Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gözlere Zarar Veren Şeyler

Gözler bir insan için oldukça önemlidir. Dış dünya ile bağlantımızı sağlayan ve insan vücudunun en önemli bölümlerinden biri olan gözler sahip olduğumuz en büyük yetenek olan görme yeteneğini bizlere sunar. Dolayısıyla gözlerimize oldukça çok dikkat etmeliyiz. Göz kapaklarımız haricinde bir koruma olmayan gözlerimizi pek çok şeyden sakınmalıyız. Ancak yine de günlük hayatımızda gözlere zarar veren şeyler olabilir. Gözlerimize gün içerisinde zarar veren pek çok şey olduğu için oldukça iyi bir şekilde kendimizi korumamız gerekir. Sizlerin de bildiği üzere gözlerimiz oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Herhangi bir şekilde gözlerimize zarar geldiğinde kalıtsal rahatsızlıklar bırakabilir. Doğuştan sağlıklı gözlere sahip isek mutlaka bunun kıymetini bilmeliyiz. Fakat aynı zamanda bu göz sağlığını korumamız da önemlidir. Kullandığımız cep telefonları ve de bilgisayarlar gözlerimize oldukça büyük zararlar vermektedir. Bunun dışında gözlere zarar veren şeyler oldukça fazladır. Yapmamız gereken en önemli işlem ise gözlere zarar veren şeyleri öğrenip bunlardan sakınmak olacaktır.

Gözlerimize Zarar Veren Şeyler

gözlere ne zarar verir

Bilgisayarın hayatımızda olan yeri oldukça büyüktür. Artık hemen hemen her işte bilgisayar kullanımı yaygındır. Vatandaşların bilgisayarları bu derece aktif kullanmaları sonucunda herkesin evinde mutlaka bir bilgisayar olmaya başlamıştır. Yapacak oldukları pratik bazı işlemler sayesinde kısa sürede her türlü işlemi yapabilirler. Her türlü işlemlerimizi yapmaya yarayan bu bilgisayarlar her yerde bizlerin karşısına çıkmaktadır. Bu kullanım yoğunluğu sonucunda uzun bir süre bilgisayar ekranına bakmak zorunda kalabiliriz. Dolayısıyla gözlerimiz bilgisayarda bir işlem yaparken oldukça yorulabilir. Bu duruma örnek vermek gerekirse şu örneği rahatlıkla verebiliriz. Bilgisayarı kullanım sırasında, bilgisayarın başında kaldığımız zamanlarda göz kırpmayı ihmal etmemeliyiz. Göz kırpmak gözlerimizin kuru kalmasını önler. Gözlerin kuru kalmaması için de sıklıkla göz kırpmamız gerekir. Bu şekilde gözde oluşabilecek olan her türlü kuruluğu göz kırparak giderebiliriz.  Yapılması gereken bir diğer işlemlerden biri de gözleri iyi bir şekilde dinlendirmektir. Gözlerimizi iyi bir şekilde dinlendirdikten sonra gözlerimizin sağlığını daha iyi koruyabiliriz. Sağlıklı gözlerimizin kıymetini bilerek bilgisayarda olan işlerimizi kısa sürede tamamlamamız gerekir. Bu sayede kısa sürede bilgisayardan uzaklaşarak göz sağlığımızı koruyabiliriz.

Uzun süre bir işle uğraşmak da gözlerimizi yorar. Dolayısıyla bizler bir işle uzun süre uğraşmamalıyız. İşimizi yaparken sık sık gözlerimizi dinlendirmeli en az on saniye omurgamızın dik olduğunuz kontrol edip gözlerimizi farklı yöne çevirmeliyiz. Çünkü göz sağlığı için gözlerimizi dinlendirmek oldukça önemlidir. Yapılacak olan göz dinlenmesi sonucunda her türlü işimize kaldığımız yerden devam ederiz. Yaptığımız diğer işlemlerde ise kullandığımız tablet, bilgisayar ya da cep telefonlarımızın parlaklık oranını düşürmek de bizler için oldukça önemlidir. Kişilerin sahip olduğu ve de kendi elleri altında bulunan bu parlaklık ayarı oldukça kolay şekilde değiştirilebilir. Böylece gözlerimizin erken yorulmasını önleyebiliriz.

El temizliği de göz sağlığı için oldukça önemlidir. Sürekli olarak gün içerisinde her yere dokunmaktayız. Aynı zamanda göz ve el teması da sürekli olarak yapılmaktadır. Gözlerimize dokunarak aslında gözlerimize büyük zarar veririz. Çünkü temiz olmayan ellerimiz tüm bakterileri parmak uçlarında toplar. Bu bakteriler temas ile beraber gözlerimize de yayılır. Gözlerimize dokunduğumuz zaman bu nedenle yanma gibi hisler duyabiliriz. İşte bu tip durumlar gözlere ciddi zarar verir. Düzenli olarak ellerimizi sıklıkla yıkamalı, temiz tutmalıyız. Olası bir göz temasında gözlerimize zarar gelmesini bu şekilde önleyebiliriz.

