Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gözlükten Kurtulma Yolları

İnsan vücudunun en önemli ve en hassas organlarından biri olan göz, genel olarak fotoğraf makinesine benzemektedir. Dış ortamdan gözlere gelen birtakım ışınlar kornea, lens yüzeylerinden geçerek ağ tabakasına gelir. Ardından gözler keskin görmeyi sağlayan makula adı verilen alanda odaklanır. Gözlere gelen ışınların farklı bir yerde odaklanmasına kırma kusuru adı verilmektedir. Gözlerde meydana gelen birtakım kırma kusuru bulunmaktadır. Kırma kusuru, miyopi, hipermetropi, astigmatizma ve presbiyopi olmak üzere dört farklı göz rahatsızlığından oluşmaktadır. Presbiyopi kırk yaşının üzerinde olan bireylerde göz merceğinin yakına mesafeye odaklanmasını zorlaştıran ve aynı zamanda yakını görmeyi azaltan bir göz hastalığıdır. Bu tür göz rahatsızlığının tedavisi için gözlük ya da kişinin tercihine göre lens kullanılmaktadır. Aynı zamanda uzun süreli bir tedavi için lazer yapılmaktadır.

Göz Egzersizi

Eski zamanlarda Tibetliler göz rahatsızlıklarını egzersizle tamamen iyileşmesini sağlamaktaydılar. Tibetliler görme bozukluklarını düzeltmek ve görüş açılarını daha net hale getirmek için doğal yöntemler kullanmaktaydılar. Göz kasları aynı fotoğraf makinesinin deklanşörü gibi nesneye odaklanmaktadır. Tibetlilerin bulduğu göz egzersizi ile gözlerinizin görüşünü düzeltebilir ve aynı zamanda göz kaslarınızı da güçlendirebilirsiniz. Birkaç dakika süren bu göz egzersizini sabah ve akşam yaparak anında etkisini görmeye başlarsınız. Bu egzersiz ile birkaç ay içerisinde kesin sonuç alabilirsimiz.

Göz Egzersizin Uygulanması

gözlük seçmek

 

Gözleri yavaş yavaş iyileşme sürecine girmesine yardımcı olan göz egzersizi için birtakım teknikler bulunmaktadır. Göz egzersizi yöntemlerini gözlük takmadan ya da lens olmadan yapmanız gerekmektedir. Ayrıca her göz egzersizini de oturma pozisyonunda ve otuz saniye gibi bir süre boyunca yapın. Düz bir şekilde daima karşıya bakın ve aynı zamanda göz egzersizi hareketleri sırasında başınızı değil sadece gözlerinizi oynatmanız gerekmektedir. Göz egzersizi için,

  • İlk olarak avuçlarınızın iç kısmı ile gözlerinizi kapatın ve gözlerinizin dinlenmesini sağlayın. Bu hareketle göz kaslarınızın gevşemesine yardımcı olabilirsiniz.
  • Daha sonra gözlerinizi saat yönünde hareket ettirerek, akrep ya da yelkovanın uç kısmındaki noktaları daire çizerek gözlerinizle takip edin.
  • Bu hareketi saatin yönünün aksi tarafına doğru da yapmanız gerekmektedir.
  • Gözlerinizle saat iki ve sekiz yönündeki noktalara dikkatlice bakarak, gözlerinizle saat üzerinde çapraz çizgi çizin.
  • Daha sonra bu hareketi dört ve on arasında da gerçekleştirin.
  • Son olarak ise, gözlerinizi belirli bir süre kırpın ve ilk egzersizde olduğu gibi ellerinizin iç kısmıyla gözlerinizi yeniden kapatın. Ardından göz kaslarınızı gevşeterek göz egzersizini sonlandırın.
  • Bu egzersizle gözlerinizi çok zorlamamaya dikkat ederek, istediğiniz kadar ve istediğiniz sıklıkla yapabilirsiniz. Ama göz egzersizine başladıktan sonra gözlüklerinizi ya da lensinizi olabildiğince az kullanmanız gerekmektedir. Eğer düzenli bir şekilde göz egzersizi yaparsanız bir süre sonra gözlük ya da lens kullanmaya gerek duymayacaksınız. Göz kaslarınızı geliştirmek için mutlaka beslenmenize de dikkat edin. Göz sağlığınız tamamen yiyip, içtiklerinize bağlı olarak gelişmektedir. Özellikle doymamış yağlardan, yani trans yağ asitlerinden uzak durmanız gerekmektedir ve buna bağlı olarak selenyum kullanın.

