Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Göz Yanması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Beş duyu organımızdan biri olan gözler hayatımızın kalitesini artırır. Gözlerin hasar görmesi de yine aynı derecede hayat kalitemizi düşürür. Gözlerde meydana gelen, göz yanması insanların sıklıkla karşılaştığı bir durumdur. Pek çok sebebi olan göz yanması ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Göz yanması durumunda kişinin yanlış bir müdahalesi kalıcı hasarlar bırakabilir. Bu durumla karşı karşıya kalmanız durumunda bilinçli olmalısınız.

Göz Yanması Neden Olur?

Göz yanması denildiği zaman ilk akla gelen hastalık göz kuruluğudur. Göz yaşı gözle görülen salgılardan biridir ve salgı bezinin yeterince çalışmaması göz yaşı kuruluğuna neden olur. Bu da aşırı derece göz yanmasına neden olabilir. Özellikle bahar aylarında mevsim geçişlerinde kişide görülen bazı alerjik reaksiyonlarda da göz yanması oluşabilir. Vücudumuzun savunma mekanizması dışarıdan tehlike olarak gördüğü maddeye karşı bir savunma oluşturur. Bu da aşırı hassasiyet oluşturarak  alerjiye neden olabilir. Alerjinin bir belirtisi de göz yanması ve sürekli olarak göz akmasıdır. Göz nezlesine neden olan bir enfeksiyon göz kapağın arka kısmına yerleşir. Kişinin görme yetisinin kalitesini düşürür. Göz nezlesinde göz yanmasının beraberinde bir de sürekli olarak iltihaplı bir akıntı ve çapak oluşur.

Özellikle bilgisayar başında çalışan kişilerin gözlerini sürekli yoran bir aygıtla meşgul etmesi gözlerindeki sinirlerin gerilmesine neden olur ve bu da yanma hissini oluşturur. Uzun süreli bir noktaya odaklı kalmak gözlerin sağlığını bozar. Kişi bazen sürekli kullandığı parfümden bile etkilenebilir. Parfümlerin içerisinde bulunan bazı etken maddeler gözlerde yanma hissine yol açar. İnsan vücudu yaşlandıkça bazı fonksiyonları zayıflatır. Gözlerin daha az yağ üretmesi de yaşın verdiği bir olumsuzluktur. Yağın azalması göz yaşının hızlı bir şekilde kuruyup gözün sürekli olarak kurumasına devamında da yanmasına neden olur. Özellikle yaz aylarında denizde ya da havuzda ortaya çıkan bakteriler ya da klor gibi göze zarar veren maddeler de gözde yanma hissini oluşturabilir. Göz yanması gördüğünüz gibi çeşitli durumlardan ya da hastalıklardan dolayı görülebilir. Ancak kişi gözün oldukça hassas bir yapıya sahip olduğunu unutmamalıdır.

Göz Yanması Nasıl Geçer?

Göz yanması tedavisi göz yanması sebebine göre değişkenlik gösterir. Özelikle salgı bezlerinin az çalışmasından dolayı kaynaklanan bir duruma gerekli hormon çoğaltıcı vitaminlerin takviyesiyle beraber bu durumun üstesinden gelinebilir. Ancak bunun için bir sağlık kurumunda hormon testi yaptırmanız gerekir. Göz yanmasının en çok sebep olduğu durumlarından biri olan alerjik reaksiyonlara karşı kişi mutlaka gözlerini korumalıdır.  Güneş gözlükleri yetersiz geliyorsa kullan-at lensler de faydalı olabilir.

Ev içinde de dikkat edilmesi gereken birtakım konular vardır. Olabildiğince yünlü ev ürünlerini kullanmamaya özen gösterin ve beraberinde tozlu ortamlarda uyumamaya ve fazla kalmamaya da dikkat edin. Günlük olarak bilgisayara bakmak zorundaysanız, işiniz bu ise yapmanız gereken kısa göz dinlenmesiyle gözlerdeki yanma ve batması hissini ortadan kaldırmak.

Gözlerinizin yorulduğu zaman gözlerini kapatın ve bir dakika boyunca bu şekilde kalın bu gözlerinizin dinlenmesine yardımcı olur. Eğer göz nezleniz varsa çay banyosu işinize yarayabilir. Soğuk çayı bir pamuk yardımıyla gözünüze uygulayın. Bu gözünüzdeki yanma hissini azaltır. Eğer gözde çıkan enfeksiyonlar gözlerinizin yanmasına neden oluyorsa soğuk kompresle birlikte iltihabın yayılmasını önleyebilir gözünüzdeki yanma hissini geçirebilirsiniz.

Ancak bunları yaptığınız halde hala göz yanması sorunuyla karşı karşıyaysanız mutlaka uzman bir doktora gitmelisiniz. Gideceğiniz doktor ya sizlere birkaç göz damlası verir ya da yapay göz damlası olan bir ilaç verir. Bunların ikisi de etkili yöntemlerdir. Göz yanması hissi dikkat edilmediği takdirde kişide göz bozukluğuna neden olabilir. Yaşlılığa bağlı olarak gelişen göz yanmalarında uygulanacak en uygun tedavi yöntemi de göz damlası kullanmaktır. Eğer kişi gözünün yanmasına sebep olacak bir işte çalışıyorsa, yani gözü tahriş eden meslek grubunda ise mutlaka koruyucu gözlük kullanmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.