Göz tansiyonu, göz içi basıncının yükselmesi ve olması gereken miktardan daha fazla olması anlamına gelmektedir. Yüksek göz basıncı, glakomaya ve bazı durumlarda da kalıcı görüş kayıplarına sebep olabilmektedir. Ancak bazı insanlar herhangi bir göz hasarı olmadan da göz tansiyonu hastalığına sahip olabilirler. Bu durum yapılan kapsamlı göz muayenesi ve görme alanı testi gibi birtakım incelemeler sonucu belirlenebilmektedir. Araştırmalara göre 40 yaş ve üstü kişilerde göz tansiyonu yaşanma ihtimali, daha genç kişilere göre çok daha fazladır.

Göz tansiyonunuzun olduğunu kendiniz hemen anlayamazsınız. Ancak birtakım belirtiler ortaya çıktığında tahminde bulunabilirsiniz. Bu belirtiler ise göz ağrıları ve kızaran gözlerdir. Belirtiler ortaya çıktığında bir göz doktoruna gitmeniz ve göz basıncı ölçümleri yaparak bu durumu netleştirebilirsiniz. Göz basıncının 21 mmHg seviyesinden daha yüksek olması göz tansiyonunuzun olduğu anlamına gelmektedir.

Göz Tansiyonunun Sebepleri Nelerdir?

Göz tansiyonuna sebebiyet veren birtakım etmenler vardır. Göz içi basıncının yüksek olması, gözün içerisinde üretilen sıvıların dengesiz bir şekilde üretilmesinden kaynaklanır. Gözyaşı olarak üretilen bu sıvı kanallar sayesinde gözün dışına akıtılmaktadır. Ancak bu kanallar tıkandığında göz sıvısı düzenli bir şekilde akamaz ve birikmeye sebep olur. Biriken bu sıvı da göz içi basıncının yükselmesine ve doğal olarak da göz tansiyonunun oluşmasına sebep olur. Göz tansiyonunun oluşma sebeplerini çok daha ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğiz. Bunlar;

 • Sulu Ürünler: Gözyaşı gibi gözde üretilen maddeler iris tabakasının arkasında yapılır. Bu sıvılar göz bebeğinden geçerek gözün ön kısmına gelir. Bu kısım iris ve kornea arasındaki boşluğu oluşturur. Devamında gözden dışarıya trebaküler ağa denilen kısıma aktarılır. Çok fazla üretilen göz sıvısı bu kısımda birikir ve göz basıncının yükselmesine neden olur. Bu duruma bağlı olarak da göz tansiyonu meydana gelir.
 • Yetersiz Sıvı Akışı: Bu durumun tam tersi durumunda yani az miktarda göz sıvısı üretildiğinde, normal bir şekilde süregelen üretim dengesi bozulur ve sonuç olarak yine göz basıncı yükselerek göz tansiyonuna sebep olur.
 • Medikasyonalar: Kişisel olarak kullandığınız bakım malzemeleri ve ilaçlar da göz tansiyonuna sebep olabilmektedir. Buna örnek olarak astım tedavisinde kullanılan steroid ilaçlar ve diğer göz tansiyonunu tetikleyici ilaçlar bu duruma emsal teşkil ederler.
 • Göz Travması: Gözde meydana gelen birtakım dengesizlikler de göz tansiyonuna sebep olabilir. Bu duruma örnek olarak göz travması verilebilir.

Kimler Göz Tansiyonu Olabilir?

Herkes göz tansiyonuna sahip olabilir. Toplam olarak dünya çapında 60 milyon insan göz tansiyonuna sahiptir. Ancak çoğu insan göz tansiyonu olduğunun farkında değildir. Aile içerisinde göz tansiyonu olan bir kişi bulunmakta ise diğer aile üyelerinde de göz tansiyonu ihtimali artmaktadır. Ayrıca ilerleyen yaşlarda özellikle 40 ve üzeri kişilerde göz tansiyonu ihtimali artmaktadır. Göz tansiyonu oluşması birtakım hastalıklar ile de ilişkilendirilebilir. Yüksek tansiyon, kalp rahatsızlıkları ve diyabet sahibi kişilerde de göz tansiyonu gelişme ihtimalleri artmaktadır.

Göz Tansiyonunun Belirtileri Nelerdir?

