Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Göz Tansiyonu Tedavisi, Nasıl Geçer?

Göz tansiyonu, glokom ve karasunun diğer adlarıdır. Göz tansiyonu, milyonlarca insanı etkilemekte olan oldukça yaygın bir sağlık sorunudur. Göz tansiyonunuz iyi bir görüş için hayati bir önem taşımaktadır. Göz tansiyonu, anormal yüksek basınç nedeniyle oluşur.

Göz tansiyonu, körlüğün en önemli nedenlerinden biri olarak sayılmaktadır. Her yaşta görülebilir fakat yaşlı kişilerde görülme riski daha fazladır. En çok görülen göz tansiyonun genellikle önemli bir belirtisi bulunmamaktadır. Son aşamaya gelene kadar görmenizde herhangi bir sorun yaşamayabilirsiniz.

Göz tansiyonu nedeni ile oluşan görme kaybı geri alınamaz. Bu yüzden göz basıncı ölçümleri içeren düzenli göz testlerinin olması önem taşımaktadır. Göz tansiyonu erken fark edilirse, görme kaybı yavaşlatılabilir veya önlenebilir. Eğer bu konu ile alakalı hastalığınız varsa, genellikle hayatının geri kalanı için sürekli tedavi olmanız gerekmektedir.

Göz Tansiyonu Belirtileri Nelerdir?

Göz tansiyonu belirtileri, durumun tipi ve evresine göre değişir. Örneğin;

 • Açık Açılı Göz Tansiyonu

 1. Sık sık her iki gözde yanınızda (periferik) ya da santral görme yamalı kör noktalar
 2. İleri evrelerinde tünel vizyonu
 • Akut Kapalı Açılı Göz Tansiyonu

 1. Şiddetli baş ağrısı
 2. Göz ağrısı
 3. Mide bulantısı ve kusma
 4. Bulanık görme
 5. Işıkların etrafında daireler
 6. Göz kızarıklığı

Eğer tedavi edilmezse, göz tansiyonu sonunda körlüğe neden olur. Hatta tedavi ile göz tansiyonu hastalarının yaklaşık yüzde 15’inin 20 yıl içinde en az bir gözü kör olur.

Doktoru Ne Zaman Görmeniz Gerekmektedir?

Şiddetli baş ağrısı, göz ağrısı ve bulanık görme gibi akut açı göz tansiyonu belirtileriniz varsa vakit kaybetmeden doktora görünmeniz gerekmektedir. Düzenli olarak yaptıracak olduğunuz göz muayeneleri görme kaybını önlemek için bir tedavi şeklidir. Bu kapsamda;

 • Göz tansiyonunun herhangi bir risk faktörü yoksa, 40 yaşından itibaren her dört yılda bir
 • Yüksek risk altında ya da 65 yaş üstü iseniz her 2 yılda bir düzenli olarak doktora gitmeniz gerekmektedir.

Göz Tansiyonu Nedenleri Nelerdir?

Göz tansiyonu optik sinir hasarı sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Nedeni tam olarak anlaşılmamakla birlikte genel olarak gözlerde oluşan basınç neden olarak gösterilmektedir. Artmış göz basıncı gözünüzden akan bir sıvı (sulu mizah) birikimi ile oluşmaktadır. Göz tansiyonu genellikle aile geçmişinden kaynaklanmaktadır. Bilim adamları, yüksek göz tansiyonunu optik sinir hasarı ile ilişkili genlerden dolayı olduğunu düşünmektedir. Göz tansiyonu türleri şunlardır;

Açık Açılı Göz Tansiyonu

Açık açılı göz tansiyonu hastalığının en yaygın şeklidir. Kornea ile iris tarafından oluşturulan drenaj açısı açık kalır, trabeküler ağ kısmen bloke edilir. Bunun giderek artması göz basıncına neden olur. Bu basınç optik sinirlerine zarar verir. Bu yavaş süreç zamanla görme kaybına neden olmaktadır.

