Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Göz Uçuğu Nedir, Nasıl Geçer?

İnsan bedeni dış etkilerden korunmak için kalın bir deri ile örtülüdür. Derimiz bizi fiziksel zararlara karşı korumaya çalışırken bedenin içinde oluşan zararlara karşı da bağışıklık sistemimiz koruyucu görevdedir. Bu iki sistem hem içeriden hem dışarıdan insan bedenini korumasına karşın çoğu zaman mikroplar kaynaklı hastalanırız. En çok yakalanılan hastalıkların başında grip ve solunum yolları enfeksiyonları gelir. Bunun yanında uçuk hastalığı oldukça yaygındır. Virüs tabanlı olan bu hastalıklar çok kolay bulaşması ve dirençli olması yönü ile sık karşılaştığımız hastalıklardır. Peki sıkça yakalandığımız uçuk nedir, nasıl geçer ve tedavi yöntemleri nelerdir? Bu soruların cevapları için yazımızı okuyabilirsiniz.

Göz Uçuğu Nedir?

Göz Uçuğu Nedir, Nasıl Geçer?

Herpes Simpleks Virüsü (HPV) vücudun herhangi bir yerinde çıkabilen, su kabarcığı şeklinde ve yaraya dönüşebilen yayılıcı- bulaşıcı bir virüstür. Uçuk genel olarak ağız, burun ve cinsel organlarda çıkarken; göz uçuğu ise HPV ‘ye bağlı enfeksiyondur. İnsan vücudunda yer edindikten sonra kızararak şişen ve su toplayan bu virüs göz çevresi veya göz kapağında da aynı etkileri gösterir. Göz uçuğu gözün özellikle kornea kısmını etkiler. Uçuğa erken müdahale edilmediği ve yayıldığı durumlarda kişide bulanık görme veya görme kayıpları şikayeti oluşur. Daha ileri durumlarda geçici veya kalıcı körlük oluşabilir. 

Göz içinde ve göz kapağında kırmızı halde ve öbekler şeklinde, saydam, küçük ve inci tanesi şeklinde oluşan göz uçuğu; yayıldıkça gözün kapanmasına neden olur. Göz uçuğu çıkmadan önce göz kapağında ve göz içinde kızarıklık ve kaşıntı hissedilir. Daha sonra minik kabarcıklar oluşur ve bu kabarcıklar kolayca patlar. Patlayan kabarcıklar göz çevresi ve göz içine uçuğun yayılmasına neden olur. Yayılan kabarcıklar kırmızı renkli hale gelir. İyileşme sürecinde bu kabarcıklar kabuk bağlar ve kurur. 

Göz Uçuğunun Belirtileri Nelerdir?

Göz Uçuğu Nedir, Nasıl Geçer?

 • Göz uçuğuna yakalandığınızda göz kapağında şişme olur.
 • Daha sonra kızarıklık ve gözde ağrı oluşmaya başlar.
 • Parlak ışığa bakıldığında acıma hissedilir.
 • Göz çevresinde sulanma ve bulanık görme durumu oluşur.
 • Kabarcıkların oluşması ile beraber kişinin hemen bir göz doktoruna görünmesi gerekir. 

Göz Uçuğunda Risk Faktörü Nedir?

Göz Uçuğu Nedir, Nasıl Geçer?

Göz uçuğuna yakalanan kişiler genellikle daha önce uçuk virüsünden dolayı hastalanmış kişilerdir. Çünkü insanların çoğunda uçuk virüsü bulunuyor. Hasta olduğunuz ve bağışıklık sisteminizin zayıfladığı zamanlarda uçuk virüsü devreye girer ve vücudun belli bölümlerinde kendini gösterir.

Sağlıksız beslenen ve vitamin yönünden zayıf bir diyete sahip olan kişilerde uçuğa yakalanma ihtimali yüksektir. Ayrıca uzun süre TV, bilgisayar ve telefon ışığına maruz kalan kişiler ile uykusuzluk sorunu yaşayan kişilerde göz uçuğu çıkabilir. Göz sağlığına önem vermeyen kişiler ise göz uçuğunun çıkmasına zemin yaratır. 

Göz Uçuğu Nasıl Geçer?

Göz Uçuğu Nedir, Nasıl Geçer?

Göz uçuğu gereken korunma yöntemleri ve uygun tedaviler ile geçer. Herpes Simpleks Virüsü kaynaklı oluşan göz uçuğu göz doktoru kontrolünde tedavi edilir. Göz doktoru tarafından gözün kornea kısmı incelenir. Bu sayede gözün ne kadarlık kısmında uçuk virüsünün etkisi olduğu saptanır. Buna uygun olarak doktor tedavi uygular.

Göz Uçuğu Tedavisinde Kullanılan İlaçlar Nelerdir?

Göz uçuğu bulunan hasta doktor kontrolünden sonra tedavisine başlanır. Eğer hastadaki göz uçuğu sadece gözün üst epitel kısmında etkili olmuş ise; antiviral göz damlası verilir. Bu göz damlaları günde belirli aralıklar ile deriye dökülerek iyileşme sağlanır. Bu süreçte gözde sulanma ve kaşınma hissi oluşur. Bu hissi frenleyerek göze el temasında bulunmamak daha kolay iyileşme sağlar.

Eğer korneanın orta kısmı yani stroma bölgesinde göz uçuğu var ise; antiviral göz damlaları ile tedaviye başlanır. Daha sonra ise steroidli göz damlaları ile tedaviye devam edilir. Steroidli göz damlaları iyileşme sürecini hızlandırmasının yanında yan etkileri de vardır. Bu damlalar uygulandığında uçuğun göz çevresine yayılmasına neden olur. Bu yüzden sürekli olarak doktor muayenesi olmak gerekir. Aksi halde gözdeki epitel hücrelerde ülser meydana gelir. Bu durum gözün kaybına neden olabilir.

Normalde göz uçuğu tedavisi 7 ile 14 gün arasında sürer ve bu sürenin sonunda iyileşme gerçekleşir. Geç kalınan göz uçuğu tedavisinde; acil müdahale olarak kortizon tedavisi uygulanır. Bu tedavi birçok hastalığın da meydana gelmesini tetikler.

Göz Uçuğundan Korunma Yolları

Göz Uçuğu Nedir, Nasıl Geçer?

 • Sık sık insanları öpmeyin.
 • Uçuklu kişilerin bardak, çatal, kaşık ve havlularını kullanmayın.
 • Uçuğa dokunmayın, uçuğa dokunduysanız ellerinizi bol dezenfekte edin.
 • Uçuklu bölgenin kabuğunu kaldırmayın ve uçuklu bölgedeki kabarcıkları patlatmayın.
 • Kadınlar uçuklu bölgeye uyguladıkları makyaj aparatlarını ile başka yerlerde kullanmamalı.
 • Uçuğa karşı anti viral kremler kullanılmalı.
 • Stres ve aşırı yorgunluktan kaçınılmalı.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.