Göze zarar veren şeylerden biri de kadınların vazgeçemediği makyaj ürünleridir. Makyaj ürünlerinin her biri büyük oranda kimyasal madde içerir. Bu kimyasal ürünler makyajların içerisinden kişilerin gözlerinde olur. Örneğin maskara kullanan ve de far kullanan kadınların bu konuda oldukça dikkatli olması gerekir. Maskara ve de far gözde uzun süre kalınca gözlere zarar vermektedir. Ayrıca göz makyajını temizlemeden uyumak ise başlıca göz hastalıklarına neden olmaktadır. Gözümüzde uzun süre maskara ve benzeri diğer makyaj ürünlerini tutmamalıyız. Hele ki uyumadan hemen önce mutlaka makyaj temizliğine dikkat etmelidir. Gözlerini ve de yüzünü tam olarak temizlemeden uyuyan kişilere bu makyaj ürünleri büyük ölçüde zarar verir. Dolayısıyla da göze zarar veren en önemli uyarılardan biri bu olmalıdır.

Gözlerimize zarar veren en büyük ışıklardan biri de güneş ışığıdır. Son zamanlarda buzulların erimesi ve ozon tabakasının incelmesinden sonra güneş ışınları oldukça zararlı hale gelmeye başlamıştır. Güneş ışınlarının verdiği zarar gözümüzü de etkilemektedir. Öğle saatlerinde özellikle de yaz aylarında gözlerimizi fazla güneş ışığından korumamız gerekir. Bizler de bu güneş ışığından korunabilmemiz için öncelikle güneş gözlüğü kullanmamız gerekir. Kullanacak olduğumuz bu güneş gözlüğü sayesinde gözlerimizin zarar görmesini engelleyebiliriz.

Göze Zarar Veren Şeylerden Nasıl Korunuruz?

10Göz sağlığı oldukça önemlidir. Gözlerimize zarar veren her türlü etmenden uzak durmak için bazı korumaları yapmamız gerekir. Günlük hayatta gözlerimize zarar veren maddelerden ve de durumlardan ne yazık ki uzak durmamız oldukça zordur. En azından bu tip durumlardan oldukça fazla şekilde kaçmamız gerekir. Aynı zamanda göz sağlığını korumak adına yapacak olduğumuz birkaç işlemi de gerçekleştirerek gözlerimize dikkat edebiliriz. En basitinden gözlerimizi kurularken kullandığımız havlu  yumuşak olmalıdır. Örneğin sert bir havlu ile hoyrat bir şekilde temizlemek de gözlere oldukça zarar verir.

Göz sağlığını korumak için de bu çalışmaları yapmamız sağlıklı olur. Aynı zamanda da gözlerimizi kesinlikle temizlemek için ıslak mendil kullanmamalıyız. Islak mendiller de içerisinde temizlik bakımından çok yararlı şeyler taşımaz. Dolayısıyla da bizler bu durumda kendimizi iyi şekilde korumalı ve de ıslak mendili çok fazla kullanmamamız gerekir. Bunun dışında uzun süre televizyon, bilgisayar, cep telefonu gibi elektronik aletlerden olabildiğince uzak durmamız gerekir. Aksi halde gözlerimizde sulanma ve de kanlanma gibi bir durum olabilir.

Kitap okuma, ders çalışma zamanlarında da göz sağlığını korumak oldukça önemlidir. Öğrencilerin ders çalışırken ya da çalışma saatlerinde mutlaka göz sağlıklarına dikkat etmeleri gerekir. Çünkü gözlerimiz uzun süre bir yere odaklanınca istemsiz bir şekilde yorulur. Eğer yakın mesafeden ders çalışırken ya da bir kitapla, bir şeyle ilgilenirken gözlerimizin yorgun olup olmadığına dikkat etmemiz gerekmektedir. Kitaplarla gözlerimiz arasında 25 santimetre bırakılmalı ve de mutlaka bu mesafe korunmalıdır. Aksi halde zor durumlarla karşılaşabiliriz.

Göz sağlığını korumak için gözlerin zararlı şeylerden uzak tutulması yanında gözlerimiz için ihtiyacımız olan vitaminleri de almamız önemlidir. Gözlerin sağlıklı bir ömür boyunca kalabilmesini sağlamak için mutlaka beslenme alışkanlıklarımıza da dikkat etmemiz gerekir. Örneğin göz sağlığının korunabilmesi için A vitamini oldukça önemlidir. A vitamini olan besinlere ise balık ve havuç örnek verilebilir. Gözün parlak ve de uzun ömürlü olarak sağlıklı kalmasını sağlayan A vitamini oldukça önemlidir. A vitaminlerinden yararlanarak oldukça iyi bir şekilde göz sağlığımızı koruyabiliriz.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ümit Edikli dedi ki:

    İnsan hücreleri programlıdır. İnsanoğlu hücrelerini yönlendirebilir hedefleyebilir odaklayabilir. Hücreler duygu ve düşüncelerle yönlendirebilir. Buna örnek kanser olduğunu anlayan bir insanın zaman içinde hastalığı yenmesini verebilirim. Hücreler atomik etkileşim halindedirler. Bu şekilde bir hücre diğer bir hücreye programını kopyalayarak genetik geçişi yapabilir. Bunun için uygun şartların oluşması gereklidir. Ayrıca elleriyle şifa yada enerji verebilen insanların olması gibi. Allah bazı insanlara farkına varamadıkları yada açıklayamadıkları özel yetenekler vermiştir. Bu yetenekler bilimle açıklanabilir fakat henüz bilim bu seviyeye ulaşmış değildir. İnsan hayatındaki bir çok mucizenin bilimsel dayanağı budur. Atomdan kopan elektronlar gibi vücuttan kopan hücreler mucize etkiler yaratabilir.

Yemeklerden sonra evde pratik tatlı tarifleri için harika kaynak!
yeni sunucu.