Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Göze İyi Gelen Yiyecekler

Görme duyusunu sağlayan göz organı, insan hayatının vazgeçilmez ve sağlığına önem verilmesi gereken organların başında gelmektedir. Katarakt, glokom, göz tansiyonu, sarı nokta gibi göz hastalıklarının yanı sıra gözlerde sulanma, batma, kızarıklık ve kaşıntı en sık rastlanan göz şikayetleri olarak sıralanabilir. Bir de bunun üzerine teknolojinin gelişmesi ve televizyon, tablet, cep telefonu gibi aygıtların yaygınlaşmasıyla günümüzde ekranlara bağlı yaşamayan insan hemen hemen hiç yok gibi. Uzun sürelerde ekran ışıklarına maruz kalmak doğal olarak gözleri de yoran bir eylem. Bunun yanı sıra ilerleyen yaşlarla beraber de gözlerle alakalı bir çok sorun yaşanmaya başlanıyor doğal olarak. Gözle alakalı sulanma, batma, bulanık görme gibi rahatsızlıklarda şüphesiz en önemli öneriler ve tedavi yöntemleri hekimlerden gelecektir. Bunlarla beraber hekimlerin önerdiği tedavilere ek olarak bazı yiyeceklerin de gözle alakalı rahatsızlıklara bir hayli iyi geldiği bilinmektedir.

Göze İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1. Havuç

Bitkisel olarak maydanozgiller ailesine ait olan havuç üçgen biçiminde otsu bir bitki olarak kabul edilmektedir. Dünyada en çok Akdeniz ülkelerinde ve Afrika ülkelerinde yetiştirilmektedir. A vitamini içeriği açısından bir hayli zengin olan havuç, aynı zamanda birçok diğer besin değerine sahip maddeler ve vitaminler de barındırır. Havuca turuncu rengini veren maddenin adı beta karotendir. Türkiye’de en çok Ankara ilimizin Beypazarı ilçesinde yetiştirilmektedir. Havuca rengini veren madde olarak bahsettiğimiz beta karoten, A vitamini bakımından en zengin maddelerden biridir. A vitamini, gözün retina yani sinir tabakasında ışık dalgalarını algılamakta olan hücreler için oldukça gerekli olan bir vitamindir. İnsan vücudunda yaşanabilecek olası bir A vitamini noksanlığında retina tabakası işlevinde eksiklikler yaşanabilir ve halk arasında tavuk karası adı da verilen gece körlüğü rahatsızlığı yaşanabilir. İşte bu gibi rahatsızlıklardan uzak kalabilmek adına havuç göze iyi gelen yiyecekler arasında ilk akla gelenlerdendir.

2. Ispanak

Ispanak, özellikle demir ihtiva eden sebzeler arasında en çok bilinenidir. Ortalama bir demet ıspanak içerdiği mineral ve vitaminlerle göz için hatırı sayılır miktarda fayda içermektedir. Bir tabak ıspanak yemeğinde ortalama 20 – 25 gram demir yer almaktadır ve bu günlük demir ihtiyacınız açısından oldukça faydalı bir miktardır. Ispanağı birçok şekilde tüketebilirsiniz; örneğin salata olarak tüketebilir, yoğurtla beraber tüketebilir ya da üzerine yumurta kırarak farklı bir lezzet olarak deneyimleyebilirsiniz. Ispanak tüketirken bir noktayı daha göz önünde bulundurmakta ve dikkate almakta fayda olduğunu düşünüyoruz. Besin ve tıp uzmanları ıspanağın pişirilerek hazırlandığı şekliyle tüketilmesinin içinde barındırdığı lutein maddesini daha çok açığa çıkaracağını ve bu faydalı maddelerin vücut tarafından emiliminin daha iyi olacağını belirtmektedir.

3. Lahana

Lahana gibi yeşil yapraklı sebzeler lutein ve zeaksantin mineralleri yönünden oldukça zengin olduğu bilinen sebzelerdendir. Bu iki mineral yaşa bağlı görme bozuklukları ve katarakt problemleriyle alakalı olarak oldukça faydalı olarak belirtilmiştir. Amerika’da yapılan bir araştırmada düzenli olarak lahana tüketen kadınların %23 oranında daha az katarakt rahatsızlığına yakalandığı belirlenmiştir.

4. Balık

balik

Bazı araştırmalar göstermektedir ki, Omega 3 asitleri bakımından bir hayli zengin olan somon, tuna, sardalya gibi soğuk su balıkları ileri yaşlarda yaşanabilecek görme bozuklukları konusunda oldukça koruyucu etkiye sahip olup, hemen herkese tavsiye edilmekte olan yiyeceklerdendir. John Hopkins Üniversitesi’nde 2010 yılında yapılan bir araştırma ise yaşa bağlı maküler dejenerasyon adı verilen göz rahatsızlığına, düzenli olarak balık tüketen insanların daha az yakalandığını tespit etmiştir.

5. Turunçgiller

Portakal ve tüm benzer turunçgiller; greyfurt, mandalina, limon; yüksek miktarda C vitamini içeren yiyeceklerdendir. Bilim adamları C vitamininin ve tüm turunçgillerde yer alan yüksek antioksidan maddelerin özellikle katarakt gibi göz rahatsızlıklarını önlemede bir hayli etkili olduğunu belirtmişlerdir. Yalnızca turunçgiller değil, şeftali, kırmızı biber, domates ve çilek de benzer işleve sahip yiyeceklerden olarak bildirilmiştir. C vitamini ayrıca bütün bağışıklık sistemi için oldukça faydalı olduğu bilinen bir vitamindir ve bu özelliğiyle gözde yaşanan arpacık gibi rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Ayrıca gözlerde oluşan ağrılara, sulanmalara ve kızarmalara karşı da oldukça etkilidir.

6. Fındık ve Buğday

C vitamini ve E vitamini birçok sağlık sorununa karşı oldukça koruyucu maddelerdir. Gözle alakalı rahatsızlıklara da oldukça iyi geldikleri bilinir. Aslında birçoğumuz bundan haberdar olmasak da, yeterli kadar E vitaminini besinlerden almıyoruz. Günde bir çay kaşığı buğday yağını ister salatalarda, ister tek başına tüketerek ihtiyacınız olan E vitaminini karşılayabilirsiniz. Ayrıca fındık, badem ve birçok sebze suyu da E vitamini kaynağı açısından oldukça zengin yiyecek alternatifleri olarak sıralanabilir. Ayrıca E vitamini göz kapaklarını da besleyerek gözlerin şişmesini ve zaman zaman yorgunluğa bağlı gözde meydana gelebilen kızarıklık ve kaşıntıları da önlemesiyle biliniyor. Ayrıca yine E vitamini makuler dejenerasyon denilen bir göz rahatsızlığını da önlemede oldukça önemli bir vitamin olarak belirtiliyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.