Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Göz Tembelliği

Göz tembelliği gözde ve göz sinir yapısında herhangi bir sorun olmamasına rağmen bir gözün diğer göze göre daha düşük kapasitede görmesidir. Bu iki göz normal kişilerin gözlerine göre daha düşük kapasitede görürse buna göz tembelliği denir. Görmede meydana gelen bu sorun sonucunda kişiler ne yazık ki bu durumdan olumlu sonuç alamaz. Kişilerde göz tembelliği olursa kişiler büyük sorun çeker. Çünkü diğer insanlara göre görme yetileri daha düşük olduğu için bu kişiler oldukça zor şartlar altında görebilir.

Görme yetisi doğuştan kazanılan bir yeti olduğu için herkes ilk olarak nasıl gördüğünün farkına varmaz. Dolayısıyla göz tembeli olduğunun farkına bile varamayabilir. Yapılması gereken kontroller sonucunda bu görme tembelliği ortaya çıkacaktır. Karşılaştığımız bazı sorun ve şikayetlerde doktorlara başvurarak kısa sürede bizler göz tembeli olduğumuzu anlayarak bunun üstesinden gelebiliriz. Göz tembelliğinden kurtulmak için ise bazı tedavi yöntemlerini kullanabiliriz. Artık günümüzde gerçekleştirilen pratik binlerce işlem sonucunda her türlü rahatsızlığa çözüm bulunmaya başlamıştır. Göz hastalıkları içinde bu durum aynı şekilde geçerlidir. Tüm göz rahatsızlıklarından kurtulabilmek için bu çalışmalardan yararlanabiliriz.

Göz Tembelliğine Yol Açan Etmenler Nelerdir?

Görme yetisini kaybettiğini sanan kişilerin göz tembelliği yaşadığı ortaya çıkabilir. Çoğu zaman bu göz tembelliği kalıtsal şekilde olur. Ailesinde göz tembelliği olan kişilerin çocuklarında bu durum meydana gelebilir. Ancak erken olarak teşhis edilen bu göz tembelliği giderilemeyecek bir sorun değildir. Tedavi süresince yapılan işlemler sonucunda göz tembelliği ortadan kaldırılabilir.

Göz Tembelliğinin Sebepleri

Göz tembelliğinin ilk nedeni şaşılıktır. Bu durumda kayan gözer beyine görüntüyü tam olarak iletemediği için kişi diğer sağlıklı olan gözü kullanmaya başlar. Böyle olunca da beyin gözlerden hangisi kullanıma daha iyi uygunsa onu seçer. İnsanlar gözünde meydana gelen göz tembelliğini fark edemeyebilir.

Diğer bir sebep ise kırma kusurudur. Yani mevcut olan yüksek kırma kusuru nedeniyle bir göz diğer göze göre daha bulanık görüyorsa bu göz görsel gelişimini tam olarak tamamlayamaz. Bu gelişimi tamamlayamadığında sürekli olarak görme işlemi diğer göze kalır. Göz tembelliği de diğer gözde oluşur. Aileler çocuklarının gözünde herhangi bir kayma fark ederse hemen bir doktora başvurmalıdır. Çocuklarda göz tembelliğinin başlama sebebi budur. Görünüşte herhangi bir sorun olmasa dahi eğer aile fertlerinin birinde bu rahatsızlık yaşanmışsa mutlaka çocuklar küçük yaşlarda kontrol ettirilmelidir. Dört yaş altında olan tüm çocuklar mutlaka göz doktoru muayenesinden geçmelidir.

Göz Tembelliği Belirtileri Nelerdir?

göz tembelliği

Göz tembelliği kontrolleri doktorlar tarafından düzenli olarak yapılmalıdır. Ebeveynlerin bu noktada oldukça tedbirli olmaları gerekmektedir. Çocukların yapacak oldukları her davranış dikkatle kontrol edilmelidir. Küçük çocukların göz kontrolü oldukça zor olmaktadır. 3, 4 ve 5 yaşlarında olan çocukların muayeneleri oldukça güç olur. Ancak dört yaş öncesinde çocukların gözlerini kendiniz kontrol edebilirsiniz. Örneğin bu yaşta olan çocukların göz tembeli olup olmadığı göz kaymasında belli olur.

Göz takibi odaklanmasında sorun varsa, gözleri istemsiz şekilde kayıyorsa bu durumda doktora başvurulmalı. Sonrasında da zaten doktorlar çocukların gözünde bulunan saydamlığa bakmaktadır. Bu saydamlık kontrol edilir ve eğer küçük ölçüde bir kayma varsa öncelikle kırma değeri ölçülerek tedaviye başlanır. Göz kayması göz tembelliğinin başlıca sebepleri arasında yer alır. Küçük çocuklar bulanık gördüğünü tam olarak kestiremese bile bizlerin onların söyledikleri her şikayeti dikkate almamız gerekir. Bulanık görme sorununun öne geçilmesinden sonra artık gerekli olan tedavi yöntemlerine geçilebilir.

