Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gözde Bulanıklık Hissi Neden Olur, Nasıl Geçer?

Göz insan vücudunda yer alan en önemli duyu organlarından biridir. Işığı geçirme ve kırma özelliğine sahip olan üç tabakadan meydana gelir. Gözle ilgili problemler doğuştan ya da sonradan çevresel faktörlere bağlı olarak ortaya çıkar. Ancak çevresel faktörlere bağlı olarak belirli bir süreden sonra kendi kendine geçebilir. Bazı durumlarda ise bulanıklık hissi uzun sürer ve bu durum gözde ortaya çıkan fizyolojik değişimler olabilir. Bu değişimler kısa süre içerisinde teşhis edilmediği zaman kalıcı göz problemlerine yol açar. Birçok insanı rahatsız eden gözde bulanıklı hissi neden olur ve nasıl geçer öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

Gözde Bulanıklık Hissinin Nedenleri Nelerdir?

gözde bulanıklık hissi

Bulanıklık hissi daha çok gözde meydana gelen kan problemlerinden, mekanik sorunlardan ya da beyin, omurilik sinir hasarından oluşabilir. Eğer ani bir şekilde ortaya çıkarsa, altında yatan sebep tansiyonda meydana gelen değişimler ya da kan şekerinin düşmesi olabilir. Miyop, belirli bir mesafeden sonrasını net olarak görememe hastalığıdır. Bulanık görmenin en önemli sebepleri arasında yer alır. Gözde meydana gelen miyop rahatsızlığı genel olarak 8 ya da 12 yaşında ortaya çıkar. Uzun süre bilgisayar başında zaman geçirme, ışığın ters açıdan geldiği ortamlarda kitap okuma ya da televizyon seyrederken belirli bir mesafeyi aşma gibi sebepler neden olabilir.

Belirli bir yaşa gelindiği zaman birçok kişide katarakt hastalığı ortaya çıkabilir. Bu hastalık çok yavaş bir şekilde ilerlediği için, ilk başlarda bulanık görme sebeplerinden biri olmaz. Ancak ilerleyen zamanlarda hastalığın diğer belirtileri de belirginleşmeye başladığı zaman, bulanık görme ve çift görme gibi sorunlarla karşılaşılabilir. Katarakt göz rahatsızlığında olduğu gibi, aynı şekilde göz tansiyonu da insanların belirli bir yaşa geldiği zaman ortaya çıkar. Aynı zamanda göz tansiyonu, göz yapısında yer alan sinirin zarar görmesi sonucunda meydana gelir ve ilerleyen aşamalarda bulanık görme hissinin oluşmasına neden olabilir. Bu hastalık gözde kızarmaya, ağrıya ve ışık kaynağının çevresinde bir hale şekli görmeye yol açabilir.

İnsan vücudunda yapısal nedenlere ya da yaşa bağlı olarak yüksek tansiyon gibi bir sağlık sorunu ortaya çıkabilir. Yüksek tansiyonun kontrol altına alınmadığı durumlarda, göz yapısında bulunan retinaya belirli bir oranda zarar verir. Aynı zamanda retina tabakasına sıvı sızmasına yol açar. Bu durum da sinirlere zarar vererek, gözde belirli bir oranda bulanık görme hissinin oluşmasına neden olabilir. Günümüzde en çok görülen sağlık sorunlarından biri şeker hastalığıdır. Bu hastalıkta retinada yer alan kan damarları sıvı ve protein sızdırabilir. Ayrıca gözdeki retina tabakasının merkezi şişer ve gözde görme bulanıklığı hissinin ortaya çıkmasına yol açar.

Kan şekerinin belirli bir seviyenin, yani 70mg/dl altına düştüğü zaman bulanıklık hissi oluşabilir. Beyin anevrizması, beyinde yer alan atardamarlarından herhangi birinin balonlaşması ya da çıkıntı yapma hastalığına verilen isimdir. Belirtileri arasında bulanık görme hissi ve çift görme gibi şikayetler yer alır.

Gözde Bulanıklık Hissi Nasıl Geçer?

gözde bulanıklık hissi

Gözde bulanıklık hissinin ortaya çıkmasında ilk olarak altında yatan sebebin belirlenmesi gerekir. Daha sonra göze uygun olan tedavi yöntemi belirlenebilir. Bulanıklık hissini yok etmek için görme kırılım tedavisi uygulanabilir. Kırılım tedavisi, astigmat, miyop, hipermetrop ve keratakonus gibi kırılım sorunu olan göze yapılabilir. Aynı zamanda gözdeki bulanıklık hissine geçici bir çözüm sağlamak için kontakt lens ya da gözlük kullanabilirsiniz.

Genel vücut ve göz sağlığı için kan şekerinizi ve yüksek tansiyonu dengede tutmaya özen gösterin. Bu sayede kan şekeri değerlerinde yaşanan değişim gözde bulanıklık hissi olarak ortaya çıkmaz. Gözde meydana gelen bulanıklık hissinin temel sebebi eğer glokom sorunu ise kontrol altına tutmanız gerekir. Örneğin glokom hastalığını kontrol altına almak için göz damlası kullanabilirsiniz. Göz damlası yetersiz olursa, bunun için düzenli olarak hap içebilirsiniz. Beyin anevrizması ve katarakt sorununda ameliyat gibi tedavi yöntemi uygulanırsa, bu hastalıkların bir belirtisi olan gözde bulanıklık hissi ortadan kalkabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.