Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gözlerin Sararmasının Nedenleri Nelerdir?

Gözler bizim iç sağlığımızın dışa yansımasıdır. Herhangi bir hastalığı teşhis ederken gözlerin önemi büyüktür. Gözlerde kimi zaman sağlıksızlık belirtisi bulunur. Bunlardan biri de gözlerde sararmadır. Gözlerde sararma genelde kişinin bitkin ve halsiz olarak görünmesini sağlar. Eğer sizler de gözlerde sararma sorununu yaşıyorsanız yazımızın devamında yer alan faydalı bilgiler mutlaka işinize yarayacaktır.

Gözlerde Sararma Neden Olur?

  • Göz sararma genelde bir hastalığın belirtisi olarak karşımıza çıkar. Kan çeşitli bileşenlerden oluşan bir maddedir ve içerisinde bir miktar da biliruibin vardır. Eğer bilirubin fazla miktarda ise gözlerde sararma görülür. Eğer biraz daha fazla olursa gözlerin sararmasıyla beraber ten rengi de sararır. Bu da ciddi bir hastalık sonucunda olur.
  • Genelde karaciğer hastalıklarının belirtileri arasında gözlerde sararma görülür. Sararmanın yanı sıra hazımsızlık halsizlik yorgunluk görme ve işitmede zayıflama gibi belirtiler de beraberinde görülebilir.
  • Eğer kişide hepatit A hastalığı varsa görülen ilk belirtiler arasında gözlerde sararma yer alır. Bu durumda kişinin kandaki bilirubin oranı ortalama 1-2 arasındadır.
  • Halk arasında sarılık olarak bilinen bu hastalık karaciğerin iltihaplanması sonucunda da oluşur. Bu hastalığı bulunan başka biriyle tükürük temasının olduğu her türlü alandan bulaşabilir. Cinsel ilişki ve kan yoluyla da bu hastalık diğer bir kişiye geçebilir.
  • Hepatit B virüsü de sarılık hastalıkları arasında yer alır. Yine karaciğerde oluşan iltihaplar bir süre sona kan akışını da bozarak karaciğer hücrelerine zarar verir. Genelde parazitler enfeksiyonlar bu hastalığa yol açar. Bu hastalığın belirtileri arasında da gözde ve ten rengi sararmalar mevcut. Hastalığın belirtilerini göstermeyen ancak taşıyıcı olan kişiler de bulunur ve bu şekilde diğer kişilere farkında olmadan bulaştırılabilir. Taşıyıcı olma durumu doğuştan gelen bir durumdur. Bu yüzden çocuğunuz doğduğunda gereken tüm tetkikler yaptırmanızda fayda var. Taşıyıcı olan birinin partneri bu duruma karşı alabileceği önlemler arsında düzenli olarak yaptırması gereken iğne tedavisi vardır. Kişinin bu iğneleri düzenli olarak yaptırması onun sağlığını korur.
  • Siroz hastalığı ciddi bir hastalıktır ve yakalandıktan sonra kişinin kurtulabilmesi düşük bir ihtimaldir. Kısacası kronik bir karaciğer hastalığıdır. Karaciğer hücrelerinin bir süre sonra ölmesi sonucunda karaciğer yetmezliği oluşur. Karaciğerde aşırı dozda demir birikimi ve aşırı alkol tüketimi bu hastalığa yol açıyor ve hastalığın belirtileri arasında gözlerde sararma, karında su birikmesi ve dalak büyümesi görülüyor.

Gözlerde Sararma Nasıl Geçer?

Gözlerde sararma genelde ciddi hastalıkların habercisi olduğu için kişinin bu durumla karşılaşması sonucunda mutlaka bir doktora başvurması ve gereken tetkikleri yaptırılması gerekir. Test sonucunda çıkan bilirubin oranına göre de kişi mutlaka gereken tedaviyi görmelidir. Eğer hepatit A sorunu yaşanıyor ve bu yüzden gözlerde sararma oluşuyorsa hepatit A sorununa karşı bir tedavi yapmak belirtilerin de ortadan kalkmasını sağlar. Kişinin bu dönemde olabildiğince güç alacağı gıdalar yemesi gerekir. Bağışıklık sistemini destekleyen bir beslenme düzeninin yanı sıra doktorun önerdiği ilaçlar da tedavinin olumlu sonuç vermesinde etkili olacaktır.

Hepatit B hastalığı kronik bir hastalıktır. Taşıyıcı kişilerde bu hastalığın belirtileri görülmez ve bu yüzden tedaviye de gidilmez. Ancak bunun haricinde diğer grupta yer alan kişilerde hastalık siroza kadar ilerleyebilir ve doktorlar genelde bu kronik durumun siroza kadar gitmemesi için gereken tedavi yöntemlerini uygularlar.

Siroz hastalığı yukarıda da belirttiğimiz gibi hücrelerin ölmesine neden olan bir hastalıktır ve genelde bu durum ne yazık ki tedavisi yoktur. Ancak kişi düzenli bir beslenme alışkanlığı oluşturur ve bunun yanı sıra alkolden de uzak durursa siroz hastalığının önüne geçilebilir.

Bilirubin oranını düşürmek gözde sararmaların geçmesine yardımcı olur. Kişi olabildiğince yağsız besinler tüketmelidir. Kızarmış yiyeceklerden ve baharatlardan da olabildiğince kaçınmalıdır. Havuç ve portakal suyu da bu süreçte size yardımcı olur. Eğer ciddi derecede bir bilirubin oranı yüksekliği varsa karaciğer yetmezliği görülebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.