Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gözde Kanlanma ve Ağrı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Bütün gün yoğun geçen iş veya sosyal hayatımız vücudumuzu özellikle de aktif olarak kullandığımız organlarımızı etkiler. Uykumuzu alamadığımızda, sürekli telefon veya bilgisayar ekranına bakmaya maruz kaldığımızda gözlerimiz bir süre sonra kaşınır, sulanır veya kızarır. Bu durumu ne kadar normal olarak algılasak da aslında bizim için tehlike oluşturabilir. Bu yazımızda gözde oluşan kanlanma ve ağrının nedenlerinden ve  tedavi yöntemlerinin neler olduğundan bahsedeceğiz.

Göz Kanlanması ve Göz Ağrısı Nedir?

Göz kanlanması, gözün beyaz olan kısmının ön yüzeyini örten zar tabakanın yüzeyindeki damarların genişlemesi sonucu oluşur. Bu damarlarda olan çatlamalar kanlanmaya neden olur. Kanlanma tek bir gözde olabileceği gibi iki gözde de olabilir. Bazı zamanlarda oluşan göz yorgunluğu, klimalı, aşırı sıcak veya soğuk ortamlar ya da bilgisayar başında uzun süre vakit geçirmek gibi sebeplerin etkilediği göz kanlanması, gözün iç tabakalarında oluşan iltihap, göz tansiyonu, tiroid ve romatolojik gibi ciddi hastalıkların habercisi de olabilir.

Gözün yüzey kısmında görülen ağrı, gözün enfeksiyon kapmasından veya herhangi bir yabancı cisme maruz kalmasından dolayı meydana gelebilir. Göz zarının ısınması ile beraber gözde oluşan kaşıntı ağrının oluşmasına yol açar. Bu ağrıyı en çok zonklama ‘bıçak saplanır gibi’, keskin, yanma, sızlama ‘gözümde bir şey var’ diye tarif ederiz.

Gözde Kanlanma ve Ağrının Nedenleri Nelerdir?

Gözde oluşan kanlanmanın nedenlerinden bahsedecek olursak;

  • Göz Kuruluğu

En yaygın görülen göz kanlanması nedenlerinden biri denilebilir. Gözyaşı bezlerinin yetersiz gözyaşı üretimi nedeniyle ortaya çıkar. Kronik göz kuruluğu, göz yüzeyinin tahriş olmasına ve gözün kanlanmasına yol açabilir. Göz kuruluğuna sebep olan etkenler; Bilgisayar görme sendromu, aşırı kuru hava, toz, sigara dumanı, güneşe doğrudan maruz kalmak, rüzgara maruz kalmak, klorlu havuzlarda yüzmek

  • Bazı Hastalıklar

Göz Nezlesi (Konjonktivit): yaygın görülen ve bulaşıcı özellikteki göz hastalıklarından biridir. Göz kapaklarının iç yüzeyi ile göz akının bir kısmını örten ince zar enfeksiyon kaptığında kan damarları tahriş olur ve şişer.
Alerjik Göz Kızarıklığı: vücut alerjen maddelere karşı aşırı tepki vererek histamin salgılar. Sık karşılaşılan alerjenlerden bazıları da; polen, hayvan kepeği, ev tozu, makyaj malzemeleri veya kullandığımız lenslerdeki kimyasallardır. 

  • Kontakt Lensler

Eğer aşırı lens kullanıyorsanız ve lenslerin bakımını düzgün yapmıyorsanız bu durum da gözün kanlanmasına neden olur. Çünkü yaptığınız bu yanlışlar göz yüzeyinde birikintilere veya mikrop çoğalmasına yol açar. Kontakt lensleri takarken ortaya çıkan göz kanlanması kornea iltihabı gibi ciddi bir göz enfeksiyonunun belirtisi olabilir.

  • Göze Darbe Alınmasıyla Oluşan Kanlanma

  • Sigara ve Alkol Kullanımı

  • Hamilelik, Yetersiz Uyku, Vitamin Eksikliği, Yüksek Tansiyon

Gözde oluşan ağrıların nedenleri şunlardır;

Gözü çok fazla yorma, az ışıkta veya çok fazla ışıkta kitap okuma, yoğun ve yorucu çalışma göz kaslarının yorulmasına ve zorlanarak hasar görmesine neden olur. Bu nedenle dikkatli ve duyarlı davranmalıyız. Gözde meydana gelen arpacık, alerji, göz kuruluğu gibi problemler göz ağrılarına yol açar. Ayrıca sinüzit de göz çevresinde meydana geldiği için göz ağrısına da neden olur. 

Gözde Oluşan Kanlanma ve Ağrının Tedavisi Nasıldır?

Gözümüzdeki kanlanmayı gözyaşı damlalarıyla birlikte geçirebiliriz. Bu problem genellikle herhangi bir ciddi müdahaleye gerek kalmadan 1-2 hafta içinde geçer. Ayrıca bazen kullandığımız ilaçlar da gözümüzün kanlanmasına neden olur. İlaç alımının bitmesiyle yan etkileri de azalır. Gözlerimizi ovmamaya dikkat etmeliyiz. Eğer mecbur kalırsak yumuşak ve nazik bir şekilde ovmaya özen göstermeliyiz. Sert ovmalar gözde travmalara sebebiyet verebilir. İlaçsız doğal yöntem olarak da buz küpleri, soğuk süt, kullanılmış çay poşeti, elma, salatalık, patates uygulanabilir.

Gözümüzdeki ağrı için ise; dinlenme, gözlük takma, ılık kompres uygulama, gözü yıkama, antibiyotikler, antihistaminler, göz damlaları, ağrı kesici kullanımının yanında doğal yöntemler olarak salatalık, patates, yeşil çay da uygulayabiliriz.

Her ne olursa olsun görme organımız üzerinde kumar oynamamalıyız. Gözümüzde herhangi bir kızarıklık, şişlik, kanama veya ağrı gibi bir şey hissettiğimizde doktorumuza başvurmalıyız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.