Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gözlük Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Göz, vücudumuzda en az yer kaplayan organ olmasına rağmen, tamamı sinir ve damarlardan oluştuğu için, çok fazla hastalık üretebilen bir organdır. En sık rastlanan göz hastalıkları, görmeyle ilgili olanlardır. Dış dünyayı algılamamızı ve ilişki kurmamızı sağlayan duyu organları içinde 1. önceliğe sahip duyu organıdır göz. Koku alma, tat alma, duyma, dokunma duyularının bir şekilde yetersiz kaldığı durumlarda bile önce görür ve çevremizde olanları algılarız. Baktığımız cisimlerden yansıyan ışınlar ilk önce gözün önündeki saydam tabaka Korneaya gelir. Korneanın içinde bulunan ve lens adı verilen mercekte kırılan bu ışınlar, gözün en arkasında yer alan ve sinir liflerinden oluşan Retina tabakası üzerinde toplanır. Cismin retinada oluşan görüntüsü, optik sinir vasıtasıyla beyindeki görme merkezine taşınır ve ve böylece görme oluşur. Her insan hayatının belirli döneminde, sahip olduğu genetik özellikler, yaşı ve yanlış uygulamalar neticesinde görme bozuklukları yaşayabilir, okurken, yakın ya da uzak cisimleri görebilmek için gözlüğü kullanmak zorunda kalabilir. Bu durumla baş başa kalan bireyler, gözlüklerini tercih ederken bazı noktalara dikkat etmeliler. Günümüz avantajlarıyla internet üzerinden gözlük modellerini incelemek mümkün olsa da, pratikte bizim hayatımızı etkileyen bazı durumlar söz konusudur. Bu durumlar ilk başta bizi rahatsız etmese de uzun dönem kullanımlarda canımızı sıkacak etkenler doğurabilir. Bunların önüne geçmek için yazımızda gözlük seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlara değineceğiz.

Gözlük Kullanmayı Gerektiren Durumlar Nelerdir?

1-Hipermetropi

Yakın objeleri bulanık gören kişiler hipermetroptur. Buna karşın uzaktaki nesneler net görülür. Göz küresinin çok küçük olması ya da korneanın düz olması sonucu da oluşabilir. Göz testi esnasında gösterilen imajlar gözün gerisinde odaklanmaya çalışılır.

2-Astigmatizma

Işığın retinada netleşmesini engeller ve görüntü beyinde yanlış yorumlanır. Korneanın normal yuvarlak şeklinde değil de, oval şeklinde olmasından kaynaklanır. Hem yakın hem de uzak görüntülemede bozukluklar meydana gelir. Aslında bu bir hastalık değildir, toplumda çoğu insanda normal olarak bulunur. Astigmatizmada korneanın bombesi düzgün değildir, bu yüzden göze giren ışık farklı birkaç şekilde kırılır. Sonuçta görme bulanık ve dalgalı olur. Bir miktar astigmatizma hemen herkeste mevcuttur. Bulanık görme rahatsızlığıyla hekime başvuran hastalarda en çok görülen vakadır.

3-Miyopi

Uzaktaki nesneler bulanık görülürken, yakındaki nesneler normal görülür. Bu durum çok yüksek oranda çocuk yaşlarda görülmektedir. Çoklukla ergenlik çağında fark edilmekle birlikte, ergenlikten sonra, yirmili yaşlarda da fark edilebilmektedir. Kürenin ön arka kısmı aşırı uzundur ya da olması gereken eğrilik çok dik olabilir. Ergenlik dönemine giren kişilerde miyopi durumu mevcutsa, çok hızlı ilerleme gösterebilir. Miyop tedavisi cerrahi olarak da mümkündür. Fakat en uygun çözüm yolu, miyobun ilerlemesini önlemek için uygun gözlük kullanmak ve doktor kontrollerini aksatmadan sürdürmektir.

Görme Kusurlarında Gözlük mü, Lens mi Tercih Edilmeli?

gozluk-secimi3

Aslında bu bir tercih meselesi değildir. Bir göz kusuru varsa ve giderilmesi için mercek kullanmamız gerekiyorsa, bunun lens mi yoksa gözlük mü olacağına ancak bir uzman hekim karar verebilir. Her göz kontak lens kullanmaya uygun olmayabilir. Örneğin göz kuruluğu, romatizmal hastalığı olanlar, kirpik dibi iltihabı olanlar lens kullanamazlar. Gözlük kullanmak hem pratik hem de daha ekonomik bir çözüm olduğu için pek çok insan tarafından daha çok tercih edilir.

