Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Göz Tansiyonuna İyi Gelen Yiyecekler

Halk arasında göz tansiyonu olarak bilinen glokom, son aşamaya gelinceye kadar belirti vermeyen çok sinsi bir hastalıktır. Göz içi basıncı artarak, görme siniri üzerinde baskı yaratır ve siniri incelterek hasara uğratır. Bu durum, görme alanını giderek daraltır. Erken teşhis edilemezse, göz sinirinde geri dönülmez arızalar bırakır. Bu da, düzenli göz muayenesinin önemini ortaya koyar. 35 yaş üstü, tansiyon hastaları, yüksek miyop ve yüksek hipermetrop hastaları, şeker ve guatr, migren hastaları, ailesinde glokom hikayesi olanlar, göz ameliyatı ya da ciddi göz yaralanması geçirenler için glokoma yakalanma riski daha yüksektir. Başlıca belirtileri; bulanık görme, gece ışık yansımalı görüş, özellikle televizyon seyrederken ya da bilgisayar ekranına bakarken göz etrafında ağrı ve baş ağrısıdır. Yukarıda da bahsedildiği gibi bu belirtiler, artık hastalık ileri bir aşamaya geldiğinde ancak fark edilebilir. Hastalığın tedavisi, göz içi sıvısının üretimini durduran ya da sıvıyı dışarı atan ve hayat boyu kullanılan ilaçlarla yapılır. Göz içi sıvısının boşaltılmasına yönelik cerrahi müdahale de bir başka tedavi yöntemidir. Ayrıca son yıllarda gelişen lazer teknikleriyle yapılan operasyonlar da çok iyi sonuçlar vermektedir.

Göz Tansiyonuna İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1- A Vitamini

avit

Göz sağlığı denince ilk akla gelen, A vitaminidir. Hem hayvansal hem de bitkisel besinlerde bulunur. Hayvansal besinlerde bulunan A vitamini, retinada bulunan pigmentlerin üretiminde kullanıldığı için bir adı da “retinol”dür. Düşük ışıkta görme kabiliyetini geliştirir, katarakt oluşumu riskini azaltır. Eksikliğinde gece körlüğü, görme bozuklukları, göz kuruluğu gibi şikayetler ortaya çıkar. Et ürünlerinden, omega yağ asitleri ve protein bakımından da zengin olan balıkları, bitkisel ürünlerden almak içinse diğer vitamin ve mineraller bakımından da zengin havuç, ıspanak ve portakal gibi sarı ve turuncu renkli sebzeleri tüketebilirsiniz.

2- Somon

firinda-somon-baligi

Sardalya, ton balığı ve mezgitle birlikte, soğuk sularda yaşayan somon balığı da, göz sağlığı için çok gerekli olan Omega-3 yağ asitleri yönünden çok zengin bir besin kaynağıdır. Kanser, kalp-damar hastalıkları, diyabet gibi pek çok sağlık sorunu yanı sıra, yüksek kan basıncını düşürücü etkisiyle, glokom tedavisinde de çok faydalı bir besindir. Somon balığı, içeriğindeki omega-3 yağ asitleri ve amino asitler sayesinde, kuruluk ve göz yorgunluğunu önlemede yardımcı olur. Herhangi bir sağlık sorunuyla karşılaşmadan, haftada en az 2 öğün balık tüketmeyi alışkanlık haline getirmek çok doğru bir hareket olur.

3- Ceviz

ceviz-meyvesi

Fındık, badem, yer fıstığı, susam gibi yağlı tohumlardan biri de cevizdir ve içlerinde en yağlı olanıdır. Fakat cevizin içeriğindeki yağların tamamı, sağlığımız için faydalı olan, doymamış yağlardır. Sağlıklı bir vücudun ihtiyacı olan, protein, karbonhidrat, yağ ve lifleri dengeli bir biçimde bünyesinde barındırır. B 1, B 6 ve folik asit bakımından da günlük ihtiyacın önemli bir kısmını cevizden karşılamak mümkün. Beyin ve sinir sistemi üzerindeki etkisiyle artık çok önemli olduğunu bildiğimiz Omega-3 cevizde bol miktarda bulunuyor. Tansiyon düzenleyiciliği de buna eklenince, göz sağlığı için ne denli önemli bir besin olduğu da anlaşılır. Glokom hastalarının başka herhangi bir sağlık sorunları ya da bağırsak hassasiyetleri yoksa, cevizi çiğ olarak tüketmelerinde sonsuz yararlar vardır.

 4- Keten Tohumu

keten-tohumu-yagi

Daha çok kilo kontrolü üzerindeki etkileriyle adından söz ettiren keten tohumu bitkisi, yeni yapılan araştırmalarla her geçen gün farklı faydaları ortaya çıkan bir tohum. Göz ve sinir sisteminin gelişimini destekleyen Omega-3 bakımından çok değerlidir. Kanın pıhtılaşma eğilimini azaltarak, dolaşım sisteminin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Bu da göz sinirleri üzerindeki basıncı azaltır. Tanelerini bütün olarak ya da öğütülerek, günde 2 tatlı kaşığı kadar tüketmek bütün sinir sistemiyle birlikte göz sinirlerini de destekler. İçeriğindeki B 12 vitaminiyle, hayvansal gıdalar tüketmeyen vejetaryenler için de önemli bir kaynaktır.

5- Brüksel Lahanası

brüksel ızgara

Mutfaklarımızda kullanımı son yıllarda giderek artan brüksel lahanası, C, A, B 1 ve B 2, K vitamini, kalsiyum ve demir ve antioksidan içerir. A vitamini görmeyi kuvvetlendirir, K vitamini sinir hasarlarını azaltır. Özellikle diyabet hastası yaşlılarda, şeker seviyesini düzenlediği için gözü, retina hasarlarına karşı korur. Yüksek tansiyonu düşürerek, sinirlere yapılan baskıyı hafifletir.

6- Bezelye

bezelye

İçerdiği yüksek protein ve lif sayesinde, vücutta şeker sindirimini kolaylaştırır, bu da sinirlere yapılan baskıyı hafifletir.Yüksek miktarda lutein, karoten, zeaksantin gibi güçlü antioksidanlar ve A vitamini içermektedir. Böylece, mukus zarları, deri, özellikle göz sağlığının korunmasını sağlar. Çiğ olarak, haşlanarak ya da yemeklerde kullanılır. A vitamini kaybını önlemek için haşlama suyu dökülmemelidir.

7- Havuç

havucsuyu

Çocukluğumuzdan beri, avucun gözlere faydalı olduğunu ve gece görüşünü artırdığını duyarız. Yapılan araştırmalar bu söylentiyi doğrular niteliktedir. Havuçta bulunan beta-karoten (A vitamini), gözün retina tabakasında ışığı algılayan hücreler için gereklidir. “Rod” ve “kon” ismi verilen bu ışık algılayıcılar, ciddi A vitamini eksikliğinde işlerini yapamaz ve gece körlüğü oluşur. Havucun yüksek şeker içerdiğini unutmadan, çiğ olarak,yemeklerde ya da suyunu tüketerek faydalanabilirsiniz.

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.