Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Göz Tansiyonu

Kişilere doğal miras olan sağlık oldukça önemlidir. Sağlıklı bir bedene sahip isek mutlaka bunun kıymetini bilmemiz gerekir. Bedenimizde sahip olduğumuz en büyük miraslardan biri dış dünya ile bağlantımızı sağlayan gözlerimizdir. Gözlerimiz bizlerin olayları çözümleme sürecinde en büyük en önemli organlarımızdan biri haline gelmiştir. Doğuştan sağlıklı gözlere sahip olsak bile sonradan bazı göz rahatsızlıkları meydana gelebilirler. Bu gibi durumlarla karşılaştığımızda gözlerimizi en iyi şekilde korumalı ve de göz sağlığına oldukça dikkat etmeliyiz. Göz sağlığının korunması için de bazı çalışmalar yapılmaktadır.

En önemli göz rahatsızlıklarından bir tanesi olan göz tansiyonu görme sinirlerine zarar vererek zamanla gözlerimizin görme yetisini kaybetmesine yol açabilir. Aksatılmaması gereken bu göz tansiyonu, görme sinirleri ile ilgili olduğundan oldukça önemlidir ve ihmal edilmemelidir. Göz siniri hasarı göz içerisinde üretilen sıvıdaki basınç değişikliği ile ilgilidir. Bu görme rahatsızlığına da göz tansiyonu denmektedir. Göz tansiyonuna aynı zamanda glokom adı da verilmektedir. Ancak halk arasında göz tansiyonu hastalığına karasu hastalığı olarak da isim verilmektedir.

Göz Tansiyonu Kimlerde Daha Sık Rastlanır?

Göz içerisinde olan basıncın normalden daha yüksek oranda olması durumunda göz tansiyonu olma olasılığı artar. Göz içi basıncı yüksek olan herkes bu göz tansiyonu hastası olmasa da bu rahatsızlığa büyük bir derecede yakın olması anlamına gelir. Kırk yaşını aşan kişiler de göz tansiyonu rahatsızlığı çok daha yaygın şekilde görülmektedir. Aynı zamanda göz tansiyonu rahatsızlığı genetik nedenli de olabilmektedir. Birden fazla gende rastlanan göz tansiyonu rahatsızlığı sonucunda sonraki kuşaklarda göz tansiyonunun görülme riski oldukça artar. Genlerinde bu hastalığı taşıyan kişilerin de dolayısıyla daha dikkatli olmaları gerekir. Diğer yandan şeker hastalığı ve guatr hastalığı olan kişiler de bu göz tansiyonu rahatsızlığı daha sık görülmektedir.

Çok sık bir şekilde göz yaralanmaları da göz içi basıncın yükselmesine sebep olur. Sebep olunan bu göz içi basıncının yükselmesi de göz tansiyonu rahatsızlığına yol açabilir. Retina dekolmalı, göz tümörleri ve kronik üveit ya da iritis gibi göz iltihapları da göz tansiyonu gelişimini tetikleyebilir. Genel olarak uzağı iyi göremeyen kişilerde yani miyop rahatsızlığa sahip olan kişilerde bu göz tansiyonu hastalığı oluşabilir.

Oldukça uzun süreli olarak kortizon kullanımı yani göz damlası, ağız damlası veya cilt pomadı gibi ürünler kullananların da göz tansiyonu olmaları oldukça yüksektir. Bu gibi tetikleyici durumlarla karşılaşan bireylerin mutlaka doktor kontrolüne gitmeleri gerekir. Göz tansiyonunun önlenmesi için yapılan bu sistemler oldukça önemlidir. Göz muayenesi olmayı ihmal etmemiz gerekir.

Göz Tansiyonu Belirtileri

istock_000027874724small

Göz içerisinde salgılanan ve de gözün beslenmesi için gerekli olan göz içerisinde bulunan sıvının boşalmasına bağlı olarak göz içinde basınç yükselmektedir. Yükselen göz basıncı göz tansiyonunu tetikler. Göz sinir hücrelerine bu salgı zarar verdiği için göz tansiyonu oluşur. Göz tansiyonunun da bazı belirtileri vardır. Bu belirtileri çok fazla belirgin olmasa da şimdi sayacak olduğumuz belirtileri yaşıyorsanız bir doktora gidip kontrol ettirmeniz de büyük fayda vardır.