 • Lens aşırı hijyen gerektirir ve doğrudan göz bebeğine temas eder. Hazırlıksız takılan lens daha sonraları göz enfeksiyonlarına ya da göz iltihaplanmasına sebep olmaktadır.
 • Uzun dönem lens kullanan bireylerde korneanın uzun süre oksijensiz kalması, hava almaması söz konusudur. Bu etken gözlerde kanlanmaya sebep olur. Yıllarca kullanılan lens, bu kanlanmayı arttırarak ileride yaşanacak göz bozukluğuna ve rahatsızlıklarına zemin hazırlar.
 • Lens kullanmak gözde kuruluğa sebep olacaktır. Bu kuruluk göz kapağında dahi problemlere yol açacaktır. Lens kullanan kişilerde gözün açılıp kapanması esnasında batma, göz kapağının zor kapanması hissi bu yüzden olur.
 • Lensler ömür boyu kullanılacak materyaller değildir. Son kullanma tarihleri geldiği zaman değiştirilmeleri, dolayısıyla tekrar para harcanması gereklidir. Ayrıca lensin bekletildiği solüsyon da bireylerin cebine artı bir maliyet eklemektedir.
 • Uzun ömürlü ve sağlam oldukları iddia edilse de, lensler gözlüklere oranla çok dayanıksızdır. Takma esnasında ekstra özen gerektirir. Aksi bir durumda ise lens yırtılır ya da kullanılmayacak hale gelir.

Gözlüğün Avantajları nelerdir?

 • Her bütçeye uygun gözlük bulmak mümkündür.
 • Son kullanma tarihleri ve kullanım ömürleri yoktur.
 • Dayanıklıdırlar. Modeli iyi seçilmiş bir gözlük uzun yıllar kullanılabilir.
 • Göz sağlığına zararları yoktur. UV filtreleme özelliğiyle gözleri zararlı ışınlardan koruyabilirler.
 • Gün içerisinde gözünüze kaçacak tozları engellerler.
 • Gözleriniz oksijen alır. Dolayısıyla enfeksiyon ya da göz hastalıklarına bir etkisi yoktur.
 • Bakım maliyeti yoktur. Gözlük ancak kırıldığı zaman masraf çıkarabilir.
 • Uzun dönem kullanımlarda dahil göz kuruluğuna sebep olmaz.

Nasıl Bir gözlük Seçmeliyim?

gozluk-secimi1

1-Size Uygun Modeli Belirleyin

Gözlüğünüz tarzınızı yansıtmalı. Envai çeşit gözlük arasında mutlaka sizin de tarzınıza uygun bir model bulacaksınız. İcat edildiği 1280 yılından beridir farklı modeller ve farklı trendler gelişmiştir. İnternet üzerinden trend olan modelleri araştırabilir, özelliklerini inceleyebilirsiniz.

2-Fonksiyonu Unutmayın

Göz bozukluğunuzun sebebi hem uzak hem de yakın rahatsızlığı olabilir. Bu sebeple progresif gözlük camı kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Progresif cam gözlüğünde farklı rahatsızlıklara uygun camlar kullanılır. Bu camlar 3 katmandan oluşabilir.Bu sayede birden fazla görme bozukluğuna çözüm bulabilirsiniz. Küçük çerçeveli modellerde küçük cam kullanılacağı için progresif cam tipi kullanımı problem çıkarabilir. Doktorunuzun tavsiyesini dinlemeyi ihmal etmeyin. Eğer tek bir görme bozukluğundan muzdaripseniz küçük modeller tercih edebilirsiniz. Ancak progresif cam kullanmak zorunda kalan okurlarımıza daha büyük çerçeveli modeller tercih etmelerini tavsiye ederiz.

