Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gözleri Bilgisayardan Korumanın Yolları

İnternet ve teknoloji çağında olduğumuz şu zamanlarda bilgisayar kullanımı büyük ölçüde artmış bulunmakta. Özellikle internet kullanımının da artmasıyla bilgisayarlar zaruri bir hal almaya başladı ve günümüz insanın vaktinin çoğu bilgisayar başında geçmeye başladı. Bilgisayarlar her ne kadar hayatımızı kolaylaştırsa da beraberinde birçok sorun getiriyor. Yanlış bilgisayar kullanımı, duruş bozukluğundan kaynaklı omur, ense, sırt ağrıları başta olmak üzere göz sağlığını da büyük ölçüde etkiliyor. Bilgisayar kullanırken daha az göz kırpma, monitörden gelen mavi ışık gibi nedenlerden dolayı gözlerde ağrı, göz yorgunluğu, göz kuruluğu ve gözlerde kanlanma gibi sorunlar baş gösterebiliyor. Ayrıca monitörün tam karşıda bulunması da göz kuruluğuna sebep olabiliyor. Tam karşıda duran monitöre bakarken gözlerimizi normale göre daha açık tutar ve daha az göz kırparız. Normalde kitap okurken veya önümüzde duran bir kitaptan çalışırken gözlerimizi kısarak bakarız ancak monitör ekranına bakarken gözlerimiz daha çok açılır. Böylelikle gözlerde üretilen gözyaşları gözleri nemlendirmede yetersiz kalır ve göz kuruluğu meydana gelir. Göz sağlığımız için gözleri bilgisayardan korunmanın yollarını bilip uygulamamız büyük ölçüde fayda sağlayacaktır.

goz-atmasi-neden-olur

Bilgisayar Kullanırken Nelere Dikkat Edebiliriz?

 • Bilgisayar kullanırken gözlerinizi daha fazla kırparak gözlerinizin dinlenmesini ve zarar görmesini engelleyebilirsiniz. Bu sayede göz kuruluğunun da bilgisayar kaynaklı ortaya çıkmasının önüne geçmeniz mümkün olabilir.
 • Monitörün tam karşınızda olmasının zararları hakkında yukarıda değinmiştik. Monitörün tam karşınızda olması göz sağlığınız için zararlıdır. Bunun için oturduğunuz sandalyenin altına kitap vs. koyarak monitöre biraz üstten bakabilirsiniz. Bu hem göz sağlığınız için hem de bilgisayar kaynaklı duruş bozukluğu yaşamamanız için önemlidir.
 • Bulunduğunuz ortamın havadar olmasına dikkat edin. Çünkü genelde bilgisayar başındayken nefes alış verişimiz düzensizleşir ve yeterli oksijen alamayabiliriz. Bu da hem genel sağlığımız için hem de göz sağlığımız için zararlıdır. Tozlu, kirli bir ortamda çalışmak gözlerimizin zarar görmesine, mikrop kapmasına sebep olur. Bu yüzden düzenli olarak bulunduğunuz veya çalıştığınız ortamı havalandırmaya gayret gösterin.
 • Uzun süre bilgisayar kullanmayın. Sık sık molalar verin ve dinlenin. Dinlenirken basit göz egzersizleri yapabilir, gözlerinizi rahatlatabilirsiniz. Mesela ellerinizi birbirine sürtüp ısınmasını sağlayarak gözlerinizi avuç içlerinizle kapatmayı deneyin. Bu egzersiz çok rahatlatıcı bir egzersizdir. Göz kaslarının gevşemesini sağlar ve gözlerinizi dinlendirir. Ayrıca kısa kısa molalar verip uzak bir noktaya bakmakta göz sağlığınızı korumak için yapabileceklerinizden biridir.

 damlali-goz

Daha Fazla Göz Kırpmaya Çalışın

Bilgisayar kaynaklı göz sorunlarının büyük çoğunluğunu esasında göz kuruluğu oluşturmaktadır. Bunun sebebi de bilgisayar kullanırken daha az göz kırpmamız ve göz kuruluğu meydana gelmesidir. Normal bir insan dakikada yaklaşık olarak 25-30 defa göz kırparken, bilgisayar kullanımı sırasında bu sayı epey azalmakta hatta 10lu rakamlara kadar düşmektedir. Daha az göz kırpmaya başlayan kişide ise gözyaşı buharlaşır, gözlerde yanma, batma veya kızarıklık meydana gelir ve göz kuruluğu ortaya çıkabilir. Eğer kişide zaten hali hazırda gözyaşı az üretiliyorsa bu şikayetler daha şiddetli ve daha hızlı ortaya çıkabiliyor. Ayrıca bilgisayarda herhangi bir şeye odaklanmak için daha dikkatli bakan kişilerde de göz kırpma sayısı epey düştüğü için yine benzer durumlar ortaya çıkabiliyor. Bu sebeplerden bilgisayar kullanırken gözlerimizi korumak için sıklıkla göz kırpmaya dikkat etmeliyiz. Ayrıca doktorunuza danışarak gözyaşı damlaları da kullanabilirsiniz. Bu damlalarda gözlerin nemini korumasına fayda sağlıyor.

göz doktoruna danışmak

Göz Doktoruna Başvurun

Gözlerinizin ne kadar sağlıklı olduğunu öğrenmek için bir göz doktoruna gidip muayene olmanız önemlidir. Farkında olmadığınız küçük göz sorunlarınız olabilir. Miyop, hipermetrop veya astigmata sahip olup hastalık ilerlemediği için farkında olmayabilirsiniz. Bu yüzden gidip muayene olmanızı öneririz. Eğer farkında olmadığınız bir göz kusurunuz varsa, dikkatsiz bilgisayar kullanımıyla bu göz kusurunuzun seviyesi ilerleyebilir ve istemeyeceğiniz sorunlara yol açabilir. Yol yakınken gözlerinizi kontrol ettirmekte fayda var. Ayrıca hali hazırda göz kusurunuz varsa ve gözlük kullanıyorsanız, bilgisayar kullanımı esnasında gözlüklerinizi takarak çalışmanız daha faydalı olacaktır. Her ne kadar bilgisayar kullanımıyla göz bozukluğu meydana gelmese de var olan kusurunuzu ilerletebilir ya da farkında olmadığınız göz kusurunuzu belirginleştirebilir.

