Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gözlük mü Lens mi Lazer mi?

Göz vücudumuzda bulunan en hassas organlardan biridir. İçerdiği organellerin birbirleri ile uyum içerisinde sistematik bir şekilde çalışmasından kaynaklanarak kişi görme yetisine sahip olur. Bu organellerin hepsinin ayrı ayrı görevleri bulunmaktadır. Kişinin sadece net bir şekilde görebilmesini amaçlayan tek bir hedefi olan bu organellerin herhangi bir durumda görevlerini aksatması ve yerine getirememesi durumunda kişinin görme yetisinin bir şekilde etkilenmesine neden olmaktadır.

Göz, 5 duyu organımızdan en önemli olanıdır ve oldukça duyarlıdır. Bu duyarlılığın giderek artmasından dolayı kişinin gözlerinde görme bozuklukları meydana gelir. Bu görme bozuklukları kişinin yaşantısını olumsuz bir şekilde etkiler ve bir süre sonra kişi psikolojik olarak olumsuz etkilenir. Bu nedenden dolayı tedavi için oldukça çeşitli yöntemler türetilmiştir. Ancak bu yöntemler kişinin göz sağlığını korumak amacıyla yapılmaktadır. Doktorlar doğru müdahaleler sonucunda kişinin göz hastalıklarının olumsuz belirtilerini ortadan kaldırmayı kimi zamanda bu belirtilerin tamamını kalıcı olarak kaldırmayı hedefler. Ancak bunun için göz hastalıklarına dair belirtileri iyi bilmek gerekmektedir. Çünkü bazı göz hastalıklarının teşhisinde her ne kadar testler uygulansa da kişinin yaşadığı belirtiler de teşhis aşamasında oldukça büyük rol oynar. Gözlük mü lens mi lazer mi sorularının cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Göz Hastalıkları ve Tedavi Yöntemleri

Göz hastalıkları oldukça sinsi hastalıklardır. Zamanla organeller zarar uğrara ve işlevini yerine getiremez hale gelir. Gözü olumsuz etkileyen etkenlerle karşı karşıya kaldığınız o an belki bu olumsuzluğu fark edecek belirtiler yaşamayabilirsiniz. Göz rahatsızlıkları arasında en sık yaygın olanlarından sizlere bu başlık altında bahsedelim.

  • Miyop: Miyop bir kırılma kusuru olarak bilinir. Genellikle kişinin çevresel faktörlerden ve uzun süre bir yere odaklı bir şekilde gözü dinlendirmeden bakmaktan kaynaklanan bir kusurdur. Bu hastalık oldukça önemli bir hastalıktır. Çünkü kişinin yaşantısını aksatacak belirtilere sahiptir. Bu belirtiler ise kişi uzağını görememeye ve uzağında bulunan herhangi bir kişiyi, eşyayı ayırt edememeyle başlar. Bu da kişinin gereğinden fazla odaklanmasına neden olur ve bu şekilde kişinin baş ağrılarının da başlamasına neden olarak kişiyi olumsuz etkiler. Bu belirtileri yaşayan herhangi biri mutlaka uzman bir hekim tarafından muayene edilmeli ve uygun bir tedavi yönteminin kararı için gerekli olan testleri uygulatmalıdır. Bu testleri ise ancak uzman bir hekim yapabilir. Doktorun uygun gördüğü numaralı gözlük sayesinde yaşanan olumsuzluklar ortadan kalkabilir
  • Hipermetropi: Diğer yaygın olan göz rahatsızlıklarından biri de hipermetropidir. Bu hastalıkta göz yakını iyi seçemez. Bu hastalığın basit tedavi yöntemleri vardır. Ancak her hastalıkta olduğu gibi göz hastalıklarında da erken teşhis oldukça işe yaramaktadır. Bu şekilde görme yeteneğinizi daha fazla kaybetmeden göz sağlığınızı koruyabilirsiniz. Bu şekilde kolay bir şekilde hayatınıza devam edebilirsiniz bu hastalığın da kendine göre belirtileri bulunmaktadır.
  • Katarakt: Bu göz hastalığı diğer hastalıklardan daha çok gözü olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Bu hastalık aslında sıkça yaygın olan, özellikle yaşlı kişilerde, küçük bebeklerde ve aynı zamanda göze gelen herhangi bir darbe sonucu sıkça rastlanılır. Bu hastalık diğer hastalıklardan farklı olarak tedavisi oldukça zor olan bir hastalıktır. Kişideki belirtiler de buna bağlı olarak daha ağırdır. Kişide bu belirtiler şöyle görülür: Kişinin görme kaybı giderek artar ve özellikle gece görüşü giderek azalır, bir süre sonra yok olur. Okuma kabiliyeti de buna bağlı olarak azalır. Renklerde ve nesnelerde ayırt edememe başlar. Bu belirtileri yaşayan kişilerin mutlaka uzman bir hekime gitmesinde fayda olacaktır. Bu hastalık göz ardı edilmeyecek bir hastalık olmakla beraber kişinin göz kaybına kadar ağır sonuçlar yaşamasına neden olmaktadır. Kişi eğer bu belirtileri yaşıyorsa ardından da doktora gidip uygun testler yaptırmalı ve buna  bağlı olarak da uygun bir tedavi yöntemi seçmelidir. Tedavi yöntemine karar verecek olan kişi  yine uzman bir hekimdir. Birçok tedavi yöntemi olduğu için doktorun sizlere sunacağı seçenekler arasında bazı kararsızlıklar yaşayabilmeniz mümkündür. Ancak bazı durumları göz önünde bulundurup ve ileri düşünüp öylelikle karar almanız gerekmektedir.

