Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gözde Çıkan Arpacık

Kişilerin yaşamları boyunca geçirmeleri gereken bazı hastalıklar vardır. İlk olarak yedi yaşından bu zamana başlayan kızamık, su çiçeği gibi hastalıklardan sonra bu tip olmayan ancak hemen hemen her insanın karşılaştığı bir başka rahatsızlık vardır. Arpacık adı ile bilinen ve de gözde oluşan bu hastalık bazı nedenlerden dolayı oluşur. Gözde oluşan iltihaplanma sonucunda meydana gelen kızarma ile şişlik oluşumuna arpacık adı verilmektedir. Bu nedenle gözde arpacık zaman zaman kişilerde rastlanan bir durumdur. Gözde oluşan bu iltihaplanma sonucunda yağ birikimi olarak oluşan bu keseciklerin içerisinde iltihap sıvısı vardır. Her insanın gözünde oluşan bu rahatsızlık kişinin gözünü kırpması ve açması sonucunda bir acıya yol açar. Bu acı tüm göz fonksiyonlarını etkiler. Gözde çıkan arpacığın asıl sebebi bu virüstür. Ciltte şişme ve kızarıklık yapar. Şişliğin orta kısmında ise çok küçük bir beyazlık vardır. Buna gözde arpacık oluşması adı verilir ve bu şekilde bilinir.

Gözde Arpacık Çıktığının Belirtileri

Gözümüzde bazı zamanlarda yaşanan sorunların ardından acaba hangi sorun arpacık diye düşünmeye başlarız. Gözümüzde oluşan rahatsızlık belki de arpacık olamayabileceği için şimdi sizlere bu arpacık belirtileri hakkında bilgi vereceğiz. Gözde çıkan arpacığın ilk belirtisi gözlerinizin şişmesidir. Arpacık çıkan gözlerde bir diğer belirti ise yanma hissi olur. Ayrıca gözde arpacık çıkması sonucunda gözde bir ağrı meydana gelir. Ağrıdan sonra etrafı bulanık görme gibi şikayetler de olmaya başlar. Gözümüz zaten hassas bir yapıya sahip olduğu için gözümüzü iyi şekilde korumamız gerekir. Gözümüzde arpacık çıkmasından sonra bizlerin göz çevresi ise daha da çok hassas olmaya başlar. Bu hassasiyet sonucunda da göz çevremizde meydana gelen kızarıklık oluşur. Göz içerisinde kanlanma ve de arpacık oluşan kısımda büyük bir kaşıntı hissi olur. İşte gözde arpacık çıkmasının başlıca belirtileri bunlardır.

Gözümüzde oluşan arpacık iltihaplanmasında bu bölgenin şişme nedeni içerisinde bulunan iltihaplanmadır. Bu sıvı içerisinde bulunan iltihaplanma sonucunda gözümüzün bağışıklık sisteminde bir sorun ortaya çıkar. Eğer bu şişme patlak verirse gözümüz daha büyük bir ölçüde hasar görür. Enfeksiyon kapma durumunda ise baş dönmesi ve de gözün daha şiddetli ağrıması gibi sonuçlar ortaya çıkar. Dolayısıyla da gözde çıkan arpacığa karşı olan önlemimizi arttırmamız gerekir. Bu bölgeye kesinlikle elle dokunmamalı ve de aynı zamanda kaşıntı varsa bile bu bölgeyi kaşımamalıyız. Aksi halde bu iltihap içerisinde bulunan sıvı dışarı taşabilir. Bu da bizlere daha fazla zarar verebilir. Bu verilen zarar sonucunda da gözümüzde oluşan arpacık daha da farklı sonuçlar doğurabilir. Bu durumda bizlerin daha temkinli olması gerekir. Arpacık yırtılması, iltihap çıkması gibi durumlarda mutlaka bir doktora başvurulması gerekmektedir. Ciltte meydana gelen tehlike sona erdikten sonra günlük hayata kalındığı yerden devam edilebilir.

arpacik-belirtileri

Gözde Arpacık Neden Oluşur?

Pek çok insanda karşılaşılan gözde arpacık çıkması olayı sonucunda bazı önemli durumlar vardır. Örneğin kişiler arpacık oluşumunu önlemek için uykusuz kalmamalıdır. Uykusuzluk gözde arpacık oluşumu için başlıca nedenlerden biridir. Günlük olarak vücudumuzun su alım ihtiyacını da karşılamamız gerekir. Su kaybına yol açan durumlarda gözde arpacık oluşabilir. Yetersiz beslenme sonucunda da ne yazık ki bu gibi sağlık sorunu ile karşılaşabiliriz ya da kullandığımız sabunlar, şampuanlar yeteri kadar hijyen değilse yine gözde arpacık oluşabilir. Bu nedenle bu tip durumlara oldukça dikkat edilmelidir. Bizlerin de gerçekleştirecek olduğu bu tür işlemlere dikkat etmeliyiz.

