Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı

Beş duyu organımızdan birisi olan görme duyusu gözler vasıtasıyla gerçekleşir. Göz hassas bir duyu organıdır. Dış dünyayı algılamamızı sağlayan göz sağlığımız şüphesiz bizler için büyük önem arz etmektedir. Zira gözlerdeki en ufak bir rahatsızlık hayat kalitesini bir anda çok fazla düşürmekte ve kişiye acı vererek hayatını zorlaştırmaktadır. Birçok göz sorunu vardır. Kimisi doğuştan gelen kimisi sonradan çevreden kaynaklanan problemlerdir. Genetik ne kadar önemli olsa da günlük yaşamda dikkatsiz davranılması da gözlere zarar verebilmektedir. Burada kişiye düşen göz sağlığını nasıl koruyabileceğini öğrenmesi ve uygulamasıdır. Ayrıca varsa göz kusuru tespit edip tedavi etmek gerekir. Gözyaşı kanalı tıkanıklığı da sık rastlanabilen bir göz rahatsızlığıdır. Gözlerimiz kendini zararlı etkenlerden korumak için düzenli ve belirli aralıklarla gözyaşı salgılar. Gözün her daim nemli kalmasını sağlayan gözyaşı göz kapaklarının kapanıp açılmasıyla oluşan sürtünmeden doğacak sorunlar dahil olmak üzere pek çok sorunun önüne geçer. Tabii bu gözyaşı bir kanal boyunca ilerler. Sağlıklı bireylerde bu kanallar açık olup herhangi bir sorun söz konusu değildir ancak bazı kişilerde çeşitli nedenlerden dolayı gözyaşı kanalı tıkanıklığı görülebilir.

Gözyaşı Kanalı

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Nedir?

İlk olarak gözyaşı kanalından bahsedelim. Gözlerimizin ön yüzeyinin nemli tutulması gerektiğinden, gözyaşı bezlerimiz düzenli olarak gözyaşı salgılar. Salgılanan bu gözyaşı belirli bir kanal boyunca ilerler. Bu kanala gözyaşı kanalı denir. Bu kanallarda sorun olması hayatı olumsuz etkileyebilmektedir. Gözyaşı kanalı tıkanıklığı da adından da anlaşılacağı üzere bu gözyaşı kanallarını tıkayarak kişide hastalık meydana getirir. Gözyaşı, kaşların altında bulunan lakrimal bezlerden salgılanır. Buradan salgılanan gözyaşı burna yakın bölgelerdeki kapaklarda bulunan kanallardan buruna doğru akar. Bu kanalların tıkanması gözyaşının buruna akmasını engeller. Buruna akamayan gözyaşının çoğu böylelikle yüze doğru akmaya başlar ve göz sulanmasına sebep olur. Buruna akan bu kanalların olduğu bölgede punktum adı verilen açıklıklar bulunur. Bu açıklıklar biri üst kapakta biri alt kapakta olmak üzere 2 tanedir. Gözyaşı burada şöyle bir güzergah izler. Öncelikle gözyaşı bu üst ve alt kapakta bulunan 2 delikten kanalikül denilen kanalcığa, oradan da gözyaşı kesesine ve son olarak da burna doğru akar. Gözlerimizi her kırpışımızda bu sistem çalışır ve gözyaşı bu kanallara pompalanarak sistem sağlıklı bir şekilde çalışmasına devam eder. Biz bu sistemin çalışmasını hissetmeyiz ve sistem bizim isteğimiz dışında çalışır.

Burada anlattığımız gözyaşı kanalının tıkalı veya dar olması gözyaşının kanal boyunca akıp buruna ulaşan sisteminin sağlıklı bir şekilde işlememesine sebep olmaktadır. Kanal tıkalı olunca gözyaşı buruna akamaz ve yüze doğru akmaya başlar. Bu da zamanla enfeksiyon ve iltihaplanmalara sebep olmaktadır. Daha sonrasında ise ağrı, sızı, kızarıklık gibi şikayetler ortaya çıkmaktadır.

gözyaşı kanalı tıkanıklığı

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Belirtileri

Gözyaşı kanalı tıkanıklığının belirtisi olarak karşımıza ilk önce gözlerin aşırı sulanması çıkmaktadır. Gözyaşının buruna akamayıp tamamının yüze akmasından dolayı gözlerde fazlasıyla sulanma meydana gelir. Bu sulanma daha sonra iltihaplanmalara yol açar. Daha sonrasında burun kökünde şişlik, burun köküne basınca iltihap çıkması ve gözlerde çapaklanmayla beraber gözlerde kızarıklık gibi durumlar ortaya çıkar.

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Nedenleri

1-Doğumsal gözyaşı kanalı tıkanıklığı nedeni

Genellikle sebebi bebeğin anne karnında gözyaşı kanalların gelişimini tamamlayamadan doğmasından kaynaklanır. Gözyaşının buruna aktığı kanallar açılmadan doğum gerçekleştiği için bu durum ortaya çıkar. Bunun sonucunda da gözyaşı buruna akamaz.

2-Edinsel gözyaşı kanalı tıkanıklığı nedeni

Edinsel gözyaşı kanalı tıkanıklığı genelde yetişkinlerde görülür. Orta ve ileri yaşlarda ortaya çıkabilir. Çeşitli hastalıklar buna sebep olabilir. Örneğin; sinüzit, çeşitli enfeksiyonlar, gözyaşı kesesi taşı, tümör türleri, travmalar buna sebep olabilir.

