Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gözü Kör Eden Hastalıklar

Önemli duyu organlarımızdan biri olan gözlerimizin sağlığı oldukça önemlidir. Gözlerin sağlığına her yaşta dikkat edilmeli ve belirli aralıklarla göz muayenesine gidilmelidir. Herhangi bir tehlike karşısında gereken tedbir alınmalıdır. Gözlerin periyodik kontrolleri yapılmalı görmenin ve gözün sağlıklı olduğundan emin olunmalıdır. Zira farkında olmadığınız göz problemleriniz olabilir. Genetik dahi olsa ileri yaşlarda ortaya çıkabilir. Bazı vakalarda bunu görebiliyoruz. Kişide uzun yıllar göz problemi olmazken bir anda ortaya göz sorunu çıkabiliyor. Bunun çeşitli sebepleri olabiliyor. Genetik büyük ölçüde etkili olmakla beraber birçok çevresel faktör de bunu etkilemektedir. Stres dahi gözlerimizin bozulmasına sebep olabilmektedir. Aslında bu anlatılanlara baktığımızda esas olanın tam manasıyla sağlığımıza dikkat etmek olduğu görülmektedir. Nasıl ki stres yalnız gözleri etkilemekle kalmayıp günlük yaşamımızda da birçok probleme yol açmaktaysa; bu ve bunun gibi ruhsal, psikolojik sağlığımız da dahil olmak üzere tam anlamıyla sağlığımıza gereken önemi vermemiz gerekmektedir. Dünya Sağlık Örgütünün sağlık tanımı da bu şekildedir. DSÖ’ye göre sağlık; yalnızca mikrop, bakteri, hastalık, sakatlık durumuyla alakalı olamayıp aynı zamanda kişinin bedensel, ruhsal ve sosyolojik olarak tam bir iyilik halinde bulunmasıdır. Bu yüzden nasıl genel sağlığımız için stresten vs. uzak durup gerekli tüm özeni gösteriyoruz, aynı şekilde göz sağlığımız için de tüm bunları bilip uygulamamız gerekmektedir. Göz sorunu dediğimiz her zaman masumane sorunlar olmayabiliyor. Sağlığımızda problem çıkması durumunda bazı sebeplere bağlı olarak gözlerde körlük dahi meydana gelebilir. Gözlerimiz birçok hastalığa bağlı olarak kör olabilir. Eğer zamanında teşhis ile müdahale edilirse bu önlenebilir.

Körlük doğuştan olabilmekte veya geçirilen bir hastalık ya da kaza sonucu sonradan meydana gelebilmektedir. Körlük görme yetisini kısmen veya tamamen kaybedilmesidir. Tam körlük ise karanlığın ışıktan ayrılamaması durumudur. Kısmi körlük ise gözlerin birinde veya her ikisinde de görme yetisinin kaybetme aşamasına gelmesidir.

gözü kör eden hastalıklar

Görme yetersizliğinin nedenleri

Gözün kör olmasına sebebiyet veren birçok hastalık vardır. Bunlardan başlıcaları katarakt, glokom, yaşlılıktan dolayı oluşan retina dejenerasyonu, tharom, kornea bulanıklığı, şeker hastalığı, ateşli hastalıklar, kazalar, yaralanmalar, zehirlenmeler, kalıtımsal sebepler, kan uyuşmazlığı,  bulaşıcı hastalıklar, anne karnında doğum öncesi oluşan komplikasyonlar, doğum anında oluşan komplikasyonlar, doğum sonrasında oluşan komplikasyonlar, tümörler, sistematik hastalıklar ve göz tansiyonu olarak sıralanabilir.

1.Retina dejenerasyonu

Retinanın bozulması ile ilgili bir hastalıktır ve retinayı besleyen damarların sertleşmesiyle meydana gelir. Retinal dokuların oksijen ve besin hassasiyeti azaltır. Bu şekilde sorunun büyümesi merkezi görüntü kayıplarına neden olur.

Herhangi bir tedavi yöntemi yoktur. Ancak göz doktorunun verdiği koruyucu vitamin ve mineralleri içeren antioksidanlarla görme kaybı durdurulabilmekte veya yavaşlatılabilmektedir.

2.Katarakt

Daha çok yaşlılarda görülen bir hastalıktır fakat gençlerde de görülebilmektedir. Doğum öncesi geçirilen hastalıklar bebekte genetik katarakt nedeni olabilmektedir.

Kataraktın tedavisi ilaç, lazer veya ameliyat ile yapılmaktadır.

3.Glokom

Göz tansiyonu olarak bilinen oldukça önemli bir hastalıktır ve erken tanı çok önemlidir. Göz içi basıncının yükselmesi sebebiyle göz sinirlerinin zayıflaması durumunda göz sinirleri ölmekte ve körlüğe neden olmaktadır.

Tedavisi ilaç ile yapılmaktadır. İlaç tedavisiyle göz tansiyonu düşürülür ya da göz tansiyonu düşürülemeyen hastalarda lazer tedavisi uygulanır. Ameliyat bir diğer çözümdür ve sonuç alınamadığında özel tahliye tüpleriyle tedavi edilir.

4.Trahom

Göz kapaklarının altında kabarcıkların oluşmasıyla başlayan bir göz hastalığıdır ve bulaşıcıdır. Anneden bebeğe temas yoluyla geçebilmektedir.

