Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Göz Tansiyonu Hastalığı

Göz tansiyonu, göz içinde yer alan basıncın yükselmesi sonucunda ortaya çıkan ve aynı zamanda tedavi edilmediği zaman gör kaybına kadar ilerleyen bir göz hastalığıdır. Göz tansiyonu hastalığının tıp dilinde kullanılan adı glokomdur ve halk dilinde ise karasu hastalığı olarak bilinir. Gözün içerisindeki ön tarafta, göz dokularını besleme işlevine sahip olan bir sıvı yer alır. Bu sıvı sadece göz içinde doğal yollarla üretilir. Göz sıvısı başka bir grup kanalından ise göz dışına akıtılır. Bazı insanların gözünde yer alan sıvı kanallarında meydana gelen tıkanıklık sebebiyle, dışarı atılmaz ve bu durumda göz içindeki basınç daha fazla yükselir. Böyle bir durumda göz tansiyonu ortaya çıkar.

Göz tansiyonu hastalığı aynı zamanda, çok fazla kişiyi etkileyen çok yaygın bir şekilde görülen göz hastalığıdır. Bu rahatsızlığın önemsenmemesi durumunda, tedavisi geciktirilirse daha ciddi sonuçlar meydana gelebilir. Göz tansiyonu rahatsızlığında, göz içinde belirli bir oranda yer alan sıvı basıncı, görme yeteneğini oluşturan göz sinirlerine zarar verecek kadar yükselir.

Göz Tansiyonu Hastalığı Neden Olur?

Göz tansiyonu kırk yaşının üzerindeki insanlarda meydana gelen ve genel olarak yıllar içerisinde çok yavaş, belirti göstermeden ilerleyen bir rahatsızlıktır. Primer Açık Açılı Glokom türü ise en yaygın şekilde görülen göz tansiyonu rahatsızlığıdır. Bu süre içerisinde göz tansiyonu olan kişilerin çoğunda herhangi bir belirti ortaya çıkmaz, hastalık çok sinsi bir şekilde fark ettirmeden ilerlemeye devam eder. Göz tansiyonu rahatsızlığı birçok hasta tarafından sadece ilerleyen aşamalarda ve aynı zamanda belirgin bir şekilde ortaya çıkan görme kaybında fark edebilir. Göz tansiyonu rahatsızlığında, görme kaybı meydana geldikten sonra bu durumun tedavisi olmadığı için, her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis çok önemlidir. Erken teşhis aşamasının geçirilmemesi gerekir. Normal bir göz muayenesi sırasında tespit edilen anormal göz içi basıncı artışı göz tansiyonu rahatsızlığının ilk belirtisi olabilir. Göz doktorunuz tarafından düzenli olarak yapılan muayeneler göz tansiyonu rahatsızlığının erken teşhis edilebilmesi ve tedavisi için en ideal, sağlıklı bir yoldur. Diğer bir göz tansiyonu rahatsızlığı ise ilerleyen yaşa bağlı olarak meydana gelen dar açılı göz tansiyonudur. Bu göz tansiyonu rahatsızlığında, göz ağrısı, görme kalitesinin azalması, gözde kızarıklık olması, bulantı ve aynı zamanda kusma meydana gelir. Göz tansiyonunun bu aşamasında acil bir tedaviye ihtiyaç duyulur.

Göz içerisinde yer alan bazı göz dokularının beslenmesi için sürekli göz sıvısı üretilir. Bu göz sıvısı aynı zamanda sürekli olarak bazı sebeplere bağlı olarak azalır. Göz tansiyonu rahatsızlığı göz içerisinde yer alan sıvının olması gereken bir oranda boşalmaması ve buna bağlı olarak da göz içindeki basıncın artması sonucu meydana gelir. Göz içinde artan basınç, görme siniri tahrip olur.

Göz Tansiyonu Hastalığının Belirtileri

Göz tansiyonu rahatsızlığı dikkatli bir göz muayenesi ile teşhis edilir. Doktorunuz, tonometre adı verilen bir cihazla göz içinde yer alan basıncı ölçer. Aynı zamanda göz dibi muayenesi de yaparak göz sinirlerini inceler. Doktorun gerekli görmesi durumunda, görme alanında kayıp olup, olmadığının kontrolünü sağlar. Görme siniri ve aynı zamanda sinir lifi tabakasını inceleyen ileri yöntemler de uygulanabilir. Göz tansiyonu her yaş grubunda olan insanlarda meydana gelebilir. Göz tansiyonuna bağlı olarak meydana gelen görme kaybını engellemenin tek çözümü erken teşhis ve tedavidir görme yeteneğinin bir kısmı kaybedilmeden göz tansiyonu rahatsızlığı fark edilemez. Bu nedenle düzenli olarak göz muayenesinin yaptırılması gerekir.