Gözlük mü Lens mi Lazer mi?

Göz hastalıklarında birçok tedavi yöntemi geliştirilmiştir. Teknoloji ile tıbbın iş birliği içinde geliştirdiği yöntemlerin fazlalığı nedeni ile göz rahatsızlıkları tedavi yönteminde kişi bazı kararsızlıklar yaşayabilir. Bu kararsızlıkların yaşanmasından kaynaklı olarak, tedavi yöntemleri üzerinde yapılan araştırmalar da giderek artmıştır ve bu seçeneklerin riskleri de artık bilimsel olarak açıklanmıştır. Bu yöntemleri seçebilmek için kişinin bu riskleri bilmesi gerekmektedir.

Eğer kişinin ağır bir göz rahatsızlığı var ise yani gözünün bozulma derecesi giderek artıyorsa kişi hemen cerrahi bir yöntem seçmemelidir. Çünkü cerrahi yöntemlerden sonra herhangi bir şekilde basit bir yöntem işe yaramamakta ve kişinin sürekli olarak cerrahi yöntemlere başvurmasına neden olarak kişinin hem sağlığını yıpratacak ve aynı zamanda bu tedavi yöntemi pahalı olmasından dolayı kişiyi maddi zarara da sokacaktır. Göz doktorlarına muayene olmak için gittiğiniz zaman gözlüklü olduğunu görebilirsiniz ve akıllarda direkt olarak lazer yöntemi acaba riskli bir yöntem mi sorusu aklınıza gelebilir. Riskleri olan ancak gerekli olduğu zamanlarda da oldukça yararı olan bir yöntemdir. Eğer kişinin göz rahatsızlığı gözlük ile giderebilecek bir hastalık ise gözlük hem ekonomik hem de sağlık açısından kişiye oldukça faydası olan bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem sayesinde kişi eski görme yeteneğine kavuşabilir ve hayatına kaldığı yerden devam edebilir.

Bir diğer yöntem de artık birçok göz sağlığı sorunu yaşayan kişinin yaygın olarak kullandığı lenslerdir. Bu lensler giderek yaygınlaştı ve buna bağlı olarak da hem kullanım açısından hem de renk açısından oldukça çeşitli lensler çıkmıştır. Lens kullanan kişi hem estetik açıdan kendini daha iyi hissedecek hem de göz rahatsızlığı olduğu kimse tarafından fark edilmeyecektir. Bu sebepten dolayı kişinin yaşam kalitesi artarak kendini iyi hissedecektir. Ancak lenslerin kullanım açısından oldukça kolaylığı olsa da bakımı yapılmadığı takdirde kişinin gözünde daha büyük problemlere de yol açmaktadır. Bu nedenden dolayı kişi mutlaka lens aldığında bakımının nasıl yapıldığını da öğrenmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.