Günümüz teknolojik ortamının getirdiği en önemli sorunlarından biri de gözde meydana gelen problemler olarak gösterilebilir. Yeni nesil ekranlar, gözler kırpılmadan geçen uzun süreler, parlak ortamlar gibi durumlar gözde anormalliklerin oluşmaya başlamasına neden olan başlıca etmenlerdir. Bu sebeplerin meydana getirdiği genel duruma da göz kuruluğu ya da gözyaşı eksikliği adı verilebilir. Tabii ki tek neden bu değil ancak en önemli neden budur. Gözlerin kırpılmadan sürekli uzun zaman dilimleri dahilinde geliştirilen elektronik aygıtlara bakmak gözlerde kurumaya, gözyaşının eksikliğine neden olmaktadır. Telefon, laptop, tabletler gibi parlak ekranların artması, yaygınlaşması bunun en önemli kaynaklarıdır. Göz kuruluğu durumu genel olarak açıklanmak gerekirse, gözlerin yeterli miktarlarda gözyaşı üretmemesi durumu olarak belirtilebilir. Bu temel nedenlerin tek olmadığını söyledik. Bunlar dışında bazı durumlar da gözlerde kurumaya ya da gözyaşı eksikliğine neden olabilir. Bunlardan biri de gözyaşının yeterli derecede yoğun olmayışı olabilir. Ya da gözyaşlarının çabucak yok oluşu, buharlaşması da bu nedenlerden biri olarak sayılabilir.

Gözyaşları, gözlerin sağlığı açısından düşünüldüğünde oldukça önemlidir. Gözlerin sağlıklı kalması, gözyaşı üretimine bağlı olduğu söylense yanlış olmaz. Gözyaşının gözde meydana gelen kuruluk belirtisini ortadan kaldırır ve bu sebeple de meydana gelebilecek olan bulanıklık durumunu da engeller. Bireyin gözlerinde bir kuruma meydana geldiyse eğer, göz içinde batmalar ya da göz içinde yanma meydana gelebilir. Bunlardan başka, gözlerin yorgunluğu dolayısı ile net görememe, bulanıklık ortaya çıkar. Gözlerde oluşan gözyaşı eksikliği ya da kuruluk, bilgisayarın çok uzun süre kullanamamaya, kitap vb gibi şeylere odaklanamama gibi durumları ortaya çıkarabilir. Eğer göz kuruluğu ya da gözyaşı eksikliği sürekli olarak meydana gelirse daha büyük sıkıntılar ortaya çıkarır. Gözde iltihap meydana gelmesi ya da korneada çiziğin oluşması gibi durumlar bunların örnekleridir.

Gözyaşı Eksikliği Nedenleri

1.Yaşın İlerlemesi

DERMATOLOJİ UZMANI DR. ATA NEJAT ERTEK, SAĞLIK AÇISINDA FAYDALI OLAN YUMURTANIN AYNI ZAMANDA CİLT İÇİNDE YARARLI OLDUĞUNU SÖYLEDİ. (İHA/ERZURUM-İHA)

Gözde kurumanın gerçekleşmesi yaşın ilerlemesi ile doğru orantılı şekilde gerçekleşmesi normal bir durumdur. Bunun nedeni, vücudun kendisinden kaynaklıdır. Vücut, gözyaşı üretimini azaltır. Ama bu kendiliğinden oluşan gözyaşı eksikliği ya da göz kuruluğu, umutsuzca gözyaşı eksikliğinin getirdiği semptomlarla yaşamak zorunda olduğunuz anlamını taşımamaktadır. Bireyin gözlerinde meydana gelen gözyaşı eksikliği ya da kuruluğu, eğer birey bunun nedeni olarak yaşın ilerlemesini görüyorsa, doktora başvurarak bu duruma çözüm yaratabilir. Doktor, gözyaşı eksikliğine karşı gözün rahatlamasını sağlatacak bir damla önerebilir.

2.Hormonal Değişimler

hormone-graph

Vücutta farklı zamanlarda hormonların değişmesi gözlemlenebilir. Buna örnek verecek olursak, menopoz dönemi sonrası kadınların gözyaşı eksikliğinde artış meydana gelir. Gözyaşı üretimi azalır ve gözlerde kuruma ortaya çıkar. Yine hormonal değişimlerin çok olduğu bir dönem olan hamilelik dönemlerinde de kadınların gözlerinde kurumalar meydana gelebilir.

