Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gözde Şaşılık

Gözde Şaşılık Nedir?

Özellikle çocuklarda sıkça karşılaşılan bir durum olan şaşılık, bireyin gözlerinin olması gereken durumlarından, pozisyonlarından daha farklı bir durumda ya da pozisyonda olması, bulunması ve farklı bir yöne bakması durumu olduğu söylenebilir. Şaşılık durumu sürekli bir problem olarak bireyin karşısına çıkabileceği gibi, bireyin bakış açısına göre de değişen bir hal alabilir. Bireyin gözlerinden birinin karşıya bakması durumunda diğer gözün farklı bir pozisyona farklı bir yöne bakması durumudur.

Her bireyin her bir gözünde 6 tane göz dışı kas bulunur. Bulunan bu kasların her birinde ya da bu kasların bir kaçında kuvvet eksikliği ya da kuvvet fazlalığı meydana geliyorsa bu durum şaşılığa neden olur. Bireyin gözlerinden biri düz bir pozisyonda bakarken diğer daha farklı bir pozisyona içe, dışa, ya da yukarı ya da aşağı kayıyor olabilir. Bu durumun yanı sıra, bazı durumlarda da gözlerde meydana gelen farklılık iki gözde de meydana gelebilir. Gözlerde meydana gelen şaşılık durumunun bazı nedenlere bağlı olarak geçici bir halde ya da sürekli olan bir halde olabildiği bilinmektedir. Şaşılığın meydana gelmesi durumunda etkili olan tek bir neden yoktur. Şaşılığa bir çok farklı neden olabilmektedir. Farklı farklı nedenlerle şaşılığın meydana geldiğini belirtebiliriz.

Şaşılık durumu belli tedavi yöntemleri ile tedavi edilebilmektedir. Ameliyat seçeneği de bu seçeneklerden biridir. Şaşılığın kadın ve erkek nüfusta eşit şekilde dağıldığı bilinmektedir. Ancak çocuklarda daha fazla görüldüğü de bilinmektedir. Ama buna karşın, yeni doğmuş, daha 3 aylık olan bebeklerde gözlerdeki şaşılık durumu normal bir durum olarak da nitelendirilir.

Gözde Şaşılık Nedenleri Nelerdir?

Şaşılığın meydana gelmesinde tek bir neden olmadığını belirtmiştik. Şaşılığın ortaya çıkmasında birçok farklı neden mevcuttur. Sorunlu bir hamilelik dönemi geçiren bireyler, doğum sırasında problem yaşayan kadınların bebeklerinde ve çocuğun gelişim dönemi ve geçirdiği hastalıklar da şaşılığa neden olan durumlardan olarak belirtilebilir. Şaşılık durumunun nedenlerinden biri olarak da genetik geçmiş gösterilebilir. Bireylerin genetiğini aldığı çevresinden dolayı da şaşılık durumu meydana geliyor olabilir. Ailenin bireylerinde gözünde kayma olan bir birey var ise, bu durum ileri de doğacak olan çocuklarında da söz konusu olabilmektedir.

Çocuklarda meydana gelen şaşılık yani 2 yaşından sonra bireyde bir şaşılık var ise, bu durum genel olarak göz bozukluklarından dolayı ortaya çıkmaktadır. Şaşılığa bir yatkınlığı olan bir bireyin gözünde meydana gelen kayma, ateşli bir hastalığın başından geçmesi ya da bir travmanın meydana gelmesi gibi bir durumla açıklanabilir. Bu travmaları, ameliyat, bir yerden düşme, korkulu bir an yaşama ya da kazalar olarak belirtebiliriz.

Gözlerde bulunan ve yukarıda da bahsettiğimiz kaslardaki hareketi sağlayan ve yöneten organımız beynimizdir. Bu sebeple de bireyin beynine giden sinirlerinde meydana gelen bir felç durumu bireyin gözlerinde de kaymalara neden olabilir. Bireyin önceden geçirdiği kaza durumları, kafadan aldığı darbeler, travmalar, ateşli hastalık durumları ve bireyin ilerleyen yaşlarında geçirdiği hipertansiyon ve şeker hastalığı gibi bazı özel durumlarda göze doğru ilerleyen sinirlerde meydana gelen felçler, şaşılığın ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu şekilde meydana gelen şaşılıklarda tedavi süreci meydana gelen felcin kalıcı olup olmamasına bağlı olarak değişir. Kas felçlerine bağlı olarak oluşan göz kaymaları ya da şaşılık durumları da çocuklarda göz tembelliğine neden olurken, daha büyük bireylerde çift görme sorununa neden olabilir. Bu yüzden de acil tedavisi oldukça önemlidir.

Gözde Şaşılık Türleri Nelerdir?

Bireyin gözlerinde meydana gelen kaymalara şaşılık adı verildiğini yukarıda belirtmiştik. Bu şaşılık sorununun bireyde ortaya çıktığı farklı türleri bulunmaktadır. Bireyde meydana gelen şaşılıkta, bireyin gözünün kaydığı yöne göre değişen farklı türlerinin olduğu belirtilmektedir. Bu türlerden yani şaşılık türlerinden biri olarak, gözlerin her ikisinin de birlikte kullanılamadığı tür olan ezotropya denilen türdür. Bu türde göz, içe doğru kaymaktadır. Gözlerden biri üzerinde gerçekleştirilen cerrahi müdahale ile bireyin gözleri düzeltilebilir ve kayma düzenlenir. Bu işlemler sayesinde gözler birbirine paralel bir hale getirilir ve gözlerin dışa doğru yöneltilmesi sağlanır. Bu tür kaymalar genellikle bebeklerde görüldüğü de belirtilebilir.