Göz tansiyonunun herhangi bir belirtisi yoktur. Zaten kişisel olarak göz tansiyonunuzu algılamak imkansızdır. Ancak düzenli olarak, profesyonel bir göz doktoruna yaptırdığınız rutin kontroller sırasında ortaya çıkabilmektedir. Düzenli göz muayenesi sırasında tonometre denilen bir cihaz ile yapılan göz içi basıncı sayesinde göz tansiyonunuzun olup olmadığı belirlenir. Göz basıncının 2 kez 21 mmHg seviyesi ve üzerinde çıkması durumunda, doktorunuz tarafından göz tansiyonu olup olmadığınız teşhisi konulabilmektedir.

goz-tansiyonu-kac-olmali

40 yaş ve altında bulunan kişilerin 3-5 yılda bir göz tansiyonu kontrolü yaptırmaları gerekmektedir. 40 yaşın üzerinde bulunan kişilerin daha sık kontrol yaptırmaları gerekmektedir. Çünkü bu yaştan sonra göz tansiyonu riski artmaktadır. Ayrıca glakoma olan insanların daha sık muayene olmaları gerekmektedir. Glakoma olan kişilerde göz tansiyonu oluşma riski her zaman daha fazladır.

goz-tansiyonu-nasil-olculur_646x340

Göz Tansiyonu Teşhisi Nasıl Yapılır?

Göz doktoruna gittiğinizde geçmiş zamanlı göz rahatsızlıklarınız ile ilgili birtakım sorular sorulacaktır. Bu sorular çerçevesinde;

 • Göz ağrısı veya göz kızarıklığı yaşayıp yaşamadığınız,
 • Baş ağrısı (göz tansiyonu baş ağrısı yapabilmektedir) yaşayıp yaşamadığınız,
 • Risk faktörü olabilecek geçmiş ameliyatlar ve cerrahi operasyonlar,
 • Göz basıncının yükseliş değerlerini gösteren incelemeler,
 • Geçmiş zamanda göz ağrısı veya göz ameliyatı olup olmadığınız soruları sorularak göz tansiyonu ihtimalleriniz belirlenmeye çalışılacaktır.

Bunların haricinde kalp hastalıkları, diyabet, migren baş ağrısı, hipertansiyon, obezite, sigara, alkol, stres, gerginlik ve spazm geçirmek göz tansiyonunun risk faktörleri arasında incelenebilir. Bu işlemin devamında ise göz testlerine geçilir. Bunlar ise;

 • Klasik olarak gözlerinizin ne kadar keskin olduğunu belirlemeye yönelik bir test yapılır. Odanın diğer köşesine konulan bir tabela üzerinde giderek küçülen harfler yer alacaktır. Ufalan yazıları ne kadar iyi okuduğunuz göz kusurunuzu belirlemede yardımcı olacaktır.
 • Özel bir mikroskop yardımı ile gözünüzün önüne gelen bir görüntüye odaklanmanız istenecektir. Bu aşamada kornea, iris, göz merceği ve gözünüzün ön kısmı incelenecektir.
 • Sıradaki aşamada tonometre cihazı ile göz basıncı belirlenecektir. Her 2 gözünüz için de 2-3 kez ölçüm yapılacaktır. Çünkü kişisel ölçümler saatten saate farklılık gösterebilmektedir. Ortalama bir değer belirlemek için çeşitli aralıklarla 2-3 ölçüm yapılır.
 • Göz optiğinde herhangi bir hasar veya anormallik olup olmadığı belirlenir.

Göz Tansiyonu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Rutin göz kontrolleri sırasında doktorunuz tarafından göz tansiyonu teşhisi konulduğunda, yine doktorunuz tarafından bir reçete ile göz damlası yazılacaktır. Periyodik aralıklar ile kullanacağınız göz damlası, tıkanan göz kanallarını açarak, göz basıncını düşürecektir. Ancak bu tip göz damlalarının çeşitli yan etkileri olabileceği için, göz muayenesi sırasında yapılacak kontroller ile göz tansiyonu olup olmadığınız kesin olarak belirlenmelidir. IOP ölçümleri göz tansiyonunu belirlemede kullanılan yöntemlerden biridir.

Hastalığın oluşmasını önlemek için yapılacak pek bir şey bulunmamakta ancak rutin göz kontrollerini aksatmamanız ve göz doktorunuzun talimatlarını takip etmeniz büyük bir öneme sahiptir. Göz tansiyonuna sahip olan kişilerin de, göz içi basıncını azaltacak olan ilaçların ve damlaların kullanımını periyodik saatlere uyarak yapmaya özen göstermeleri gerekecektir. Bu sayede güvenli bir şekilde göz tansiyonundan kurtulabilir ve etkilerini azaltabilirsiniz.