Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gözyaşı Kesesi İltihabı

Gözlerimizde bazen bazı nedenlere bağlı olarak çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkar. Genelde hijyen eksikliği nedeni ile ortaya çıkan bu rahatsızlıklar bazı durumlarda başka hastalıklara bağlı olarak da gelişir. Ancak her durumda mutlaka bir göz doktoruna görünüp etkili bir biçimde tedavi olunması gerekir. Aksi takdirde hastalık çok daha fazla ilerleyip başka ciddi problemleri de beraberinde getirebilir. Böyle durumlarda göze cerrahi müdahalede bulunulması da gerekebilir. Gözyaşı kesesi iltihabı da gözde meydana gelebilen rahatsızlıklardan bir tanesi olmaktadır. Bu sorun ile karşılaşıldığı zaman mutlaka bir göz doktoruna tedavi olunması gerekir.

Gözyaşı Kesesi İltihabı Nedir?

Gözyaşı kesesi iltihabı gözyaşlarının gözden burnun boşluğuna boşaltılmasını sağlayan gözyaşı kanallarının tıkanması neticesinde meydana gelen bir rahatsızlık olmaktadır. Bu rahatsızlığa dakriosis ismi verilmektedir. Gözyaşı kesesi iltihabı ağırlıklı olarak çocuklarda görülmektedir. Genellikle bu rahatsızlık burun enfeksiyonlarının, sinüs enfeksiyonlarının, burun poliplerinin ya da konjunktivit ismi verilen göz enfeksiyonlarının devamında gerçekleşir. Benzer şekilde bu hastalık kalıtsal nedenler ile de meydana gelebilmektedir. Hatta 3 ile 12 hafta arasında olan bebeklerde de görülebilmektedir.

Hastalığın belirtileri arasında göz kenarlarında ağrı, göz kenarlarında şişme ve bu bölgelerde aşırı duyarlılık vardır. Aynı zamanda irin ve gözyaşının karışımı olan bir akıntı da gelebilmektedir gözden. Eğer hastalık kısa süre içerisinde tedavi edilmez ise enfeksiyon korneaya da yayılabilir. Hatta buna bağlı olarak da gözyaşı kanalında yani dakriostenozda kalıcı olabilecek yara izleri bile oluşabilir. Bu yüzden hastalık ilk anlaşıldığı anda tedavi edilip ilerlemenin önüne geçilmesi gerekir. Özellikle tedavi aşamasında enfeksiyonun bulaşmış olduğu kanalların yıkanmasının ve bu gözyaşı kanallarına masaj yapılmasının önemi çok ama çok büyük olmaktadır. Aynı zamanda bölgeye antibiyotik merhemlerin uygulanmasının da tedavi açısından büyük bir gerekliliği vardır.

Eğer ki hastalık çok şiddetli bir hal aldı ise bu gibi durumlarda biraz daha farklı müdahalelerde bulunmak gerekebilir. Özellikle bu tip durumlarda enfeksiyon temizlendikten sonra tekrar ortaya çıkmaması amacı ile gözyaşı kanallarının genişletilmesi yani sonda yapılabilmesi amacı ile cerrahi müdahalele ile bölgede bir delik açılması gerekebilir.

Gözyaşı Kesesi İltihabı Neden Olur?

Hastalık nedenleri arasında kalıtsal nedenler bulunmaktadır. Bu durum genelde yeni doğmuş ve henüz bir yaşına basmamış bebeklerde baş göstermektedir. Gözyaşı kesesi iltihabının bir diğer nedeni ise gözde hali hazırda oluşmuş olan bazı hastalıklardır. Bu hastalıklar arasında konjunktivit ismi verilen göz hastalıkları yer alır. Aynı zamanda burun enfeksiyonları ve burunda meydana gelen hastalıklar da gözyaşı kesesi iltihabına zaman zaman neden olabilmektedir. Bu yüzden tüm hastalıkların bir an evvel etkili bir biçimde tedavi edilmesi gerekir.

Gözyaşı Kesesi İltihabı Belirtileri

Gözyaşı kesesi iltihabı ortaya çıkardığı semptomlar nedeni ile hastalarda ciddi şikayetlere neden oluyor. Ancak eğer hastalık hemen teşhis edilmez ve hemen tedaviye başlanmaz ise hastalık biraz daha ilerliyor ve şikayetler bir kat daha artıyor. Üstelik bu durum çok daha ciddi hastalıklara da davetiye çıkartabiliyor. Bu gibi durumlarda hastanın kendini iyice dinlemesi ve gözlerinde meydana gelen değişiklikleri takip etmesi gerekiyor. Aksi takdirde hastalığın teşhisi biraz daha zorlaşabiliyor. Çünkü maalesef ki insanlar herhangi bir rahatsızlık duymadan rutin olarak göz doktoruna gidip muayene olmuyorlar. Bu durumda da hastalık belirti vermediği müddetçe tespit edilemiyor.