Bir diğer şaşılık türü ise, gözün dışa doğru kayması durumudur. Dışa kayma, bireyin gözlerinin uzağı odaklanması sırasında meydana gelen durumdur. Ve böyle ortaya çıkar. Hastalıklar, yorgunluk ya da dalgın olma durumu bu şaşılık türünün oluştuğu durumlardır.

Bir başka türde şaşılık ise, uzağı kolaylıkla görebilen ancak yakın görüşünde sıkıntı yaşayan kişilerde meydana gelen kayma tipidir. Uyumsal içe kayma olarak adlandırılan bu şaşılık türünde birey, yakını görebilmek için gözünü düzeltmeye çalışır ve tam bu anda da gözler çaprazlaşır. Bu tür şaşılıklarda meydana gelen görme bozukluklarını düzeltmek için lens ve gözlükler kullanılabilir. Bunların yanı sıra da göz merhemleri ve göz damlaları da işe yarayan diğer şeylerdir. Bu şekilde gözlerde meydana gelen şaşılık durumu düzeltilir ve paralellik sağlanır.

Gözde Şaşılık Belirtileri Nelerdir?

Gözde meydana gelen şaşılıkta, sorunun isminden de anlaşılacağı gibi belirtilerden ilki gözlerde meydana gelen kaymadır. Yani daha açık ifade ile bireyin gözlerini bir noktaya odaklayamamasıdır. Bunun yanı sıra, okuma sırasında veya güneş ışığında bir gözün kapatılması durumu şaşılığın belirtilerindendir.

Şaşılığın belirtileri olarak;

  • Bireyin gözlerinin paralelliğinin yitirilmesi, pozisyonlarının farklı olması
  • Bireyin gözlerinde meydana gelen sulanma
  • Gözlerde meydana gelen ağrı
  • Baş ağrısının ortaya çıkması
  • Bireyin çift görmesi
  • Üç boyutlu olarak görme yeteneğinin zarar görmesi
  • Bireyin etrafını bulanık şekilde görmesi
  • Bireyin başının ya da yüzünün bir tarafa dönük şekilde olması durumlarıdır.

Bebek ve çocuklarda oluşan kayma durumlarının bazıları yalancı kayma adı verilen durumlardır. Yalancı kayma, bebeğin ya da çocuğun göz kapakları ve burun kökü genişliği ile meydana gelen yanıltıcı bir durumdur. Bu şekilde bir durumla karşılaşıldığında mutlak olarak bir göz doktoruna görünmek şarttır.

Sürekli olarak bir gözde meydana gelen kayma, görme durumunun o gözde daha az olduğunun bir işaretidir ve bu oldukça önem belirtir. Bu sebeple de bir gözünde kayma durumu meydana gelmiş olan çocuklar ya da bebekler acilen bir doktora muayene ettirilmelidirler.

Gözde Şaşılık Durumunun Tedavisi Nasıl Olur?

Şaşılık durumu birçok farklı durumdan dolayı meydana gelebildiği için, tedavi süreci de bireyden bireye, türden türe farklı şekillerde yapılabilmektedir. Öncelikle şaşılık durumuna neden olan ana etken bulunmalıdır. Bu tedavi ettirilmeli ve bu duruma göre bir tedavi yöntemi kullanılmalıdır.

1. Gözlük ile Tedavi

Bazı türlerdeki şaşılıklar kırma problemine bağlı olarak oluşur. Hasta olan birey gözlük kullanmaya başlayınca bu meydana gelen şaşılık düzelecektir. Bu türde şaşılıkların tedavisinde gözlük kullanımı yeterli olacaktır.

2. Kapama Tedavisi

Bu tür tedavi ile de hasta bireyin gözünde meydana gelen tembellik giderilir ve şaşılık düzeltilmeye çalışılır.

3. Ortoptik Tedavi

Bu türde tedavi de bireyin her iki gözüne de görme yeteneğini keskinleştirmek için yapılır. Bu tür tedavi bireyin gözlerinin paralel hale getirilmesini sağladığı için bireyin gündelik yaşamı için de oldukça önemlidir. Araba kullanırken, spor faaliyetleri ile uğraşırken daha rahat hareket etmenize izin verir.

4. Cerrahi Müdahale

Bireyin doğuştan taşıdığı göz kaymaları, gözlük gerektirmeyen ve erken dönemlerde cerrahi müdahale ile tedavi edilmesi gereken durumlardır. Kaymaların büyük bir kısmında hastalar 2-3 yaşlarında olan bireylerde ortaya çıkar ve gözlük kullanımı ile tedavi edilebilir. Ancak gözlükle tedavi edilemeyen durumlarda da bireyin cerrahi müdahale ile tedavi edilmesi gerekir. Şaşılık durumu çoğu cerrahi müdahale işleminde anestezi ile gerçekleştirilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.