Açı Kapanması Göz Tansiyonu

İris kornea ile iris tarafından oluşturulan drenaj açısını daraltmak ya da engellemek için öne çıktığı zaman açı kapanması göz tansiyonu olarak da adlandırılan kapalı açılı göz tansiyonu meydana gelir. Açılı göz tansiyonu aniden (akut açı kapanması glokomu) veya zamanla (kronik açı kapanması glokom) oluşabilir.

Normal Tansiyonlu

Normal tansiyonlu, optik sinir göz basıncı normal sınırlarda olsa bile zarar görmüş olabilir. Bunun tam nedeni bilinmemektedir.

Çocuklarda Göz Tansiyonu

Bebeklerin ve çocukların göz tansiyonuna sahip olması mümkündür. Doğumdan itibaren veya yaşamlarının ilk birkaç yılı içerisinde gelişebilir. Optik sinir hasarı, drenaj tıkanmalar veya altta yatan tıbbi durumdan dolayı meydana gelebilir.

Pigment Göz Tansiyonu

pigmenter, iris pigmentler granülleri yavaşlamaya veya göz çıkan sıvının engellemeye ayrıca drenaj kanalları engellemeye neden olmaktadır.

Göz Tansiyonu Testleri ve Tanısı Nasıl Olur?

Doktorunuz tıbbi geçmişinizi gözden geçirecek ve kapsamlı bir göz muayenesi yapacaktır. Doktorunuz bunlar da dahil olmak üzere çeşitli testler yapabilir;

 • Göz içi basıncı ölçümü (tonometri)
 • Optik sinir hasarı için test
 • Görme kaybı alanları denetlemek için test (görme alanı testi)
 • Kornea kalınlık ölçme (pakimetri)
 • Drenaj açısının incelenmesi (gonyoskopidir)

Göz Tansiyonu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Göz tansiyonun yol açtığı hasar geri alınamaz. Ancak tedavi ve düzenli kontroller ile birlikte erken dönemde hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilir ya da görme kaybını önleyebilir. Göz tansiyonu tedavisinin hedefi göz (göz içi basıncı) basıncını düşürmektir. Bu kapsamda yapılacak olan tedaviler ise şöyle sıralanmaktadır;

1.Göz Damlası

Göz Kuruluğu Tedavisi

Göz tansiyonu tedavisi genellikle reçeteli göz damlası ile başlar. Bunlar gözün sıvı drenesini artırarak veya göz sıvı miktarını azaltarak, göz basıncını azaltmaya yardımcı olmak için kullanılmaktadır. Reçeteli göz damlası ilaçları şunlardır;

 • Prostaglandinler
 • Beta blokerler
 • Alfa-adrenerjik agonistler
 • Karbonik anhidraz inhibitörleri
 • Miotik ya da kolinerjik ajanlar

2.İlaçlar

bigstock-Folic-acid-spilling-from-green-7442574

Göz damlaları beklenen etkiyi ve şifayı verememesi üzerine doktorunuz sizlere ilaç tedavisini tavsiye edecektir. Bu ilaçların olası yan etkileri; el ve ayak parmaklarında karıncalanma, depresyon, mide bulantısı, böbrek taşları sorunları ve sık idrara çıkmadır.

3.Cerrahi ve Diğer Tedaviler

h4

Diğer tedavi seçenekleri, lazer tedavisi ve çeşitli cerrahi prosedürlerdir. Olası komplikasyonlar ağrı, kızarıklık, enfeksiyon, enflamasyon, kanama, anormal derecede yüksek veya düşük göz tansiyonu ve görme kaybıdır. Göz ameliyatının bazı türleri katarakt gelişimini hızlandırabilir.

