Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gözde Çapak Oluşması

Göz Çapağı Nedir?

Göz çapağı; insan uyurken oluşan yağ, mukus, deri hücreleri ve gözün köşesinde biriken diğer artıkların kombinasyonudur. Çapağın ne kadar buharlaştığına bağlı olarak ıslak, yapışkan, kuru, sert olabilir. Göz çapağının yan ürünleri boşaltma ve göz yüzeyinin önündeki zarar verici potansiyel artıkları uzaklaştırma gibi koruyucu fonksiyonu vardır.

Anormal göz çapakları göz hastalıkları ve enfeksiyonlarını işaret edebilir. Gözünüz gün boyunca mukus üretir fakat sürekli bir ince göz yaşı tabakası göz çapağı sertleşmeden önce onu uzaklaştırır. Uyuduğunuz zaman ve göz kırpmadığınız zaman göz çapağı birikir ve göz kapağının köşesinde kabuklu bir yapıya bürünür.
Gözlerinizde biraz göz çapağı ile uyanmak normal fakat aşırı göz çapağı özellikle yeşil ya da sarı renkli ise ve bulanık görüntü, ışık hassasiyeti, göz ağrısı gibi etkiler yaratıyorsa ciddi göz hastalıklarını ve enfeksiyonlarını işaret eder. Böyle durumda göz doktorunuz tarafından muayene olmalısınız.

Göz mukusu nereden gelir?

Göz çapağı  göz yaşı zarının bir fonksiyonudur ve göz sağlığı için gereken olmazsa olmaz bileşenlerden biridir. Göz çapağı genel olarak konjunktiva’nın ürettiği ince, sulu bir mukus ve meibum -göz kırpmaları arasında gözü kayganlaştırmaya yardım eden meibomian bezleri tarafından salgılanan yağlı bir bileşen- barındırır. Birikmiş artıklar göz yaşları tarafından temizlenmediği vakit gözün iç tarafındaki köşesinde ve kirpik çizgisinde toplanmaya başlar.

Gözde Çapak Oluşmasının Nedenleri Nelerdir?

Gözünüzdeki çapaklar genelde endişe edilecek bir şey değildir lakin çapağın sürekliliğinde, renginde ve miktarında değişiklik fark ediyorsanız göz hastalıklarına ya da iltihabına işaret edebilir.

Anormal göz çapağıyla ilişkilendirilen yaygın göz sorunları:

Konjuktivit (Göz nezlesi): Göz çapağı konjuktivit (pembe göz hastalığı da deniyor.) hastalığının yani konjunktiva’nın (gözün beyazı ile göz kaplarının iç kısmındaki yeri kapsayan ince zar) iltihaplanmasının yaygın bir semptomudur. Pütürlü, kaşınan, rahatsız veren kırmızı gözlere ek olarak konjuktiviteye tipik olarak uyurken oluşturduğunuz yeşil ya da sarı mukuslar da eşlik eder. Bazı vakalarda göz kapağındaki biriken çapaklar o kadar aşırı olabilir ki geçici olarak gözlerinizi kapalı olarak mühürler.

pembe göz

Üç tür pembe göz çeşidi vardır: virüs nedeniyle, bakteri nedeniyle ve alerjiler nedeniyle.

Virüs sebebiyle oluşan göz nezlesi oldukça bulaşıcıdır ve soğuk algınlığı ya da herpes simplex virüsü bu hastalığın kaynaklarıdır. Virüs nedeniyle oluşan göz çapağı genellikle temiz ve suludur ama bazen beyaz ve açık sarı mukus da eşlik edebilir.

Bakteri konjuktiviti ismin de işaret ettiği gibi bakteri enfeksiyonlarıyla oluşur ve düzgün tedavi etmezse görüşü tehdit edebilir. Göz çapağı genellikle daha kalındır ve virüslü konjuktivitden daha fazla irin barındırır. Göz çapağı genellikle sarı, yeşil hatta bazen de gri renktedir. Yapışkan yapısı sık sık sabahları uyandığınız zaman göz kapaklarınız birbirine yapışmış gibi hissettirir.

