bilip sorunun kaynağı çözülmelidir. Tabi bu şekilde basit yöntemlerle rahatsızlığınızı kısa bir süreliğine giderek iyi hissetmenizi de sağlamanız mümkündür.

Göz Sulanması Belirtileri

Çocuklar Göz Sulanması Neden Görülür?

Göz sulanması çocuklarda sıklıkla görülebilir. Tedavi edilmediği takdirde gözlerin enfeksiyon kapmasına sebep olabilir. Çocuklarda gözyaşı sulanması çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Göze yabancı cisim kaçma durumu, gözlerde yapısal bozukluklar olması durumu, gözyaşı kanalı tıkanıklığı veya darlığı, göz kapağı bozuklukları, glokom hastalığı, korneada problem olması gibi nedenlerden dolayı çocuklarda göz sulanması meydana gelebilir. Göz sulanması sorunun tedavisi için öncelikle sorunun kaynağını bilmek gerekmektedir. Sorun göz kapağı bozukluğundan kaynaklanıyorsa geç kalınmadan cerrahi müdahaleyle göz kapakları düzeltilerek hastalık tedavi edilebilir. Aksi takdirde, erken tedavi edilmemesi halinde ciddi göz sorunları meydana gelebilir. Görmede ciddi hasarlar oluşabilir.

Sorun doğuştan gelen bir gözyaşı kanalı tıkanıklığı veya darlığı da olabilir. Gözyaşı bezi sağlıklı üretim yapıyor olmasına karşın göz sulanması görülebilir. Bunun sebebi gözyaşı kanallarının tıkalı olması olup gözyaşının yüze doğru akmasıdır. Genelde bebeklerde gözyaşı kanalları tıkalı olup gözyaşının buruna aktığı kanallar kapalı olabilmektedir. Yaklaşık 1-2 ay içerisinde kanallar kendiliğinden açılır, bebek sağlıklı yaşamına devam edebilir. Açılmaması halinde ilk 12 ay masaj yapılarak tedavi sağlanabilir. Masajın doğru yapılması önemlidir. Ayrıca enfeksiyon oluşması durumunda ilaçlı tedavi uygulanabilir. Tedavi edilmediği takdirde gözün diğer kısımları da etkilenip daha büyük sorunlara meydan verilebilir. Bir sene boyunca devam etmesi halinde kanala sonda uygulaması yapılarak tedavi yöntemine gidilir. Sulanma devam ettiği takdirde sondalamalar tekrar edilebilir. Ayrıca kanala silikon tüp tedavisi uygulanabilir. Bu uygulama yüksek oranda sonuç vermektedir.

Kanal tıkanıklığının ilaçla çözülmesi mümkün değildir. İlaç, damla kullanımı geçici fayda sağlamaktadır, enfeksiyonu önlemek ve tedavi etme noktasında işe yaramaktadır. Kalıcı bir çözüm için gözyaşı kanal tıkanıklığının giderilmesi, kanalların açılması gerekmektedir. Eğer kanal açılmaz ve 1 yaşından ileriki zamanlara kadar bekletilirse, ameliyatla çözümün başarı şansı da düşmektedir. Ayrıca bazen bebeklerde kistik oluşumuyla gözyaşı kanalı tıkanıklığı görülebilmektedir. Fazla bekletilmeden tedavi edilmesi gerekir aksi takdirde göz enfeksiyon kapabilir ve tedavi zorlaşır.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.