Bu aşamadan sonra düzenli olarak doktora görünmeniz gerekmektedir. Ve sonunda göz basıncı yükselir ya da diğer değişiklikler başlarsa ek prosedürlere geçilmesi gerekebilir. Aşağıdaki teknikler, basınç düşürücü, göz içindeki sıvı drenajını artırmak için tasarlanmıştır:

 • Lazer tedavisi: Laser trabeküloplasti açık açılı göz tansiyonu olan kişiler için bir seçenek olabilir. Doktorunuzun muayenehanesinde yapılabilir. O ya da o trabeküler ağda tıkanmış kanalları açmak için doktorunuz bir lazer ışını kullanır. Bu prosedürün tam etkisini görmek için birkaç hafta beklemeniz gerekebilir.
 • Filtreleme ameliyatı: Cerrahi prosedür ile bir trabekülektomi denilen bu tedavi şeklinde doktorunuz gözünüzde (sklera) beyaz bir açıklık oluşturur ve trabeküler ağının parçası kaldırır.
 • Drenaj boruları: Bu yöntemde, gözünüze cerrahi bir operasyonla küçük tüp eklenir.
 • Elektrokoter: Doktorunuz Trabecutome adında küçük bir elektrokoter cihazı kullanılarak trabeküler ağ dokuyu kaldırmak için minimal invaziv olan bir prosedür önerebilir.

4.Akut Açı Kapanması Tedavisi

microlaryngoscopy81

Akut açı kapanması göz tansiyonunun acil bir tıbbi durumudur. Eğer bu durumun belirtilerine sahipseniz, gözünüze basıncı azaltmak için acil tedavi gerekmektedir. Bu genellikle ilaç ve lazer veya diğer cerrahi girişimlerin hepsini kullanmayı gerektirecektir.

5.Gelişmekte Olan Tedaviler

goz

Araştırmacılar yeni ilaçlar, ilaç dağıtım yöntemleri, cerrahi işlemler ve cihazların etkinliğini değerlendirmektedirler.

6.Alternatif Tıp

14. Kaloriyi içeceklerden almayın

Bazı alternatif tıp yaklaşımları sizlere bu konuda yardımcı olabilmektedir. Ancak bunların olası yararları ve riskleri konusunda doktorunuzla konuşun.

 • Bitkisel ilaçlar: Böyle yaban mersini ve ginkgo olarak bitkisel takviyeler sizlere yardımcı olacaktır.
 • Gevşeme teknikleri: Meditasyon ve diğer teknikler yardımcı olabilir.

Yaşam Tarzı ve Ev İlaçları Nelerdir?

Bu ipuçları yüksek göz tansiyonu kontrol etmeye veya göz sağlığını korumaya yardımcı olabilecektir;

 • Sağlıklı beslenin. Omega-3, vitamin ve besin değeri yüksek olan koyu, yapraklı yeşillikler ve balık tüketin.
 • Düzenli egzersiz yapın. Uygun bir egzersiz programı hakkında doktorunuzla konuşun.
 • Tükettiğiniz kafein miktarını sınırlayın.
 • Sıvı tüketimini azar azar sık bir şekilde yapın. Ani bir şekilde çok sıvı alımı göz tansiyonunuzu etkileyebilir.
 • Uyurken, yaklaşık 20 derece yükseltilmiş bir kama yastık kullanın.
 • Göz damlalarınızı reçeteli kullanmaya özen gösterin. Ve damlalarınızı düzenli bir şekilde kullanın.

Göz damlası, bazen kan dolaşımınca emilir. Bu da gözleriniz için alakasız bazı yan etkilere neden olabilir. Bu emilimi en aza indirmek için, damla koyduktan bir iki dakika süreyle gözlerinizi kapatın. Göz çevresinde bulunan göz damlalarını temizleyin.

Göz Tansiyonu Risk Faktörleri Nelerdir?

 • Yüksek iç göz tansiyonu (göz içi basıncı)
 • 60 yaş üstü olmak
 • Aile geçmişi
 • Diyabet, kalp hastalığı, yüksek tansiyon ve orak hücreli anemi gibi bazı tıbbi durumlar
 • Miyopi gibi bazı göz koşulları
 • Bir göz yaralanması veya belirli tipteki göz ameliyatı
 • Uzun bir süre için özellikle de göz damlaları, kortikosteroid ilaçları

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.