1409905261_bilgisayar-goz

Bilgisayarla Aranızdaki Mesafe Önemli

Şikayetlerin çoğu esasında duruş ve oturuş bozukluğundan kaynaklanmaktadır. Bu yüzden göz sağlığınız için bilgisayar kullanımında oturuş ve duruşunuza dikkat etmeniz, monitörle aranıza mesafe koymanız gerekmektedir. Bu sayede göz sağlığınızı koruyabilir ve göz kusurlarıyla alakalı şikayetlerin ortaya çıkmasının önüne geçebilirsiniz.

Öncelikle bilgisayarın karşısına oturduğunuzda dik oturup oturmadığınıza dikkat edin. Eğer kambur duruyorsanız duruşunuzu düzeltin. Bu göz sağlığının yanında ayrıca sırt ve omurilik sağlığınız için de çok önemlidir. Daha sonra bilgisayar ekranındakileri görebilecek kadar uzak mesafede oturun. Gözlerinizin hizası bilgisayar ekranınızın üst kenarıyla aynı hizaya gelecek şekilde oturun. Bunu sandalyenizin yüksekliğini ayarlayarak ya da oturduğunuz yerin altına kitap, defter vesaire koyarak yapabilirsiniz. Ayrıca güneş ışığının veya ortamdaki başka ışık kaynaklarının monitör üzerine düşüp yansıma yapmasını engelleyin. Ekranda başka kaynaklardan gelen görüntüleri görmeyecek şekilde oturuşunuzu veya monitörünüzü ayarlayın. Bilgisayarınızın ekran parlaklığını gözünüzü rahatsız etmeyecek düzeyde tutun. Çünkü bilgisayardan gelen mavi ışık gözlerinize büyük ölçüde zarar verebilir.

Bilgisayarda bir şeyler okumak veya yazmak üzere çalışıyorsanız, yazıların puntosunu büyütün ya da zoom seviyesini artırarak yazıları yakınlaştırıp yazıları büyütün. Ayrıca koyu renk zeminin üstüne açık renk zeminde çalışmak da gözleriniz için daha sağlıklı olacaktır. Son olarak bilgisayarda geçirdiğiniz vakit 1 saati aşmadan bilgisayardan kalkıp, kısa molalar verin. 10 dakikalık bir mola yeterli olacaktır ancak yeniden bilgisayara geçtikten en az 1 saat sonra bunu tekrarlamaya devam edin. Unutmayın her 1 saatte 10 dakika mola vererek gözlerinizi bilgisayardan koruyabilirsiniz.

Gözleri Bilgisayardan Korumak

Gözlerinizi Korumak İçin Yapabilecekleriniz

Şöyle bir toparlayalım ve madde madde gözlerinizi bilgisayardan korumak için neler yapabileceğinizi yazalım.

 • Sık sık göz kırpın. Gerekirse göz damlaları kullanın. Tabii ki doktor kontrolünde.
 • Ekranla aranıza belli bir mesafe koyun.
 • Bilgisayar ekranı tam karşınızda olmamalı. Koltuğunuzu biraz yükseltin.
 • Dik oturmaya dikkat edin.
 • Ekran parlaklığına ve ekran çözünürlüğüne dikkat edin.
 • Ekrandaki yazıların puntosunu büyütün ya da ekran büyütecini kullanarak yazıları yaklaştırın.
 • Her 1 saatte bir 10 dakikalık molalar verin.
 • Molalar esnasında basit göz egzersizleri yapın.
 • Ara sıra gözlerinizi bilgisayardan farklı bir noktaya odaklayın. Mümkünse uzak bir noktaya odaklayın.
 • Ortamınızı havalandırmayı ihmal etmeyin.
 • Bilgisayara fazla odaklanmamaya çalışın. Bunun için koyu renk arka plan üstünde açık renk yazıları tercih edin.
 • Bilgisayar ekranını temiz tutmaya çalışın.
 • Dışarıdan veya bulunduğunuz ortamdan ışık yansımamasına dikkat edin.
 • Göz sağlığını korumak için özel tasarlanmış gözlükler var. Bunları kullanın. UV ışınlarını tutan bu filtreli gözlükler oldukça faydalı olabilir.
 • Göz sağlığınız için beslenmenize de dikkat etmelisiniz. Bunun için B grubu vitaminlerini ve A vitaminini düzenli ve dengeli almaya çalışın.
 • Son zamanlarda yapılan araştırmalar stresin de göz sağlığını etkilediğini ortaya koymaktadır. Bu yüzden stresten kaçının.
 • Bilgisayar kullanımı sırasında nefes alışverişi düzensizleşir. Doğru nefes almayı öğrenin. Bu sayede stresle de başa çıkabilirsiniz.
 • Ayrıca göz sağlığı için tasarlanmış bilgisayar uygulamaları kullanabilirsiniz. Bu uygulamalar size belirli aralıklarla gözlerinizi dinlendirmeniz gerektiğini hatırlatacaktır.
 • Son olarak göz doktoruna gidip düzenli olarak göz muayenesi olmalısınız.

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.