Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gözü Bozan Şeyler

Göz sağlığı toplumumuzun pek de önemsemediği ama ihmal edemeyecek kadar önemli bir mesele. Maalesef günümüzde gözü bozuk olmayan insan azımsanmayacak derecede az. Teknolojinin gelişmesi ile göz sağlığımızı etkileyen birçok sebep ortaya çıktı.

Göz Sağlığını Olumsuz Etkileyen Şeyler

1. Akıllı Telefonunuza Uzun Uzun Bakmak

akıllı telefona sürekli bakmak

Akıllı telefonlar artık hayatımıza öyle bir şekilde entegre olmuş durumda ki her fırsatta çıkarıp oyun oynuyor, yazı okuyor, bir şeyler seyrediyoruz. Cep telefonundaki küçük yazıları okumak gün geçtikçe gözünüzün acımasına sebep olur. Hele hele bunu saatlerce devam ettiriyorsanız bulanık görüntüye, kuru gözlülüğe, baş dönmesine hatta bulantıya bile sebep olabilir.

Telefonunuza bakarken her 20 dakikada ara vermeye çalışın. Ayrıca telefondaki yazı fontlarını da büyütün ki gözünüz o küçük facebook yazılarını okurken fazladan çaba harcamasın. Geceleri ise parlaklığı azaltıcı (aşırı düşük ışık da gözünüze zararlı olabilir!) ve renk sıcaklığını arttırıcı uygulamalar kullanabilirsiniz. Böylelikle gece boyunca aşırı ışığa maruz kalmış olmazsınız görece olarak keyifli ve sağlıklı vakit geçirirsiniz.

2. Gece Vakti Televizyon Seyretmek

5 ways to ruin your eyesight

Gece vakti televizyondan, bilgisayardan, telefondan bir şeyler seyretmek gibi keyifli az şey vardır. Tabii peki sağlığınız nasıl etkileniyor? Aslında yatmadan önce herhangi bir tip ekrana bakmak -telefon, televizyon ve bilgisayar- sağlık için zararlı. Işık seviyesi sürekli değiştiği için gözleriniz değişiklikleri algılamak için oldukça sıkı çalışıyor. Bu ise göz yorgunluğu, acı, ağrı, göz kuruluğu ve göz kırmızılığına sebep olabilir. Daha kötüsü ise uyku düzeninizi ciddi bir biçimde bozabilir.

Diğer taraftan ise çok düşük ışıkta bir şeyler okumak da tavsiye edilmiyor. Gözünüz için zararlı diye söyleyen pek fazla kanıt olmasa da düşük ışıkta okumak göz yorgunluğuna sebep olabilir bu da gözünüzü yorar, kırmızılaştırır; acıya ve rahatsızlığa sebep olur. Bu yüzden uyumadan önce kitabınızın son bölümlerini bitirmek için lambayı açmanızı tavsiye ederiz.

3. Kontakt Lensler İle Uyumak

kontakt lens

Eğer hep gözlük takmış bir birey iseniz lens takmaya başlamak sizin için eski güzel gözlüksüz günlere dönmek anlamına gelebilir. Lakin lens kullanımı gözlük kullanmaktan daha fazla dikkat isteyen bir şey. Her ne kadar gece geç vakit olursa ve inanılmaz yorgun olsanız da kontakt lensleri çıkarmamak için hiç bir mazeret olmamalı. Sadece enfeksiyon riskini arttırmak ile kalmaz gözünüze kalıcı zarar bile verebilir. Neredeyse her yıl 1 milyon Amerikalı göz doktorlarını kontakt lensler ile ilgili enfeksiyon nedeniyle ziyaret ediyor.

İlave öneri: Lenslerinizi gece çıkarırken ellerinizin oldukça temiz olduğuna ve ekstra lens solüsyonu kullandığınıza emin olun.

4. Suyun İçinde Kontakt Lens Takmak

Okyanusun, küvet, duş olması fark etmiyor. Lenslerinizin su ile temas etmesinden kaçınmalısınız. Bu lenslerinizi solüsyon yerine su içinde tutmak için de geçerli. Su tehlikeli bakterilerin üremesi için oldukça elverişli bir ortam. Dikkatli olmazsanız görüşünüzü bile kaybedebilirsiniz.

5. Gözleri Ovalamak

5 ways to ruin your eyesight

Ne kadar yoldan çıkarıcı olursa olsun gözleri ovalamak kesinlikle yapmamanız gereken şeylerden biri. İnsanların gözlerine yaptığı en yaygın zarar verici olay gözleri ovalamaktır. Gözleriniz sizi rahatsız ediyorsa bunun sebebi vardır. Eğer bir şey gözünüzün yüzeyine yapıştı ise ovalarsanız daha da derinlere gidecektir. Böyle bir durumda mutlaka doktora gitmelisiniz. Ayrıca gözleri ovalamak korneanızda yırtığa sebep olabilir ki bu da enfeksiyona öncüllük eder.

Ovalanma refleksine direnin ve bırakın gözünüz kendi işini yapsın. Göz kırptığınız vakit, göz yaşları muhtemelen gözdeki kalıntıyı yıkayarak uzaklaştıracaktır. Eğer bu işe yaramazsa reçetesiz satılan göz damlaları gözünüzün normal haline dönmesine yardımcı olacaktır. Hala rahatsız hissediyorsanız doktorunuzu arayın ve profesyonel tavsiye ya da tedavi alın.

