Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gözde Siyah Lekeler Neden Olur?

Göz, insan vücudundaki en önemli ve hassas organlardandır. Çok hassas bir yapıya sahip olduğu için gözde bazı problemler ortaya çıkabilir. Özellikle belirli bir yaştan sonra göz rahatsızlıklara daha duyarlı hale gelir. Gözde görülen siyah lekeler bu rahatsızlıklar arasında yer alır. Siyah lekeler, genel olarak ilerleyen zamanlarda kendi kendine geçer. Ancak olası bir hastalığın risk faktörü ise, hastalığın tedavisi tamamlanmadan herhangi bir düzelme görülmez.

Gözde Siyah Lekelerin Nedenleri Nelerdir?

gözde siyah leke

Gözde meydana gelen siyah lekeler, birtakım sebeplerin gerçekleşmesi sonucunda ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. En çok görülen sebepler arasında, göz yapısının iç kısmında yer alan camsı cisimde küçük döküntülerin oluşumu yer alabilir. Bu bölgede oluşan siyah lekeler, aynı zamanda gözde ağrı ve yanma hissinin ortaya çıkmasına yol açar.

İlerleyen yaşlarda insan vücudunun birçok bölgesinde deformasyon oluşabilir. Çünkü organ ve dokular eski güçlü performansını yavaş yavaş kaybetmeye başlar. Vücudun deformasyona uğradığı organlardan biri gözdür. Özellikle 40’lı yaşa gelen insanlarda göz sorunları daha çok görülebilir. Yaşın ilerlemesi faktörüne bağlı olarak daha çok artar. Gözün yapısında bulunan camsı kısım zaman ilerledikçe yumuşamaya başlar ve içerisindeki protein iplikleri daha çok belirgin bir hale gelebilir. Bu durumda göz yapısı zayıflar ve siyah lekelerin oluşumuna daha elverişli olur.

En sık görülen göz rahatsızlıklarının arasında miyop gelir. İnsanların çoğu uzağı net görmede sıkıntı yaşar ve belirli bir mesafeden sonrası bulanık olarak görülür. Uzağı net olarak göremeyen her kişide, bu sorunun ortaya çıkma riski daha fazla olabilir. Hatta daha erken oluşum gösterme ihtimali de fazladır. Gözün belirli bir ölçüde çapı vardır. Çapın ebatında azalma ya da eksilme olduğu sürece, siyah lekelerin görülme riski sürekli geçerliliğini koruyabilir.

Gözün iç kısmında zaman zaman kanama ya da retina yırtılması ortaya çıkabilir. Gözün yapısında yer alan camsı cisim, önündeki lens ile arkasında bulunan retina tabakası arasında konumlanır. 50 yaşına gelmiş olan insanların camsı cisim adı verilen kısım, retina tabakasından belirli bir ölçüde ayrılır. Bazı durumlarda, camsı cisim retina tabakasından ayrılmaya çalışırken, bir kısmı retinaya yapışık halde kalır. Bu nedenle nadir olarak gözün yapısında yer alan kılcal damarların zarar görmesine ve retina tabakasının yırtılmasına yol açar.

Bu durum da camsı cisim içerisinde kanamaya sebebiyet verebilir. Kanamaya neden olan kan hücreleri ilk olarak göz içerisinde siyah nokta oluşumunu gerçekleştirir. Gözün içerisinde oluşan kanı, retina geri çekmeye çalışır ve kısa bir süre içerisinde kaybolması beklenebilir. Aynı zamanda birçok küçük bir ya da iki tane büyük nokta şeklinde siyah nokta ortaya çıkabilir. Gözü hareket ettirmeye çalışırken, görüş alanından tamamen kaybolabilir. Açık renge sahip olan nesnelere ya da güneşe doğru bakınca çok kolay fark edilir. Genel olarak görüş alanını olumsuz bir şekilde etkilemez.

Gözde Siyah Nokta Nasıl Geçer?

gözde siyah leke oluşumu

Gözde siyah nokta oluşumu çoğu insanda görülebilir. Bu nedenle önlem alındığı zaman endişelenmenizi gerektiren bir durum oluşmaz. Ancak araba sürerken ya da daha çok dikkat gerektirecek eylemlerde dikkat dağınıklığına neden olabilir. Görüş alanında belirli bir ölçüde rahatsızlık verir fakat herhangi bir tehlikesi bulunmaz.

Geçici olmadığı durumlarda beyin siyah noktalara alışarak, normal bir durum gibi muamele edebilir. Genel olarak geçici olduğu zaman herhangi bir tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Göz damlası tedavi sürecinde fayda sağlamayabilir. Siyah noktalar artmaya başlarsa ya da ışık çakması gibi bir durum oluşursa mutlaka bir doktora başvurmanız gerekir.

  • Siyah noktalarda ilerleyen zamana rağmen herhangi bir iyileşme görülmezse, vitrektomi ameliyatı yapılabilir. Bu ameliyatta, gözün yapısında yer alan camsı cismin bir kısmı, siyah noktalarla beraber gözden alınır. Camsı cismin yerine, göze tuzlu su solüsyon konulabilir. Fakat bu sorun görüş alanını olumsuz bir şekilde etkilemiyorsa, vitrektomi ameliyatı tavsiye edilmez. Çünkü çok yüksek risk barındıran bir operasyondur.
  • Herhangi bir risk taşımayan diğer yöntem ise lazer tedavisidir. Gözde yer alan siyah noktalar, lazer ışınları ile yok edilir ya da gözün dış kısmına itilerek, fark edilmesi engellenir. Aynı zamanda görüş alanından da çıkarılabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.