İlk olarak göz tansiyonu belirtisi olarak baş ağrısını sayabiliriz. Sizlerin de bildiği üzere gözlerimiz ve de başımız birbirleri ile bağlantılı şekilde hareket eder. Gözlerimizin ağrısı başımıza vurabilir. Aynı zamanda baş ağrısı da gözlerimiz ile ilgili olabilir. Bu durumda oldukça hassas olarak bizlerin yapacak oldukları tespitler önemlidir. Örneğin her sabah belirgin ve de düzenli bir şekilde yoğun bir baş ağrısı çekiyorsak bunun sebebi göz tansiyonu olabilir. Bu durumda tedbirlerimizi almamız oldukça önemlidir. Bir diğer göz tansiyonu belirtisi ise bulanık görmedir. Gündelik işlemlerimizi yaparken çevrenize baktığınızda ilk olarak aniden gözleriniz bir yere odaklandığında netlik olmuyorsa dikkat etmemiz gerekir. Normal gözlerin bulanık görme gibi bir sorunu yoktur. Çok sık olarak bulanık görmeye başlıyorsak muhakkak bir doktora başvurmamız gerekir. Zaten yakını bulanık görmek ya da uzağı bulanık görmek çeşitli göz tansiyonundan farklı olarak hastalıklardır. Yani göz tansiyonu olmasak bile mutlaka farklı tedavi yöntemleri kullanılmalıdır.

Gece ışığında halkalar görmek de bir başka göz tansiyonu belirtisidir. Göz tansiyon hastalarının belirttiği bu rahatsızlık akşamları ortaya çıkar. Işık etrafında siyah ince ve de büyüklü küçüklü dalgaların yani halkaların görmesi de bir göz tansiyonu belirtisidir. Son olarak ise göz ağrısıdır. Sürekli olarak geçmeyen bir göz ağrısı televizyon izlerken daha da yoğunlaşabilir. Göz çevremizde oluşan bu ağrı bazı zamanlarda uzun televizyon izlemekten ya da bilgisayara, telefona ya da tablete uzun bakmaktan dolayı oluşabilir. Ancak televizyon izlerken sürekli olarak oluşan göz etrafında bir ağrının oluşması da normal değildir. Bu tip durumlarda göz tansiyonunun varlığından şüphelenmemiz gerekir. Hemen en yakın bir doktora başvurmamız gerekir.

Göz Tansiyonu Nasıl Tedavi Edilir?

goz-tansiyonu3

Göz tansiyonunun çeşitli tedavi yöntemleri vardır. Göz tansiyonu olan kişiler doktora başvurarak bu tedavi yöntemlerini doktor kontrolünde gerçekleştirir. Öncelikle bu göz tansiyonu rahatsızlığı, gözün sıvı artışını girişini ve çıkışını düzenlemesi gerektiğine işaret eder. Bu işlem için de ilaçlar vardır. Her gün belirli aralıklarla alınan bu ilaç sayesinde göz tansiyonu rahatsızlığı giderilebilir. İlaç tedavisi uygulanan hastalar eğer belli bir zaman bu ilacı kullandıktan sonra yine de çok iyi sonuç alamıyorsa bu kişiler mutlaka bunu doktora iletmelidir. Bu durumda doktorların yapacak olduğu bir sonraki işlem ameliyattır.

Göz tansiyonunun tedavi yöntemlerinden bir diğeri ise cerrahi tedavidir. Ameliyatla gözün beyaz kısmında küçük bir delik açılır. Dışarıdan görünmeyecek kadar küçük açılan bu delik gözün içerisinde olan sıvının basınç oluşturmamasını sağlar. Daha sonra bu ameliyat sonrasında göz tansiyonu ortadan kalkmış olur. Göz tansiyonu bu şekilde pratik bir şekilde çözülmüş olur. Artık bu sayede kişilerin göz rahatsızlığı sona ermiştir.

Göz tansiyonu tedavi yöntemlerinin en sonuncusu da lazerdir. Lazer tedavisi artık pek çok hastalığın çözülmesini sağlar. Geliştirilen teknolojik gelişmeler ve de yapılan bu pratik işlemler sayesinde hızlı bir şekilde bu sistemleri kullanabiliriz. Lazer tedavisinin kullanıldığı o kadar geniş çaplı işlemler vardır ki bunları kişiler diledikleri şekilde kullanabilirler. Göz için bulunan pek çok tedavi yönteminde kullanılan lazer tedavisi de kesin çözüm yollarından birisidir. Lazer tedavisinin kullanımı da yaygınlaştığı için her tedavide çok iyi sonuçlar alınır. Göz tansiyonu hastalarının da kısa yoldan ve de en etkili çözüm yollarından biri bu yöntemdir. Lazer ışını ile gözün içerisinde girilerek ulaşılan sıvının engellenmesi sonucunda göz tansiyonu hastalığı sorunu çözümlenebilir.

İşte tüm bu tedaviler doktor kontrolünde gerçekleştirilerek kısa sürede bu göz tansiyonu rahatsızlığına çözüm bulunabilir. Göz tansiyonundan bu şekilde kısa sürede kurtularak hayatlarına kaldıkları yerden daha sağlıklı gözlerle kaldıkları yerden devam edebilirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.