Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gözlük Reçetesi ile Kontakt Lens Almak

Teknolojinin de gelişmesi ile beraber gözlerimizi yoracak ve gözlerimizi tek bir noktaya odaklayacağımız birçok aygıt geliştirildi. Artık küçükten büyüğe herkesin elinde bir akılı cep telefonu bulunuyor ve bu da bizi oldukça meşgul etmektedir. Bu durum göz sağlığımızı olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Özellikle televizyon, bilgisayar ve cep telefonu gibi aygıtlarla göz mesafesini koruyamamakta her zamankinden daha çok zarar verecektir. Gözü uzun süre bir işle meşgul etmek özellikle bilgisayar başında çalışanların sıkça yaptığı bir durumdur. Bu ve buna benzer durumlar sebebiyle ilgili organellerin bozulması söz konusudur. Bu bozulmanın ardından kişi görme yeteneğinin bir kısmını kaybedebilir, eğer durum oldukça ciddi ise kişinin görme yetisini tamamen kaybetmesi de olasılıklar arasındadır. Her hastalıkta olduğu gibi göz hastalıklarında da kişi öncelikle olan sağlığını korumaya yönelik bir yol izlemelidir. Daha sonrasında da olasılıklar arasında bulunan hastalıklardan en az şekilde etkilenmiş olarak sağlıklı bir şekilde yaşantısını sürdürmeye devam eder. Kişi eğer uzun süre bilgisayar başında kalmak zorunda ise öncelikle kısa molalar vererek gözlerini tamamen kapatmalı ve dinlendirmelidir.

Diğer bir dikkat edilmesi gereken husus da göz temizliğidir. Göz temizliği her gün yüzümüzü doğru ürünler kullanarak yıkadığımız takdirde gerçekleşir. Ancak kadınlar için bu durum biraz daha zorlu bir hal alabilmektedir. Kadınlar kullandıkları makyaj ürünleri sebebiyle gözleri tahriş olabilir. Bu durumdan korunmak için ise seçeceğiniz makyaj ürünlerinin içeriklerini kontrol etmeli ve göz sağlığını tehdit eden bir madde içeriyorsa, o ürünü tercih etmemelidir. Diğer bir husus ise kadınların göz makyajları ile uyumalarıdır. Göz makyajı ile uyunduğu takdirde gece boyu göz zararlı maddelere maruz kalır ve kişinin görme yeteneğinin kalitesiz olmasına neden olur. Bu yüzden mutlaka uyumadan önce makyaj temizlenmelidir.

Göz Hastalıkları

Gözde bulunan organellerin hepsinin ayrı bir görevi bulunmaktadır. Bu görevi aksatmaları sonucunda kişinin gözünde görme bozuklukları meydana gelebilir. Karışık bir yapıya sahip olan gözde bulunan organellerin çokluğundan kaynaklı küçücük gözlerimizde birçok değişik hastalıklar meydana gelmektedir. Bu hastalıklardan belli başlı olanları şöyledir

  • Miyop: Kişinin gözlerinde ışığı odaklayan ve bunun sonucunda görmesini sağlayan asıl organelin bozulmasından meydana gelen bir görme kusurudur. Belirtileri çok nettir, bu yüzden kişinin teşhisi kolayca koyulabilmektedir. Eğer kişi uzakta bulunan bir cismi ya da bir kişiyi göremiyorsa bu kişide miyop var demektedir. Her ne kadar tedavi edilebilir bir hastalık olsa da kişi mutlaka bu belirtileri yaşar yaşamaz derhal doktora gitmeli gerekli testlerden geçmelidir. Aksi halde ilerlediği zaman tedavi edilemez bir boyuta da gelebilir. Özellikle küçük yaştaki çocuklarda oldukça sık görülür.
  • Hipermetropi: Kişinin gözünde bulunan ilgili organın yansımasını iyi sağlayamaması sonucunda meydana gelen görme bozukluğudur. Hipermetropinin asıl anlamı uzağı iyi görmek olsa da bu kişiler asıl uzağı görürken yakını görememektedir. Bu belirtileri her ne kadar aşikar olsa da teşhisi koyarken bazı zorluklar çekilebilir. Bu zorlukların sebebi kişinin başka hiçbir şekilde görmesinde sorun olmamasıdır. Kişinin bu durumda yaşadığı ilk belirtiler; yakınında bulunan herhangi bir eşyayı ya da kişiyi görmekte ayırt etmekte zorluk çekmektir. Bu zorluk kişinin sosyal alanda sıkıntılar çekmesine neden olmaktadır. Kişi bu durumla karşılaştığı takdirde uzman bir doktora bu konuda hakkında başvurmalıdır.

Gözlük Reçetesi ile Kontakt Lens Alma

Göz hastalıkları birçok sebepten meydana gelse başlıca bazı tedavi yöntemleri her hastalık için aynıdır. Öncelikle kişi bu hastalık belirtilerini yaşadığı takdirde mutlaka uzman bir hekime başvurmalıdır. Kişinin yaşadığı belirtileri ile beraber buna uygun bazı testler uygulanmaktadır. Bu testler sonucunda kişinin kaç numaralı gözlük kullanması gerektiğine karar verilir. Bunu ise yalnızca zaman gösterebilir ve bu gözlükleri herkes alamaz. Bu gözlükler özel gözlüklerdir. Bilinçsiz bir şekilde kullanıldığı takdirde kişinin göz sağlığını daha da ileriye taşıyarak bozmaktadır. Doktorun reçeteye yazdığı gözlük haricinde başka bir gözlük kullanılmamalıdır. Gözlük her ne kadar pratik bir tedavi yöntemi olsa da aynı zamanda da kullananların pek memnun olmadığı estetik açıdan pek hoşlanmadıkları bir tedavi yöntemidir. Bu yüzden de kontakt lenslerin kullanımı bununla beraber giderek artmıştır. Kontakt lensleri de ancak uzman kişiler numaraları belirleyebilir. Ancak kontakt lens almak için kişi bir miktar gideri göze almalıdır. Çünkü hem gözlüklerden daha pahalıdır hem de uygun gözlük için yapılan testler ile kontakt lens ayrı testler gerektirmektedir. Bu yüzden daha fazla bir gidere neden olur. Ancak hem estetik açıdan hem de kullanım rahatlığından dolayı kontakt lensler son zamanlar herkesin sıkça tercih ettiği bir tedavi yöntemi olmaya devam ediyor. Gözlük için yazılan reçeteler ile kontakt lens alımı giderin fazla olması sebebiyle herkesin aklını sıkça karıştıran bir durumdur. Ancak testlerin farklılığından ve ölçümlerin farklılığından dolayı kontakt lens alırken gözlük reçetesi kullanılamaz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.