Alerjik konjuktivitiler ise polen, toz, hayvan kepeği ve diğer yaygın rahatsız edici maddeler tarafından oluşur. Aynı zamanda kimyasal kirlilikler, makyaj, kontakt lens solüsyonları ve göz damlaları da alerjik göz nezlelerine sebep olabilir. Bu tür hastalıklarda göz çapağı genellikle sulu bir yapıda olur. Diğer pembe göz türlerinin aksine bulaşıcı değildir ve her zaman iki gözü de etkiler.

Diğer göz enfeksiyonları: Pembe göz hastalıklarına ek olarak anormal göz çapağına neden olan bir çok göz enfeksiyonu var. Örneğin; göz uçuğu(tekrarlı virüs sebeple göz enfeksiyonu), mantar nedeniyle oluşan kornea iltihabı (nadir fakat ciddi bir iltihap), akantamoba kornea iltihabı (tipik olarak kötü kontakt lens hijyeninden ya da kontakt lensler ile yüzmekten oluşan kör etme potansiyeli olan parazit barındıran enfeksiyon)

Göz enfeksiyonlarından oluşan göz çapakları sulu, kalın, yeşil ya da yapışkan olabilir. Doğru bir teşhis ve tedavi için göz doktorunuza göründüğünüzden emin olun.

blefarit

Blefarit (Göz kapağı yangısı): Kronik bir göz kapağı hastalığı olan blefarit kirpik kıl foliküllerinin iltihaplanması ile ya da göz kapağının içteki kenarlarında bulunan meybomiyan bezlerinden üretilen anormal yağ üretimiyle meydana geliyor. Meybomiyan bezlerindeki fonksiyon bozuklukları da köpüklü göz çapaklarına, göz kapağında kabuk oluşumlarına neden olabilir.

Arpacık: Bir arpacık kirpik kılı folüküllerinin iltihaplanması yüzünden meybomiyan bezlerindeki tıkanmayla oluşuyor. Arpacık göz kapağı kenarlarında oluşan bir sivilceyi anımsatır ve yaygın olarak o bölgede kırmızılıklara, kabarıklığa ve hassasiyete sebep olur. Sarı irinlere, göz kapağı kabuklanmalarına ve göz kırparken rahatsızlıklara da sebep olabilir. Bir göz arpacığı kendi kendine yok olabilir ama enfeksiyonun diğer alanlara yayılmaması için arpacıkları sıkmaktan kaçınmalısınız.

Göz kuruluğu: Yeterli derecede veya kaliteli göz yaşı üretememek göz kuruluğu sendromuna neden olabilir. Bu sendrom ise sık sık gözün yüzeyinin yeterince kaygan olmaması, rahatsızlık geçirmesi ve iltihaplanması ile sonuçlanır. Kuru göz semptomu genelde kırmızı, kanlanmış ve yanıcı his veren gözlere, bulanık görüntüye ve bazen gözünüzde bir şeyler varmış gibi hissetmenize sebep olur. Bazen göz kuruluğu çok sulu çapaklanmaya neden olabilir.

Kontakt lensler: Eğer kontakt lens kullanıyorsanız gözünüzde normalden daha fazla çapak bulabilirsiniz. Bu kontakt lensle ilgili göz enfeksiyonları olmak üzere başka bir çok sebepten dolayı gerçekleşebilir. Kontakt lens takmanın kuruluğa ve rahatsız olmuş gözlere ve normalden daha çok göz ovalama ihtiyacı gibi sonuçlara ulaştırması sizi rahatsız edebilir. Eğer böyle sorunlar yaşıyor iseniz derhal lensleri gözünüzden çıkarın ve daha ciddi sorunlara sahip olmadan göz doktorunuzu görün.

Göz sakatlıkları: Gözünüzdeki yabancı bir şey (kir, artık, kimyasal bileşen) ya da göz sakatlığı normal koruma tepkisi olarak gözünüzün bol bol sulanmasına neden olacaktır. Eğer göz irinlenir veya kanlanır ise bu göz sakatlığından sonra derhal tedavi için göz doktorunuza görünmelisiniz. Bütün göz sakatlıkları acil olarak tedavi edilmelidir.

Korneal ülser: Korneal ülser korneanın görüşü tehlikeye sokucu, apse benzeri enfeksiyonudur. Eğer düzgün tedavi edilmezse tamamen görüş kaybına neden olabilir. Korneal ülserin karakteristik belirtileri; göz ağrısı, göz kızarıklığı, kabarık göz kapakları ve kalın göz çapağıdır. Ayrıca göz irini meydana gelirse korneayı kaplayabilir ve görüşe zarar verebilir.