3-Cam Seçiminizi Önemseyin

Polarize filtreli camlar kullanımınıza büyük faydanın yanında güvenli görmeyi de sağlayacaktır. Polarize filtre aslında bir fotoğraf filtresidir. Çevreden çeşitli sebeplerle göze vuran yansımaları engeller. Araç kullanırken, spor yaparken görüşünüzü netleştirir ve güvenliğinizi temin eder.

4-Rahatlık

Gündelik aktivitelerimizi yerine getirirken bozuk olan görüşümüzü düzeltmek için gözlük kullanıyorsak, uzun süre gözlüğün burun üstünde baskı uygulayacağını unutmamak gerekir. Gözlüklerin burunlukları rahat olmazsa kullanımında problemler ve iz bırakma sorunu yaşanacaktır. Bunun için silikon burunluklu gözlükleri tercih edebiliriz. Ya da beğendiğimiz gözlük modeline silikon burunluk takılıp takılamayacağını optisyenimize sorabiliriz.

5-Dayanıklılık

Plastik ürünler esneme kabiliyetine sahiptir. Günümüz teknolojisi sayesinde metal gözlükler de aynı esneme kabiliyetine artık sahipler. Dolayısıyla kendi tarzınızı yansıtacak herhangi bir materyali tercih edebilirsiniz.

6-Renk

Gözlük tercihindeki en önemli etken renktir. Bu hususta göz renginizden tutun, ten renginiz ve saç renginize kadar kombinasyon sağlamalısınız. Ayrıca gündelik giydiğiniz kıyafetlerle oluşturacağınız kombinasyon sizi daha modern ve şık gösterecektir.

7-Bütçenizi Belirleyin

Alacağınız gözlüğün kalitesi, fiyatıyla doğru orantılı olacaktır. Gözlük seçiminden önce, bütçenizi belirlediğinizden emin olun. Ancak bu sayede size uygun seçeneği bulabilir, bütçenizi zorlamadan görme sağlığınıza tekrar kavuşabilirsiniz. Görme bozukluğu şikayetiyle hekime başvurmuş kişiler, bu dalda ihtisas yapmış kişilerce yazılan reçeteleriyle beraber gözlükleri için SGK desteği alabilirler. Reçeteniz yazıldıktan sonra, 10 gün içerisinde bir optisyene başvurmanız durumunda gözlüğünüz için SGK desteği alabilirsiniz.

 Gözlük Kullanımıyla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

gozluk-secimi2

 • Günümüzde UV Filtreli gözlük camları bir tercih değil, standarttır. Dolayısıyla onaylı işletmelerden aldığınız herhangi bir gözlük camı UV filtrelidir.
 • Gözlük kullanımında hala bulanık görmek, her zaman göz numarasının ilerlediğine delalet etmez. Kulaktan dolma bilgiler ile kendi fikrinizle tercih edeceğiniz gözlük camları sağlığınız için zararlıdır. Mutlaka hekim kontrolünde cam numarası değişikliğinizi gerçekleştirin.
 • Bebek veya küçük çocuk gözlük takamaz diye bir kaide yoktur. Küçük çocuklarda ve bebeklerde görme rahatsızlıkları görülebilir ve erkenden gözlük takılması ilerleyen yaşta problem yaşanmaması için elzemdir.
 • Dinlendirici gözlük diye bir gözlük çeşidi mevcut değildir. Belirtilen gözlüğün camındaki değer daha iyi görmeyi temin ediyorsa, ancak hekim kontrolünden sonra kullanılmalıdır.
 • Gözlükler göz kusurunun ilerlemesini engellemezler. Gözlüklerin amacı görmeyi sağlamak ve yaşam kalitesini arttırmaktır. Herhangi bir tedavi edici etkisi yoktur.

Görüldüğü gibi, gözlük almadan önce dikkat edilmesi gereken uzun bir liste mevcut. Göz sağlığınızla ilgili her şeyi ve yapmanız gerekenleri, en iyi ve doğru şekilde ancak bir göz doktorundan öğrenebilirsiniz. Yanlışların doğrularını öğrenmek, iyi araştırma yapmak ve kriterlere uygun gözlüğü bulmak kolay olmayacak. Ancak gözlüğünüzü bu kriterlere uygun şekilde seçerseniz, uzun dönem kullanımlarda memnun kalacak, şikayetlerinizi azaltacaksınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.