Tedavisi, ilk başta temizlik gelir veya ilaç takviyesiyle olumlu sonuç alınabilinir.

5.Kornea bulanıklığı

Çeşitli yabancı maddelerin veya bakteri, virüs ve mantarların göze bulaşması halinde kornea zarar görebilmektedir. Bunun sonucunda görme bulanıklığı oluşabilmektedir

Tedavisi, ancak cerrahi yöntemlerle sonuç alınabilmektedir.

gözü kör eden hastalıklardan şeker hastalığı

6.Şeker hastalığı

Birçok sağlık problemine sebep olabildiği gibi ne yazık ki gözlerimiz için de problem teşkil etmektedir. Bu açıdan kan şekeri kontrolü göz sağlığı açısından önemlidir. Eğer ciddi anlamda bu hastalık ilerlemiş durumda ise direkt görme yetisini etkileyen bir hastalıktır. Hastalık sürecinde yaşanan ani yükseliş ve düşüşler göz damarlarını ve gözün sinir tabakasını etkilemektedir. Bununla birlikte retinopati, göz enfeksiyonu, kataraktın oluşması, göz adalelerinde görülen felçler, retina bölgesinde oluşan kanamalar ve ödemler görülmektedir. Tedavi görülmezse kalıcı körlükler meydana gelebilmektedir.

Tedavisi, erken teşhis çok önemlidir. Şeker hastalığını tedavi eden ve görme kaybını önlemenin tek yöntemi lazer ile tedavidir. Şeker hastalığı çok ciddi bir hastalıktır. Bu sebeple kendiniz de şeker hastalığı belirtileri görmeniz halinde bir sağlık kuruluşuna giderek hekime görününüz.

7.Rubella

Gebeliğin ilk aylarında annenin rubella enfeksiyonuna yakalanması anne karnındaki bebekte körlüğe sebep olabilmektedir.

Tedavisi, erken cerrahi ile müdahale edilirse görme yetisi kaybına engel olunabilmektedir.

8.Toksoplazma

Bir çeşit enfeksiyondur ve anne karnındaki bebekte körlüğe sebep olan bir diğer nedendir.

Tedavisi, annenin tedavi edilmesi bu enfeksiyonun bebeğe geçişi önlenebilmektedir. Bu nedenle annede enfeksiyonun erken teşhisi önem arz etmektedir. Erken teşhis edilebildiği takdirde anne hekim kontrolünde tedaviye alınır ve kısa sürede enfeksiyondan kurtularak bebekte körlük oluşması engellenebilir.

göz doktoru

9.Doğal frengi

Anne ve babadan birinin veya ikisinin gebelikten önce frengi mikrobu taşıması sonucu frengi hastalığı meydana gelir. Bu frengi mikrobunun bebeğe geçmesi halinde bebekte körlük meydana gelebilir.

Tedavisi, erken tanısı önemli olan bir başka hastalık olan doğal frengi ilaç ile tedavi edilmektedir.

10.Kazalar

Şiddetli bir darbe ve önemli kazalar beyne zarar verebilir. Beynin kanaması geçirilmesi durumunda veya beynin görme ile ilgili kısımlarında sorun oluşumunda körlük görülebilmektedir.

11.Kalıtımsal hastalıklar

Genlerden geçer ve bu durumun oluşması için körlüğün anne, baba veya her ikisinde de bulunması gerekir.

12.Kan uyuşmazlığı

Bebek için problem oluşturan bir durumdur. Annenin kanı RH(-) gebe kaldığında çocuğun kanı RH(+) olursa ve gerekli tedavi uygulanmazsa bebekte kalıcı hastalıklar oluşabilir. Bunlardan biri de körlüktür.

13.Doğum öncesi

Bu dönemde annenin herhangi bir virüs kapması, kızamıkçık geçirmesi, beslenme bozukluğu yaşaması, herhangi ciddi yaralanma veya karın bölgesini kapsayan travmalar bebekte görme yetisini etkileyebilmektedir.

14.Doğum anı ya da doğum travması

Bu durum bebeğin doğum sırasında meydana gelmektedir. Eğer bebek yeterli oksijen alamazsa kalıcı hasarlar oluşabilmektedir ve kısmi körlük bunlardan biridir. Anneden kaynaklı doğumun geç ve güç olması veya erken olması, normal doğum olmaması, kanamalı doğum durumları bebekte körlük olmasına sebep olabilmektedir.

Görüldüğü üzere birçok çeşitli hastalık genel sağlığı etkilediği gibi ayrıca gözlerimizi de etkilemekte ve körlüğü sebep olmaktadır. Ayrıca bu hastalıkların gözlerde körlük meydana gelmeden erken teşhisi önemlidir. Çünkü hemen her hastalıkta olduğu gibi göz hastalıklarında da erken teşhis tedaviyi kolaylaştırmakta ve tedaviden alınacak olan sonucun başarılı olma ihtimalini de artırmaktadır. Aslında esas olan her daim sağlıklı bir yaşam sürmek olup sağlığa dikkat ederek yaşamaktır. Basit bir örnek vermek gerekirse, sadece sağlıklı bir diyetle bile şeker hastalığının önüne geçmek mümkündür. Belki genetik hastalıklar için hastanın yapabileceği pek bir şey yoktur ancak henüz ortaya çıkmamış olan birçok hastalık sağlıklı bir yaşam sürmeye gayret gösterilerek engellenebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.