Göz Tembelliği Tedavileri

Göz tembelliği tedavileri içerisinde bulunan en önemli faktör ilk olarak erken teşhistir. Erken fark edilen göz tembelliği daha kolay şekilde önlenebilir. Göz tembelliği tedavisinde tembel olan göz çalıştırılır diğer göz dinlendirilir. bu şekilde tembel gözün tembelliğinden kurtulunmaya çalışılır. Göz tembelliğinin çözümleri arasında cerrahi müdahale yoktur. Dolayısıyla da bizler bazı göz egzersizi ile göz tembelliğinden kurtulabiliriz.

Gözlük göz tembelliğinin tedavisinden ilkidir. Doktorlara giderek bizlere verilen gözlüğün kullanımı sayesinde tembel gözümüzün çalışması sağlanır. Düzenli olarak takmamız gereken bu gözlükler sayesinde göz tembelliği sorunu aşılabilir. Aynı zamanda göz tembelliği boyunca yine doktor kontrolünden kopmayarak kendimizi daha da geliştirerek kısa sürede bu tip çalışmalara uyum sağlayarak göz tembelliğinin önüne geçebiliriz. Göz tembelliği tedavi yöntemlerinden ilki budur.

goz-tembelligi-gozluk-tedavisi

1-Kapama tekniği de göz tembelliğinin bir başka tedavi yöntemlerinden biridir. Kapama yöntemi göz tembeli hastanın tembel gözünün çalıştırılmasıyla yapılır. Doktorların tedavi yöntemlerinden biri olan bu tedavi tembel gözü çalıştırarak gözün tembellikten kurtulması amaçlanır. Göz tembelliğinin yaşla da ilgisi olduğu için daha küçük yaşlarda kapama egzersizlerini gerçekleştirmek daha kolay olacaktır. Dolayısıyla da bu sistemden yardım almak da daha kolay olacaktır. Özellikle ilk on yaş grubunun göz tembelliği sorunu daha hızlı şekilde çözülmüş olur.

2-Ortoptik tedaviler ise hastaneler içerisinde uygulanan bir yöntemdir. Hastanelerde yapılan bu ortoptik tedavi görsel terapi merkezli bir uygulamadır. Ortoptik tedavide kapamaya ilave olarak gözün çalışmasını sağlayan uygulamalar yapılır. Ortalama kırk dakikalık bir tedavi olarak süren bu tedaviyi tercih edenler de oldukça fazladır.

3-Bir sonraki göz tembelliği tedavisi ise bilgisayar programlarıdır. Genel olarak daha küçük yaşlarda olan çocukların göz tembelliğinin önlenmesi için yapılan bir yöntemdir. 4,5 ve 5 yaşları arasında bulunan çocuklarda bu tedavi uygulanır. 11 farklı göz oyunu ile tembel gözün çalıştırılması sağlanır. Tembel gözün görme kapasitesi bu bilgisayar programları ile genişlemeye başlar. Bu uygulama evde yapılır. Çocukların her ay düzenli olarak doktora gitmeleri gerekir. Kesinlikle doktor tarafından önerilmediği müddetçe uygulanamaz. Program ise toplamda 150 seanstan oluşur ve de ortalama beş aylık bir süreyi içermektedir.

4-Cam tedavisi ise göz tembelliği tedavilerinin en önemlileri içerisindedir. Özel bir cihaz yardımı ile gerçekleştirilen bu tedavi yöntemi hastanede gerçekleştirilir. Toplam on seanslık bir programdır. Herhangi bir ilaç kullanımı ya da cerrahi müdahale gerektirmez. Bu cam tedavisinin de oldukça etkili olduğu yapılan araştırmalarda kanıtlanmıştır. Her seans ortalama yarım saat kadar sürmektedir.

5-Son olarak bir göz tembelliği tedavi yöntemi ise görsel terapi uygulamalarıdır. Bu tedavi yöntemi gözün derinlik hissi kazanması için yapılmaktadır. Bu egzersizlerin her birine görsel terapi uygulaması denmektedir. Özel aletlerle ve görüntü teknikleri ile yapılan çalışmalara dayanan bu tedavi hastanın kısa sürede iyileşmesi için yapılır. Örneğin üç boyutlu görme ve de derinlik hissi kazandırılmak istenen hastanın tembel gözünün performansının artması sağlanır. Her iki göz çalıştırılarak tembel gözün görme kapasitesinin arttırılması sağlanır.

İşte tüm bu göz tedavileri sayesinde kişilerin gözlerinde meydana gelen tembellik sorunu ortadan kaldırılmaya çalışılır. Her yaşa göre değişen tedaviler doktorların önerileri ile kişilere verilir. Bu yöntemler ile göz tembelliğinden kurtulmak oldukça kolaydır. Bu sayede göz tembelliği rahatsızlığından şikayetçi olan kişiler en fazla altı ay içerisinde bu rahatsızlıktan kolayca kurtulabilirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.