Göz yaşı bezi iltihabı: Bir göz yaşı kanalı engellendiği zaman, buruna doğru giden göz yaşı kanal sistemindeki gözyaşı kesesi iltihaplanıp enfeksiyon kapabilir. Bu da göz kapağı altında hassas ve kabarık bir yumruya neden olur. Ağrı ve kızarıklığa ek olarak göz yaşı bezi iltihabı yaygın olarak sulu gözlere, yapışkan göz çapaklarına ve bulanık görüntüye neden olur.

Gözde çapak oluşmasına hastalık tanısı koymak (Renk ne ifade ediyor?)

Gözde çapak oluşumu genellikle geçici ve zararsız bir şey fakat yukarıda da incelediğimiz gibi bazen daha ciddi problemlerin göstergesi olabiliyor. Hastalık tanısı koyabilmek için göz doktorunuz size çapağın rengi, sürekliliği, ne zaman meydana geldiği, başka ne semptomlar yaşadığınızı, ne gibi sağlık sorunlarınız olduğu gibi sorular soracaktır. Verdiğiniz cevaplara ve göz doktorunuzun size yaptığı testler sonucunda göz çapağının altında yatan nedeni keşfedebilirsiniz.

İşte göz çapaklarının tipine sahip olabileceğiniz hastalıklar:

Sulu — virüsün veya alerjinin sebep olduğu pembe göz hastalığı, göz alerjileri, göz kuruluğu, göz sakatlanmaları, göz yaşı bezi iltihabı.

Kabuğumsu — blefarit, bakterinin sebep olduğu pembe göz ve diğer göz enfeksiyonları, arpacık

Yapışkan — arpacık, bakterinin sebep olduğu pembe göz hastalığı ve diğer göz enfeksiyonları, korneal ülser, göz yaşı bezi iltihabı.

İp gibi — göz kuruluğu, korneal ülser, alerjiye bağlı pembe göz hastalığı, göz alerjileri.

göz doktoruna danışmak

Gözde Çapak Oluşumunun Tedavileri

Küçük miktarlarda göz çapağı oluşumu zararsızdır fakat renginde, sıklığında, sürekliliğinde ve miktarında değişiklikler görüyorsanız göz doktorunuza danışmalısınız.

Eğer bir göz enfeksiyonu göz mukusuna neden oluyorsa, göz doktorunuz size gereken antibiyotiği, antivirali, göz damlalarını ve merhemlerini reçete olarak yazabilir. Eğer göz alerjileri gözünüzü sulandırıyor ve rahatsız ediyorsa, reçetesiz satılan antihistamin göz damlaları size yetebilir.

Gözünüzün etrafına yapılan ılık kompres göz çapağının yanında kaşınma ve genel göz rahatsızlığını da azaltabilir.

Eğer göz kapaklarınız birbirine yapıştı ise bunu çözmenin en iyi yolu küçük bir havluyu sıcak suda ıslatıp gözünüzün üstünde birkaç dakika tutup göz çapaklarını silmektir.

Evde Alınabilecek Önlemler

Bu basit önerileri takip ederek gözde çapak oluşumu engelleyebilir ya da kaçınabilirsiniz:

  • Göz enfeksiyonunun yayılmaması için gözlerinize dokunmaktan kaçının.
  • Özellikle bulaşıcı pembe göz hastalığına sahipseniz ellerinizi sık sık yıkamalısınız.
  • Eğer kontakt lens takarken çapaklanma yaşıyorsanız lenslerinizi derhal çıkarıp göz doktorunuza görünmelisiniz. Bazen günlük kullanılan kontakt lenslere geçmek kontakt lens ile ilgili göz çapak riskini düşürebilir.
  • Eğer göz enfeksiyonu yaşıyorsanız potansiyel olarak hastalık bulaşmış rimel ve göz kalemi gibi kozmetikleri gözden çıkarın.
  • Eğer sulu çapakların nedeni alerjiler ise, çevrenizi araştırın ve rahatsızlık verici şeyleri minimize edin. Ayrıca göz damlalarına hassasiyetiniz varsa koruyucu içermeyen damlaları deneyebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.