Gözyaşı kesesi iltihabı rahatsızlığı literatürde dakriyosistit adı ile anılmaktadır. Hastalığın en yaygın ve en belirgin belirtileri arasında gözde ortaya çıkan kızarıklık, şişlik ve şiddetli ağrı bulunmaktadır. Genelde rahatsızlık gözyaşı keselerinde ya da gözyaşı kanallarında bir takım nedenlerden kaynaklı olarak tıkanıklığın meydana gelmesi neticesinde ortaya çıkmaktadır. Fakat gözyaşı kesesi iltihabı sonucunda ortaya çıkan, gözde kızarıklık ve şiddetli ağrı durumu her hasta için geçerli olmamaktadır. Bazı hastalar gözyaşı kesesi iltihabı problemini yaşasalar bile herhangi bir kızarıklık ya da ağrı ile de karşılaşmayabilirler. Ancak bu durum oldukça tehlikelidir. Çünkü bu durum gözyaşı kesesi iltihabı rahatsızlığının şiddetini bir kat daha arttırmaktadır ve hastalık buna rağmen kolay kolay tespit edilememektedir. Hatta bu gibi durumlarda gözyaşı kesesi iltihabı rahatsızlığı kronik bir hale bile gelebilmektedir. O yüzden hastaların tetikte olması ve sürekli olarak kontrollere gitmesi büyük bir önem taşımaktadır. Aksi takdirde cerrahi müdahale gerektirebilecek çok daha ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

Gözyaşı Kesesi İltihabı Tedavisi

Belirtilerde de belirtmiş olduğumuz üzere kronik bir şekil alan gözyaşı kesesi iltihabı hastalığına yakalanan hastaların yaygın olarak görülen belirtilere sahip olmadığı zamanlar da olabiliyor. Bu gibi durumlar için her daim kontrol altında olmanın önemi çok ama çok büyük oluyor. Özellikle bilhassa göz hijyenine de çok fazla özen göstermek gerekiyor. Aynı zamanda herhangi bir burun enfeksiyonu ya da solunum yolu enfeksiyonuna yakalanan hastaların da bu hususta dikkat etmesinde büyük bir yarar var. Çünkü halihazırda olan bir hastalık ile beraber eğer ki gözyaşı kesesi iltihabı gerçekleşmiş ise fark edilmesi bir hayli zaman alabiliyor. Oysa gözyaşı kesesi iltihabında erken teşhisin önemi çok ama çok büyük hastalığın iyi bir şekilde tedavi edilebilmesi açısından.

Gözyaşı kesesi iltihabının pek çok farklı tedavi yöntemi bulunuyor. Özellikle pek çok hekim iltihabın bulunduğu göze sıcak suya batırılmış bir pamuk ile pansuman yapılmasını tavsiye edebiliyor. Bunun yanı sıra mutlaka göz doktorları antibiyotik kullanılmasını da öneriyorlar. Bu antibiyotikler hem ağız yolu ile alınan ilaçlar olabiliyor hem de antibiyotik içeren pomatlar olabiliyor. Eğer ki göz doktorunun önermiş olduğu bu tedavi yöntemleri harfiyen ve hiç aksatmadan uygulanır ise gözyaşı kesesi iltihabı kısa bir sürede iyileştirilebiliyor. Ancak gözyaşı kesesi iltihabının gözde yağ kistleri gibi kistler oluşturması halinde bazı durumlarda cerrahi müdahale de gerekebiliyor. Tabii elbette bu cerrahi müdahaleler de çok teferruatlı ve uzun süren ameliyatlar olmuyor. Fakat yine de hastalığın erken bir zamanda fark edilip ilaçlı tedavi yöntemi ile iyileştirilmesi hasta için de doktor için de çok daha iyi bir yöntem oluyor.

Özellikle bir defa bu hastalığa yakalanmış olan hastalarda hastalığın tekrar etme riski de bir kat daha fazla oluyor. Bu yüzden hastaların göz hijyenlerine çok ama çok dikkat etmeleri ve herhangi bir hastalığa yakalandıkları takdirde eğer ki gözlerinde de bir problem olmasından şüpheleniyorlar ise hiç vakit kaybetmeden bir göz doktoruna da görünmelerinde yarar oluyor. Bu sayede hastalık henüz ilerlemeden tedavi edilip problem ortadan kaldırılmış olabiliyor.

Aynı şekilde hastalık bebeklerde de çok sık görülebiliyor. Bu hastalığın gidişatını özellikle bebeklerde ebeveynlerin takip etmesi gerekiyor. Eğer ki bebeğin gözlerinde herhangi bir yolunda gitmeyen durum gözlenir ise ebeveynlerin mutlaka bir göz doktoruna bebeklerini göstermesi gerekiyor. Çünkü bilindiği üzere bu rahatsızlık tamamen kalıtsal nedenlere bağlı olarak da ortaya çıkabiliyor. Aynı zamanda pek çok göz hastalığının belirtileri bir diğeri ile büyük benzerlikler de taşırlar. Bu yüzden bir belirti görüldüğünde basit bir rahatsızlık olduğunu düşünüp doktora gitmemezlik yapılmaması gerekir. Bu konuda da çok dikkatli olmakta yarar vardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.