3.Gözyaşının Vücut Tarafından Az Üretimi

Tear of Gratitude

Eğer gözde meydana gelen kuruma, yaşlılıkla ya da hormonal değişimlerle alakalı değil ise, bireyde meydana gelen gözyaşı eksikliği, bireyin vücudu tarafından yapılmış olabilir. Vücudun yeterince beslenememesi bunun kaynağıdır. Gözlerde kurumalar meydana geliyorsa bunun nedeni A vitamini eksikliği veya şeker hastalığı olabilir. Bu durumun tam nedeni bir doktor muayenesinden sonra ortaya çıkacağından, eğer gözlerinizde kuruma meydana geliyorsa ve bunun nedeni olarak hormonal değişimler veya yaşlılık ile alakalı olmadığını düşünüyorsanız, doktorunuza başvurmanızda fayda olacaktır.

4.Yeterince Göz Kırpmamak

kuruluga-karsi-goz-kirpin

Gözyaşı eksikliğinin meydana gelmesinin en önemli nedenlerinden biri olarak uzun süre bilgisayar ya da benzeri ürünleri kullanmak olduğunu söylemiştik. Bu sebeple, bilgisayara bakılan uzun süreler dahilinde birey, oldukça uzun süre dikkat verir, odaklanır bu yüzden de gözünü daha az kırpar. Bu noktada uzun süre ekrana bakarken göz tamamen açık olur. Uzun süre açık olarak bekletildiğinde ve kırpılmadığında, gözde nemlenecek alan fazlalaşır ve oluşan gözyaşı çok çabuk buharlaşır ve kaybolur.

5.Kontakt Lensler

lens-takmak

Kontakt lenslerin uzun bir süre kullanımı sonrası da gözlerde kurumu meydana gelebilir. Kornea da duyarsızlığın meydana gelişi sonrasında gözyaşı eksikliği oluşur. Lens, genelde standarttır ancak bazı insanların gözlerine tam uymazlar ve bu nedenle de gözlerinin yeterince hava almasını engelleyebilirler. Bu da gözyaşı eksikliğine neden olur. Bu yüzden lenslerin kullanımına dikkat edilmesi oldukça önemlidir.

6.Çevresel Nedenler

Klima-alma-rehberi

Klimanın kurutucu etkisi, rüzgar ya da baharın gelmesi sonucu meydana gelen polenlerin artışı gözlerde gözyaşı eksikliğinin nedenlerinden sayılabilirler. Sigara kullanımı ya da pasif içicilik gibi durumlar ya da güneşe uzun süre maruz kalmak gözde kuruluğa neden olabilir. Yaz mevsiminde havanın sıcak olması, güneşe maruz kalma, klimalı yerlerde uzun süre kalma ve bunların yanına bir de bilgisayar ekranına uzun süre odaklanma, gözyaşı eksikliklerine neden olacaktır.

7.Göz Kapağının İşlevsizliği

Burun Esteti?i Ortalama Fiyatlar?

Göz kapağında meydana gelen fonksiyonsuzluk, göz kapağının üstlendiği görevi yerine getirememesi durumu, gözde kuruluğun nedenlerinden sayılabilir. Bir cerrahi müdahale ile göz kapağı artık yeterince kapanmıyorsa, gözler eskisi gibi nemlenemez, bu sebeple de gözyaşı eksikliği baş gösterir. Ya da başka nedenler sonucunda göz çevresinde meydana gelen şişlik gibi durumlar sonucu göz kapağı kapanmaz ise yine göz de kuruluk oluşur.

8.Göz Ameliyatları

maxresdefault

Göz ile ilgili geçirilen cerrahi müdahaleler sonrasında gözlerde kuruluk meydana geliyor olabilir. Ancak bu kuruluk geçicidir. 6 ay sonrasında eskiye döner.

Gözyaşı Eksikliğini Engellemek

Close up of woman crying

Gözlerde meydana gelebilen gözyaşı eksikliği durumunu bazı önlemler alarak engellemek mümkündür. Bunun için bazı durumları özenle gerçekleştirmek gerekecektir. Bu durumlar;

  • Birey, gözlerinin ve göz kapaklarının temiz olmasına dikkat etmelidir. Pis ellerle gözlere temastan kaçınmalı gözün pis ortamlara girmesine engel olmalıdır.
  • Uzun süre bilgisayara odaklanmak gözlerde kuruluğun en belirgin sebebidir. Bu sebeple uzun süre bilgisayara bakanların göz kırpma işlemini sıklıkla tekrar etmelidirler.
  • Ortamın nemlendirilmesi de önemlidir. Nemlendirme cihazlarını kullanarak, bulunduğunuz kuru ortamın nemlendirilmesine, bu sayede de gözlerin daha nemli olmasına dikkat edin.
  • Ateşe yakın durmaktan çekinin ve klimalı ortamlarda da uzun süre durmamaya çalışın.
  • Özenli ve yeterli beslenme önemlidir. Omega-3 yağları göz sağlığı açısından önemli olacaktır.