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Nasıl Tespit Edilir?

Gözyaşı kanalı tıkanıklığının tespitinde en çok kullanılan yöntem bir kanül yardımıyla gözyaşı kanallarına sıvı verilmesidir. Bu sıvı sayesinde gözyaşı kanalları kontrol edilir. Eğer sıvı kanalları geçip buruna ve boğaza ulaşmışsa kanallar açık demektir. Eğer sıvı buralara ulaşamıyorsa kanallarda tıkanıklık var demektir. Boğaza sıvının ulaşıp ulaşılmamasına bakılarak sorun tespit edilebilir. Daha sonrasında doktorun gerekli görmesi halinde gözyaşı kanal yolları görüntülenebilir. Dakriyosistografi ve dakriyosintigrafi teknikleriyle gözyaşı kanal yolları görüntülenir ve sorun varsa tespit edilip teşhis konulur.

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Tedavisi

1-Doğumsal gözyaşı kanalı tıkanıklığı tedavisi

Doğumsal kökenli gözyaşı kanalı tıkanıklığı tedavisinde ilk 1 yıl masaj tedavisi uygulanır. Burun kökünden aşağılara doğru sıvazlama şeklinde yapılan bu masaj gözyaşı kanalı tıkanıklığının ilk 1 yıl içerisinde günde 3-4 defa 100 kez yapılmasıyla genelde başarıya ulaşılır. Masajla kanal kendiliğinden açılır. Çok yüksek bir oranda başarılı bir tedavi yöntemidir. Yaklaşık %95 oranında sonuç verir. Gözde çapaklanma olması durumunda gözün iltihap kapmaması açısından antibiyotik damlalar kullanılabilir. 1-1.5 yıl içinde göz sulanmasının devam etmesi halinde anlaşılır ki gözyaşı kanalları masajla kendiliğinden açılmamıştır. Bu durumda tıbbi müdahale gerekir. Sondalama tedavi yöntemiyle kanallar açılmaya çalışır. Bu sondalama işlemine probing de denilir. Eğer sondalama işleminden sonra gözler yaşarmaya devam edip şikayetler tekrarlarsa sondalamaya devam edilebilir. Birkaç sefer daha sondalama işlemi yapılır. Sondalama da fayda etmezse bebeğe balon kataterile dilatasyon ve tüp entübasyonu tedavisi uygulanabilir. Yine hastalığın geçmemesi durumunda ilerleyen yaşlarda çocuğa ameliyatlı tedavi uygulanır. Gözyaşı kanalları ameliyatla açılır.

2-Edinsel gözyaşı kanal tıkanıklığı tedavisi:

Genelde göz sulanması şikayetiyle ortaya çıkan gözyaşı kanal tıkanıklığı tespit edildiğinde cerrahi müdahale gerekmektedir. Burada tedavide amaçlanan gözyaşı kesesinden burna akan yeni bir kanal açmaktır. Bu tedavi için çeşitli yöntemler kullanılabilir. Yeni açılan kanalın yeniden tıkanması söz konusu olabilir. Bu tip vakalarda kanallara silikon tüp tedavisi uygulanabilir.

Bu ameliyatlar 3 farklı şekilde gerçekleştirilebilir.

1-External dakriyosistorinostomi: Tedavinin başarı verme şansı en yüksek olan bu ameliyat türünde burun ile göz arasında bir kesit açılır. Buradan girilerek gözyaşı kesesinden buruna doğru yeni bir kanal açılır. Başarı şansı yüksek olmasına karşılık deride dezenformasyona neden olup iz bırakabildiği için hastalarda estetik kaygı oluşturabilmektedir.

2-Endoskopik dakriyosistorinostomi: Bu tedavi yönteminde endoskop kullanılır. Bu ameliyatlarda burun içerisinden endoskopla girilerek burundan gözyaşı kesesine doğru bir kanal açılır. Ciltten kesi alınmaması ve haliyle iz bırakmaması sebebiyle estetik açıdan daha çok tercih edilir. Uzman doktorlar aracılığıyla gerçekleştirilir.

3-Transkanaliküler lazer dakriyosistorinostomi: Adından da anlaşılacağı üzere lazerle uygulanan bir tedavi yöntemidir. Son yıllarda lazer teknolojisinin  tıpta yaygın kullanılmaya başlanmasıyla birlikte gözyaşı kanal tedavisinde de kullanılmaya başlanmıştır. Bu yöntemde diğer yöntemlerin aksine göz tarafından işlem yapılır. Lazer yardımıyla göz tarafında ağzı olan kanaliküllerin içerisine girilerek kanal tedavisi gerçekleştirilir. Bu yöntemde hastaya lokal veya genel anestezi uygulanarak gözyaşı kanalının ağzı genişlettirilir ve lazer probu kanala yerleştirilir. Burna doğru ilerletilen lazer probu yan burun duvarına yaslatıldığında çalıştırılır ve yeni bir kanal açılır. Bu işlemler devamlı olarak burun içerisinden sokulan endoskopla izlenir. Kanalın büyüklüğü ve genişliği buradan tespit edilir ve istenilen konuma gelene kadar kanal boyunca hücreler yakılarak yol açılır. Daha sonrasında ise silikon tüple kanal tıkanıklığı tedavisi sonlandırılmış olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.