Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Göz Tembelliği Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?

Göz tembelliği rahatsızlığı, erken çocukluk döneminde meydana gelen ve bir gözün yeterli derecede görememesi olarak tanımlanır. Göz tembelliği, dışarıdan bakıldığında kolay bir şekilde anlaşılabilecek bir hastalık değildir. Her 100 kişiden 3’ünde bu rahatsızlığa rastlanılabilir. Ancak küçük yaşlarda tespit edilirse tedavi edilebilir. Ebeveynlerin bu konuda hassasiyet gösterip, erken yaşlarda çocuklarına göz muayenesi yaptırmaları gereklidir. Çocuklarda en erken 2, en geç 4 yaşlarına kadar göz tembelliği testi yaptırılması tavsiye edilir. Aksi halde yaş ilerledikten sonra göz tembelliği tespiti ve tedavisi zorlaşır. Yazımızın devamında göz tembelliğinin neden olduğunu, belirtilerini ve nasıl geçeceğini bulabilirsiniz.

Göz Tembelliğinin Nedenleri Nelerdir?

Göz tembelliği rahatsızlığı, gözü normal olarak kullanmayı engelleyen her türlü durumda meydana gelebilir. Çoğu durumda göz tembelliğine sebep olan şeyler kalıtsal olabilir. Özellikle de ailesinde göz tembelliği olan çocuklar, göz doktoru tarafından muhakkak muayene olmalıdır. Göz tembelliğinin 3 temel nedeni bulunur. Bunları sizlerle paylaştık.

Şaşılık: Kayan gözde genelde tembellik de oluşur.

Saydam olması gereken göz dokularında bulanıklık: Bu durumun en başında katarakt gelir. Bu şekildeki göz tembelliği, en erken zamanda oluşup gelişen göz tembelliğidir. Dolayısıyla her yeni doğan bebeğin muhakkak bir çocuk doktoru tarafından kolay bir test olan kırmızı yansıma testinden geçmesi ve bir anormallik durumunda acilen göz doktoruna götürülmesi gereklidir. Çünkü bu çeşit göz tembelliği çok erken ve çok derin gelişir. Doğumsal olan kataraktlar, mümkün olan en kısa zamanda cerrahi operasyonla tedavi edilmelidir.

Kırma kusurları: Yüksek kırma kusuru sebebiyle bir göz diğerine göre daha çok bulanık görürse, bu göz görsel gelişimini tamamlayamaz ve tembel hale gelir. Görünüş olarak gözlerde herhangi bir sorun olmadığından dolayı tespit etmesi en zor olan göz tembelliği çeşididir. Ebeveynler çocukların gözünde bir kayma tespit ettikleri zaman doktora giderler fakat tespit etmezlerse genelde göz muayeneleri okul dönemine kadar gecikir. Bu durumda da çoğu kez geç kalınır. Bu sebeple 4 yaşından önce bütün çocukların muhakkak göz muayenesi olması gerekir.

Göz Tembelliğinin Belirtileri Nelerdir?

Göz tembelliği rahatsızlığı, hasta veya başkaları tarafından gözle görülen büyük bir belirti göstermez. Göz tembelliği olan kişi bu rahatsızlığını genellikle tesadüf eseri farkeder. Örneğin;  çocuk oyun oynama sırasında bir gözünü kapatır diğer gözü ile etrafa bakar. Daha bulanık veya daha seçici olmayan bir biçimde görür. Aynı işlemi diğer gözüyle de yapıp, daha net gördüğünü fark ederse, bu çocuğun bir gözünde tembellik vardır.

Başka bir örnek ile açıklarsak; Örneğin sağ gözünüze bir çapak kaçtı ve mikrop kapmaması amacıyla göz bandıyla sağ gözünüzü kapadınız. Sol gözünüzle baktığınızda, her şeyi bulanık ya da netliği az olarak görüyorsanız, sol gözünüzde göz tembelliği olabilir.

Göz tembelliği genelde tek gözde olur. Göz tembelliği olan gözün gördüğü sinyaller beyine iletilirken yok sayılıp iletilir. Yani beyin hangi görüntü daha iyi ise onu kullanır ve zihnimize onu sunar. Göz tembelliği olan gözümüzden gelen kötü sinyalleri absorbe edip de, iyi olan görüntüyü algılamayı sağlar.

Göz Tembelliği Nasıl Geçer?

Göz tembelliği rahatsızlığının tedavisinde esas olan zayıf gözün kullandırılmasıdır. Bu, sağlam gözün özel bir bandaj yardımıyla, haftalar bazen de aylar boyu kapatılması şeklinde yapılır. Önce gereken reçete doktor tarafından yazılır. Çocuk bunları kullanmaya başlayıp kapama tedavisine başlar. Şaşılık durumunda şayet bir cerrahi operasyon yapılması gerekliyse, genelde önce göz tembelliği giderilmeye çalışılır.

Ameliyatın öncesinde belirli bir dönem kapama tedavisi uygulanır, sonra ameliyat, daha sonra bir süre daha kapama yapılır. Tek başına cerrahi operasyon yapılması, göz tembelliğini gideremeyebilir. Göz doktoru kapamanın nasıl yapılması gerektiğini ve kapama sırasında nasıl şeyler yapması gerektiğini kişiye açıklar. Bundan sonrasında ise iş, kişinin sabrına kalır. Çocuklar kapama işleminden hoşlanmasalar da sağlıkları mevzu bahis olduğu için bir şekilde ikna edilmelidirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.