Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gözün Arkasına Kaçan Lens Nasıl Çıkartılır?

“Gözün arkasına kaçan lens nasıl çıkartılır?” diye eminiz çoğu lens kullanıcısı kendi kendine düşünmüştür. İşte bu yazımızda tam da bu olası soruna yönelik bilgiler vereceğiz.

Öncelikle lens kullanıcılarının yaptığı belli başlı hareketler lensin az da olsa aşağı veya yukarı kaymasına sebep olabilmektedir. Elbette yapılan bu hareketler isteyerek değil bir anlık dalgınlık veya bilinçsizlikle meydana gelmektedir. Bu yüzden de göz için risk oluşturacak hareketlerden uzak durmak her lens kullanıcısının unutmaması gereken bir faktördür.

Bunun için de lens kullanımına yönelik belli başlı kurallar vardır. Örneğin, lensi göze yerleştirirken lensin göze tam oturması için çok hafif ve milimlik hareketlerle yapılması gereken ve bilinen en önemli lens kullanım kuralıdır. Fakat bu yavaş ve dikkatli olunması gereken anda ölçünün kaçırılması veya yanlış bir hareket işte tam da bu yazımızın asıl konusunu olan gözün arkasına kaçan lens konusunu gözler önüne getiriyor.

Gözün Arkasına Kaçan Lensi Nasıl Çıkartırım?

Olan oldu. Lensimiz maalesef istemeden de olsa gözümüzün arkasına kaydı. Peki şimdi ne yapacağız? Göz arkasına kaçan lensi hem gözümüze hem de lense zarar vermeden nasıl olması gereken yere getirebilir veya çıkartabiliriz?

Öncelikle endişelenmeyin. Çünkü panik ve stres hali size hiç bir şekilde yardım etmeyecek tam tersi zarar verecektir.

  1. Öncelikle ellerinizi sabunlu suyla iyice yıkayın ve elinizde tüy ve toz gibi maddeleri tutmayacak bir havlu ile güzelce kurulayın.
  2. Sıradaysa gözün rahatlatılması var. Bu da gözün nemlendirilmesiyle mümkün olacaktır. Peki gözümüzü nasıl nemlendireceğiz? Tabi ki de lens solüsyonu ile. Gözünüzü nemlendirmeye yardımcı olacak olan lens solüsyonunu gözünüze dökün ve hafifçe gözlerinizi açıp kapatmaya başlayın. Çünkü bu işlem lensin yerini tespit etmenizi sağlayacaktır.
  3. Lensin yerini tespit ettiniz. Peki nasıl hareket ettireceksiniz? Bunun için de tek yapmanız gereken göz kapağınızı kapatarak parmaklarınız ile lensi gözün retina kısmına doğru kaydırmaktır. Ama sakın parmağınızı direk göz yüzeyine temas ettirip de lensi eski yerine getirmeye çalışmayın. Çünkü bu hareket oldukça zararlı sonuçlar doğurabilecektir.
  4. Son olarak da yerine oturan lensi çıkartın.

Fakat her şeyi kuralına uygun yaptınız. Son derece sakindiniz, elinizi gözünüze sokmadınız, hatta lensi tekrar göz retinasının olduğu ön kısma da getirdiniz. Ama lens çıkmıyor, peki şimdi ne olacak? Bu durumda ise yapmanız gereken tek şey daha fazla zorlamamanızdır. Çünkü bu zorlama göz ve göz sağlığı için olumsuz durumlar meydana getirebilecektir. En yakın göz doktoruna gitmeniz daha makul ve yapılması gereken bir hareket olacaktır.

Lens Göze Yapışır Mı?

Göze lens yapışması pek de olası bir durum değildir. Çünkü lensler için gerekli olan özel solüsyonun yardımı bu durumu ortadan kaldırmaktadır. Kaldı ki bu solüsyon kadar göz yüzeyinin de nemli ve kaygan olması bu durumun meydana gelmesini engelleyen faktörlerdendir. Ama tüm bunlara karşın yine de lensiniz gözünüze yapıştıysa veya siz öyle hissediyor ve lensinizi de çıkartamıyorsanız bir göz doktoruna gitmenizi öneriyoruz.

Çünkü bu durum bilinmeyen bir sebepten dolayı da olmuş olabilir. Kendinizi ve özellikle gözünüzü riske atmamanızı öneririz.

Lens Gözden Düşer Mi?

Lens gözden düşmez. Yani kullanım kılavuzuna uygun hareket ettiyseniz ve lensiniz de kaliteli bir lens ise kesinlikle düşmez. Çünkü lensler göz ile tam bir birleşim oluşturan özel bir yardımcıdır. Kontakt lens olarak isimlendirilmesi de işte bundandır.

Özel solüsyonu yardımı ile göze yerleştirilen kaliteli bir lens siz çıkarmadığınız sürece gözünüzden asla çıkmaz. Bu durum günlük, aylık ve yıllık lens türleri için de geçerlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.