Gözlükten Kurtulma Yolları

Gözlükten kurtulmak için birtakım çözümler bulunmaktadır. Bu çözümler Tibetlilerin uyguladığı göz egzersizi ya da göze uygulanan lazer tedavisidir. Sağlık alanında her geçen gün yeni gelişmeler ortaya çıkması sonucunda yıllar önce gözlükten kalıcı olarak kurtulma yöntemi olarak lazer tedavisi bulundu. Son yıllarda artan teknoloji ile birlikte göz hastalıkları kısa bir süre içerisinde tedavi edilmektedir. Excimer lazer yönetimde kırılmaya bağlı olarak gelişen göz kusurları için uygulanan bir tedavi çeşididir. Bu tedavi şekli her hastanın kornea yapısına uygun olmayabilir. Bu tedavi yönteminde bireyin kornea yapısına uygun olmazsa, yüzey tedavileri tercih edilmesi gerekmektedir. gözlükten kurtulmak için uygulanan lazer tedavi yöntemi çeşitleri ise,

Wavefront Tedavisi : Bu tür lazer tedavisinde yalnızca hastanın gözlük derecesi esas alınmaktadır. Wavefront cihazı, gözlerde yer alan kornea tabakası, göz merceği ve aynı zamanda sinir tabakasından oluşan ışık saçmalarını ayrıntı bir şekilde ölçmektedir. Bu ölçümlere göre göz tedavisi için bir şema düzenlenmektedir.

Faik Lens : İnsan vücudunun en önemli ve aynı zamanda en hassas organlarından biri olan gözde meydana gelen birtakım bozukluklar sonucunda lazer tedavi yöntemlerinden biri olan faik lens uygulaması yapılır. Bu tedavi yöntemi kornea ya da refraksiyonun sorunu derecesi Excimer lazer tedavisine uygun olmayan ve aynı zamanda yirmi, kırk beş yaş arasındaki kişilere güvenle uygulanır. Faik lenslerin ön ya da arka kamaraya takılma özelliği olan iki farklı çeşidi bulunur. Bunlardan biri irise fiske edilen lens, diğeri ise sulcusa yerleşen lens gibidir. Bu lenslerin uygulanabilmesi için ilk olarak endotel sayısı ve aynı zamanda ön kamaranın sahip olduğu belirli bir derinlik gibi kişisel özelliklerin birbirine uyumlu olması gerekir.

Refraktif Lens Değişimi : İnsan vücudunda yer alan ve birçok işleve sahip olan en hassas organlardan biri olan gözde meydana gelen görme bozukluğunda refraktif lens değişimi tedavi yöntemi yapılmaktadır. Refraktif lens değişimi tedavi yönteminde kırk beş yaşı ve üzerinde hipermetrop, miyop ve aynı zamansa yaşın ilerlemesine bağlı olarak ortaya çıkan yakına odaklanma güçlüğü olan presbiyopi göz hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Özellikle son yıllarda büyük gelişme gösteren astigmatı düzelten torik, hem uzağı hem de yakını görmeyi sağlayan multifokal lens teknolojisi sayesinde, göz rahatsızlığı olan bireylere gözlükten, lensten kurulmayı vaat etmektedir.

Refraktif lens değişimi tedavi yöntemi kırk beş yaş ve üzeri kişilerde presbiyopinin tedavisi için de uygulanır. Femtosaniye lazer aracılı ile kornea içerisine yerleştirilen Kamra inlay fokusta yer alan derinliği artmasına yardımcı olarak uzak görüşü hiç bozmadan yakın noktaları odaklamayı sağlar. Refraktif lens değişimi tedavi yöntemi Excimer lazer tedavisi ile aynı özelliğe sahip olmaktadır. Bu tedavi yönteminden bir gün sonra hasta sosyal hayatına geri dönebilir. Hastanede yatma süresi yoktur.

Lazer Tedavisi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Lazer tedavisini her gözlükten ve lensten bıkan kişi yaptırmayı düşünür ama zararlı olup, olmadığı konusunda net bir cevap bulamazlar. Çünkü bazı insanlara göre zararlı, bazı insanlara göre yararlı bir tedavi yöntemidir. Excimer lazer tedavisi yaklaşık olarak yirmi beş yıldır birçok hastaya uygulanan bir operasyondur. Böyle uzun bir süreçte excimer lazer tedavisini bırakmayı gerektirecek kadar ciddi ve önemli komplikasyonlar ortaya çıkmamıştır. Özellikle son yıllarda hızla gelişen teknoloji ile tetkik cihazlar aracılığı ile hastanın bu tedaviye uygun olup olmadığının kontrolü sağlıklı bir şekilde yapılmaktadır. gözlere doğru bir tedavi yönteminin uygulanması durumunda mutlaka başarılı sonuçlar elde edilecektir.

Gözlükten ve lensten ömür boyu kurtulmayı vaat eden lazer tedavisi öncesinde dikkat etmeniz gereken birtakım faktörler bulunmaktadır. Özellikle sert kontak lens kullanan hastalar üç hafta, yumuşak kontak lens kullanan hastalar ise bir hafta önceden lens kullanımını sonlandırması gerekmektedir. Operasyonun uygulanacağı gün rahat kıyafetleri tercih etmeleri, makyaj yapmamaları ve hatta parfüm bile kullanmamaları tavsiye edilmektedir.

Lazer tedavisi sonrasında yapılması gerekenler ise, tedavinin hemen sonrasında hastaların rahatlaması amacıyla antiboyotik ve aynı zamanda kortizon içeriği olan iki tane göz damlası verilir. Saat başı bu ilaçların kullanılması gerekir. Tedaviden bir gün sonra ise ilaçların dozu azaltılır ve bir hafta boyunca kullanılması istenir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.