6. Göz Damlalarını Aşırı Derecede Kullanmak

1251786_620x410

Göz  damlaları geçici olarak kuru gözlülüğü yatıştırsa da onları sık sık kullanmak zamanla gözlerini rahatsız etmeye başlayabilir. Reçetesiz satılan göz damlaları aslında gözünüzün sağlığını geliştirmeyip gözünüzdeki kırmızılıkları azaltıyor. Bu göz damlalarını kullanmak kısa zaman periyotları için tavsiye ediliyor.

Eğer reçetesiz göz damlası kullanıyorsanız, doktorunuzun talimatlarını takip ettiğinize emin olun. Ayrıca rahatsızlığa, göz kızarıklığına ve diğer negatif etkilere sebep oluyorsa kullanmayı kesmelisiniz.

7. Dengeli Bir Diyet Yapmamak

dunyanin-en-pahali-diyet-menuleri

Evet diyet ve beslenme fark ediyor. Aslında bazı meyveler ve sebzeler -özellikle vitamin C, E, çinko ve omega 3 asitleri- optimum göz sağlığı için çok önemli.  Diyetinize turunçgiller, sebze yağları, çerez, tam tahıl, yapraklı yeşillikler ve balığı elinizden geldiğince eklemeye çalışın.

Daha önemli olan bir şey ise su. Yeterince su içmek göz yaşı üretimi ve gözleri iyi derecede yağlı tutmak için anahtar bir eylem. Ayrıca vücudunuzu dehidre edecek sodyum içeriği fazla olan yiyeceklerden kaçınmaya çalışın.

8. Koruyucu Gözlük Kullanmamak

koruyucugözlük

Göz sakatlıklarının neredeyse yüzde 45’i evde gerçekleşiyor. En yaygın riskler ise temizleme ürünlerindeki kimyasallara maruz kalmak, (ev ürünleri yılda 125.000 sakatlığa sebep oluyor.) yemek yaparken kızgın yağın sıçraması, çivi içeren ev geliştirmeleri, çimleri biçmek, gözün yakınında sıcak ev aletleri kullanmak. Evet, koruyucu gözlük takmak sizi biraz garip gösterebilir ama evde çalışırken takmak oldukça iyi bir fikir.

9. Göz Makyajının Yanlış Kullanımı

tehlikeli makyaj

Gözün yakınına koyduğunuz her şey potansiyel risk. Evet bunlara rimel, göz kalemi, göz farı, göz kremi de dahil. Makyaj yaparken kirpiklerinizden uzak durun ki göz kapağındaki yağ bezeleri engellenmesin. Buralarda yapılan makyaj enfeksiyonlara neden olabilir. Ayrıca göz makyajlarınızı 3 ay geçtikten sonra atmalısınız. Bakteriler karanlık, rutubetli yerlerde üremeyi severler yani göz farınız çeşitli enfeksiyonlar için sebep olabilir.

10. Yeterli Derecede Uyumamak

uyku yoksunluğu

Uyku eksikliği depresyon, bağışıklık zayıflığı, kilo alma gibi bir çok probleme sebep olabilir. Dahası yeteri derecede uyumamak gözlerinize zarar verebilir. ( Bazı semptomlar tik, kuru gözler, bulanık görütü ve ağrıyı içeriyor.) En az 7 saat uyuduğunuzdan emin olun ve yatmadan önce akıllı telefonunuzu bir yere bırakın.

11. Gözlük ya da Güneş Gözlüğü Takmamak

güneş gözlüğü

Gözleri kısarak bakmanın fazlası göz yorgunluğuna neden olur ki bu da acıya öncüllük eder. Bunun ise basit bir çözümü vardır. Gözlüklerinizi takmak!

Güneş gözlüklerini evde bırakmak ise başka sorunlara sebep açabilir. Plaja gittiğiniz zaman güneşe direk bakmasanız bile dalgalardan ve kumlardan yansıyan ışınlar güneş körlüğüne sebep olabilir. Tıpkı korneanıza güneş yanığı vermek gibi. Bu acı verici durum geçici ve travmaya sebep olan bir görüş kaybına sebep olabilir. Güneş gözlükleri ayrıca güneşten gelen zararlı ışıkları karşı da etkilidir. Gözlerin güneş ışığına çok fazla maruz kalması görüş kaybına sebep olan katarakta hatta göz kapaklarınızda deri kanserine bile sebep olabilir. Güneş gözlükleri parlak ışıklardan, baş ağrılarından, bulanık görüntüden ve göz kızarıklıklarından sizi korur.

12. Göz Doktorunu Düzenli Olarak Ziyaret Etmemek

hamilelerde-goz-rahatsizliklari

Doktorlar sadece semptomları olmayan göz sorunları ( glokom hastalığı) gibi hastalıkları tespit etmekle kalmayıp diyabet ve yüksek kan basıncını bile sadece gözünüze bakarak anlayabilirler.

Bunun yanında görüşünüz düşündüğünüz kadar iyi olmayabilir. Eğer her gün işlerinizi yaparak gözlerinizi kısıyor iseniz kendinizi riske atıyorsunuz demektir. Ayrıca doktor kontrolüne giderek öngörülebilir araba kazalarının sayısını da düşürebilirsiniz.

13. Aletlere Yakın Durmak

5 ways to ruin your eyesight

Gözlerinize en uygun olan uzaklık aletlerden yaklaşık 40-50 santimdir. Eğer bundan daha fazla yakınlaşırsanız gözleriniz odağını kaybeder ve çabucak yorulmaya başlar.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.