Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gözlerimin Çevresi Yanıyor Ne Yapmalıyım?

Gözlerimiz vücudumuzdaki en hassas bölgelerden birisidir ve dış veya iç etkenlerden çabucak etkilenebilir. Bu etkilenmelerin sonucunda göz çevresinde yanma meydana gelebilir. Bu etkenler sonucunda oluşan bu yanma hissi bazen uzun süreli ve acı verici olabilir. Bu sebeple tedaviye ihtiyaç duyulur. Biz de sizlere bu yazımızda göz çevresinde meydana gelen yanmanın nedenlerinden ve uygulanabilecek olan tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Göz Çevresinde Yanma Neden Olur?

Göz

1. Hava Kirliliği

Bilindiği gibi hava içerisinde birçok maddeyi barındırır ve bunların birçoğu vücudumuz için zararlı olabilir. Direkt olarak hava ile temas halinde bulunan gözlerimiz hava içerisinde bulunan ve havanın kirlenmesine yol açan kimyasallardan etkilenebilir. Bunlar göze etkiyerek göz çevresinde yanmalara neden olabilir.

2. Sigara Dumanı

Göz çevresinde yanmaya sebep olan etkenler arasında sigara dumanı da yer alır. Sigara içilen bir ortamda bulunduğunuz zaman gözlerinizde yanma meydana gelebilir. Eğer bu ortamdan uzaklaşıp temiz ve açık bir havaya çıkarsanız gözlerinizdeki yanma hissinin hafiflediğini gözlemleyebilirsiniz.

3. Güneş Işınları

Gün içerisinde güneş ışınları gözlerinize sıkça temas eder. İçerisinde bulunan ultraviyole ışınlar gözlerinize ve aynı zamanda cildinize zarar verebilir. Aşırı derecede bu ışınlara maruz kalmak göz bölgesinde kızarmalara ve yanmalara sebep olabilir. Tedavinin uygulanmaması durumunda buradaki yanma durumu ileri seviyelere çıkarak görme kalitesini etkileyebilir.

4. Kimyasallar

Özellikle yaz aylarında birçok insanın kullanmaktan keyif aldığı havuzlar göz çevresindeki yanmaların sebepleri arasındadır. Havuzların temizlenmesi için kullanılan klor gözle temas ettikten sonra bu bölgede yanmalara ve kızarmalara sebep olabilir.

5. Rüzgar

Rüzgarlar genellikle beraberinde göze zarar verebilecek olan küçük parçacıkları taşır. Küçük tozlar veya polenler rüzgarla birlikte taşınarak gözlere ulaşır ve burayı etkileyerek buranın zarar görmesine sebep olur. Bunlardan zarar gören gözlerin çevresinde tepki olarak kızarma ve yanma hissi oluşur. Rüzgarın etkilemesinden sonraki bir süre daha devam eder ve daha sonrasında son bulur.

6. Saç Spreyi ve Saç Boyası

Kullanılan saç bakım ürünlerinden birçoğu gözler için zararlıdır ve mümkün olduğu sürece bunlar gözlerden uzak tutulmalıdır. Çünkü içerisinde birçok kimyasalı barındırır. İçerisinde gözler için zararlı olan bu kimyasalların gözlere temas etmesi durumunda buraya zarar verir ve tahriş eder. Bu da göz çevresinde kızarma ve yanmalara sebep olur. Bu bakım ürünleri arasında saç spreyinin ve saç boyasının kullanım şekli itibari ile göz çevresine ulaşma imkanı oldukça fazladır. Bu sebeple bunları kullanırken çok daha dikkatli olunmalıdır.

7. Göz Nezlesi

Göz nezlesi hastalığı genel olarak göz kapağının iç yüzeyinin iltihaplanmasıdır. Burada oluşan enfeksiyon yüzünden göz bölgesinde belirli problemler oluşur ve bunlardan biriside göz çevresinde meydana gelen yanmadır.

8. Işık Korkusu

Işık korkusu karanlık korkusunun aksine çok bilinen bir korku türü değildir. Bazı insanların bol ışıklı ortamlarda bulunmaları oldukça zordur. İyi aydınlatılmış yerlerde kendilerini huzursuz hisseden bu insanlar bu tür ortamlarda fazlaca bulunmaları yüzünden göz çevrelerinde yanma meydana gelebilir. Bunun sebebi bu insanların gözlerinin fazla hassas olmasıdır.

9. Göz Yorgunluğu

Bu durum gözlerin yoğun bir şekilde kullanılması ile ortaya çıkar. Genel olarak az ışıklı ortamlarda bulunma veya çokça bilgisayar ekranına bakma gibi nedenlerden dolayı meydana gelir. Ortaya çıkması ile beraber göz çevresinde yanma meydana gelebilir.

Göz Çevresindeki Yanmayı Önlemek için Neler Yapılabilir?

Göz Yanması

  • Aşırı bilgisayar kullanımı sonucu ile oluşan yanmaları önlemek için bilgisayarı kullanmaya ara vermek yanmayı önleyebilir. Ancak mecburi bir kullanım söz konusu ise ara ara ekrandan başka bir yere bakmak yanmayı azaltmaya yardımcı olacaktır.
  • Göz yanması durumunda uygulanabilecek olan yöntemlerden birisi ise soğuk uygulamadır. Herhangi bir zararı ya da yan etkisi yoktur. Yanmanın olduğu bölgeye soğuk bir objeyi hafifçe bastırmak bu bölgedeki yanmanın azalmasına yardımcı olacaktır.
  • Havuzlarda yapılan yüzmeler sırasında gözleri klorun etkisinden koruyabilmek için yüzücü gözlüğü kullanmak oldukça faydalı olacaktır. Bu gözlük gözlerinizi sudaki kimyasallara karşı koruyacaktır.
  • Alerji kaynaklı yanmada yapılması gereken alerji kaynağını bulmak ve mümkün olduğunca bundan uzaklaşmaktır. Ancak mecburi durumlarda alerji ilacı kullanmak gözlerdeki yanmanın azalmasına yardımcı olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.