Arpacık Nasıl Geçer?

Gözde çıkan arpacıktan korunmak ya da arpacığın oluşumunu önlemek için bazı tohumlardan ya da yöntemlerden faydalanabiliriz. İşte bu nedenle bizlerin kullanması gereken bazı işlemler vardır. Örneğin ne kullanırsak ya da ne yaparsak arpacık oluşumunu önleyebiliriz, bu konuya ilişkin tüm bilgilere aşağıdan ulaşabiliriz.

Çay Poşetleri

İlk olarak bu noktada arpacık çıkmasını önleyen en basit tedavi olarak poşet çaylar örnek gösterilebilir. Pek çok evde bulunan poşet çayını sıcak bir şekilde gözümüzün bulunduğu çevreye tutabiliriz. Arpacık oluşumunun başladığı bu alanda poşet çayı üzerine yerleştirerek belli bir süre beklememiz gerekebilir. Bu durum için yapılan işlemlerin hemen ardından artık bizler kısa sürede bu tür işlemi gerçekleştirebiliriz. İki günde bu işlemi gerçekleştirirseniz ilk olarak arpacık çıkan yerin indiğini ve de şişliğin azaldığını göreceksiniz. İşte bu sayede arpacık oluşumunu kendi yöntemleriniz ile önleyebilirsiniz.

Kişniş Tohumu

Gözde arpacık oluşumunun engellenmesi için kullanılan yöntemlerden bir diğeri ise kişniş tohumudur. Kişniş tohumu sizlerin de bildiği üzere oldukça faydalı bir tohumdur. Ev ilaçlarından biri olan bu tohumu bir tutam suda kaynatmanız gerekir. Oluşan sıvıyı ise arpacık üzerine iyi bir şekilde yediriniz. Ancak tohumu sudan süzmeyi unutmayın. Ardından yapılacak olan bu arpacık üzerine bu suyu sürerek dört beş gün bu işlemi tekrarlayın. Art arda yapacak olduğunuz bu işlemden sonra gözlerinizi yıkamayı unutmayın. Sonrasında fark edeceksiniz ki arpacık kendiliğinden bir anda yok olacaktır.

Sarımsak Suyu

Sarımsağın faydaları saymakla bitmez. Hem lezzetli hem de bir o kadar faydalı olan sarımsakların içerisinde bakterileri öldürücü özellik vardır. Sizlerin de bildiği üzere bu bakterilerin ölmesini sağlayan faydalar oldukça büyüktür. Ancak sarımsak suyu kullanıldığı zaman sarımsağın gözde çıkan arpacığı da yok ettiğini göreceksiniz. Gözde bulunan enfeksiyonu tamamen yok ederek eski sağlığınıza kavuşmuş olacaksınız. Sarımsak suyunu arpacık üzerinde yedirerek bu işlemi birkaç gün yapınız. Ardından istediğiniz sonucunu mutlaka elde edeceksinizdir. Dolayısıyla da sizler bu işlemi günlük olarak tamamlamalısınız. Her gün yapacak olduğunuz bu işlem sayesinde kısa sürede bu işlemin faydasını görebilirsiniz. 

Karanfil

Karanfil bitkisi pek çok tedavinin sonucunda geliştirildiği için kullanımı oldukça önemlidir. Pek çok hastalıklara iyi gelen bu bitki gözde arpacık oluşumunun tedavisine de büyük katkı sağlar. Öncelikle bir karanfili kurutmanız gerekir. Ardından kuruyan bu karanfilin yaprakları bir kaseye alınarak güzel bir şekilde kaynatılmalıdır. Kaynatılan bu bitkinin sıcak suyu ile göz durulanmalıdır. Bu şekilde o bölgede oluşan arpacığın kendi kendine yok olduğunu görebilirsiniz.

Patates Kabuğu

Evde tedavi işlemleri arasında bulunan bu çözüm de oldukça faydalıdır. Hem yapımı da oldukça kolay olduğu için pek çok insan patates kabuğu yöntemi ile arpacık oluşumunu durdurabilir. Gözünüze patates kabuklarını koyarak sizler kısa sürede bu çalışmalardan hizmet alabilirsiniz. Yapacak olduğunuz bu işlem oldukça kolay ve de önemlidir. Gözde arpacık oluşumunu büyük ölçüde önleyebilirsiniz.

Zerdaçal

Tüm ağrıların ve acıların en kolay çözümü olan zerdaçal da bu arpacık için oldukça faydalıdır. İçerisinde bulunan faydalı mineraller sayesinde bir bardak suyun içerisine karıştıracak olduğunuz bu zerdaçalı gözünüzde durularayak kısa sürede yardım alabilirsiniz. Günde iki kez bu işlemi tekrarlayarak gözünüzde oluşan arpacığın kendiliğinden yok olduğunu göreceksiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.