Göz tansiyonu dünyada her kişide ortaya çıkabilir. Bununla birlikte bazı göz tansiyonu rahatsızlığındaki faktörler, hastalığın çıkma riskini arttırma özelliğine sahiptir. Göz tansiyonu riskini arttıran faktörler, ilerleyen yaş, ailede göz tansiyonu, şeker hastalığı, sigara, yüksek, düşük kan basıncı, miyopluk, uzun süreli kortizon tedavisi, göz karalanmaları ve migren gibidir. Göz tansiyon rahatsızlığının teşhisi konulduktan sonra tamamen iyileşip, ortadan kaldıramaz. Ancak birçok olguda uygun tedavi ile başarılı bir şekilde kontrol altına alınabilir ve bu durumda göz kaybının ilerlemesi engellenir. Eğer göz tansiyonu rahatsızlığınız varsa, hastalığın tedavi yolları ve tedavilerin izlenmesi yaşamınızın geri kalan kısmında da sürekli olarak devam edecektir. Bu nedenle göz doktorunuzun izleme programına düzenli olarak uymanız ve tavsiyelerini mutlaka dikkate almanız gerekir.

Göz Tansiyonu Hastalığının Tedavisi

Göz tansiyonu tedavisinde hastanın rolü ve morali her şeyden önemli olmaktadır. Göz tansiyonu eğer kronik bir özelliğe sahip ise, tedavisi ömür boyu sürer ve hiçbir şekilde tamamen geçme ihtimali bulunmaz. Ancak insanlara verilen en önemli organlardan biri olan gözün, görme yeteneğini kurtarmak daima sizin elinizdedir. Bu nedenle erken teşhis ve tedavide, birçok şey değişebilir, hastalığın ilerleyen aşamalarda ortaya çıkması beklenen çok ciddi belirtiler hiç ortaya çıkmaz. Bu belirtilerin oluşması engellenir, aynı şekilde göz tansiyonu rahatsızlığında ortaya çıkan belirtilerin daha kötü sonuçlara sebep olması önlenir ve hastalık geriletilir. Hastalıkların gerilemesi uzun ve yorucu bir süreçtir ama bu aşamada mutlaka kararlı, umutlu olmak gerekir. Göz tansiyonu rahatsızlığının birtakım tedavi yöntemleri bulunur, bu tedavi yöntemleri ise,

İlaç Tedavisi: Açık açılı göz tansiyonu tedavisinde, göz içi basıncını düşüren birtakım ilaçlarla tedavisi yapılır. Bu ilaçlar genel olarak göz damlası şeklinde olur. Doktorunuzun gerek duyduğu zamanlarda cerrahi bir müdahale ya da lazer tedavisi de olur. Bu tedavilerin amacı göz tansiyonu rahatsızlığına sahip olan kişilerin kalan görme oranının korunmasıdır. Kriz ile ortaya çıkan dar açılı göz tansiyonu tedavisi çok acil bir şekilde yapılması gerekir. Doğuştan olan göz tansiyonu tedavisinde ise cerrahi bir uygulama yapılması gerekir. Bazı hastalarda birden fazla cerrahi girişim de gerekebilir. Doktorunuzun göz tansiyonu tedavisinde tavsiye ettiği göz damlasını her gün düzenli olarak kullanılması gerekir. Önerilen ilaç tedavisine bağlı olarak göz damlasının kullanılması gerekir.

Lazer Tedavileri: Göz tansiyonu rahatsızlığında kullanılan tedavi yöntemlerinden biri lazer tedavisidir. Göz tansiyonu rahatsızlığında Argon Lazer Trabeküloplasti tedavi yöntemi yaygın bir şekilde kullanılır. Fakat gözde kalıcı bir dokunun oluşmasına neden olur. Selektif Lazer Trabeküloplasti yeni, etkili, zararsız ve sınırsız bir şekilde uygulanan bir tedavi yöntemi olmaktadır. Lazer tedavi yönteminin başka bir türü olan Yttrium Aluminium Garnet ise dar açılı göz tansiyonlarında ve aynı zamanda açı kapanmasına bağlı olarak meydana gelen göz tansiyonu tedavisinde kullanılır. Kriz oluşması durumunda, krizi önlemek için kullanılan bir tedavi yöntemidir.

Ameliyat: Göz tansiyonu rahatsızlığında, göz sıvısının kan damarlarına ulaşabilmesi için yeni bir boşaltım yolu açılarak göz içi basıncının düşmesine yardımcı olan bir tedavi yöntemi olmaktadır. Bu tedavi yöntemi göz tansiyonu rahatsızlığına sahip olan hastaları yoran, kanama ve aynı zamanda enfeksiyon oluşma ihtimali olan bir tedavi yöntemidir. Göz tansiyonu rahatsızlığının tedavisinde ilk olarak ilaç tedavisi uygulanır, eğer herhangi bir değişim olmazsa, lazer tedavi yöntemine ya da ameliyatla müdahale yöntemine geçilir. Göz tansiyonu rahatsızlığına sahip olan hastaların çoğu için ilaçların gerektiği gibi kullanılmamaktadır. Bu durumda kontrol amaçlı doktora gitmeden birkaç gün önce yine düzenli bir şekilde kullanmaya başlayarak, göz muayenesinde göz tansiyonun normal değerlerde olduğu tespit edilir. Göz tansiyonu normal değerler arasında yer alması doktoru tamamen yanıltarak, bir sonraki tedavi yöntemine geçilmesini de engellemektedir. Tedavide geç kalınmış bir göz tansiyonu rahatsızlığı ilerleyen aşamalarda görme kaybına bile neden olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.